Blog

Kategórie:

Články kategórie filter

Iva je zdravotná sestra v Prahe, ktorá sa pre zaujímavú zahraničnú pracovnú ponuku naučila po anglicky. Odchod do zahraničia si síce nakoniec rozmyslela, no angličtina jej ostala a vďaka nej dokáže nielen pohodlne cestovať, ale aj dokáže lepšie pomôcť svojim zahraničným pacientom.
Iva je zdravotná sestra a mama samoživiteľka. Lákavá pracovná ponuka ju namotivovala do učenia sa angličtiny. Vyskúšala jazykové kurzy, súkromných lektorov, ale nič z toho jej nepomohlo prekonať blok z rozprávania, ktorý si niesla ešte zo školy. Dnes sa však po anglicky dohovorí v úplnej pohodičke. Čo sa zmenilo?

Vo svojich videách väčšinou hovorím o svojich skúsenostiach s učením sa mojich neskorších jazykov, lebo vtedy som už mala učenie vychytané. Angličtinu som sa učila ako prvú, no aj pri nej som mala niekoľko aha-momentov, ktoré mi pomohli dosiahnuť plynulosť rýchlejšie ako v škole.
Väčšinou, keď hovorím, ako som sa naučila 9 jazykov, spomínam príklady skôr zo svojich neskorších jazykov, pretože vtedy som už bola skúsenejší samouk a mala som vychytané rôzne metódy. Minule sa ma ale niekto opýtal, ako som sa vlastne naučila po anglicky. 

Máte radi minimalizmus?
Učíte sa v jazyku všetko naraz? Čítate knihy, počúvate podcasty, cvičíte gramatiku, pozeráte videá? Skúste radšej minimalizmus!

Rozhovor s Akademistkou Andreou
Andrea bola typický večný študent. 10 rokov sa učila angličtinu s jasným plánom: najprv sa naučiť gramatiku a slovnú zásobu, a až potom začať rozprávať. Nepodarilo sa. Všetko sa zmenilo, až keď zistila, ako sa dá cudzí jazyk učiť zábavným spôsobom. A keď našla komunitu žien, ktoré ju potiahli na ceste k úspechu. Pozrite si skutočne inšpiratívny rozhovor s Andreou.

4 chyby samoukov začiatočníkov
Ktoré sú 4 najčastejšie chyby samoukov, ktorí sa začínajú učiť cudzí jazyk? A ako sa im vyhnúť? Pozrite si video a učte sa jazyk efektívne hneď od začiatku.

Vďaka týmto 4 pilierom sa naučíte akýkoľvek jazyk
Za svoju schopnosť naučiť sa 9 jazykov nevďačím len talentu. Za týmto úspechom stoja 4 základné piliere efektívneho učenia sa. Chcete vedieť, ktoré to sú? Pozrite si moje nové video, v ktorom vám ich s radosťou prezradím.

Vďaka týmto dvom rutinám budete oveľa produktívnejší.
Máte stále pocit, že nestíhate? Valia sa na vás ďalšie a ďalšie úlohy? Je samozrejmé, že za takýchto okolností si neviete vyčleniť priestor ani na učenie sa cudzieho jazyka alebo iné hobby. Ja osobne už niekoľko rokov vylepšujem svoj spôsob práce, aby som pracovala produktívnejšie. Vo videu vám prezradím, ako mi pritom pomáhajú ranná a týždenná rutina.

ChatGPT_ako_sukromny_lektor_jazyka_blog
Keď som videla, čo dokáže umelá inteligencia a hlavne ChatGPT v oblasti učenia sa jazykov, zostala som v nemom úžase. Preto som si pre vás pripravila video, kde vám predstavím 6 najobľúbenejších funkcií, v ktorých ChatGPT do istej miery nahrádza lektora cudzích jazykov. A na konci mám pre vás aj malý darček.

Angličtina pre samoukov - titulný obrázok
Chcete sa naučiť po anglicky ako samouk? Dobré rozhodnutie. Sami sa dokážete angličtinu naučiť oveľa efektívnejšie než v jazykovej škole. Stačí sa len učiť správne. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame niekoľko zaručených tipov, ako angličtinu pre samoukov určite zvládnete.

Lýdia Hric Machová a Broňa Sobotka - rozhovor.
Broňa Sobotka je nadšený učiteľ angličtiny z Brna. Má kanál na YouTube zameraný na angličtinu oslovil ma na rozhovor s otázkou, ako sa učiť viacero jazykov naraz. Pri tejto otázke sme však ani zďaleka nezostali. Pozrite si naše spoločné video alebo si prečítajte jeho prepis. 

Rozhovor-s-Milan
Milan je podnikateľ, ktorý sa pred niekoľkými rokmi presťahoval do Rakúska. Keďže žije v slovenskej komunite, jeho nemčina sa prakticky nezlepšovala. Dnes je však schopný porozprávať sa so susedom, ba dokonca po nemecky riešiť biznis s obchodnými partnermi. V rozhovore sa dozviete, ako sa mu podarilo nemčinu dostať na takúto úroveň.

VIDEO 5+1 appiek, ktoré mi denne darujú 3 hodiny navyše
Aj vy máte v mobile desiatky aplikácií? A máte pocit, že vás len oberajú o čas? Existujú však appky, ktoré sú užitočné a dokážu vašu produktivitu zlepšiť. Ja osobne nedám dopustiť na 6 z nich, ktoré mi pomáhajú čas využiť efektívnejšie, vďaka čomu získam viac voľného času pre seba.

Aplikácia Snipd: Zapisujte si slovíčka z podcastov.
Appka Snipd podľa mňa znamená revolúciu v učení sa angličtiny pomocou podcastov. Prečo? Okrem bežných funkcií (spomalenie/zrýchlenie prehrávania, vyhľadávanie podcastov alebo ich ukladanie medzi obľúbené), totiž používa pokročilú umelú inteligenciu, vďaka ktorej poskytuje úžasné funkcie navyše.

Video: Ako si zaktivizovať jazyk pred dovolenkou
Vyberáte dovolenku a s hrôzou ste si uvedomili, že na nej budete musieť hovoriť po anglicky, španielsky či v inom jazyku, ktorý máte zapadnutý prachom? Máte pred očami, ako sa budete na recepcii hotela či v reštaurácii dorozumievať rukami-nohami? Nepanikárte! Stačí, ak si jazyk pred dovolenkou zaktivizujete.

Appky na učenie sa jazykov sú obľúbené, ale ...
Jazykové aplikácie sú skvelým nástrojom na ceste k zvládnutiu cudzieho jazyka. Pomáhajú nám zlepšiť si slovnú zásobu, výslovnosť či gramatiku. Viete však, že ich používanie so sebou prináša aj nevýhody? Na čo si dať pozor, vám vo videu porozpráva naša jazyková mentorka Nikola.

Bezplatný webinár

Zistite, ako sa naučíte cudzí jazyk za dva roky, aj popri práci na plný úväzok.

Lýdia Hric Machová

Populárne články

Ako sa naucit po anglicky cover clanku
VIDEO: Ako sa naučiť po anglicky?
Ako sa naucit jazyk popri detoch a podnikani
Ako si nájsť čas na učenie sa jazyka aj popri podnikaní, rodine a domácnosti? – Prečítajte si Dankin príbeh
Navod na motivacny list v anglictine
Ako napísať motivačný list v angličtine: postup

Značky a témy

Články značky filter

Najnovšie články

Ako sa naucit po anglicky cover clanku
VIDEO: Ako sa naučiť po anglicky?
nápis učiť sa jazyky naraz?
VIDEO: Dajú sa učiť dva jazyky naraz?
Ako sa naučiť cudzí jazyk
VIDEO: Ako sa naučiť cudzí jazyk? (tak, aby sme ho aj vedeli používať)
silvester-ernek
Samouk v šesťdesiatke? Ide to!
Je na jazyky potrebný talent?
Je na jazyky potrebný talent?
Kľúč k čítaniu v cudzom jazyku
Kľúč k čítaniu v cudzom jazyku: dvojjazyčné knihy
učiť sa jazyk 20 hodín týždenne
Dá sa učiť aj 20 hodín týždenne – ale musí vás to baviť!
ucim-sa-jazyk-10-rokov-min
VIDEO: Učím sa angličtinu 10 rokov... A ledva sa dohovorím
Ako počúvať každý deň podcasty
Ako každý deň počúvať nahrávky v cudzom jazyku