Tiež ste z predprítomného času v angličtine celí domotaní? Nič si z toho nerobte, spoločne túto záhadu rozlúskneme. Vysvetlíme si, kedy a ako Present Perfect (predprítomný čas) používať, a pridáme množstvo praktických tipov, ako sa ho jednoducho naučiť. Hor sa na to!
Čo je Present Perfect?
Present Perfect je ako most medzi minulosťou a prítomnosťou. Predstavte si, že chcete povedať o niečom, čo sa stalo v minulosti, ale má to stále nejaký význam pre prítomnosť. Práve vtedy treba siahnuť po predprítomnom čase. Znie to zložito? Nebojte, hneď pôjdeme do detailov.
Kedy sa používa predprítomný čas v angličtine?
Present Perfect sa využíva pri deji, ktorý sa začal v minulosti, ale pokračuje aj v súčasnosti, prípadne súčasnosť ovplyvňuje. Pre lepšie pochopenie uvádzame situácie, v ktorých tento čas využijete:
- Neukončené akcie: Niečo sa začalo v minulosti a stále trvá.
Pár na obrázku žije v tomto dome už 30 rokov. Nasťahoval sa sem už dávno, no stále v ňom býva. To znamená, že dej sa síce začal v minulosti, ale nie je ukončený.
- Neukončené časové údaje: Niečo sa začalo v “tomto” časovom rozpätí, ktoré stále pretrváva.
Muž na obrázku dnes vypil dnes už tri kávy. Dnešok ale stále trvá a ešte si môže dať ďalšiu kávu či dve. 🙂
- Skúsenosti a zážitky: Present Perfect používame, keď chceme vyjadriť, čo sme zažili alebo urobili počas nášho života bez toho, aby sme uviedli konkrétny čas.
Žena na obrázku hovorí kamoške, že bola v Taliansku, ale nešpecifikuje kedy. Chýbajúci časový údaj je takisto znak, že treba použiť Present Perfect.
Naproti tomu, keby ste chceli povedať, že ste boli v Taliansku minulý rok, použijete minulý čas: I visited Italy last year. Minulý rok je už ukončený, vzťah s prítomnosťou už “neexistuje”.
- Zmeny v priebehu času: Hovoríme o zmenách, ktoré sa udiali od určitého času.
Žena na obrázku nestretla dievčatko už dlhšiu dobu a vidí, že od poslednej návštevy vyrástla. Pomôckou pri určení správneho času je aj slovíčko since, ale o tom ešte bude reč. 😉
- Neurčený čas: Čas nie je špecifikovaný.
Muž na obrázku stratil kľúče a snaží sa ich nájsť. Nevie, kedy ich stratil. Navyše, opäť ide o situáciu, ktorá sa začala v minulosti (strata kľúčov), ale presahuje do prítomnosti (hľadanie kľúčov).
Čítajte aj: Present Simple vs Present Continuous: kedy sa ktorý používa?
Ako sa tvorí Present Perfect tense?
Tvorba kladnej vety:
Aj keď sa tvorba predprítomného času môže zdať ako hotová enigma, nie je to žiadna veda. Základom je pridať k osobe sloveso have (pozor, v 3. osobe jednotného čísla používame tvar has) a minulé príčastie (sloveso s koncovkou “-ed” alebo pri nepravidelných slovesách ich tretí tvar).
Základný vzorec: podmet + have/has + minulé príčastie (past participle)
Príklady:
I have finished my homework. (Dokončil som domácu úlohu.)
He has seen the movie twice. (Videl ten film dvakrát.)
Tvorba zápornej vety:
Do zápornej vety jednoducho pridáme not.
Základný vzorec: podmet + have/has + not + minulé príčastie (past participle)
Príklady:
I haven’t finished my homework yet. (Ešte som nedokončil domácu úlohu.)
She has not seen that movie. (Nevidela ten film.)
Tvorba otázky:
Pri tvorbe otázky sa taktiež nezapotíte. Jednoducho vymeníte slovosled = have/has dáte na začiatok.
Príklady:
Have you seen that movie? (Videl si ten film?)
Has he finished his homework? (Dokončil si domácu úlohu?)
Ak chceme použiť opytovacie zámeno, dáme ho na začiatok otázky. Za ním bude nasledovať have/has.
Príklady:
What have you done? (Čo si spravil?)
Where has she been? (Kde bola?)
Ako sme spomínali vyššie, predprítomný čas používať tretí tvar slovesa. Avšak čo ide o sloveso nepravidelné? Ak sa chytáte za hlavu, nemusíte, o nepravidelných slovesách v angličtine máme celý článok!
Teraz, keď vieme, ako sa Present Perfect tense tvorí, trochu si posvietime na slová, s ktorými sa často spája.
Slová, s ktorými sa Present Perfect používa
Predprítomný čas sa často viaže s konkrétnymi slovami a spojeniami, ktoré sú rýchlym indikátorom, že sa do vety hodí práve tento čas.
Today, this year, this month
Práve slovíčka today, this year, this month nám často napovedia, že veta si vyžaduje predprítomný čas:
- “today”: I have had three meetings today. Vyjadrujeme “minulosť v prítomnosti”. Mal som 3 stretnutia (minulosť) dnes (v prítomnosti). Dáva to zmysel? Možno vám takáto barlička pomôže pochopiť vzťah minulosti a prítomnosti v Present Perfect.
- “this year”: I have bought only 2 pieces of clothing this year. I’m trying to save money. (Tento rok som si kúpil len 2 kusy oblečenia. Snažím sa šetriť.)
- “This month”: I haven’t visited my grandma this month. I must visit her soon. (Tento mesiac som ešte nenavštívila starkú. Musím za ňou čoskoro zájsť.
Príslovky just, already, yet
Predprítomný čas v angličtine sa často spája s príslovkami just, already a yet.
Slovo just môžeme preložiť ako teraz/práve. Využijeme ho vtedy, keď chceme zdôrazniť, že sa niečo stalo práve teraz. Príklad: I have just called him. (Práve som mu volala.)
Ďalším slovom, s ktorým sa Present Perfect používa, je príslovka „already”, čo v slovenčine znamená už. Pomáha vyjadriť, že sa niečo už stalo. Príklad: She has already told him. (Už mu to povedala.)
Yet je trošku zbojník, lebo preklad tohto slova sa odvíja od toho, či sa nachádza v otázke alebo v zápornej vete.
- V zápornej vete znamená, že sa niečo ešte nestalo. Môžeme ho preložiť ako ešte nie. Príklad: I have not seen her yet. (Ešte som ju nevidel.)
- V otázke túto príslovku prekladáme ako už. Príklad: Has she called him yet? (Už mu volala?)
V oboch prípadoch táto príslovka stojí na konci vety.
Príslovky never, ever
Present Perfect sa používa aj na vyjadrenie životných skúseností. Chcete povedať, že ste ešte nikdy neboli v Paríži? Predprítomný čas s príslovkou never je správnou voľbou: I have never visited Paris.
Príslovka ever taktiež súvisí so životnými skúsenosťami, no využíva sa v otázkach. Môžeme ju preložiť ako niekedy. Príklad: Have you ever played poker? (Hral si niekedy poker?)
Predložky since, for
Slovíčko since vyjadruje, odkedy niečo trvá. Príklad: We have lived here since 2019. (Žijeme tu od roku 2019.)
Predložka for pomáha určiť, ako dlho niečo trvá. Príklad: We have lived here for 5 years. (Žijeme tu 5 rokov).
Všimnite si, že proces je neukončený (stále tu žijeme, nepresťahovali sme sa inam). Ak by sme sa však medzitým presťahovali, použijeme čas minulý: We lived here for 5 years but not anymore.
Teraz viete, kedy sa predprítomný čas v angličtine používa, ako sa tvorí, dokonca aj s akými slovami sa často spája. Už vám ostáva sa ho len naučiť! Nevešajte hlavu, žiadne bifľovanie vás nečaká! Riaďte sa radami Jazykového mentoringu.
Prečítajte si tiež: Učte sa gramatiku ako polygloti!
Ako sa Present Perfect naučiť jednoducho a efektívne?
Metóda spätných prekladov
Učili ste sa gramatiku oddelene od slovíčok? Skúste tento systém zmeniť – spojte ich dokopy a naučte sa tak Present Perfect čo najrýchlejšie. Tento systém sa nazýva metóda spätných prekladov a funguje jednoducho: Najskôr si preložte anglický text do slovenčiny a následne sa ho pokúste, vetu po vete, preložiť späť do angličtiny.
Vďaka tomuto pravidelnému precvičovaniu sa naučíte celé frázy. Časom ich budete používať automaticky bez toho, aby ste museli nad gramatikou uvažovať.
Napríklad sa môžete naučiť predprítomný čas v kombinácii so slovíčkom never (nikdy) a pri spätných prekladoch si precvičiť celé frázy, napríklad:
- „She has never danced.“ (Ona nikdy netancovala),
- „We have never traveled by train.“ (Nikdy sme necestovali vlakom).
Ak sa tieto výrazy naučíte pomocou spätných prekladov, tak neskôr, keď budete chcieť povedať, že ste nikdy nevideli pyramídy, z vás tá správna gramatika „I have never seen…“ vyletí sama. Budete ju vedieť podvedome, pretože ste si v minulosti osvojili veľa iných viet, kde bolo “have never” použité spolu.
Viac o metóde spätných prekladov sa dočítate v našom staršom článku.
Čítajte, sledujte, počúvajte (a zapisujte si!)
Radi čítate? Siahnite po dvojjazyčných knihách alebo rovno po cudzojazyčnom vydaní. Všímajte si, ako sa Present Perfect používa v reálnom kontexte. Frázy si podčiarknite a zapíšte.
Neviete, akú knihu si vybrať? Odporúčame prečítať si článok 5 dôvodov, prečo čítať knihy v angličtine pre začiatočníkov. Nájdete v ňom tipy na skvelé čítanie pre rôzne jazykové úrovne.
A ako správne čítať, aby ste sa naučili čo najviac za čo najkratší čas, sa dozviete v našom článku “Ako čítať efektívne a zároveň zábavne?”
Ak čítanie kníh nie je vaša šálka kávy, učte sa Present Perfect s filmami alebo seriálmi. My v Jazykovom mentoringu seriály milujeme a dokonca sme pre vás spísali aj tipy na top seriály.
ChatGPT
ChatGPT je skvelý lektor jazyka! Môžete ho využiť ako konverzačného partnera, na úpravu textov, ale i na precvičovanie Present Perfect! Poproste ho, aby napísal krátky príbeh, ktorý obsahuje aspoň päť viet v predprítomnom čase. Následne môžete využiť metódu spätných prekladov.
Takisto môžete ChatGPT požiadať, aby vám pripravil kvízy alebo cvičenia na trénovanie Present Perfect tense. Otestujete si tak svoje vedomosti a okamžite získate spätnú väzbu.
Hry
Učenie vás musí baviť, preto odporúčame zakomponovať do vášho štúdia hry. Nájdete ich jednoducho, stačí si cez Google vyhľadať “present perfect wordwall”. Z ponuky si zvoľte takú hru, v ktorej si precvičíte reálne použitie tohto času a následne získate spätnú väzbu. Spomedzi mnohých hier na Wordwall vám odporúčame napríklad túto a túto. 🙂
Cvičebnica
Skvelým spôsobom, ako sa naučiť gramatiku, je siahnuť po cvičebnici. Odporúčame edíciu English Grammar In Use či Cvičebnicu anglické gramatiky od vydavateľstva Polyglot. Nájdete v nej cvičebnice anglickej gramatiky pre všetky jazykové úrovne.
Pri práci s cvičebnicami odporúčame robiť si cvičenia nahlas a hlavne sa vždy vrátiť k vetám, ktoré vám robili problém. Systematickým opakovaním si totiž uložíte informácie do dlhodobej pamäti.
Je tiež oveľa efektívnejšie robiť cvičenia, v ktorých sa testujete: vyberáte správne slovo z ponúknutých, alebo sa rozhodujete, aké slovo sa do vety hodí. Takéto cvičenia si vyžadujú, aby sme sa zamyseli nad správnym riešením, doplnili ho do cvičenia a overili si jeho správnosť.
Takisto prekladové cvičenia sú extrémne nápomocné. Keď prekladáme vetu do cudzieho jazyka, musíme sa zamýšľať, akú gramatiku použijeme a prečo. Simulujeme použitie gramatiky tak, ako ju budeme používať v praxi pri rozprávaní.
Čo poviete? Už sa vám Present Perfect nezdá taký záhadný? Vyskúšajte naše tipy overené tisíckami samoukov a čoskoro vám predprítomný čas v angličtine pôjde ako po masle. Držíme vám palce!
A ak sa snažíte angličtinu či iný jazyk naučiť už nejaký čas, no stále to nie je ono, spravte si náš kvíz! Dozviete sa v ňom, čo vás blokuje na ceste za plynulosťou a ako to vyriešiť, aby ste konečne videli zlepšenie.