Z akej knihy sa mám učiť jazyk?

Najlepsie jazykove ucebnice a knihy pre samoukov

Výber správnej učebnice (nielen) pre začiatočníka môže byť oveľa náročnejšia úloha, ako sa na prvý pohľad zdá. Často sa nás pýtate, aké sú najlepšie učebnice angličtiny pre samoukov, ktoré knihy odporúčame na precvičovanie gramatiky v nemčine, kde nájsť dvojjazyčné knihy v španielčine, či ako sa naučiť anglické frázové slovesá. Odpovede na tieto otázky, ako aj odporúčania na konkrétne knihy pre najbežnejšie jazyky sme vám spísali do tohto článku. 

Pred návštevou kníhkupectva

Ak sledujete Jazykový mentoring už dlhšie, určite viete, že na zázraky v učení sa cudzích jazykov neverím. Žiadna knižka vás nenaučí všetko. Je síce prospešné vybrať si od začiatku tú najlepšiu, no oveľa dôležitejšie ako vhodná kniha je to, ako s ňou budete pracovať

Štyri základné piliere Jazykového mentoringu

Či už sa chcete zlepšiť v gramatike, alebo sa chcete naučiť idiómy, nepodarí sa vám to, ak s knižkou nebudete pracovať systematicky, veľa a efektívne. A ak si vyberiete správnu knižku, môže to byť aj zábavné. Štyri piliere Jazykového mentoringu by sme teda mali pokryté.

„Je lepšie intenzívne si prejsť „horšiu“ knižku ako letmo prebehnúť tú najlepšiu na svete.“

Pred tým, než sa pre nejakú knižku rozhodnete, premyslite si, v čom sa chcete zlepšiť a na čo knižku chcete používať. Stanovte si cieľ, ktorému sa určitú dobu budete intenzívne venovať. Ak sa napríklad chcete zlepšiť len v určitom gramatickom jave, nájdite si knižku, ktorá sa mu detailne venuje a systematicky si ju celú prejdite. No ak je vaším cieľom rozšírenie slovnej zásoby, siahnite radšej po dvojjazyčných knihách.

Odporúčané knižky v tomto článku som rozdelila do piatich skupín práve podľa toho, na čo sú určené

 1. Gramatika
 2. Slovná zásoba
 3. Slovníky
 4. Učebnice pre samoukov
 5. Bilingválne knihy

V čase zverejnenia článku sú všetky odporúčané knižky dostupné. Ak by sa však stalo, že sa vypredajú v obchodoch, na ktoré odkazujem, skúste pohľadať v iných obchodoch alebo v bazároch či antikvariátoch. Určite ich niekde nájdete 🙂

1. Gramatika

Pre mnohých je gramatika nudná a snažia sa jej stoj čo stoj vyhnúť. Je to asi preto, že na vyučovacích hodinách v škole bola gramatika vždy najdôležitejšia vec. Vedeli sme vymenovať všetky nepravidelné slovesá, ale skutočne dohovoriť sme sa v jazyku nevedeli…

S tým samozrejme nesúhlasím, no ak chcete jazyk dostať „za poslednú vlnu“ a byť si istý správnosťou, gramatike sa nevyhnete. Sú to práve gramatické pravidlá, ktoré vám môžu značne skrátiť cestu k pochopeniu jazyka.

Najlepší spôsob, ako si osvojiť gramatiku, je urobiť si obrovské množstvo cvičení. Vôbec nemusíte čakať na to, kým daný jav uvidíte niekde inde – v knihe, ktorú čítate, alebo v seriáli, ktorý práve pozeráte. Výhodou totiž je, že v gramatických cvičeniach uvidíte desiatky príkladov pokope a oveľa ľahšie pochopíte, ako a v akom kontexte sa daný gramatický jav používa. Množstvo cvičení je jedno z hlavných kritérií pri výbere knižky. Pozrite si zoznam odporúčaných kníh na precvičovanie gramatiky, zoradených podľa jazyka.

Ucebnice na gramatiku - anglictina

Táto kniha je veľmi obľúbená po celom svete. Niekedy ju nazývam aj biblia anglickej gramatiky. Existuje aj vo forme aplikácie na smartfón, a hoci je táto možnosť lacnejšia, ja uprednostňujem gramatiku v knihe, pretože si tam môžem podčiarkovať, písať poznámky a vracať sa k chybám.

Pre začiatočníkov, teda úrovne A1-A2, je vhodná Essential Grammar in Use, a naopak pre veľmi pokročilých na úrovni C, je to Advanced Grammar in Use. Väčšine ľudí však postačí zvládnuť cvičenia v knihe English Grammar in Use, ktorá je vhodná pre samoukov na úrovni B1-B2. 

Tieto cvičebnice sú veľmi dobre spracované a odporúčam ich našim študentom aj v iných jazykoch. Nájdete v nej úžasné množstvo cvičení zoradených podľa gramatických javov a tie sú v rámci kapitoly ešte zoradené podľa úrovní.

Ako som už spomínala, je veľmi dôležité, ako s knižkou pracujete. Môj odporúčaný spôsob vyzerá takto: urobte si jednu stranu cvičení denne, ale nechoďte poporade. Prvý deň si spravte prvú stranu z prvej kapitoly, druhý deň prvú stranu z druhej kapitoly a tak ďalej. Vďaka takémuto preskakovaniu si uložíte informácie do dlhodobej pamäti. Nezabudnite však – je veľmi dôležité vracať sa k cvičeniam, ktoré vám robili problém! Experimentujte a nájdite si spôsob prechádzania a opakovania, ktorý vám bude vyhovovať najviac.

Výborná zbierka, nájdete v nej veľmi veľa cvičení. A okrem toho má šikovný formát, zmestí sa aj do kabelky. 🙂 

Ucebnice na gramatiku - nemcina

V edícii Deutsch üben nájdete množstvo knižiek, pričom každá je zameraná na nejaký konkrétny jav alebo tému. Okrem toho si viete vybrať aj podľa odporúčanej úrovne. Sú to veľmi dobré knižky s množstvom cvičení.

U nás ich nájdete napríklad v kníhkupectve Martinus, alebo aj na stránke www.eurobooks.sk. Ak nenájdete, čo hľadáte, môžete si objednať knižky priamo na stránke vydavateľstva – niektoré knižky sú dokonca k dispozícii aj vo formáte PDF. 

Táto knižka sa mi veľmi páčila, keď som sa učila nemčinu na úrovni B1-B2. 

Samozrejme, v tomto výbere nesmie chýbať cvičebnica od vydavateľstva Polyglot. Nezabudnite na odporúčaný spôsob, ako s knižkou pracovať efektívne, popísaný pri anglickej verzii vyššie.

Ucebnice na gramatiku - spanielcina

Jedna z najlepších, aké som kedy mala v rukách. Obsahuje kopec pekných príkladov, na ktorých viete problém ľahko pochopiť.

Táto cvičebnica síce nie je od vydavateľstva Polyglot, no je spracovaná rovnakým spôsobom. Takže aj v tomto prípade viete použiť odporúčaný spôsob, ako s knižkou pracovať efektívne, popísaný pri anglickej verzii vyššie. 

Na tejto knihe som pochopila strašiaka španielskej gramatiky, „subjuntivo“. 🙂 

Ucebnice na gramatiku - francuzstina

Cvičebnica sa mi veľmi osvedčila, prešla som si ju celú postupným vypĺňaním cvičení každý deň z inej kapitoly. Viac o tomto spôsobe som napísala pri anglickej verzii tejto knižky vyššie.

Ucebnice na gramatiku - rustina

Aj pre ruštinárov odporúčam cvičebnicu od vydavateľstva Polyglot. Samozrejme, aj tu platí odporúčaný spôsob postupného vypĺňania a preskakovania, ako je popísané v anglickej sekcii vyššie. 

Ucebnice na gramatiku - rustina

Túto knižku určite odporúčam, aj keď bude možno trošku problém nájsť ju na našom trhu. Prešlo mi rukami mnoho kníh poľskej gramatiky, ale jedine s touto som bola naozaj spokojná, obsahuje množstvo cvičení na jednotlivé poľské pády.

Ucebnice na gramatiku - taliancina

Keďže ja sama som sa taliančinu zatiaľ neučila, siahla som po knižkách, ktoré odporúčajú absolventi našej Akadémie samoukov, čo je náš osemtýždňový mentoringový program, kde sa päťdesiat ľudí učí ako sa učiť cudzí jazyk efektívne ako samouk. Viac o tomto programe si môžete prečítať na našej stránke.

2. Slovná zásoba (naspäť na zoznam)

Najlepší zdroj na slovnú zásobu sú určite knihy, články a časopisy. Najpoužívanejšie slová vidíte v kontexte, v akom sa používajú a môžete si ich spracovať napríklad pomocou metódy Goldlist alebo si vytvoriť na opakovanie kartičky s frázami – či už papierové alebo elektronické. 

Pre slovnú zásobu na pokročilejšej úrovni odporúčam prejsť si aj nejakú knihu systematicky – hlavne ak sú vaším cieľom idiomy a frázové slovesá. Najväčší výber takýchto kníh je pre angličtinu, napríklad tieto:

Stačí si vybrať, v čom sa chcete zlepšiť – Collocations, Idioms, Phrasal Verbs, Vocabulary, Pronunciation… Knižky sú rozdelené aj podľa úrovní. Niektoré z nich nájdete napríklad aj v kníhkupectve Martinus. Mňa osobne nadchla knižka English Collocations in Use, ktorá je pre veľmi pokročilých študentov angličtiny. 

Tiež vynikajúce učebnice, dostupné v rôznych úrovniach. Bielu knižku o idiómoch pre pokročilých študentov („Advanced“) som si s nadšním prechádzala počas jedného leta: novú kapitolku každý deň, a zároveň intenzívne preopakovanie starších kapitol. Má presne 60 kapitol, takže to bol ideálny program na jedny prázdniny… Alebo pokojne aj iné dvojmesačné obdobie, v ktorom sa rozhodnete pohnúť so svojou slovnou zásobou naplno. Avšak pozor, po úroveň B2 odporúčam určite radšej oranžovú knižku “Intermediate”, lebo tá biela je už ozaj anglická slovná zásoba na najvyššom stupni. 

Obsahuje vynikajúco spracované idiómy – uvidíte ich v kontexte príbehu a následne hneď precvičíte na cvičeniach. A možno sa to niekomu bude zdať ako drobnosť, ale táto kniha má aj super väzbu, dobre sa drží v ruke a dobre sa do nej píše zvýrazňovačkou. Kto ma sleduje dlhšie, tak vie, že ja si na také potrpím :-). Pozor, táto knižka je však tiež určená skôr pokročilejším úrovniam, od B2 vyššie

3. Slovníky (naspäť na zoznam)

Ja osobne používam už len online slovníky. Najviac asi Google Translate, alebo jednoducho hľadám výraz na Google a kliknem na prvé stránky, kde nájdem bližšie vysvetlenie slova, prípadne hneď aj frázy, v akých sa dané slovo používa. Ak chcem vedieť napríklad definíciu anglického slova v angličtine, napríklad slova conspicuous, napíšem do Googla „define:conspicuous“ a v momente mi ukáže záznam zo slovníka. Je to rýchlejšie ako klikať na stránku nejakého voľne dostupného slovníka a potom vyhľadávať slovo ručne.  

Papierové slovníky na bežnú potrebu dnes už veľmi netreba. Ak by ste však predsa len uprednostnili tlačenú verziu, odporúčam slovníky od Lingea. Na výber je množstvo jazykov buď v slovenskej alebo v českej verzii. 

Ďalšia možnosť sú offline počítačové slovníky. Mám výbornú skúsenosť s anglickým slovníkom Platinum od Lingea. Ako tlmočníčka som tam našla vždy skoro všetko, čo som hľadala. Je vhodný najmä pre ľudí, ktorí pracujú profesionálne s angličtinou a potrebujú presné preklady termínov. V ponuke je tiež mnoho tematických slovníkov – napríklad právnický, ekonomický, technický a podobne.

Obrázkové slovníky vám neodporúčam. Je to možno spríjemnenie učenia, no efektívne bude len vtedy, ak máte nejakú metódu, ktorou si slovnú zásobu budete systematicky opakovať. Napríklad odfotením si obrázkov a vytvorením vlastných kartičiek na slovíčka v aplikácii Anki. 

4. Učebnice pre samoukov (naspäť na zoznam)

Učebnica pre samoukov je skvelý nástroj, ale žiaľ, nenašla som zatiaľ žiadnu, ktorá by vhodne popísala presný postup, ako s ňou pracovať. Ak si ju budete len tak čítať, prechádzať, veľmi vám nepomôže. Čím intenzívnejšie s ňou budete pracovať, tým lepšie. To znamená, vypisujte si výrazy, opakujte si celé vety nahlas, robte si všetky cvičenia nahlas alebo písomne. 

A najdôležitejšia zásada: podstatne viac si opakujte, ako prejdete nového. Buďte trpezliví a neponáhľajte sa v učebnici ďalej. Neoplatí sa to, lebo po piatej kapitole toho bude na vás príliš a ľahko to vzdáte. 

V kurze Kľúč k jazykom nájdete podrobný postup, ako si vybrať správnu učebnicu pre samoukov, na čo si dať pozor a, samozrejme, ktoré knižky konkrétne odporúčam. Aby som vám trošku uľahčila hľadanie, tu je výber učebníc pre samoukov-začiatočníkov:

5. Bilingválne knihy (naspäť na zoznam)

Všimli ste si niekedy v kníhkupectve sekciu s dvojjazyčnými knihami? Ak ste ju doteraz obchádzali oblúkom, robíte veľkú chybu. Dvojjazyčná kniha vás totiž môže rozhýbať v čítaní aj ak sa ešte úplne necítite na čítanie knihy v cudzom jazyku. Takže ak ste doteraz odkladali čítanie kníh, pretože sa vám nechce prekladať si každé slovíčko, ktorému nerozumiete, dvojjazyčné knihy sú pre vás ako stvorené.

Dvojjazycne knihy - ucebnice pre samoukov

Na ľavej strane budete mať text v cudzom jazyku. Na pravej strane budete mať ten istý text preložený do slovenčiny, alebo do ktoréhokoľvek jazyka, ktorému dobre rozumiete. Takže ak nebudete niečomu rozumieť, jednoducho si to pozriete na vedľajšej strane.

Aj v tomto prípade je však dôležité vedieť, ako s takou knihou pracovať. Odporúčam vám, prečítajte si aspoň jeden celý odsek pred tým, než si prečítate preklad. Nie je cieľom vedieť preložiť všetky slovíčka, ale pochopiť zmysel. Vyskúšajte si bez prekladu prečítať aj celú jednu stranu – sami budete prekvapení, koľko toho budete rozumieť. 

Niektoré knihy dokonca obsahujú aj zvukovú nahrávku, a tak môžete zároveň čítať a počúvať, ako sa text vyslovuje. Viac o dvojjazyčných knihách sa dozviete aj v tomto videu

Na čo si ešte dať pozor pri výbere knihy?

Na záver ešte raz chcem zdôrazniť, že nie je dôležitá kniha, ale spôsob, ako s ňou budete pracovať. Kľudne skúšajte experimentovať, vypisovať si frázy, kombinovať cvičenia. Ak sa dá, učte sa veľa nahlas, zapájajte nové slová z gramatiky do konverzácie… 

Kniha sa vám musí páčiť. Musí vás niečím lákať – výzorom, vôňou, väzbou… Ak máte doma nejakú knihu a nie a nie ju otvoriť, nájdite si inú! Nestrácajte s ňou čas len preto, že vám ju napríklad niekto daroval v snahe pomôcť vám s jazykom. 

Buďte systematickí. V ideálnom prípade knihu zoberte do ruky každý deň aspoň na pätnásť minút. Robte malé kroky, ale pravidelne.

Buďte trpezliví. Začali ste s nadšením, ale po prvom týždni nevidíte zlepšenie? Dajte tomu čas. Uvidíte, ako sa postupne budete zlepšovať, až si zrazu uvedomíte, že niektoré veci, čo vám pred dvoma mesiacmi robili problémy, sú teraz pre vás už úplne automatické. 

Prajem vám, aby ste aj vy zažili ten pocit, keď zrazu, úplne nečakane, porozumiete niečomu, čo ste predtým možno počuli, no nevnímali význam. Moment, keď si uvedomíte, že čítate už druhú kapitolu v knihe bez toho, aby ste si vyhľadali čo i len jedno slovíčko. Nezabúdajte, čím viac s jazykom strávite, tým rýchlejšie sa dopracujete k svojmu cieľu.

Potrebujete pomoc?

Ak ste samouk začiatočník a ani po prečítaní článku v tejto téme nemáte jasnejšie, pozrite si kurz Kľúč k jazykom pre začiatočníkov. Nájdete tam podrobné vysvetlenie, ako si vybrať správnu učebnicu a ako s ňou čo najefektívnejšie pracovať tak, aby ste videli na sebe pokroky.

Ponuka jazykoveho videokurzu Kluc k jazykom pre zaciatocnikov

Myslíte, že učenie sa jazykov je zdĺhavé a ťažké a okrem toho, aj tak nemáte na jazyky talent? A navyše nemáte ani čas chodiť do jazykoviek? Ide to jednoduchšie, ako si myslíte! Odhaľte 3 prekvapivo jednoduché metódy ako sa naučíte cudzí jazyk za dva roky, aj popri práci na plný úväzok v bezplatnom webinári jazykovej mentorky Lýdie Machovej.

webinar jazykovej mentorky Lydie Machovej zadarmo
Lýdia Machová

Lýdia Machová

Jazyková mentorka a tlmočníčka
Som polyglotka, jazyková mentorka, tlmočníčka a autorka tejto stránky. Ako samouk som sa naučila 9 jazykov, 7 z nich si udržiavam na plynulej úrovni a každé dva roky sa učím nový. Som presvedčená, že jazyk sa dokáže naučiť ktokoľvek, bez ohľadu na talent, vek či iné danosti – ak vie, ako na to. V rámci Jazykového mentoringu ponúkam ľuďom kompletný návod na to, ako sa môžu akýkoľvek jazyk naučiť na dobrej úrovni, za pomoci jednoduchých, často úplne bezplatných materiálov na internete a v kníhkupectvách.
Komentáre
 1. Eva Lacková píše:

  Dobrý deň Lýdia, mám knihu Angličtina pre samoukov s MP3+ CD od Ludmily Kollmanovej. Chcem sa opýtať, či sa môžem učiť podľa tejto knihy, alebo mi odporúčate kúpiť si Angličtinu pre samoukov +MP3 Audio CD (Iva Dostálová, Šárka Zelenková a James Branam?
  Ďakujem za odpoveď.

  • Tím Jazykového mentoringu píše:

   Dobrý deň, Eva, ďakujeme za vašu otázku. Pokojne začnite s Angličtinou pre samoukov od Kollmanovej, ktorú už máte doma. Je to jedna z knižiek, ktorú odporúčame i našim študentom, a keďže máte k nej i nahrávky, určite vám dobre poslúži.
   Ak by ste neskôr zistili, že vám práca s touto knižkou predsa len nevyhovuje, môžete siahnuť i po inej a spestriť si učenie. Na začiatok ale radšej zostaňte pri jednej knižke a s ňou pracujte. Prajeme príjemné učenie.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely spracovania tohto komentára.