Naučte sa po anglicky ako samouk: 5 overených tipov

Angličtina pre samoukov - titulný obrázok

Chcete sa naučiť po anglicky ako samouk? Dobré rozhodnutie. Sami sa dokážete angličtinu naučiť oveľa efektívnejšie než v jazykovej škole. Stačí sa len učiť správne. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame niekoľko zaručených tipov, ako angličtinu pre samoukov určite zvládnete.

Angličtina pre samoukov: Ako na to?

Ak ste sa rozhodli, že angličtina pre samoukov je pre vás ten správny spôsob, ako si zlepšiť svoje jazykové schopnosti, neznamená to, že sa musíte učiť úplne sami. Ako samouk sa môžete učiť cudzí jazyk aj popri navštevovaní jazykového kurzu. A prečo by ste mali angličtine venovať čas aj mimo kurzu? Lebo jedna či dve lekcie týždenne vám určite nebudú stačiť. 

Pozrite si aj: VIDEO: Čo znamená byť samoukom?

Ako samouk beriete učenie do vlastných rúk. Čítate anglické knihy, počúvate anglické podcasty, pozeráte seriály v angličtine. Keď budete doma venovať angličtine viac času ako v jazykovke, váš kontakt s jazykom sa podstatne znásobí. Budete tak napredovať podstatne rýchlejšie. 

Angličtina pre samoukov je zábava a keď na učenie idete správne, úplne vás pohltí. Najdôležitejšie je však vaše správne nastavenie. Ako samouk neočakávate, že vás angličtinu naučí učiteľ. Nespoliehate sa na to, akú gramatiku vám vysvetlí, aké slovíčka pre vás vyberie, aké domáce úlohy vám zadá. Ako samouk musíte pristupovať k svojmu učeniu proaktívnejšie. Čo to znamená v praxi?

Ako samouk neočakávate, že vás angličtinu naučí učiteľ. 
K učeniu pristupujete proaktívnejšie.

Máte učenie vo vlastných rukách

Sami si vyberiete, čo sa chcete učiť – akým slovíčkam sa chcete venovať, aké nahrávky chcete počúvať, aké videá chcete sledovať tak, aby ste vedeli jazyk využiť v praxi.

Aby ste boli v angličtine pre samoukov úspešní, dodržte 4 základné zásady: 

  1. Učenie vás musí baviť. Nájdite si metódy a materiály, ktoré budú pre vás zaujímavé. Keď váš mozog vníma učenie ako zábavu, prijímať nové informácie je preň ľahké. Učíte sa rýchlejšie a naučené poznatky si pamätáte dlhšie. 
  2. Učte sa efektívne. S využitím efektívnych metód sa ako samouk naučíte jazyk oveľa jednoduchšie, rýchlejšie a s vynaložením menšej námahy. Takýchto metód je veľa, v tomto článku vám predstavíme 5 z nich. 
  3. Strávte s angličtinou dostatok času. Každý deň venujte angličtine aspoň 10 – 15 minút. Je oveľa lepšie si kontakt s jazykom rozdeliť na malé kúsky a venovať sa mu často, ako keď sa učíte nárazovo, napríklad 3 hodiny raz do týždňa.  
  4. Vytvorte si na učenie sa angličtiny systém, teda plán, podľa ktorého budete pri učení postupovať. Učte sa pravidelne a učenie si zaznamenávajte do jednoduchej tabuľky alebo kalendára. Systém v učení vám pomôže udržať si motiváciu a dotiahnuť svoju angličtinu do vytúženého cieľa.

Čítajte aj: Ako sa naučiť cudzí jazyk? 4 pravidlá

Tieto 4 požiadavky sú alfou-omegou úspešného učenia sa jazyka a spĺňajú ich viaceré metódy. My sme pre vás vybrali 5 z nich, ktoré vám ako samoukovi v angličtine pomôžu dosiahnuť plynulosť. 

#1 Počúvajte podcasty v angličtine

Podcasty patria medzi najobľúbenejšie metódy na zlepšovanie porozumenia angličtiny a rovnako aj iným cudzím jazykom. Stačí vám počúvať 20 – 30 minút denne a veľmi rýchlo začnete rozumieť angličtine lepšie. Na počúvanie podcastov si ako samouk nemusíte vyhradiť špeciálny čas. Podcasty môžete počúvať aj pri iných činnostiach – šoférovaní, vysávaní, umývaní riadu či v posilke. 

Anglické podcasty sú navyše veľmi jednoducho dostupné cez appku v mobile (napr. Pocket Casts alebo Snipd), dokonca aj vtedy, keď nie ste online. Na výber máte nekonečné množstvo zaujímavých tém v rôznych úrovniach jazyka. Ak niečomu nerozumiete, môžete si podcast spomaliť alebo si pozrieť prepis.

V Jazykovom mentoringu odporúčame začať od jednoduchých podcastov v angličtine, ktoré sú určené priamo pre študentov cudzieho jazyka. Je v nich nielen jednoduchšia slovná zásoba, ale aj zrozumiteľnejšia výslovnosť.

Tipy na podcasty v angličtine:
Speak English Podcast
Luke’s English Podcast
Easy Stories in English
All Ears English
TED Podcasts
Ďalšie tipy: E-book Tipy na jednoduché podcasty v 7 jazykoch

#2 Sledujte ako samouk anglické filmy a seriály 

Pozeranie filmov a seriálov je ďalšou metódou, na ktorú sa ako samouk angličtiny budete určite tešiť. Podobne ako podcasty, aj anglické seriály a filmy sú skvelé predovšetkým na zlepšenie porozumenia. 

Anglické seriály sú pritom na na učenie sa jazyka vhodnejšie ako filmy. Majú veľa kratších častí a do svojho programu ich dokážete zaradiť veľmi jednoducho. Ak si napríklad pozriete každý deň jednu epizódu, zabezpečíte si zároveň aj systém v učení. Vďaka kontextu deja, ktorý postupne začínate chápať a postavám, ktoré spoznávate, sú seriály navyše aj zrozumiteľnejšie. 

Ak ste začiatočník, anglický seriál môžete pozerať s titulkami. Nepúšťajte si však slovenské titulky, ale radšej anglické. Písaný slovenský text je totiž pre mozog zrozumiteľnejší a keď ho vidí pred sebou, prestane poriadne počúvať. Odporúčame však pozerať hlavne seriály natočené v angličtine, nie dabované, lebo v dabovaných seriáloch sa dabing a titulky nezhodujú. 

Tipy na anglické seriály:
Outlander
?  Gilmore Girls
Younger
Grace and Frankie
The Affair
The Crown
Ďalšie tipy: Top seriály na zlepšenie sa v jazyku

#3 Využite knihy angličtiny pre samoukov

Často sa nás pýtate, ktorá je najlepšia učebnica anglického jazyka. V skutočnosti sa každému môže hodiť iná. Výber vhodnej knihy závisí od toho, v ktorej oblasti jazyka sa ako samouk chcete zlepšiť. 

Ak sa chcete zamerať na anglickú gramatiku, siahnite po edícii English Grammar In Use, v rámci ktorej nájdete vhodné cvičebnice anglickej gramatiky pre všetky jazykové úrovne. Pre rozšírenie slovnej zásoby zvoľte dvojjazyčné knihy v angličtine. Na ľavej strane budete mať text v cudzom jazyku, na pravej nájdete ten istý text v slovenčine, takže si viete preklad neznámych slovíčok kedykoľvek jednoducho overiť. 
V kníhkupectvách je na výber naozaj veľké množstvo kníh. Vyberte si takú, ktorá sa vám bude páčiť. Ale pozor. Dobrý výber anglickej knihy je síce dôležitý, ale ešte dôležitejší je spôsob, akým s ňou budete pracovať. Vypisujte si neznáme frázy, kombinujte cvičenia, učte sa nahlas. Využívajte nové slová v konverzácii. Keď sa budete venovať čítaniu systematicky, postupne sa budete zlepšovať.

Tipy na učebnice anglického jazyka: 
English Grammar in Use
Advanced Grammar in Use
Oxford Word Skills
Ďalšie tipy: Najlepšie knihy angličtiny pre samoukov

#4 Učte sa anglické slovíčka pomocou kartičiek

Bez znalosti slovnej zásoby sa v angličtine nepohnete. Nebudete jej rozumieť, ani vedieť niečo povedať. Slovíčka sa však nemusíte bifľovať naspamäť. Učte sa ich, ako správny samouk, zábavne pomocou digitálnych alebo ručne robených kartičiek. Výber závisí len od vás. 

Funguje to celkom jednoducho. Ak ste sa rozhodli pre papierovú formu, na kartičky si napíšete frázy, ktoré sa chcete naučiť. Vďaka pravidelnému opakovaniu v správnych odstupoch (na začiatku častejšie a neskôr menej často) si ich postupne ukladáte do dlhodobej pamäti. Zapamätáte si tak aj slovíčka, ktoré by ste pri bifľovaní zabudli. 

Ak patríte k milovníkom digitálnych technológií, využite elektronické kartičky, napríklad cez aplikáciu AnkiDroid (Android) alebo Brainscape (iPhone). 

Na kartičkách je najlepšie, že sú nesmierne všestranné. Pomôžu vám učiť sa nielen slovnú zásobu, ale môžete ich využívať aj na gramatiku. Ak vás táto populárna metóda samoukov zaujala, zaujímavé rady a tipy nájdete v našom e-booku Dobrodružstvo s kartičkami.

#5 Nájdite si partnera na konverzácie 

Čítanie a počúvanie sú super spôsoby, ako pokročiť v angličtine, no úplne najviac vám ako samoukovi pomôže rozprávanie. Aby ste sa naučili rozprávať, musíte rozprávať – čo najviac a pravidelne. 

Nájdite si konverzačného partnera, s ktorým budete pravidelne hovoriť. Môže to byť kamarátka, kolegyňa, alebo ktokoľvek iný, kto sa chce zlepšovať v angličtine. Ak nikoho takého vo svojom okolí nemáte, pohľadajte na internete. Lektora angličtiny určite nájdete napríklad na stránke Italki, ktorá ponúka databázu tisícok učiteľov pre desiatky rôznych jazykov. 

Náš tip: Vhodného konverzačného kamoša si môžete nájsť napríklad aj v našej facebookovej skupine Učíme sa učiť sa jazyky s Jazykovým mentoringom.

Koľko vám bude naučenie sa angličtiny trvať?

Odpoveď na túto otázku závisí od toho, na akú jazykovú úroveň sa chcete dostať. Zakladateľka Jazykového mentoringu, polyglotka Lýdia Hric Machová, ktorá sa sama naučila 9 jazykov, rozoznáva 4 základné úrovne jazyka: 

  1. Cestovateľská úroveň. Ak sa chcete dorozumieť napríklad na dovolenke v zahraničí, naučíte sa pár základných fráz ako pozdrav, poďakovanie či niekoľko viet, aby ste sa nestratili pri nakupovaní. Takúto úroveň dosiahnete, ak budete angličtine venovať ako samouk približne za 2 – 4 týždne. 
  2. Orientačná úroveň. Vykročíte z okruhu základných fráz, venujete sa gramatike a spoznávate ďalšiu slovnú zásobu. Kým sa začnete v jazyku orientovať, potrvá vám to asi mesiac až rok podľa toho, ako intenzívne sa učíte.   
  3. Úroveň pohodlnej plynulosti. Dokážete sa dorozumieť, prečítať si článok v časopise či knižku, sledovať seriál a keď vás na ulici niekto osloví v cudzom jazyku, viete mu odpovedať. Dá sa povedať, že jazyk už ovládate. Dosiahnuť takúto úroveň trvá približne jeden až tri roky.
  4. Profesionálna úroveň. Takúto úroveň potrebujú dosiahnuť najmä ľudia, ktorí pracujú s jazykom profesionálne – napríklad tlmočníci či prekladatelia. Na dosiahnutie profesionálnej úrovne je potrebných ďalších 2 – 5 rokov intenzívnej práce s jazykom. 

V Jazykovom mentoringu odporúčame naučiť sa angličtinu aspoň na úroveň pohodlnej plynulosti. Na tejto úrovni už jazyk nikdy nezabudnete sa dokážete sa doň v pohode dostať aj po dlhej prestávke od učenia. Prekonali ste totiž „poslednú vlnu”, ktorá vás neustále vracala naspäť na ostrov jazykovej neznalosti. Vyplávali ste na šíre more a angličtinu si budete užívať už navždy. 

Dobrá správa je, že pravidelným a systematickým prístupom, s dostatkom kontaktu s jazykom a s využitím zábavných metód sa dostanete na akúkoľvek úroveň angličtiny, ktorú si zaumienite. A to aj vtedy, ak sa učíte angličtinu ako samouk.  

Angličtina pre samoukov online

Myslíte si, že anglický jazyk pre samoukov by bol aj pre vás? Potrebujete poradiť, ako sa učiť a radi by ste stretli komunitu ľudí, ako ste vy? Potom sa určite prihláste do našej Akadémie samoukov a objavte s nami skvelé tipy, ako sa učiť efektívnejšie a zábavnejšie. 

Zaujíma vás, ako vyzerá Akadémia samoukov zvnútra? Zadajte svoju mailovú adresu do formulára nižšie a pošleme vám krátke video, ako to vyzerá v tomto revolučnom kurze.

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová