Nemčina pre samoukov? Povieme vám, ako na ňu

Nemčina pre samoukov?

Aj vás straší duch vašej stredoškolskej nemčiny, ktorú ste nikdy nedotiahli do konca? Zišla by sa vám dnes, ale už pri pomyslení na nekonečné die-der-das vám vstávajú vlasy dupkom? Navyše vám nevyhovujú termíny jazykoviek a aj tak nemáte čas do nich dochádzať? Zahryznite sa do učenia nemčiny ako samouk. V tomto článku objavíte praktické metódy, zdroje a tipy, s ktorými nemecký jazyk hravo zvládnete aj bez učiteľa. 

Nemčina pre samoukov – základné princípy

Ak máte v nemčine napriek hodinám v škole, na jazykovke či na kurzoch guláš, je čas vziať svoje štúdium do vlastných rúk ako samouk. Len tak dokážete učenie dostať do svojho nabitého rozvrhu bez toho, aby ste sa prispôsobovali niekomu inému. Zároveň vy sami viete najlepšie, čo vás najviac baví a zaujíma – stačí to uplatniť pri učení a uvidíte, že sa nebudete nudiť ani minútku.

Aké sú základné princípy samoučenia sa nemčiny? 

4 piliere
 • Učenie vás musí baviť. Pamätáte si na nekonečné bifľovanie slovíčok pred písomkou v škole? Zábavou by ste to nenazvali, však? Navyše, pravdepodobne ste hneď na druhý deň polovicu slovíčok zabudli. Kľúčové je teda urobiť z učenia príjemnú aktivitu, na ktorú sa budete každý deň tešiť.
 • Udržujte kontakt s jazykom. S jazykom potrebujete stráviť veľa času. Našťastie, nie vždy si ho musíte špeciálne vyhradiť – viete sa učiť aj popri iných aktivitách, napríklad pri upratovaní. Nestíhate? Nezúfajte, spísali sme pre vás tipy na časový manažment,  vďaka ktorým si vo svojom programe určite nájdete miesto aj na jazyk.
 • Zvoľte správne metódy. Učenie má byť nielen zábavné, ale aj efektívne. Práve preto využívajú samoukovia overené metódy, vďaka ktorým sa dokážu naučiť akýkoľvek jazyk. Potvrdzujú to aj absolventi Jazykového mentoringu, ktorých sme do tajov samoučenia zasvätili v našich jazykových kurzoch.
 • Vytvorte si učebný plán. Bez systému a jasného cieľa začnete časom tápať a stratíte počiatočný elán. Dobre nastavený učebný plán vám pomôže postupne sa zlepšovať, prekonať aj náročnejšie obdobia a nakoniec dosiahnuť plynulosť.

Tieto 4 princípy sú alfou-omegou učenia sa jazyka a viac sa o nich dozviete v našom článku Vďaka týmto 4 pilierom sa naučíte akýkoľvek cudzí jazyk.

Než si posvietime na konkrétne tipy pre samoukov, je dôležité uvedomiť si, v čom sa nemčina líši od iných jazykov.

Na čo si pri učení nemčiny dať pozor?

Pre samoukov začiatočníkov môže byť kameňom úrazu výslovnosť. Nemčina má svoje špecifické znaky, ako sú prehlasované ä, ö, ü a známe „ostré s“ (ß). Okrem toho počítajte s tým, že sa stretnete s ďalšími unikátmi, ako napríklad:

 • „sch“ číta ako „š“,
 • „tsch“ ako „č“,
 • „v“ ako „f“,
 • „z“ ako „c“,
 • „ie“ sa číta ako dlhé „í“.

Výslovnosť je ako tanec – treba si osvojiť kroky. Ako? Systematickým počúvaním a opakovaním. Uvedené nuansy v nemeckom jazyku sa najlepšie naučíte pri počúvaní podcastov, sledovaní seriálov a ďalších metódach, ktoré vám v tomto článku o chvíľu predstavíme. Postupne sa vám dostanú pod kožu a stanú sa pre vás úplne prirodzenými. Podobne je to aj s časmi v nemeckom jazyku.

Časy v nemčine vám môžu pripomínať zamotané klbko nezmyselných pravidiel. Ale nezľaknite sa, s trochou praxe a správnym systémom vám ako samoukovi pôjdu jedna radosť. 

V nemčine existujú slovesá pravidelné a modálne, pričom ich časovanie sa líši. Zatiaľ čo pri pravidelných slovesách ostáva základ slova rovnaký a menia sa len jeho koncovky (podobne ako v slovenčine), modálne slovesá majú úplne iné tvary. Medzi týchto rebelov patria: können, müssen, dürfen, sollen, wollen a mögen.

Čítajte aj: Zbavte sa strachu z nemeckých modálnych slovies

modálne slovesá v nemčine

Gramatika do hĺbky? Stavte na učebnicu alebo nemčinu pre samoukov online

Ak sa chcete venovať nemeckej gramatike pri samoučení naozaj poctivo, siahnite po učebniciach nemčiny alebo po online cvičebniciach. Stačí, keď si vytvoríte bezplatný prístup do digitálnej knižnice Onleihe a požičiate si niektorú z elektronických kníh. Prípadne navštívte stránky s interaktívnymi cvičeniami, ako sú napríklad:

Aj keď ste možno presvedčení o opaku, nemčina je krásny jazyk, ktorý sa dá v pohode naučiť. A pokiaľ využívate recepty Jazykového mentoringu, vaša cesta za plynulosťou bude nielen úspešná, ale aj zábavná.

Ako sa učiť nemčinu zábavne?

Bifľovanie sa slovíčok a gramatických pravidiel znie strašne, však? Dobrá správa je, že ho môžete pokojne hodiť za hlavu. Práve naopak, učenie ako samouk vás musí baviť. Iba tak mu budete ochotní venovať svoj čas a dokážete si informácie uchovať. Pozrite si teda naše tipy, vďaka ktorým sa nemčinu naučíte hravou formou.

Nemecké podcasty pre začiatočníkov i pokročilých

Počúvanie je absolútne kľúčová činnosť pri učení sa akéhokoľvek jazyka. Našťastie existuje veľa spôsobov, ako si dostať nemčinu do ucha, pričom naším obľúbeným sú podcasty. Nižšie nájdete náš výber podcastov v nemčine pre rôzne úrovne. 

Možno im neporozumiete hneď, ale postupom času vám slová, vety i celé rozhovory začnú dávať zmysel. Rozšírite si slovnú zásobu, pochopíte skladbu viet a časovanie. Navyše sa dozviete aj zaujímavé informácie z rôznych oblastí. Obrovskou výhodou podcastov je, že si na ne nemusíte vyhradiť špeciálny čas. Jednoducho si ich zapnite pri iných činnostiach, napr. pri šoférovaní, umývaní riadu či cvičení. 

Podcasty si ľahko nájdete cez aplikáciu v mobile, napr. Pocket Casts alebo Snipd. Vyberte si tému, ktorá vás zaujíma a v prípade potreby si podcast spomaľte alebo pozrite jeho prepis. Pri hľadaní vhodného podcastu pre samoukov môžete využiť aj stránku www.podcast.de.

Tipy na podcasty v nemčine pre samoukov začiatočníkov:

Tipy na podcasty v nemčine pre pokročilých:

Ešte viac tipov na podcasty v nemčine nájdete v našom staršom článku.

Lýdia Hric Machová počúva ako samouk nemecký podcast

Seriály v nemčine

Máte radi seriály? Začnite ich pozerať po nemecky! Vďaka seriálom si napočúvate hovorovú nemčinu, správnu výslovnosť a chytíte prízvuk. To všetko v pohodlí vašej obývačky. 

Ak chcete z tejto metódy vyťažiť maximum, zapojte aktívne pozeranie. Snažte sa vnímať, ako a čo postavy hovoria, opakujte po nich, alebo si zapisujte neznáme frázy. Viac o aktívnom pozeraní sa dočítate v článku Nemecké filmy: Zlepšite si nemčinu v papučiach.

Tipy na nemecké seriály :

 • Babylon Berlin
 • Dark
 • Der Tatortreininger

Nemčina pre samoukov – aplikácie

Okrem spomínaných podcastových aplikácií Pocket Casts alebo Snipd samoukom odporúčame šikovnú appku Anki alebo jej alternatívu pre iPhony Brainscape. Tie sú výbornými pomocníkmi pri učení sa a trénovaní slovnej zásoby. Jednoducho si v nich vytvoríte kartičky, na ktoré napíšete frázy v nemčine a ich slovenský preklad. Ak vás zaujímajú ďalšie appky na učenie sa jazyka, pozrite si ich veľký prehľad, ktorý sme pripravili v staršom článku.

Čítajte aj: Aplikácie na učenie sa jazykov: Veľký prehľad appiek, ktoré vás budú baviť

Knihy v nemčine

Čítanie je skvelý spôsob, ako si precvičiť gramatiku aj slovnú zásobu. Okrem nemeckých učebníc však môžete siahnuť aj po beletrii. Čítanie tak pre vás bude nielen náučnou, ale aj príjemnou a relaxačnou aktivitou. Ak si však na čítanie originál nemeckej knihy netrúfate, je tu aj iná možnosť – dvojjazyčné knihy. Na jednej strane nájdete text v cudzom jazyku, na druhej strane preklad v slovenčine/češtine. Vďaka tomu si hneď viete dohľadať význam slova či preklad vety, ktorá vám robí problém.

Lýdia Hric Machová číta nemeckú knihu

Recept, ako sa naučiť cudzí jazyk ako samouk

Na to, aby ste sa ako samouk naučili po nemecky, nepotrebujete talent ani špeciálne schopnosti. Nemusíte sa trápiť s učením dlhé roky a napriek tomu nevidieť posun. Dá sa to aj jednoduchšie a oveľa zábavnejšie. Tak ako, vyskúšate samoštúdium nemčiny? Určite to zvládnete. Stačí dodržiavať základné princípy a stanoviť si jasný cieľ. Budeme radi, ak nám do komentára napíšete, ako napredujete. Viel Glück!

Zaregistrujte sa na webinár a objavte 3 skvelé metódy na učenie sa jazyka, ktoré môžete okamžite zaviesť do praxe.

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová