VIDEO: Ako sa naučiť po anglicky?

Ako sa naucit po anglicky cover clanku

Skúšate sa naučiť angličtinu už celé roky, ale stále vám to akosi nejde? Trápite sa a dávate do toho veľa energie, ale napriek tomu nevidíte výsledky? Máte pocit, že všetci okolo vás rozprávajú po anglicky, len vy ste výnimka?

Nie ste sami! Po celom svete sú milióny ľudí, ktorí bojujú s cudzím jazykom a myslia si, že nemajú na jazyky talent, bunky, hlavu,… Ale príčina je niekde inde. To, či sa niekto dokáže naučiť po anglicky alebo nie, nie je o talente. Je to o spôsobe, akým sa jazyk učíte.

Rada by som vám predstavila úplne iný spôsob na naučenie sa angličtiny, než na aký ste boli doteraz zvyknutí. Ide o oveľa efektívnejší a zábavnejší systém, pomocou ktorého som sa naučila 9 jazykov a teraz pomáham tisícom iných ľudí, aby sa taktiež naučili cudzí jazyk. Aj po rokoch neúspešných pokusov.

Ako sa naučiť po anglicky či iný jazyk? Existuje 6 spôsobov, ale len jeden je naozaj efektívny.

Možno už nejaký jazyk ovládate, alebo máte aspoň vo svojom okolí niekoho, kto hovorí anglicky či nemecky. Ako ste sa ho naučili (vy alebo váš známy)? Existuje 6 hlavných spôsobov:

1. Správne sa narodiť

Sú ľudia, ktorí sa naučili po anglicky v detstve vďaka tomu, že majú rodičov rôznej národnosti, alebo ich rodičia odmalička vystavovali anglickému jazyku. Dieťa nasáva jazyk prirodzene a v konečnom dôsledku má aj dva či tri materinské jazyky. Šťastlivci!

2. Povinná jazda pre všetkých: škola

My ostatní sme sa učili angličtinu v škole. Prvý jazyk, napríklad angličtinu, sme sa začali učiť v jedenástich rokoch a potom sme na strednej pridali ďalší. Tí mladší začínajú už od šiestich rokov. Dalo by sa čakať, že všetci budeme plynulo hovoriť po anglicky či nemecky, ale v praxi vidíme, že tak to veľmi nefunguje. Navyše, nie každému školský prístup vyhovuje a tak mnohí z nás vstúpili do dospelosti bez poriadnej angličtiny a dodnes to pociťujú.

3. Keď ma angličtinu v škole nenaučili: jazykovka

Pravdepodobne najpopulárnejší spôsob učenia sa angličtiny, ale aj iného jazyka. Problém ale je, že v jazykovke trávime veľmi málo času reálnym používaním angličtiny. Ak chodíte na kurz, kde je bežne 6 ľudí v skupine a lekcie sú dvakrát týždenne, rozprávaním po anglicky strávite len 8 minút!

Teraz si predstavte, že by ste si chceli vybudovať svaly v posilke, alebo sa naučiť hrať na klavíri a venovali by ste sa tomu len 8 minút týždenne. Asi by ste márne čakali výsledky, však? A rovnako je to s jazykom.

4. V jazykovke to ide pomaly: individuálne hodiny angličtiny s lektorom

Ak sa niekomu postup v jazykovke zdá príliš pomalý, nájde si lektora – rodeného hovoriaceho (tzv. native speakra) angličtiny – na intenzívny individuálny kurz. Super! Prístup jeden na jedného a plná pozornosť učiteľa, ktorý dokáže priebeh hodiny a použité materiály prispôsobiť žiakovi, môže priniesť skvelé pokroky za krátky čas. Jedinou nevýhodou je vyššia cena.

5. Počas jazykového pobytu sa to na mňa nalepí samé: vycestovanie

Niektorí ľudia chcú byť obklopení anglickým jazykom, bez vplyvov rodnej slovenčiny, a tak sa prihlásia na jazykový pobyt na Maltu či do Anglicka. Povedia si, že tam sa do jazyka ponoria naplno, angličtina sa na nich bude rútiť zo všetkých strán a nejako sa na nich „nalepí“. Takéto výlety za angličtinou sú však veľkou finančnou a časovou investíciou, ktorú si málokto môže dovoliť.

6. Chcem sa učiť po svojom: samoučenie angličtiny

Stále viac ľudí sa stáva samoukmi. “Samoučenie” dnes zažíva obrovský rozmach vo všetkých oblastiach a cudzie jazyky nie sú výnimkou. Práve tento spôsob vám chcem predstaviť v tomto článku.

Ako sa učí po anglicky samouk? Oveľa efektívnejšie!

Ak sa človek učí po anglicky ako samouk, znamená to, že sa “učí sám”, čiže vo vlastnej réžii: sám si tvorí svoj učebný plán a nikto mu nerozkazuje, čo, kedy a z čoho sa má učiť.

Možno si poviete, že vy predsa neviete, ako sa učia jazyky. Ale pravdou je, že v dnešnom svete internetu máme všetky možné dostupné prostriedky na to, aby sme sa naučili akýkoľvek cudzí jazyk sami. Bez toho, aby sme vycestovali do zahraničia, sa môžeme jazykom obklopiť u nás doma.

Samouk využíva materiály a metódy, ktoré ho zaujímajú a chce sa im venovať. Môže počúvať podcasty alebo pozerať seriály v angličtine, aby si zlepšil porozumenie. Môže čítať knihy alebo články na internete v angličtine, aby si rozširoval slovnú zásobu. Alebo sa môže v angličtine rozprávať s priateľmi. A takýchto aktivít je niekoľko desiatok, každý si vyberie. 🙂

Ako vyzerá bežný deň samouka angličtiny? Ani minútka nazmar.

Samouk si učenie prispôsobuje svojim aktuálnym časovým možnostiam. A úplne najlepšie je, že sa môžete učiť kedykoľvek počas dňa, v malých dávkach. Vyskladáte si svoj učebný plán tak, aby vám sadol do vášho rozvrhu. Ako také učenie môže vyzerať v praxi?

Ráno, kým si pripravujete raňajky a deti ešte spia, si pustíte podcast v angličtine. Cestou do práce si vypočujete zvyšok epizódy z podcastu. Cez obednú prestávku venujete 10 minút slovíčkam, ktoré si zopakujete pomocou šikovnej aplikácie. Večer si s partnerom pozriete jeden diel seriálu v angličtine namiesto sledovania noviniek na Facebooku či Instagrame. A pred spaním si ešte prečítate dve strany z anglickej knihy.

Tak môžete ísť spať so skvelým pocitom, že ste si našli krásnych 45 minút na učenie sa jazyka. Ani ste nad tým nemuseli rozmýšľať, stačilo vám naplniť hluchý čas, ktorý by ste inak nijako produktívne nevyužili. 5 minút sem, 10 minút tam a aj v poriadne hektickom dni, keď nestíhate ísť pomaly ani na záchod, sa dokážete poľahky venovať učeniu sa jazyka. A navyše spôsobmi, ktoré vás bavia.

Ako sa naucit po anglicky ako samouk

Ako sa mám teda naučiť anglicky doma? Hlavne dodržiavajte tieto 4 pravidlá.

Ako som spomínala vyššie, ak sa chcete naučiť po anglicky ako samouk, je len na vás, čo, kedy a ako sa budete učiť. Je však dôležité dodržiavať štyri najdôležitejšie piliere, bez ktorých bude vaše učenie len snažením bez výsledkov:

4 piliere

1. Zábava: lebo nudné materiály vás nikam neprivedú.

Učenie angličtiny vás musí baviť. Ak vás nejaká metóda, podcast, knižka nebaví, kašlite na ňu a nájdite si inú. Možnosti sú nekonečné! Je dôležité, aby ste sa k učeniu angličtiny zakaždým vracali s radosťou a elánom – váš mozog si bude prebranú látku oveľa lepšie pamätať a postupne si vytvoríte spojenie učenie = príjemné pocity a budete ho vyslovene vyhľadávať. Vtedy ste za vodou. 🙂

2. Kontakt: dve lekcie angličtiny týždenne v jazykovke naozaj NESTAČIA.

Musíte mať s anglickým jazykom množstvo kontaktu. Hodinka denne je ideál a ak sa vám zdá nepredstaviteľné, že by ste mali vo svojom hektickom živote nájsť každý deň hodinu na učenie, skúste sa poriadne zamyslieť. Naozaj vo svojom dni nemáte ani minútku hluchého času, počas ktorej by ste si mohli prejsť pár slovíčok v aplikácii? Nikdy nerobíte mechanické činnosti (napr. umývanie riadov), počas ktorých môžete počúvať podcast?

Čas sa dá nájsť aj v tých najpreplnenejších diároch. Treba ho len pohľadať. Okrem toho, nájsť si na niečo čas nie je ani tak otázka zaneprázdnenosti, ale skôr priorít. Ak sa rozhodneme, že je pre nás dôležité naučiť sa rozprávať po anglicky, čas na jazyk si vytvoríme.

3. Efektívne metódy: angličtina za 2 týždne v spánku? Asi ťažko…

Využívajte efektívne metódy. Ktoré metódy sú efektívne? Človek nemusí byť expert na učenie sa jazykov, aby vedel, že reklamy typu “Naučte sa angličtinu za 2 týždne, v spánku a bez námahy!”, sú hlúposti a namiesto toho, aby mu pomohli s angličtinou, mu pomôžu maximálne len odľahčiť peňaženku.

Efektívne metódy sú také, ktoré vám pomôžu zjednodušiť vaše učenie, zmenšia námahu, ktorú musíte do učenia vložiť, a pomôžu vám dosiahnuť plynulosť rýchlejšie. Opäť však platí, že si len musíte nájsť také, ktoré vás bavia. Vďaka tomu sa z učenia angličtiny stane pohodová aktivita, ktorú si začleníte do bežného dňa.

4. Systém: rozdiel medzi neúspechom a plynulosťou.

Učte sa angličtinu systematicky a na učenie sa vopred pripravte. Keď budete vedieť, že ráno počúvate podcast, na obed opakujete slovíčka a večer pozeráte seriál, nebudete sa musieť každý deň zamýšľať, čo idete robiť.

Stanovte si, na aké priority sa chcete zamerať, akými metódami na nich budete pracovať, nájdite si materiály, ktoré budete používať. Porozmýšľajte nad priebehom svojho bežného dňa a kam by ste vedeli vtesnať aspoň pár minútiek učenia. Rozvrhnite si učenie sa angličtiny na celý týždeň, zostavte si týždenný plán a dajte si ho niekam, kde ho budete mať na očiach.


Máte pocit, že to znie až príliš jednoducho? Tento efektívny systém učenia sa jazykov už pomohol viac ako 13-tisíc samoukom dosiahnuť vytúžené výsledky. Keď sa do učenia pustíte naplno a správne, za krátky čas sa aj vy dokážete v anglickom jazyku neuveriteľne posunúť. Chce to len dve veci: 

1. Pripustiť si možnosť, že aj vy sa anglický jazyk dokážete naučiť, hoci vás roky angličtiny v škole či v jazykových kurzoch presviedčali o opaku. Som presvedčená, že obrovská väčšina ľudí nemala v učení sa jazykov úspech preto, lebo na to nešli správne.

2. Nastaviť si učenie sa jazyka ako prioritu na isté obdobie, napríklad najbližší mesiac alebo ideálne dva, a pustiť sa doň, každý deň po malých krôčikoch. Ak sa budete angličtine venovať aspoň pol hodinu denne, výsledky sa zaručene dostavia.

Ak sa učíte jazyk už nejaký čas, no stále ho neviete dotiahnuť na plynulú úroveň, zrejme vás v učení niečo blokuje. Aká prekážka vám bráni v učení a ako sa jej zbaviť? Spravte si náš kvíz a získajte tipy na učenie šité na mieru práve vám.

Neviete sa v cudzom jazyku dopracovať na plynulú úroveň? Spravte si kvíz a zistite, čo vás blokuje a ako to napraviť.

Tagy:

Podobné články

2 Komentáre

2 Odpovede

    1. Skvelé rozhodnutie! Verím, že vám tipy z nášho článku a videa na tejto stránke pomôžu pustiť sa do angličtiny efektívnym a zábavným spôsobom. 🙂 (Daša z Jazykového mentoringu)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová