DOSŤ BOLO SNÍVANIA O PLYNULEJ ANGLIČTINE! POĎTE DO AKCIE!

Pridajte sa do Akadémie samoukov a posuňte svoj cudzí jazyk na sebavedomú úroveň!

Registrácia možná už len...

DOSŤ BOLO SNÍVANIA O PLYNULEJ ANGLIČTINE! POĎTE DO AKCIE!

Pridajte sa do Akadémie samoukov a posuňte svoj cudzí jazyk na sebavedomú úroveň!

Registrácia možná už len...

Ako sa naučiť po anglicky?

Ako sa naucit po anglicky

Skúšate sa naučiť angličtinu už celé roky, ale stále to tak akosi nejde, nebaví vás to, nevidíte výsledky? Stále máte strach zo seba vyžmýkať jednu súvislú vetu a keď sa vám to podarí, ste celí spotení? Hovoríte si, “nemôže to byť predsa také ťažké, veď toľko ľudí po anglicky vie, prečo mám byť ja výnimkou?”

Máte pravdu – nie je to také ťažké a vy nie ste výnimka. Po celom svete sú milióny ľudí, ktorí bojujú s cudzím jazykom a myslia si, že nemajú na jazyky talent, bunky, hlavu,… S najväčšou pravdepodobnosťou to tak nie je. To, či sa niekto dokáže naučiť jazyk alebo nie, nie je o talente. Je to o tom, či pri učení dodržiavame štyri jednoduché pravidlá.

Aké sú to pravidlá a ako sa najlepšie, najefektívnejšie a najrýchlejšie naučíte po anglicky (alebo iný cudzí jazyk) aj vy? Volám sa Lýdia Machová, som jazyková mentorka a učím sa jazyky jeden za druhým už 20 rokov. Doteraz som sa ich naučila 9 a 7 si udržiavam na plynulej úrovni. V článku sa dozviete, na čo som počas tých 20 rokov prišla a čo musíte robiť, aby ste sa aj vy dokázali naučiť jazyk zábavne a v čo najkratšom čase.

Ako sa naučiť jazyk? Existuje 6 spôsobov, ale len jeden je naozaj efektívny.

Možno už nejaký jazyk ovládate, alebo máte aspoň vo svojom okolí niekoho, kto hovorí anglicky či nemecky. Ako ste sa ho naučili (vy alebo váš známy)? Existuje 6 hlavných spôsobov:

1. Správne sa narodiť

Sú ľudia, ktorí sa naučili jazyk v detstve vďaka tomu, že majú rodičov rôznej národnosti, alebo ich rodičia odmalička vystavovali cudziemu jazyku. Dieťa nasáva jazyk prirodzene a v konečnom dôsledku má aj dva-tri materinské jazyky. Šťastlivci!

2. Povinná jazda pre všetkých: škola

My ostatní sme sa učili jazyk v škole. Prvý jazyk sme sa začali učiť v jedenástich rokoch a potom sme na strednej pridali ďalší. Tí mladší začínajú už od šiestich rokov. Mnohí z nás sa tak aspoň jeden jazyk naučili celkom slušne a aj sme z neho zmaturovali. Nie každému však školský prístup vyhovuje a tak mnohí z nás vstúpili do dospelosti bez poriadnej angličtiny a dodnes to pociťujú.

3. Keď ma to v škole nenaučili: jazykovka

Preto sa veľa ľudí rozhodne pre jazykovú školu. V skupine býva menej žiakov ako sme mali v škole, učiteľky sú motivovanejšie, niektoré sú super, s niektorými si úplne nesadneme, je to tak trochu na hojdačke. Vďaka dvojhodinovke 2x týždenne máme v učení pravidelnosť a postupne, pomaličky, vidíme, ako sa v angličtine zlepšujeme. Ale mnoho ľudí chodí do jazykoviek aj niekoľko rokov a akosi stále nie a nie ten jazyk zvládnuť…

4. V jazykovke to ide pomaly: individuálne hodiny s lektorom

Ak sa niekomu postup v jazykovke zdá príliš pomalý, nájde si lektora – rodeného hovoriaceho daného jazyka – na intenzívny individuálny kurz. Super! Prístup jeden na jedného a plná pozornosť učiteľa, ktorý vie opraviť všetky naše chyby a dokáže priebeh hodiny a použité materiály prispôsobiť žiakovi. Skvelé pokroky za krátky čas. Jedinou nevýhodou je vyššia cena.

5. V Anglicku sa to na mňa nalepí samé a bez námahy: vycestovanie

Niektorí ľudia chcú rovno “vhupnúť do hlbokej vody” a kúpia si letenky do Anglicka. Chcú byť obklopení jazykom, bez vplyvov rodnej slovenčiny. Dáva to zmysel, veď keď budú niečo potrebovať, musia si to vypýtať po anglicky a “niečo sa na nich hádam nalepí”. S tým “nalepovaním” to nie je úplne tak. Dôkazom sú napríklad stovky Poliakov, Slovákov, Čechov, ktorí pracujú vo Veľkej Británii, no za tie roky sa v angličtine nikam poriadne neposunuli. Takéto “výlety za jazykom” sú účinné len vtedy, ak sa počas nich tú angličtinu aktívne učíme – výhodou je, že naučené veci vieme okamžite uplatniť v praxi, stačí vyjsť na ulicu. Takže ak sa v zahraničí učíme a nespoliehame sa len na to, že dačo kde-tu pochytíme, určite na sebe uvidíme pokroky. 

6. Chcem sa učiť po svojom: samoučenie

Stále viac ľudí sa stáva samoukmi. “Samoučenie” dnes zažíva obrovský rozmach vo všetkých oblastiach a cudzie jazyky nie sú výnimkou. Práve tento spôsob vám chcem predstaviť v tomto článku.

Ako sa učí jazyky samouk? Oveľa efektívnejšie!

Ak sa človek učí ako samouk, znamená to, že sa “učí sám”, čiže vo vlastnej réžii: sám si tvorí svoj učebný plán a nikto mu nerozkazuje, čo, kedy a z čoho sa má učiť.

Samouk využíva materiály a metódy, ktoré ho zaujímajú a chce sa im venovať. Môže počúvať podcasty v angličtine, aby si zlepšil porozumenie hovorenému slovu. Môže čítať knihy v nemčine, aby rozumel článkom na internete a rozširoval si slovnú zásobu.

Môže sa v angličtine rozprávať s priateľmi, aby sa dokázal dohovoriť v  Kanade, kam sa chystá o pár mesiacov. Jednoducho robí aktivity, ktoré ho v jazyku posúvajú vpred. A takýchto aktivít je niekoľko desiatok, každý si vyberie 🙂

Ako vyzerá bežný deň samouka? Ani minútka nazmar.

Samouk si učenie prispôsobuje svojim aktuálnym časovým možnostiam. Ráno pri raňajkách si na 5 minút prejde v aplikácii nové slovíčka. Cestou do práce v autobuse nepozerá 10 minút do prázdna, ale pustí si zaujímavý podcast (nahrávku v cudzom jazyku) o cestovaní po Indonézii, kam sa chce ísť ďalšie leto pozrieť, alebo o tom, ako si poradiť s dieťaťom v období vzdoru, prípadne o tom, aké trendy momentálne zažíva svet kvôli koronavírusu. Témy si vyberá podľa toho, čo ho osobne zaujíma.

Po uponáhľanom dni v práci si cestou domov otvorí knihu na odreagovanie. Nemá veľmi čas čítať a tak je rád, že si uchmatne aspoň tých 10 minút v autobuse a zároveň si pri tom oddýchne. Večer si dá ešte pred spaním spolu s partnerom jeden diel seriálu v angličtine namiesto sledovania noviniek na Facebooku či Instagrame.

A môže ísť spať s dobrým pocitom, že dnes si našiel krásnych 45 minút na učenie sa jazyka. Ani nad tým nemusel rozmýšľať, stačilo mu naplniť mŕtvy čas, ktorý by inak nijako produktívne nevyužil. 5 minút sem, 10-minút tam a aj v poriadne hektickom dni, keď nestíha ísť pomaly ani na záchod, sa dokáže venovať učeniu sa jazyka spôsobmi, ktoré ho bavia a dokáže ich prispôsobiť svojmu režimu. (Mimochodom, aj na tom záchode sa dajú na 5 minút precvičiť slovíčka z aplikácie!)

Ako sa naucit po anglicky ako samouk

Aké materiály a pomôcky využíva samouk? Také, aké ho najviac bavia a zaujímajú.

Zlaté pravidlo učenia sa jazyka (a vlastne čohokoľvek) je, že vás to musí baviť. Ešte pred 20 rokmi ste si mohli gratulovať, ak vás bavilo učiť sa z knižky, učiť sa o morfológii, syntaxi a robiť si cvičenia, lebo iné možnosti veľmi neboli. No dnes sa svet cudzích jazykov otvoril naozaj všetkým, bez ohľadu na to, aký štýl učenia vám vyhovuje, a aké máte záujmy a záľuby.

Žijeme totiž v dobe internetu! Máme to my ale šťastie, však? (Nielen preto, že celosvetovú epidémiu dokážeme ako-tak zvládnuť z domu, ale aj pre tie neskutočné možnosti, ktoré nám internet ponúka na učenie sa jazykov.)

Tisícky materiálov na dosah klávesnice

Dnes už nie ste odkázaní na ponuku miestnej knižnice a jazykovky. Aj keď ste z malého mesta alebo žijete na lazoch, internet vás dokáže spojiť s celým svetom. Nájdete na ňom obrovské množstvo materiálov na učenie, služby ako YouTube, TED, Netflix vám ponúknu hodiny a hodiny zaujímavého obsahu na pozeranie a počúvanie angličtiny, na výber máte desiatky aplikácií na učenie sa cudzieho jazyka. Nemáte sa s kým rozprávať v cudzom jazyku? Naťukajte si Italki.com a do pár minút nájdete množstvo potenciálnych partnerov na konverzácie alebo aj platených lektorov.

Je jedno, či sa zaujímate o život tibetských mníchov alebo kvantovú fyziku, na internete nájdete informácie o všetkom a viete ich využiť na učenie sa jazyka. Nikto vám už nebude prikazovať, akým témam sa máte venovať (aj vy máte pri spomienke na povinné maturitné témy z jazyka zimomriavky?). Vy ste pánom svojho učenia.

A že ešte nemáte úroveň na to, aby ste v cudzom jazyku rozumeli takýmto témam? Čítajte ďalej, vysvetlíme si, prečo to nie je pravda. 

Na akú úroveň sa dokáže samouk naučiť jazyk? Na akú len chce!

Idete na dovolenku do Španielska a chcete si tam vedieť vypýtať sangriu a kúpiť lístky na prehliadku katedrály v Barcelone? Zožeňte si turistický slovníček a naučte sa len základné frázy.

Chcete odcestovať za prácou do Rakúska? Naučte sa základy nemčiny a potom sa zamerajte na slovnú zásobu a komunikáciu v oblasti, v ktorej chcete pôsobiť.

Chcete s jazykom pracovať profesionálne, napríklad ako tlmočník či prekladateľ? Aj na takú úroveň sa dokážete ako samouk vypracovať.

Je jedno, či potrebujete mať angličtinu, nemčinu či iný jazyk na úrovni A, B alebo C. Ako samouk dokážete dosiahnuť rovnakú úroveň ako v jazykovke, ale bude vám to trvať zlomok časuušetríte obrovské peniaze. Stačí, že budete pri učení dodržiavať štyri dôležité piliere.

Ako sa mám teda naučiť anglicky doma? Hlavne dodržiavajte tieto 4 pravidlá.

Ako sme písali vyššie, ak sa chcete naučiť jazyk ako samouk, je len na vás, čo, kedy a ako sa budete učiť. Je však dôležité dodržiavať štyri najdôležitejšie piliere, bez ktorých bude vaše učenie len snažením bez výsledkov:

Štyri základné piliere Jazykového mentoringu

1. Zábava: lebo nudné materiály vás nikam neprivedú.

Učenie vás musí baviť. Ak vás nejaká metóda, podcast, knižka nebaví, kašlite na ňu a nájdite si inú. Možnosti sú nekonečné! Je dôležité, aby ste sa k učeniu zakaždým vracali s radosťou a elánom – váš mozog si bude prebranú látku oveľa lepšie pamätať a postupne si vytvoríte spojenie učenie = príjemné pocity a budete ho vyslovene vyhľadávať. Vtedy ste za vodou 🙂

Tento prvý pilier je taký silný, že vďaka nemu budete vedieť čítať a počúvať aj také texty, ktoré sú na vyššej jazykovej úrovni, ako momentálne máte. Ja som sa ako začiatočníčka v španielčine pustila do čítania španielskeho prekladu Harryho Pottera, lebo to bola moja najobľúbenejšia kniha. A hoci som spočiatku skoro ničomu nerozumela, dočítala som ju do konca, lebo som k tej knihe mala taký pozitívny vzťah. (Ak chcete počuť celý môj príbeh o učení sa španielčiny, pozrite si môj webinár, v ktorom vám ho rozpoviem.) 

2. Kontakt: dve dvojhodinovky týždenne naozaj NESTAČIA.

Musíte mať s jazykom množstvo kontaktu. Hodinka denne je ideál a ak sa vám zdá nepredstaviteľné, že by ste mali vo svojom hektickom živote nájsť každý deň hodinu na učenie, skúste sa poriadne zamyslieť. Naozaj vo svojom dni nemáte ani minútku mŕtveho času, počas ktorej by ste si mohli prejsť pár slovíčok v aplikácii? Nikdy nerobíte mechanické činnosti (napr. umývanie riadov), počas ktorých môžete počúvať podcast?

Čas sa dá nájsť aj v tých najpreplnenejších diároch. Treba ho len pohľadať. Okrem toho, nájsť si na niečo čas nie je ani tak otázka zaneprázdnenosti, ale skôr priorít. Ak sa rozhodneme, že je pre nás naučenie sa jazyka dôležité, čas si naň vytvoríme.

3. Efektívne metódy: angličtina za 2 týždne v spánku? Asi ťažko…

Využívajte efektívne metódy. Ktoré metódy sú efektívne? Človek nemusí byť expert na učenie sa jazykov, aby vedel, že reklamy typu “Naučte sa angličtinu za 2 týždne, v spánku a bez námahy!”, sú hlúposti a namiesto toho, aby mu pomohli s angličtinou, mu pomôžu maximálne len odľahčiť peňaženku.

Efektívne metódy sú také, ktoré vám pomôžu zjednodušiť vaše učenie, zmenšia námahu, ktorú musíte do učenia vložiť a pomôžu vám dosiahnuť plynulosť rýchlejšie. Viacero ich spomíname aj v tomto článku, no keď si prejdete náš blog, nájdete ich ešte oveľa viac!

Máme šťastie, že na svete existujú tisícky polyglotov, ľudí, pre ktorých je učenie sa jazykov životnou vášňou. Preskúmali túto oblasť do detailov a metódy, ktoré im fungujú najlepšie, posúvajú ďalej. Myslíte, že je medzi nimi bifľovanie slovíčok poporadí z glosára v učebnici? Veru nie. Ale také vypisovanie si slovíčok do zošita metódou Goldlist, to už je iná rozprávka…. 

4. Systém: kamarát, ktorý vás podrží v ťažkých chvíľach.

Učte sa systematicky. Učenie sa len tak hala-bala, ako vám príde a na čo máte práve chuť, je cesta do pekla. Musíte totiž každý deň rozmýšľať, čo sa vám chce, kedy sa vám dá, či máte poruke materiály, toto všetko vám zhltne množstvo energie, ktorú ste mohli radšej investovať do učenia, keby ste mali všetko pripravené. Preto je počiatočná príprava absolútne nevyhnutná.

Stanovte si, na aké priority sa chcete zamerať, akými metódami na nich budete pracovať, nájdite si materiály, ktoré budete používať. Porozmýšľajte nad priebehom svojho bežného dňa a kam by ste vedeli vtesnať aspoň pár minútiek učenia. Rozvrhnite si učenie na celý týždeň, zostavte si týždenný plán do tabuľky a zaveste si ju niekam, kde ju budete mať na očiach. Podrobný návod, ako si vytvoriť učebný plán, nájdete nižšie v článku.

Ako sa naucit po anglicky - priklad ucebneho planu

Učebný plán: rozdiel medzi neúspechom a plynulosťou.

Táňa je na materskej s bábätkom. Angličtinu mala naposledy na strednej a veľa už pozabúdala. Vie však, že hľadanie práce po materskej bude so slabou angličtinou veľmi ťažké. Od bábätka však nemôže len tak odbiehať do jazykovky, neostáva jej teda nič iné, len sa učiť angličtinu doma.

Ako si bude Táňa vytvárať učebný plán?

1. Stanoví si priority.

Táňa vie, že jej robí problém rozumieť hovorenej angličtine, vyloviť z pamäti slovíčka, a navyše sa veľmi bojí rozprávať v angličtine. Prioritami teda bude počúvanie, slovná zásoba a rozprávanie.

2. K týmto prioritám priradí metódy, ktoré jej ich pomôžu rozvíjať.

Táňa si naplánuje, že porozumenie si bude zlepšovať pozeraním YouTube videí. Z nich si bude vypisovať neznáme slovíčka do mobilnej aplikácie Anki, cez ktorú si ich bude pravidelne opakovať. Kedysi už skúšala Goldlist (metódu na učenie sa slovíčok vypisovaním do zošita), ale zistila, že ju nebaví písať si rukou, takže tentoraz si bude slovnú zásobu rozširovať pomocou appky. Z predstavy, že by sa mala po anglicky rozprávať s niekým iným, sa jej začnú triasť ruky, tak si povie, že na začiatok sa bude rozprávať sama so sebou. (Áno, aj to je skvelá metóda na učenie sa jazykov! Ak neveríte, pozrite si môj bezplatný webinár, kde okrem príbehu o španielčine popisujem aj túto jednoduchú metódu.)

3. Keď už má vybrané metódy, pripraví si materiály, aby ich mala stále poruke.

Zaujíma ju business angličtina, tak si nájde tri YouTube kanály a dva podcasty zamerané na business a kariérne poradenstvo a uloží si ich do záložiek v prehliadači. Stiahne si appku Anki a vytvorí si v nej účet. Povie si, že vždy v sprche si sama pre seba nahlas po anglicky zosumarizuje obsah posledného videa, čo pozerala. Všetko má pripravené, vie s čím bude pracovať, všetko má poruke, môže sa začať učiť!

Ako bude jej učenie vyzerať v praxi?

  1. Ráno si pri raňajkách prejde nové slovíčka v aplikácii Anki: 10 minút.
  2. Napoludnie, kým jej dcérka spí, uprace, čo stihne a pozrie si dve YouTube videá a vypisuje si z nich nové slovíčka do Anki: cca 15 minút.
  3. Večer príde jej partner domov, tak si Táňa môže dať rýchlu sprchu a pritom si povedať, čo sa z dnešných YouTube videí naučila a v ideálnom prípade rovno použije nové slová, ktoré si vypísala. 10 minút
  4. Keď večer uspí malú, pozrú si ešte s partnerom jeden diel rozpozeraného seriálu v angličtine s anglickými titulkami na Netflixe. Toto je pre Táňu relax, nevypisuje si slovíčka, len sa sústredí, aby rozumela, ale aj keď nerozumie každému slovu, nerobí si z toho ťažkú hlavu. 25 minút (ak sa malá nezobudí – ak áno, tak možno 10 minút)

Funguje to vôbec?

Zdá sa vám to až príliš jednoduché? 🙂 Za posledné roky prepadli kráse samoučenia už tisícky ľudí, ktorí dosahujú užasné výsledky, no štyri príklady hovoria za všetko:

Majka, ktorá po roku samoučenia bravúrne zvládla pracovný pohovor v angličtine a získala prácu snov. Rozhovor s Majkou si prečítajte TU, ale napovieme, že jej učebný plán bol úžasne jednoduchý a pravdepodobne si ho budete vedieť prispôsobiť aj na seba!

Alebo Blanka, ktorá si sama tak zlepšila angličtinu, že dnes v nej dokáže bez stresu prednášať pred medzinárodným publikom.

Ako sa naucit po anglicky - Blanka vdaka samostudiu mohla prednasat na konferencii v anglictine

Alebo Zuzka, ktorá si vďaka zlepšeniu angličtiny splnila celoživotný sen – začala cestovať po svete a už sa nebojí, že sa niekde nedohovorí:

“Manžel ma na dovolenke nespoznával, keď som sa za ním prvýkrát v živote neskrývala, ale odvážne sa pustila do rozhovoru s recepčným hotela. Konečne sa cestovania nebojím, ale sa naň teším.”

A čo Romana z Českej republiky, ktorej výslovnosť teraz chvália dokonca rodení hovoriaci!

Ako sa naucit po anglicky - Romana sa za styri mesiace posunula v anglictine viac ako za 25 rokov

Majka, Blanka, Zuzka a Romana sú jasným dôkazom, že keď sa do učenia pustíte naplno a správne, za krátky čas sa dokážete v jazyku neuveriteľne posunúť. Nepochybujem o tom, že takýto môže byť aj váš príbeh. Chce to len dve veci: 

1. Pripustiť si možnosť, že aj vy sa jazyk dokážete naučiť, hoci vás roky angličtiny v škole či v jazykových kurzoch presviedčali o opaku. Som presvedčená, že obrovská väčšina ľudí nemala v učení sa jazykov úspech preto, lebo na to nešli správne.

2. Určiť si učenie sa jazyka ako prioritu na isté obdobie, napríklad najbližší mesiac alebo ideálne dva, a pustiť sa do toho, každý deň po malých krôčkoch. Ak sa budete jazyku venovať aspoň pol hodinu denne, výsledky sa zaručene dostavia.

A ak by ste chceli tipy, ako naučiť angličtinu vaše ratolesti, prečítajte si môj rozhovor s mamičkou Monikou, ktorá svoju päťročnú dcéru naučila po anglicky za dva roky.

Páčil sa vám tento článok a radi by ste získali ďalšie overené tipy na učenie sa jazykov?

Myslíte, že učenie sa jazykov je zdĺhavé a ťažké a okrem toho, aj tak nemáte na jazyky talent? A navyše nemáte ani čas chodiť do jazykoviek? Ide to jednoduchšie, ako si myslíte! Odhaľte 3 prekvapivo jednoduché metódy ako sa naučíte cudzí jazyk za dva roky, aj popri práci na plný úväzok v bezplatnom webinári jazykovej mentorky Lýdie Machovej.

Lýdia Machová

Lýdia Machová

Jazyková mentorka a tlmočníčka
Som polyglotka, jazyková mentorka, tlmočníčka a autorka tejto stránky. Ako samouk som sa naučila 9 jazykov, 7 z nich si udržiavam na plynulej úrovni a každé dva roky sa učím nový. Som presvedčená, že jazyk sa dokáže naučiť ktokoľvek, bez ohľadu na talent, vek či iné danosti – ak vie, ako na to. V rámci Jazykového mentoringu ponúkam ľuďom kompletný návod na to, ako sa môžu akýkoľvek jazyk naučiť na dobrej úrovni, za pomoci jednoduchých, často úplne bezplatných materiálov na internete a v kníhkupectvách.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely spracovania tohto komentára.