Ako porozumieť angličtine? 3 jednoduché podcasty pre začiatočníkov

jednoduche podcasty v anglictine

Chceli by ste sa pustiť do počúvania podcastov v angličtine (či inom jazyku), ale všetky materiály sa vám zdajú príliš zložité? Nerozumiete a vaša motivácia pokračovať potom výrazne upadá? Možno si hovoríte, má to vôbec zmysel, keď počujem len spleť nezmyselných a nič nehovoriacich zvukov? 

V tomto článku sa dozviete, ako na počúvanie podcastov, keď ešte bojujete s porozumením native speakrom. Poradíme vám 2 vychytávky pre lepšie porozumenie podcastom a 3 skvelé a nami overené podcasty v angličtine, ktoré vám pomôžu toto počiatočné obdobie prekonať. Ani sa nenazdáte a prepracujete sa k materiálom, ktorým túžite rozumieť.  

Prečo počúvať podcasty

Ak chceme angličtine alebo aj inému jazyku dobre rozumieť, musíme si jazyk najskôr poriadne napočúvať. Nemôžeme očakávať, že budeme zrazu rozumieť povedanému, ak  sme počúvali maximálne sem-tam nejakú nahrávku na hodine v škole či jazykovke. To je naozaj veľmi málo. Potrebujeme si zvyknúť na melódiu a tempo reči, spôsob vyslovovania a spájania slov, skrátka si jazyk potrebujeme dostať do ucha. 

Počúvanie je zároveň skvelý spôsob, ako čerpať z prirodzeného jazyka. Umožní nám spojiť si slovíčka či frázy s konkrétnymi situáciami a pomôže nám lepšie zafixovať správnu výslovnosť. A keď si budeme istí, že jazyku dobre rozumieme, oveľa ľahšie sa nám bude púšťať do rozhovorov v cudzom jazyku. Veď aká by to bola konverzácia, keby sme mali obavy, či vôbec porozumieme otázke? 

Počúvanie dokáže našu angličtinu či iný jazyk dostať o level vyššie a dnes už dokážeme cudzí jazyk počúvať prakticky kdekoľvek a úplne zadarmo. Využite dobu internetovú a počúvajte podcasty

Stačí si stiahnuť aplikáciu do mobilu a máte na dosah priam neobmedzené množstvo rôznych podcastov na široké spektrum tém. Každý si dokáže vybrať to svoje. 

Navyše si ich môžete stiahnuť a počúvať aj vtedy, keď nemáte prístup na internet. Môžete počúvať cestou do práce, na prechádzke so psom či s deťmi na ihrisku. Neexistuje jednoduchší spôsob, ako si cudzí jazyk dostatočne napočúvať, aj keď nemáme času nazvyš.

Jednoduché podcasty v angličtine - ako porozumieť - mierne pokročilý

Prečo rozumieme podcastom ťažšie?

Podcasty sú skvelá vec. Nič však nie je dokonalé a ak ste menej pokročilí, môžete mať s porozumením podcastom ťažkosti. Nevýhodou je, že im chýba vizuál, ktorého by sme sa vedeli chytiť, a tak lepšie porozumieť kontextu.

Pri počúvaní platí, že by sme mali pracovať s materiálmi, ktoré sú zhruba o jednu úroveň vyššie, ako je tá naša. Preto ak si na počúvanie cudzieho jazyka ešte len zvykáte, počúvanie podcastov určených pre rodených hovoriacich môže byť pre vás príliš vysoká méta. Našťastie, existujú spôsoby, ako si výhody podcastov vychutnáte aj vy. 

Ako si poradiť s podcastami 

Prvým dôvodom, prečo nevieme zachytiť tempo reči rodených hovoriacich, je priveľká rýchlosť. Tvorcovia aplikácií na počúvanie podcastov však na to mysleli a pridali skvelú funkciu – podcasty si v nich môžete spomaliť. Niekedy stačí spomalenie o 0,2 boda a spleť nezmyselných zvukov sa zmení na zrozumiteľné slová a vety. 

Každá aplikácia môže mať túto funkciu na inom mieste, ale napr. v našej obľúbenej aplikácii Pocket Casts si rýchlosť môžete nastaviť takto: 

Anglicke podcasty pre mierne pokrocilych - PocketCasts - nastavenie rýchlosti

Ďalším problémom môže byť slabšia slovná zásoba. Buď slovíčko nepoznáme vôbec, alebo ho nevieme zachytiť. V tom nás dokáže zachrániť prepis toho, čo v podcaste odznelo (transkript). 

Nie každý podcast má transcript k dispozícii. Zvyčajne ho nájdete na webovej stránke podcastu, ale občas na nás vykukne aj v podcastovej aplikácii (k aplikáciám sa dostaneme o chvíľku).

Správna voľba podcastu = polovica úspechu

Trápenie s porozumením vie nesmierne uľahčiť aj výber správneho podcastu. Skvelou voľbou na začiatokpodcasty určené pre študentov cudzieho jazyka. Stretneme sa v nich s krajšou a zrozumiteľnejšou výslovnosťou a jednoduchšou slovnou zásobou.  

My sme si pre vás pripravili hneď niekoľko tipov na podcasty, ktorým budete rozumieť aj v prípade, ak sa angličtinu učíte len pomerne krátko a ešte stále vám znie ako prúd nezmyselných zvukov. Všetky máme odskúšané sami na sebe a na množstve našich študentov. Nudiť sa s nimi určite nebudete a pomôžu vám preklenúť toto počiatočné obdobie. Uvidíte, že aj vďaka nim sa čoskoro budete môcť pustiť do akéhokoľvek podcastu, ktorý vás zaujme. 

3 jednoduché podcasty v angličtine pre začiatočníkov

Speak English Podcast with Georgiana

Anglicke podcasty pre mierne pokrocilych - English Podcast with Georgiana

Svieži a príjemný podcast, ktorý je medzi našimi študentmi veľmi obľúbený. Jeho autorka, Georgiana, pomáha študentom angličtiny z celého sveta dosiahnuť plynulosť. Jej prejav je veľmi zrozumiteľný, pochopiteľný a v jednotlivých častiach sa dozviete rôzne zaujímavosti zo života v USA a neminú vás ani rôzne tipy o výslovnosti či gramatike. Ku každej epizóde nájdete aj doslovný prepis.

Luke’s English Podcast

Anglicke podcasty pre mierne pokrocilych - Luke’s English Podcast

Zaujíma vás skôr britská angličtina? Tak sa vám bude páčiť britský Luke’s English Podcast, ktorý má obrovskú fanúšikovskú základňu po celom svete a získal aj niekoľko ocenení. To dokazuje aj fakt, že vyšlo už viac ako 700 epizód. K mnohým z nich nájdete aj transkript, stačí si otvoriť webovú stránku podcastu. Luke je učiteľ angličtiny a zároveň stand-up komik. Poteší vás pekne zrozumiteľnou britskou angličtinou, ale aj nemalou dávkou vtipu a humoru.

Easy Stories in English

Anglicke podcasty pre mierne pokrocilych - Easy stories in English

Ak ste fanúšikom beletrie a napínavých príbehov, máme tu skvelý podcast aj pre vás. Započúvajte sa do príbehov v angličtine, ktoré sú prispôsobené rôznym jazykovým úrovniam, od začiatočníkov až po pokročilých. Na stránke nájdete aj textové transkripty, s ktorými vaša slovná zásoba, ale aj schopnosť porozumieť prirodzenému jazyku pôjde prudko hore.

Kde nájsť podcasty v angličtine, nemčine či akomkoľvek jazyku?

Ako sa teda do podcastov pustiť? Ak vlastníte smartfón, je to pre vás otázka pár minút. Stačí si nájsť vhodnú aplikáciu (na Androide si ju stiahnite klasicky cez Google Play, na iPhone môžete použiť predinštalovanú appku Podcasts alebo si stiahnuť nejakú inú z AppStore) a vyhľadať podcast, ktorý chcete počúvať. Jednotlivé epizódy si v aplikácii na pár klikov stiahnete priamo do mobilu a tak môžete počúvať offline, kdekoľvek sa vám žiada. 

Ak ešte v mobile aplikáciu na počúvanie podcastov nemáte, siahnite napríklad po aplikácii Pocket Casts. V tomto článku sa o aplikácii dozviete viac a navyše si môžete stiahnuť bezplatný ebook s návodom na jej použitie. Podcast Addict. Majú jednoduché ovládanie a nájdete tam všetky vyššie spomínané podcasty. 

Podcasty naozaj fungujú!

Podcasty si obľúbila aj naša Veronika z tímu Jazykového mentoringu. Užíva si počúvanie podcastov vo francúzštine na prechádzkach so svojím psíkom a jej porozumenie sa rapídne zlepšuje: 

Anglicke podcasty pre mierne pokrocilych - Veronika so psikom - blog

„Podcasty vo francúzštine som začala počúvať už v začiatkoch učenia sa aj napriek tomu, že som rozumela len veľmi málo. Striedala som jednoduché podcasty pre začiatočníkov (ktorým som síce rozumela bez problémov, ale nezaujímali ma tematicky) a náročné podcasty pre rodených hovoriacich, v ktorých som zachytila len kde-tu nejaké slovko, no o to viac som sa z tohto úspechu tešila. Pravidelným počúvaním niekoľkokrát do týždňa sa mi posluch zlepšil natoľko, že si dnes bez problémov vychutnávam podcasty na témy, ktoré ma bavia – osobný rozvoj, fitness, motivácia…“

Veríme, že vás podcasty chytia rovnako ako Veroniku a už o chvíľu si budete užívať ten úžasný pocit, keď rozumiete stále viac. Držíme vám v tom palce. 🙂 


Páči sa vám tento blogový článok a chcete získať množstvo ďalších skvelých tipov, ako si vďaka počúvaniu výrazne zlepšiť porozumenie v cudzom jazyku? Prihláste sa na odber našej série 3 videí špeciálne o počúvaní a spravte z počúvania nahrávok v cudzom jazyku svoju novú závislosť!


Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová