Aplikácie na učenie sa jazykov: Veľký prehľad appiek, ktoré vás budú baviť

Aplikácie na učenie sa jazyka.

Appky na učenie sa jazykov sú čoraz populárnejšie. Dokážu podporiť vaše učenie vo všetkých oblastiach jazyka, a robia ho tak zábavnejším. Ktoré sú však najlepšie aplikácie na učenie sa angličtiny alebo iných jazykov? Pripravili sme pre vás veľký prehľad aplikácií na učenie jazykov, ktoré v tíme Jazykového mentoringu považujeme za najefektívnejšie.  

#1 Aplikácie na počúvanie

Snipd

Logo aplikácie Snipd.

web
Google Play
App Store
Cudzie jazyky: angličtina
Platená? zdarma

Táto skutočne vydarená podcastová aplikácia ponúka nielen bežné funkcie, akými sú spomalenie alebo zrýchlenie prehrávania, vyhľadávanie podcastov alebo ich ukladanie medzi obľúbené. Appka Snipd poskytuje vďaka pokročilej umelej inteligencii aj mnohé úžasné funkcie navyše. Môžete si napríklad:

  • prečítať zhrnutie epizódy podcastu, 
  • nechať vygenerovať prepis epizódy priamo pri jej počúvaní,
  • vyhľadávať slovíčka bez listovania v slovníku,
  • ukladať najzaujímavejšie myšlienky z podcastov bez písania, len jednoduchým označením snipu na displeji alebo ťuknutím na tlačidlo slúchadiel. 

Ak chcete z učenia sa angličtiny prostredníctvom podcastov vyťažiť čo najviac, Snipd patrí rozhodne medzi najlepšie aplikácie na angličtinu

Čítajte aj: Aplikácia Snipd: Zapisujte si slovíčka z podcastov (aj bez dotknutia sa telefónu!)

Audible 

Logo aplikácie Audible.

web
Google Play
App Store
Cudzie jazyky: rôzne
Platená? skúšobná verzia na 30 dní zdarma, potom 14,95 $/mesiac

Počúvanie cudzieho jazyka si potrénujete aj prostredníctvom appky Audible, ktorá ponúka tisícky podcastov a audiokníh v rôznych jazykoch. Prístup k audioknihám funguje formou členstva za mesačný poplatok, v rámci ktorého máte niektoré knihy dostupné zdarma alebo so zľavou. 

Appka vám na úvodnej obrazovke ponúkne trendy audioknihy, najvyhľadávanejšie audioknihy i populárne podcasty. Pri počúvaní si dokážete upraviť rýchlosť prehrávania, prejsť na konkrétnu kapitolu nahrávky alebo nastaviť automatické vypnutie aplikácie. Audioknihy si môžete vyberať podľa kategórií a filtrovať podľa jazyka, dĺžky trvania či typu členstva.  

Ako alternatívu k Audible odporúčame aj appku Everand, kde je však o niečo menšia ponuka audiokníh a je vhodná predovšetkým pre angličtinárov. Vyskúšajte si obe tieto služby na 30 dní zadarmo a sami zistíte, ktorá vám na učenie sa jazykov vyhovuje viac.

YouTube

Logo aplikácie YouTube.

web
Google Play
App Store
Cudzie jazyky: rôzne
Platená? zdarma, YouTube premium 7,19 €/mesiac

Appka, ktorú máme v telefóne všetci. Napadlo vám niekedy, že aj túto službu môžete využiť na učenie sa cudzieho jazyka? Na YouTube totiž nenájdete len vtipné videjká, ale aj užitočný obsah, pomocou ktorého sa môžete učiť – celé epizódy seriálov, rozhovory so zaujímavými osobnosťami, vzdelávacie videá, audioknihy, TED prednášky, návody a mnohé ďalšie. 

Toto nekonečné množstvo materiálov vhodných na učenie sa cudzích jazykov máte k dispozícii zadarmo. Požadovanú tému si nájdete zadaním kľúčových slov alebo využijete automaticky navrhované podobné videá či videá z rovnakého kanála. Vďaka obrazu je obsah ešte ľahšie pochopiteľný, a teda vhodný aj pre menej pokročilých. Pri niektorých videách sú aj titulky alebo ich prepisy, ktorými užitočnosť videí ešte podporíte. A samozrejmosťou je, že si môžete upraviť rýchlosť prehrávania. 

Čítajte aj: Pozerať seriály s titulkami alebo bez? 

#2 Aplikácie na čítanie

Readlang

Logo aplikácie Readlang.

web
Cudzie jazyky: viac ako 60 jazykov
Platená? zdarma, Premium verzia 5 $/mesiac

Určite sa vám stáva, že pri čítaní textov v cudzom jazyku na internete nie všetkému rozumiete. S appkou Readlang si neznáme slovíčka preložíte jedným kliknutím. Hoci natívna aplikácia Readlang pre iOS ani Android neexistuje, v prehliadači smartfónu bez problémov využijete webovú aplikáciu. Zaregistrujte sa na stránke www.readlang.com a stiahnite si Readlang Web Reader ako doplnok do prehliadača Chrome alebo si ho pridajte ako záložku.

Doplnok si aktivujete kliknutím na zelené „R“ vpravo hore v prehliadači. Ak pri čítaní nájdete neznáme slovíčko, kliknite naň a zobrazí sa vám jeho preklad. Readlang app vám tieto výrazy automaticky uloží do WordListu a vytvorí z nich kartičky, s ktorými si ich v budúcnosti zopakujete. 

Readlang podporuje približne 60 rôznych cudzích jazykov. Umožňuje vloženie a čítanie vlastných textov či elektronických kníh, a ponúka dokonca aj výber rôznych textov podľa náročnosti. Nie náhodou preto patrí medzi najlepšie aplikácie na učenie sa jazykov.

Čítajte aj: Readlang – appka, ktorá vám preloží každé slovíčko

Everand

Logo aplikácie Everand.

web
Google Play
App Store
Cudzie jazyky: rôzne
Platená? 2 mesiace zdarma, potom 10,99 €/mesiac

Appku Everand využijete nielen na zlepšenie počúvania, ale aj čítania v angličtine alebo iných cudzích jazykoch. Okrem tisícok audiokníh totiž táto digitálna knižnica (a jej sesterská appka Scribd) obsahuje aj množstvo e-bookov, časopisov a iných materiálov na čítanie. Nájdete v nej čerstvé novinky, svetové bestsellery, nestarnúcu klasiku, učebnice na učenie sa jazykov i cestovateľských sprievodcov. A to všetko v rôznych svetových jazykoch. Nie nadarmo Everandu prischla prezývka „Netflix pre knihy”. 😉

Everand funguje na princípe mesačného predplatného a môžete ho využívať na počítači, smartfóne a tablete. Mnohé tituly sú v appke dostupné ako e-book aj ako audiokniha. Registrácia je bezplatná a prvých 30 dní máte zadarmo. Ak sa však zaregistrujete na Everand cez tento odkaz, získate zadarmo až dva mesiace. Potom už za členstvo platíte mesačný poplatok.

Pre čítanie v cudzom jazyku je v aplikácii k dispozícii množstvo užitočných funkcií, napríklad zobrazenie obsahu knihy, vyhľadávanie slov, rôzne nastavenia zobrazenia (farba pozadia, veľkosť a typ písma, otáčanie strán) a rôzne ďalšie možnosti, ktoré vám čítanie ešte viac spríjemnia. 

Čítajte aj: Ako na porozumenie a slovnú zásobu? Skúste Everand!

#3 Aplikácie na slovnú zásobu

V Jazykovom mentoringu odporúčame na učenie sa slovíčok aplikácie, ktoré fungujú na princípe SRS (Spaced Repetition System), čiže systéme intervalového opakovania. Aby ste si slovíčko zapamätali, potrebujete ho vidieť opakovane – a práve to nami odporúčané appky na digitálne kartičky (flashcards) dokážu. Nové kartičky a kartičky, ktoré ste v minulosti nevedeli, vám ukazujú častejšie, aby ste sa s nimi stretávali viac.

Pre viac info o systéme SRS čítajte aj: Kartičky na učenie sa slovíčok si zamilujete!

Anki

Logo aplikácie Anki.

web
desktop
Google Play (pod názvom AnkiDroid)
App Store (pod názvom AnkiMobile)
Cudzie jazyky: rôzne
Platená? zdarma pre web, desktop a Android; 24,99 $ pre iOS

Anki je jednoznačne lídrom medzi kartičkovými appkami. Má parádne vyladený algoritmus SRS, takže sa môžete spoľahnúť, že vám kartičky ukazuje v intervaloch, ktoré najviac prispievajú k vášmu zapamätávaniu. Nájdete v nej množstvo predpripravených balíčkov s kartičkami na témy od výmyslu sveta (okrem jazykárov ju milujú napríklad aj študenti medicíny), určite však odporúčame vytvárať si vlastné kartičky so slovnou zásobou, na ktorú natrafíte pri učení.

Pri príprave vlastných digitálnych kartičiek používajte rovnaký princíp ako pri metóde Goldlist – namiesto jedného slovíčka si na kartičku zapisujte celé frázy alebo krátke vety. Anki vám umožní vytvoriť si sady kartičiek, napríklad podľa zdroja, odkiaľ ste slovíčka získali. K samotnému slovíčku sa dá nahrať aj obrázok. Pri prekladaní kartičiek sami vyhodnotíte, ako dobre ste frázu poznali. Appka vám v závislosti od toho bude ukazovať častejšie tie kartičky, ktoré ste nevedeli. 

Čítajte aj: Anki – naučte sa slovíčka bez driny a bifľovania!

Aplikácia Anki je bezplatná pre systém Android a môžete ju používať aj na počítači. Mobilná i webová aplikácia sa dajú veľmi užitočne kombinovať – kartičky v cudzom jazyku si napríklad vytvoríte na počítači a učíte sa ich na mobile. iPhonisti si však za Anki zaplatia 25 dolárov, preto pre nich skôr odporúčame appku Brainscape, ktorá je pre iOS zadarmo a dočítate sa o nej nižšie..

Brainscape

Logo aplikácie Brainscape.

web
Google Play
App Store
Cudzie jazyky: rôzne
Platená? zdarma

V porovnaní s Anki má aplikácia Brainscape trošku slabší algoritmus SRS a menšiu variabilitu kartičiek, no tento nedostatok vyrovnáva oveľa príjemnejším a krajším dizajnom. Ak máte iPhone a nechcete platiť za Anki, tak Brainscape je pre vás jasná voľba – funguje veľmi podobne.

Rovnako ako pri Anki, cez Brainscape sa môžete učiť čokoľvek a tiež obsahuje množstvo predpripravených balíčkov. Aj tu je však oveľa efektívnejšie vytvoriť si svoje kartičky s vlastnou slovnou zásobou.

Aplikácia Brainscape je dostupná pre operačné systémy Android aj iOS a môžete ju používať aj na počítači. Mobilná i webová aplikácia sa dajú veľmi užitočne kombinovať – kartičky v cudzom jazyku si napríklad vytvoríte na počítači a učíte sa ich na mobile. 

Clozemaster

Logo aplikácie Clozemaster.

web
Google Play
App Store
Cudzie jazyky: 70 jazykov
Platená? zdarma

S appkou Clozemaster sa stanete majstrom doplňovačiek v desiatkach rôznych jazykov. Za každé správne vyplnené slovíčko získavate body a v rebríčku vidíte používateľov s najvyšším počtom bodov i vaše aktuálne umiestnenie. 

Kartičky si v aplikácii nevytvárate sami, ale používate predpripravený korpus. Pri každej kartičke si zvolíte, čo s ňou chcete robiť (označiť ako naučenú alebo nenaučenú, prehrať nahlas, pridať medzi obľúbené, ignorovať). Vďaka týmto funkciám si vyfiltrujete, aká slovná zásoba je pre vás relevantná.

Čítajte aj: Clozemaster – appka na slovíčka lepšia ako Duolingo? 

DuoCards

web
Google Play
App Store
Cudzie jazyky: rôzne
Platená? Máte na výber z troch verzií: free, premium a family.   

DuoCards je jazyková aplikácia využívajúca metódu kartičiek. Hlavnou vlastnosťou, ktorá robí aplikáciu jedinečnou, je to, že ju možno použiť ako prekladač. Aplikácia je tiež založená na efektívom systéme intervalového opakovania, takže slovíčka dostanete do dlhodobej pamäti.

Aplikácia DuoCards ponúka aj vopred pripravené sady kariet. Tieto sady sú vytvorené komunitou, schválené a zoradené podľa obľúbenosti. K dispozícii je aj knižnica s článkami a videami s titulkami a používateľ si môže preložiť ľubovoľné slovo z textu a uložiť ho ako kartičku. Vlastné frázy a slovíčka si viete ukladať s obrázkom, príkladom použitia aj výslovnosťou. Na appke tiež oceníte pekný dizajn, vďaka ktorému sa učenia sa jazyk stane príjemnou činnosťou.

Čítajte aj: VIDEO: 5+1 appiek, ktoré mi denne darujú 3 hodiny navyše

#4 Aplikácie na gramatiku

Grammarly

Logo aplikácie Grammarly.

web
Google Play
App Store
Cudzie jazyky: angličtina
Platená? zdarma, Premium verzia 12 €/mesiac

Aplikácia Grammarly je užitočným pomocníkom na kontrolu anglického pravopisu. Preto je ako stvorená na učenie sa angličtiny. Môžete si vybrať, či chcete používať britskú, americkú alebo austrálsku angličtinu. Už v základnej bezplatnej verzii vám pri písaní vychytá najvážnejšie gramatické chyby a preklepy. Do appky skopírujete svoj text a systém vám farebne vyznačí, kde máte chybu, kde vám chýbajú čiarky alebo kde by ste mali použiť iné slovo. Systém vám dokáže navrhnúť aj synonymá pre konkrétne slová. 

Grammarly correct app je k dispozícii ako appka pre smartfón, desktopová aplikácia alebo ako doplnok pre vybrané prehliadače. Rozšírenie do prehliadača vám bude kontrolovať anglické texty nielen v e-mailoch, ale napríklad aj v príspevkoch a komentároch na sociálnych sieťach. Ak si nechcete nič inštalovať, text na kontrolu pravopisu si môžete napísať priamo vo webovej appke Grammarly Editor.

#5 Aplikácie na písanie

HelloTalk

Logo aplikácie HelloTalk.

web
Google Play
App Store
Cudzie jazyky: viac ako 150 jazykov
Platená? zdarma, prémiové funkcie od 12,99 $/mesiac

Mimoriadne zaujímavou metódou na precvičovanie písania je četovanie. Interaktívne písanie umožňuje živý, prirodzený spôsob komunikácie, pri ktorom využívate cudzí jazyk v praxi.

Medzi naše najobľúbenejšie patrí appka HelloTalk, prostredníctvom ktorej sa môžete spojiť s viac ako 30 miliónmi používateľov z celého sveta. Nájdete si perfektných jazykových partnerov, ktorí vás budú učiť svoj jazyk, zatiaľ čo vy ich budete učiť ten svoj. Môžete s nimi komunikovať cez písomné i hlasové správy, videohovory alebo sa zapojiť do interaktívnych miestnosti, živých vysielaní alebo lekcií cudzích jazykov.

Pri písaní v čete si môžete navzájom opravovať texty, dávať si spätnú väzbu na správne použitie slovíčok či gramatiky. HelloTalk obsahuje užitočné pomôcky pri písaní správy na opravy, preklad či výslovnosť. Ak vám partner opraví v správe chyby v cudzom jazyku, z appky získate vizuálnu spätnú väzbu, spolu s prípadným komentárom partnera. Správu si môžete nechať tiež automaticky preložiť či prečítať nahlas. 

Pozrite si aj: VIDEO: Bojíte sa rozprávať v cudzom jazyku? Skúste toto!

Tandem

Logo aplikácie Tandem.

web
Google Play
App Store
Cudzie jazyky: 300 jazykov
Platená? zdarma, prémiové funkcie pre tímy od 49 $/mesiac

Podobná aplikácia ako HelloTalk je Tandem. Aj táto appka slúži na to, aby ste si našli vhodných parťákov na četovanie (alebo aj na rozprávanie). S vybraným partnerom si vytvoríte jazykový tandem a precvičujete si spolu cudzí jazyk.

Výhodou aplikácie je možnosť navzájom si opravovať správy. Po korektúre správy sa vášmu partnerovi zobrazí správa s vyznačenými chybami. Správu v cudzom jazyku si tiež môžete vypočuť nahlas alebo si ju priamo v čete necháte preložiť. Ďalšou šikovnou funkciou sú hlasové správy, ktorými si precvičíte aj rozprávanie. 

#6 Aplikácie na rozprávanie

Italki

Logo aplikácie Italki.

web
Google Play
App Store
Cudzie jazyky: viac ako 150 jazykov
Platená? vybrané časti zdarma, za konverzácie sa platí kreditmi

Aplikácia Italki je skvelá platforma, ktorá ponúka databázu s tisíckami učiteľov pre desiatky rôznych jazykov. Určite vám pomôže nájsť si vhodného partnera na rozhovor v jazyku, ktorý sa práve učíte. Vybrať si môžete z dvoch typov jazykových partnerov – profesionálnych lektorov s certifikáciou alebo komunitných tútorov bez certifikácie. 

Bezplatne môžete využívať fóra, čítať články či listovať v zozname lektorov. Za konverzácie s lektorom v cudzom jazyku však už platíte kreditmi, ktoré si dobíjate. Ak sa zaregistrujete do appky ako nový používateľ prostredníctvom tohto odkazu, po kúpe kreditu získate bonusový kredit v hodnote 10 dolárov. Ceny za lekcie sú rozmanité (pri angličtine sa napríklad aktuálne pohybujú od 5 do 42 dolárov za hodinu).   

Čítajte aj: Ako si nájsť konverzačného partnera

#7 Aplikácie na výslovnosť

WorkAudiobook

WorkAudioBook

web
Google Play
Windows
Cudzie jazyky: rôzne
Platená? zdarma

Jednou z efektívnych metód na precvičovanie výslovnosti v cudzom jazyku je tzv. shadowing (tieňovanie), v rámci ktorého opakujete vety po rodenom hovoriacom. Túto metódu posuniete ešte o úroveň vyššie, keď si svoju výslovnosť nahráte a získate spätnú väzbu. Práve na to sú zamerané appky na princípe umelej inteligencie, akou je napríklad WorkAudiobook.

Softvér WorkAudiobook je dostupný vo verzii pre Windows alebo ako aplikácia pre Android. Program vám umožňuje vložiť vlastný audiosúbor v akomkoľvek jazyku (napríklad nahrávku z učebnice, pieseň a pod.) a trénovať výslovnosť opakovaním jednotlivých úsekov.

Prostredníctvom niekoľkých užitočných funkcií si nahrávku rozdelíte na viaceré časti a medzi ne vložíte pauzy, ktorými si vytvoríte dostatočný priestor na opakovanie fráz po rečníkovi.

WorkAudiobook vám umožní nastaviť si aj počet opakovaní jednotlivých fráz, prípadne vložiť prepis nahrávky pre lepšie porozumenie.

Elsa Speak

Logo aplikácie Elsa Speak.

web
Google Play
App Store
Cudzie jazyky: angličtina
Platená? zdarma, prémiové funkcie 19 $/mesiac

Spätnú väzbu na vašu výslovnosť v angličtine vám poskytne aj aplikácia Elsa Speak, ktorú môžete používať nielen na počítači, ale i v mobile. Appka vám povie, na koľko percent ste sa pri opakovaní priblížili k originálu. Systém vás upozorní, v čom ste spravili chybu. Výslovnosť si môžete znovu vyskúšať, popracovať na zvukoch, ktoré vám robia najväčší problém a postupne sa zlepšovať. 

S Elsa Speak si môžete precvičovať jednotlivé slová, frázy i vety, a to v rôznych tematických celkoch. Nájdete v nej aj cvičenia zamerané na vyslovovanie rôznych zvukov, intonáciu a jazykolamy. Aplikácia vám prehrá slovo aj spomalene, ukáže fonetický prepis, definíciu a príklad použitia slova vo vete. 

Veľmi podobná je aj aplikácia SpeechAce, takisto dostupná len pre anglický jazyk. Stránka ponúka veľké množstvo tém rozdelených do konkrétnych úrovní jazykov. Prostredníctvom nich si precvičujete jednotlivé slovíčka, výrazy, ale aj celé vety. Appka ponúka aj rôzne kvízy a cvičenia na doplňovanie. 

Aplikácie na učenie sa jazykov majú byť len doplnkom

Appky na učenie jazykov sú zábavné, atraktívne a kontakt s nimi vám určite neublíži. 😉 Rozhodne vám spríjemnia cestu za zlepšením jazyka. Myslite však na to, že aplikácie na učenie sa jazykov majú aj svoje nevýhody. Preto ich používajte len ako doplnok pri učení, nie ako plnohodnotnú náhradu jednotlivých metód. 

Pozrite si aj: VIDEO: Appky na učenie jazykov sú obľúbené, ale…

Ak to s učením myslíte skutočne vážne, jazykové appky vám nebudú stačiť. Objavte 3 fantastické metódy na učenie, vďaka ktorým sa na ceste k plynulosti budete posúvať niekoľkonásobne rýchlejšie a efektívnejšie. Odhalím vám ich v mojom bezplatnom webinári. Prihláste sa naň ešte dnes!

Zaregistrujte sa na webinár a objavte 3 skvelé metódy na učenie sa jazyka, ktoré môžete okamžite zaviesť do praxe.

Dátum: február 2024

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová