Kartičky na učenie sa slovíčok si zamilujete!

Kartičky na učenie sa slovnej zásoby

Chcete postaviť dom? Potrebujete tehly. Chcete vedieť cudzí jazyk? Potrebujete slovíčka. Bez znalosti slov sa jednoducho nepohnete, nebudete jazyku rozumieť ani vedieť niečo povedať. Tak ako vám bez tehál ostane z domu len kopa zbytočnej malty, môžete sa naučiť všetky gramatické poučky v jazyku, no ak nepoznáte slovíčka, budú vám nanič.

Ale ako sa tie (nie len ) anglické slovíčka naučiť a nezabudnúť?

Isto si pamätáte, ako sme sa v škole na test bifľovali naspamäť glosáre z učebnice a o týždeň sme z nich nevedeli skoro nič. Navyše to bola hrozná otrava. Našťastie už dnes môžete hodiť glosáre za hlavu a učiť sa slovnú zásobu rýchlo, efektívne a zábavne – pomocou špeciálneho systému a kartičiek! Tie fungujú rovnako dobre v angličtine, ale aj v akomkoľvek inom jazyku.

Kartičky sú zábava a môžete si dokonca vybrať, či ich chcete mať v digitálnej alebo papierovej podobe. Digitálne kartičky sú menej prácne, no ak sa snažíte obmedzovať čas strávený na mobile, papierové kartičky sú vynikajúcim spôsobom, ako si oddýchnuť od techniky a precvičiť si rukopis. (Aj vy už pomaly zabúdate, ako písať perom? Myslím, že trocha cviku nikomu neuškodí.) Z hľadiska efektívnosti je to jedno, dôležité však je, aby ste dodržiavali systém, ktorý sa skrýva za tajomnou skratkou SRS.

SRS – Slovíčka Rýchlo a úSpešne

Ak ste sa niekedy snažili naučiť slovíčka napríklad v angličtine, tak viete, že vám samé do hlavy v žiadnom prípade nenaskáču a to, čo ste sa naučili, ste po pár dňoch zabudli. Možno vás to znechutilo, no mali by ste vedieť, že je to úplne normálne. Nie je to tým, že vám chýba “talent na jazyky”. Ľudská pamäť nefunguje na povel a prirodzene zabúda. 

Ebbinghausova krivka: Stačí, aby prebehlo 18 minút a zabudneme takmer polovicu slovíčok, čo sme sa naučili.

Ebbinghausova krivka: Stačí, aby prebehlo 18 minút a zabudneme takmer polovicu slovíčok, čo sme sa naučili. Nemusí vás to frustrovať, je to prirodzené.

Našťastie, múdri ľudia dali hlavy dokopy, spravili výskum a našli riešenie: SRS – Spaced Repetition System, alebo systém intervalového opakovania. V skratke: na to, aby sme si slovíčko zapamätali, potrebujeme ho vidieť opakovane – ak je pre nás ťažšie, potrebujeme ho vidieť častejšie. Ak je ľahké a zapamätali sme si ho hneď, nemusíme si ho opakovať tak často. Áno, také je to jednoduché!

Ebbinghausova krivka: Vďaka pravidelnému opakovaniu v správnych odstupoch (na začiatku častejšie a neskôr menej často) si postupne zapamätáte aj slovíčka, ktoré by ste inak zabudli.

Ebbinghausova krivka 2: Vďaka pravidelnému opakovaniu v správnych odstupoch (na začiatku častejšie a neskôr menej často) si postupne zapamätáte aj slovíčka, ktoré by ste inak zabudli. Ako vidieť na grafe vyššie, krivka zabúdania (prerušovanou čiarou) klesá menej prudko, ak si slovíčka zopakujeme, a ešte menej prudko, ak si ich zopakujeme aj nasledujúce razy. (Čísla sa v rôznych zdrojoch líšia, ale princíp ostáva – vďaka opakovaniu postupne zabúdate menej a menej.)

Na tomto systéme funguje s istými obmenami väčšina moderných metód na učenie sa slovíčok, napríklad metóda Goldlist, mnohé appky, ale aj kartičky, o ktorých je dnes reč.

Appka či papier s kartičkami? Čokoľvek je vášmu srdcu bližšie!

Ak sa učíte pomocou elektronických kartičiek, napríklad cez aplikáciu AnkiDroid (Android) alebo Brainscape (iPhone), tak si zo SRS nemusíte robiť ťažkú hlavu, appka vám totiž ukazuje kartičky podľa tohto algoritmu aj sama. Pri papierových kartičkách si však SRS vytvárate sami a v tomto článku sa dozviete, ako na to. Nebojte sa, nemusíte mať žiadne technické znalosti, je to veľmi jednoduché.

Ak si kartičkovanie nastavíte správne, uvidíte, ako sa vám bude každý deň krásne rozširovať slovná zásoba a čo je hlavné, budete ju vedieť aj použiť v praxi, nielen jej pasívne rozumieť. Tak poďme na to!

V tomto článku sa dozviete základy kartičkovania. V našom e-booku Dobrodružstvo s kartičkami však získate kopec dodatočných rád a tipov, vďaka ktorým svoje učenie dokážete ešte zefektívniť! Zadajte svoju emailovú adresu do formulára na tejto stránke a e-book vám pošleme na mail. 

Vytvárame si vlastné kartičky na slovíčka

Potrebujeme:

Na vytvorenie jazykových kartičiek potrebujeme: Kancelársky papier, nastrihané bločky z papiernictva, hrubší farebný papier alebo výkres, nožnice, pero, peknú krabičku na skladovanie kartičiek.
 • Kancelársky papier (biely alebo farebný, to je na vás) alebo nastrihané bločky z papiernictva,
 • hrubší farebný papier alebo výkres,
 • nožnice,
 • pero,
 • peknú krabičku na skladovanie kartičiek,
 • pár šikovných rúk.

Postup:

Z hrubšieho papiera si nastrihajte 10 kartičiek s jedným rozmerom trochu väčším.
 1. Nastrihajte si papier na kartičky alebo použite už hotové nastrihané bločky z papiernictva (v Pirexe majú pekné farebné aj s krabičkou). Rátajte s tým, že kartičky sa vám musia zmestiť do krabičky, v ktorej ich budete mať uložené.
 1. Z hrubšieho papiera si nastrihajte 10 kartičiek s jedným rozmerom trochu väčším. Budú slúžiť ako rozdeľovače vo vašej kartotéke.
 1. Na vrchný okraj rozdeľovačov napíšte slová: NOVÉ, ZAJTRA, PONDELOK, UTOROK, STREDA, ŠTVRTOK, PIATOK, SOBOTA, NEDEĽA, NAUČENÉ. Uložte ich na seba v tomto poradí (NOVÉ budú navrchu a NAUČENÉ úplne vzadu), a postavte ich do krabičky, čím vám vzniknú akési priehradky, kam si budete zakladať kartičky počas učenia.
Na vrchný okraj rozdeľovačov napíšte slová: NOVÉ, ZAJTRA, PONDELOK, UTOROK, STREDA, ŠTVRTOK, PIATOK, SOBOTA, NEDEĽA, NAUČENÉ.
 1. Na začiatku si všetky prázdne kartičky dajte úplne dozadu krabičky, až za rozdeľovač NAUČENÉ.
Na začiatku si všetky prázdne kartičky dajte úplne dozadu krabičky, až za rozdeľovač NAUČENÉ.
 1. Vždy, keď narazíte na slovíčko/frázu v cudzom jazyku, ktorú sa chcete naučiť, vyberiete prázdnu kartičku zozadu, napíšete na jednu stranu výraz v anglickom alebo inom jazyku, na druhú stranu preklad do slovenčiny/češtiny a kartičku odložíte úplne dopredu, do “priehradky” NOVÉ. Odporúčame si takýchto nových kartičiek vytvárať viac naraz, napríklad cez víkend, aby ste sa cez týždeň každý deň nezdržiavali ich vytváraním.
Nové kartičky zaraďte za rozdeľovač "nové".

Vaše deti vám s kartičkami rady pomôžu!

Ak máte deti, pokojne ich do výroby kartičiek zapojte! Ako napríklad naša kolegyňa Veronika, ktorej synovia mali obrovskú radosť, že jej môžu nastrihať krásne farebné kartičky a rovno jej na ne namaľovali aj obrázky slovíčok, ktoré sa vtedy učila. Zároveň vidia u maminy príklad, že aj dospeláci sa musia učiť, rovnako ako oni v škole. 

Do vytvárania kartičiek môžete zapojiť aj svoje deti.

Všetko pripravené, poďme sa učiť!

Ako kartičkovanie rozbehnúť, ak ste úplne na začiatku:

 1. V prvý deň (povedzme v pondelok) si zoberte 5 kartičiek z priehradky NOVÉ. Pri každej si prečítajte slovenský/český výraz a pokúste sa ho preložiť do cudzieho jazyka. Bez ohľadu na to, či ste ho vedeli, vložte ho do priehradky ZAJTRA. To je na dnes všetko. Rýchlovka, však?
 1. Na druhý deň (utorok) si zoberte kartičky z priehradky ZAJTRA a pokúste sa ich preložiť. Tie, ktoré neviete, vráťte do priehradky ZAJTRA. Tie, ktoré viete, vložte do priehradky UTOROK – vrátite sa k nim o týždeň. Zároveň vyberte 5 kartičiek z priehradky NOVÉ a opakujte to, čo v pondelok – prejdite si ich a založte do ZAJTRA. 
 1. Na tretí deň (streda) si znova zoberte kartičky z priehradky ZAJTRA a preložte si ich. Tie, čo viete, založíte do priehradky STREDA a tie, čo nie, vrátite do ZAJTRA. Toto opakujete každý deň.

O týždeň pridáte krok navyše. 

 1. V utorok o týždeň pridáte k opakovaniu slovíčok z priehradky ZAJTRA a pridávaniu nových slovíčok z priehradky NOVÉ ešte jeden krok: Vyberiete kartičky z priehradky UTOROK (to sú tie, čo ste vedeli pred týždňom) a opäť si ich zopakujete.
  1. Ak ich viete bez zaváhania, odložíte ich dozadu do priehradky NAUČENÉ. 
  2. Ak ich viete, ale zaváhali ste alebo ste sa pomýlili v nejakej drobnosti, vrátite ich do priečinka UTOROK a stretnete sa s nimi zas o týždeň. 
  3. Ak ich neviete vôbec, posuniete ich o krok dozadu – vložíte ich do priehradky ZAJTRA. Zajtra ich uvidíte znova. 
 1. V stredu opakujete to, čo v utorok: ZAJTRA, NOVÉ, STREDA. A takto pokračujete každý deň a uvidíte, ako sa vám budú slovíčka v priehradke NAUČENÉ pekne zbierať. 🙂 K týmto slovíčkam sa pravidelne vracajte, aby ste sa presvedčili, či ich stále viete. Ak ste náhodou niektoré medzitým zabudli, môžete ich zaradiť k slovíčkam na ZAJTRA.

S kartičkami na slovíčka to chce len trochu cviku 

Takto napísaný môže ten postup vyzerať trošku zložito, ale nemusíte sa obávať, je to veľmi logické. Len to vyskúšajte. Cieľom takéhoto opakovania a umiestňovania do rôznych priehradiek je, aby ste slovíčko na začiatku videli častejšie (pokojne aj každý deň) a neskôr menej často (každý týždeň alebo len raz za čas).

Nebojte sa s kartičkami experimentovať

Toto je len jedna z možností, ako pracovať s papierovými kartičkami. Existujú rôzne obmeny, dokonca sa takto môžete učiť aj gramatiku! Ak chcete získať množstvo ďalších rád a tipov, ktoré vám pomôžu učiť sa pomocou kartičiek ešte efektívnejšie, nezabudnite si stiahnuť náš e-book Dobrodružstvo s kartičkami, ktorý sme tento rok kompletne prerobili a aktualizovali, aby bol ešte zrozumiteľnejší než predtým.

Tak čo, dáte učeniu sa slovíčok s kartičkami šancu? Ak nie ste technický typ alebo sa jednoducho len snažíte obmedziť čas strávený na telefóne a neláka vás učenie sa s aplikáciou na slovíčka, papierové kartičky sú pre vás ako stvorené! Vyrábanie kartičiek aj učenie sa pomocou nich je zábava a navyše sú neskutočne efektívne – nové slovíčka vám budú naskakovať pri konverzáciách, až sa budete čudovať! Prajeme vám veľa zdaru!

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová