Chcete postaviť dom? Potrebujete tehly. Chcete vedieť cudzí jazyk? Potrebujete slovíčka. Bez znalosti slov sa jednoducho nepohnete, nebudete jazyku rozumieť ani vedieť niečo povedať. Tak ako vám bez tehál ostane z domu len kopa zbytočnej malty, môžete sa naučiť všetky gramatické poučky v jazyku, no ak nepoznáte slovíčka, budú vám nanič.
Ale ako sa tie slovíčka naučiť a nezabudnúť? Isto si pamätáte, ako sme sa v škole na test bifľovali naspamäť glosáre z učebnice a o týždeň sme z nich nevedeli skoro nič. Navyše to bola hrozná otrava. Našťastie už dnes môžete hodiť glosáre za hlavu a učiť sa slovnú zásobu rýchlo, efektívne a zábavne – pomocou špeciálneho systému a kartičiek!
Kartičky sú zábava a môžete si dokonca vybrať, či ich chcete mať v digitálnej alebo papierovej podobe. Digitálne kartičky sú menej prácne, no ak sa snažíte obmedzovať čas strávený na mobile, papierové kartičky sú vynikajúcim spôsobom, ako si oddýchnuť od techniky a precvičiť si rukopis. (Aj vy už pomaly zabúdate, ako písať perom? Myslím, že trocha cviku nikomu neuškodí.) Z hľadiska efektívnosti je to jedno, dôležité však je, aby ste dodržiavali systém, ktorý sa skrýva za tajomnou skratkou SRS.
Ak ste sa niekedy snažili naučiť slovíčka, tak viete, že vám samé do hlavy v žiadnom prípade nenaskáču a to, čo ste sa naučili, ste po pár dňoch zabudli. Možno vás to znechutilo, no mali by ste vedieť, že je to úplne normálne. Nie je to tým, že vám chýba “talent na jazyky”. Ľudská pamäť nefunguje na povel a prirodzene zabúda.
Ebbinghausova krivka: Stačí, aby prebehlo 18 minút a zabudneme takmer polovicu slovíčok, čo sme sa naučili. Nemusí vás to frustrovať, je to prirodzené.
Našťastie, múdri ľudia dali hlavy dokopy, spravili výskum a našli riešenie: SRS – Spaced Repetition System, alebo systém intervalového opakovania. V skratke: na to, aby sme si slovíčko zapamätali, potrebujeme ho vidieť opakovane – ak je pre nás ťažšie, potrebujeme ho vidieť častejšie. Ak je ľahké a zapamätali sme si ho hneď, nemusíme si ho opakovať tak často. Áno, také je to jednoduché!
Ebbinghausova krivka 2: Vďaka pravidelnému opakovaniu v správnych odstupoch (na začiatku častejšie a neskôr menej často) si postupne zapamätáte aj slovíčka, ktoré by ste inak zabudli. Ako vidieť na grafe vyššie, krivka zabúdania (prerušovanou čiarou) klesá menej prudko, ak si slovíčka zopakujeme, a ešte menej prudko, ak si ich zopakujeme aj nasledujúce razy. (Čísla sa v rôznych zdrojoch líšia, ale princíp ostáva – vďaka opakovaniu postupne zabúdate menej a menej.)
Na tomto systéme funguje s istými obmenami väčšina moderných metód na učenie sa slovíčok, napríklad metóda Goldlist, mnohé appky, ale aj kartičky, o ktorých je dnes reč.
Ak sa učíte pomocou elektronických kartičiek, napríklad cez aplikáciu AnkiDroid (Android) alebo Brainscape (iPhone), tak si zo SRS nemusíte robiť ťažkú hlavu, appka vám totiž ukazuje kartičky podľa tohto algoritmu aj sama. Pri papierových kartičkách si však SRS vytvárate sami a v tomto článku sa dozviete, ako na to. Nebojte sa, nemusíte mať žiadne technické znalosti, je to veľmi jednoduché.
Ak si kartičkovanie nastavíte správne, uvidíte, ako sa vám bude každý deň krásne rozširovať slovná zásoba a čo je hlavné, budete ju vedieť aj použiť v praxi, nielen jej pasívne rozumieť. Tak poďme na to!
V tomto článku sa dozviete základy kartičkovania. V našom e-booku Dobrodružstvo s kartičkami však získate kopec dodatočných rád a tipov, vďaka ktorým svoje učenie dokážete ešte zefektívniť! Zadajte svoju emailovú adresu do formulára na tejto stránke a e-book vám pošleme na mail.
Ak máte deti, pokojne ich do výroby kartičiek zapojte! Ako napríklad naša kolegyňa Veronika, ktorej synovia mali obrovskú radosť, že jej môžu nastrihať krásne farebné kartičky a rovno jej na ne namaľovali aj obrázky slovíčok, ktoré sa vtedy učila. Zároveň vidia u maminy príklad, že aj dospeláci sa musia učiť, rovnako ako oni v škole.
Takto napísaný môže ten postup vyzerať trošku zložito, ale nemusíte sa obávať, je to veľmi logické. Len to vyskúšajte. Cieľom takéhoto opakovania a umiestňovania do rôznych priehradiek je, aby ste slovíčko na začiatku videli častejšie (pokojne aj každý deň) a neskôr menej často (každý týždeň alebo len raz za čas).
Toto je len jedna z možností, ako pracovať s papierovými kartičkami. Existujú rôzne obmeny, dokonca sa takto môžete učiť aj gramatiku! Ak chcete získať množstvo ďalších rád a tipov, ktoré vám pomôžu učiť sa pomocou kartičiek ešte efektívnejšie, nezabudnite si stiahnuť náš e-book Dobrodružstvo s kartičkami, ktorý sme tento rok kompletne prerobili a aktualizovali, aby bol ešte zrozumiteľnejší než predtým.
Tak čo, dáte učeniu sa slovíčok s kartičkami šancu? Ak nie ste technický typ alebo sa jednoducho len snažíte obmedziť čas strávený na telefóne a neláka vás učenie sa s aplikáciou na slovíčka, papierové kartičky sú pre vás ako stvorené! Vyrábanie kartičiek aj učenie sa pomocou nich je zábava a navyše sú neskutočne efektívne – nové slovíčka vám budú naskakovať pri konverzáciách, až sa budete čudovať! Prajeme vám veľa zdaru!
Páčil sa vám tento článok a radi by ste získali ďalšie overené tipy na učenie sa jazykov?
Myslíte, že učenie sa jazykov je zdĺhavé a ťažké a okrem toho, aj tak nemáte na jazyky talent? A navyše nemáte ani čas chodiť do jazykoviek? Ide to jednoduchšie, ako si myslíte! Odhaľte 3 prekvapivo jednoduché metódy ako sa naučíte cudzí jazyk za dva roky, aj popri práci na plný úväzok v bezplatnom webinári jazykovej mentorky Lýdie Machovej.