10 tipov a trikov, ako sa obklopiť angličtinou

Ak sa chcete naučiť cudzí jazyk, nemusíte vycestovať do zahraničia. 10 tipov, ako si "zahraničie" vytvoriť doma.

Často si myslíme, že ak sa chceme jazyk naučiť na naozaj dobrú úroveň, musíme vycestovať do zahraničia. To do určitej miery platilo v minulosti, ale dôvodom nebolo, že ste sa nachádzali v zahraničí. Bolo to tým, že v zahraničí ste boli jazykom obklopení z každej strany a mali ste s ním intenzívny kontakt.

Dnes si vďaka internetu vieme rovnaké “zahraničie” jednoducho vytvoriť aj doma. 🙂

Ako sa obklopiť angličtinou (či iným jazykom) a zahrnúť ju do svojho bežného dňa? Vo videu (a v prepise pod ním) vám prinášame 10 tipov.

1. Dajte si do mobilu užitočné appky

Vaše prvé kroky ráno smerujú pravdepodobne na WC. A možno si tam beriete aj mobil. Namiesto bezcieľneho scrollovania na Instagrame si dajte na úvodnú obrazovku svojho mobilu aplikácie v angličtine. Nemusia to byť appky na učenie sa jazyka (ako Duolingo), ale aj iné appky v danom jazyku, napr. BBC News či iné správy, Kindle či Audible. Vždy, keď vezmete mobil do ruky, tak vám pripomenú, aby ste sa jazyku aspoň chvíľku venovali. Každá minútka sa počíta.

2. Rozprávajte sa sami so sebou

Počas prípravy raňajok a chystania sa do práce si môžete sami pre seba nahlas zhrnúť, aký deň vás dnes čaká. Váš deň sa ešte len začína a vy už zo seba môžete mať dobrý pocit, že rozprávate v cudzom jazyku. Viac o metóde rozprávania so sebou samým (self-talk) sa dozviete v tomto článku.

3. Píšte si zoznamy v cudzom jazyku

Píšte si svoj nákupný zoznam aj to-do list v jazyku, ktorý sa učíte – naučíte sa tak povedať veci, ktoré sú bežnou súčasťou vášho života a pravidelne sa im venujete. A už nebudete mať problém povedať kolegom v práci, čo ste mali na obed. 😉

4. Počúvajte podcasty či audioknihy

Či už chodíte do práce autom alebo MHD, môžete si tento čas spríjemniť a vypočuť si audioknihu či novú epizódu svojho obľúbeného podcastu v cudzom jazyku. Nezabudnite, že príprava je polovica úspechu – nájdite si zaujímavý podcast vopred, aby ste mohli čas v aute či MHD rovno využiť na počúvanie a nemuseli ho strácať hľadaním materiálu na počúvanie.

Podcasty odporúčame počúvať cez aplikáciu Snipd, pretože keď vás nejaká fráza či myšlienka zaujme, môžete si ju jednoducho uložiť/poznačiť jedným ťuknutím na obrazovku mobilu alebo na slúchadlo. Nám sa Snipd tak zapáčil, že sme mu venovali aj samostatný článok na blogu.    

5. Slovíčková appka vždy poruke

Máte v práci zahraničných kolegov? Majte vždy poruke mobil a keď použijú v rozhovore nejakú zaujímavú frázu, poznačte si ju. Počas prestávky si ju potom môžete pridať do svojej slovíčkovej aplikácie a popritom si rovno zopakovať pár ďalších výrazov.

6. Pravidelné konverzácie

Tiež sa môžete s niekým z kolegov dohodnúť, že sa budete pravidelne rozprávať alebo si písať v cudzom jazyku. Ak zahraničných kolegov nemáte, môžete sa dohodnúť aj s niekým zo svojich priateľov, ktorý daný jazyk ovláda alebo sa ho tiež učí, že odteraz budete spolu komunikovať (aspoň občas) v cudzom jazyku. 

7. YouTube

Potrebujete po príchode z práce na chvíľu “vypnúť”? Odreagujte sa na YouTube. 😉 Nájdite si zaujímavý kanál a pozrite si každý deň jedno video.

Môžete si ísť oddýchnuť aj do krajiny, ktorej jazyk sa učíte – pozrite si video alebo dokument o tom, ako sa tam žije, alebo si nájdite recept na nejaké ich tradičné jedlo a pripravte si ho na večeru.

8. Každý večer 2 strany

Ak radi čítate, majte na nočnom stolíku vždy nachystanú nejakú zaujímavú knižku vo svojom cudzom jazyku. Stanovte si cieľ, ktorý budete vedieť splniť, aj ak budete unavení – napríklad, že si každý večer prečítate aspoň 2 strany.

Ak ešte nemáte jazyk na dostatočnej úrovni, aby ste mohli čítať knižky v originálnom jazyku, začnite zjednodušenými alebo dvojjazyčnými. Nájdete ich v každom väčšom kníhkupectve. Viac o tom, ako s nimi efektívne pracovať, sa dozviete v tomto článku.

9. Pozrite si seriál

Neradi čítate a radšej si pozriete seriál? Pokojne do toho. Určite sa vám niekedy stalo, že ste pozerali seriál, ktorý bol taký zaujímavý a napínavý, že ste nevedeli prestať a pozerali ste jednu epizódu za druhou. Nájdite si takýto seriál vo svojom cudzom jazyku a minúty strávené s jazykom vám budú pribúdať samé.

Ak ešte seriálu dostatočne nerozumiete, môžete si zapnúť aj titulky – ale pozor, vo svojom cieľovom jazyku. Slovenské alebo české titulky môžu používať len úplní začiatočníci.

10. Píšte si denník

Ak uprednostňujete pokojnejšie večery a radi ich trávite zamýšľaním sa a reflektovaním, môžete si v cudzom jazyku písať denník. Neviete si predstaviť napísať celú stranu, či niekoľko, v angličtine? Začať môžete aj s denníkom vďačnosti (tzv. gratitude journal), kde si každý deň napíšete len jeden či dva riadky o tom, za čo ste v daný deň vďačný/á.

Ako teda začať?

Ktorý z 10 tipov na obklopenie sa jazykom sa vám pozdáva najviac? Ak nemáte veľa času, skúste začať podcastami, pretože tie môžete počúvať takmer pri akejkoľvek činnosti. Vďaka podcastom budete jazyku lepšie rozumieť, čo sa vám bude hodiť aj v iných oblastiach, napríklad pri konverzácii. Ak totiž nerozumiete, čo vám konverzačný partner hovorí, neviete ani reagovať – bez ohľadu na to, akú bohatú máte slovnú zásobu. 

Odporúčam vám prečítať si tento článok, v ktorom sa dozviete viac o tom, ako si zlepšiť porozumenie práve vďaka podcastom. A nižšie si môžete stiahnuť aj náš bezplatný e-book s tipmi na konkrétne podcasty v 7 cudzích jazykoch.

Ako sa obklopujete jazykom vy? S ktorými dennými činnosťami ho spájate? Potešíme sa, ak nám dáte vedieť v komentároch.

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová