Ako na to: Efektívne konverzácie bez učiteľa!

Konverzacny partner

V priemere až 80 % účastníkov nášho mentoringového programu Akadémia samoukov si zvolí rozprávanie ako jednu z priorít. Asi nikoho neprekvapí, ak vám povieme, že najlepšie sa dá naučiť rozprávať, ak budete veľa rozprávať… Možno vás však prekvapí, že to ide aj bez plateného učiteľa jazyka!

Dôkazom sú naše absolventky, ktoré na cvičenie rozprávania využívajú jedna druhú navzájom. A nerozprávajú sa len tak o niečom. Vytvorili si vlastný prepracovaný systém, ktorý ich posúva viac ako iba obyčajné “kecanie”. Ako na to, nám prezradili Mária Jakubíková, Katka Gáliková, Janka Alkaya a Viki Skřívanková. Na začiatok vám ich trochu predstavíme.

Mária je dvojnásobnou mamičkou na materskej. Keď starší syn začal chodiť do škôlky, rozhodla sa využiť čas a zlepšiť ako samouk svoju angličtinu. Uvedomuje si, že po materskej na ňu čakajú nové pracovné výzvy a bez angličtiny to nepôjde.

Katka je tiež dvojnásobná mamička na materskej. Učí sa angličtinu, s ktorou začínala ešte na základnej a neskôr na strednej a vysokej škole. S angličtinou sa jej v škole vôbec nedarilo. Vyskúšala doučovanie, aj Callanovu metódu. Ako samouk sa prvýkrát začala učiť až s Jazykovým mentoringom. Angličtinu sa chce už naozaj naučiť a chce ju vedieť používať.

Katka s Máriou spolu konverzujú od marca 2019, približne dvakrát za týždeň.

Janka je na materskej s malou dcérkou. Popri tom sa už rok a pol zdokonaľuje vo francúzštine pomocou Majstra jazykov, a posledných sedem mesiacov aj pomocou Akadémie samoukov. Rada by svoje znalosti francúzštiny využila pri zmene práce – už má aj celkom konkrétnu víziu, ako by jej francúzština mohla pomôcť dostať sa k novým profesným cieľom.

Viki pracuje v slovenskej neziskovke a už deviaty rok sa vo voľnom čase učí po francúzsky. Francúzštinu preto, lebo ju to baví, je to pekný jazyk a zisťuje, že s každým naučeným jazykom sa dostáva do oblastí života, o ktorých netušila.

Janka a Viki sa spolu rozprávajú po anglicky od januára, raz za týždeň asi 40 minút.

Kde nájsť vhodného konverzačného partnera?

Dievčatá sa stretli v Akadémii samoukov, kde účastníkov motivujeme k tomu, aby veľa rozprávali aj medzi sebou. Nie je to však jediná možnosť! Niekedy sa stačí naozaj iba poobzerať okolo seba. Máte v práci (v škole) kolegu, ktorý sa učí rovnaký jazyk? Alebo kamarátov, známych? Skúste sa spýtať – ak to s učením jazyka myslia vážne, určite vám nepovedia nie.

Ďalšou možnosťou je navštíviť nejakú jazykovú kaviareň (samozrejme, keď sa bude dať opäť stretávať). V skupinke ľudí, ktorí sa všetci učia rovnaký jazyk, určite nebude problém niekoho osloviť.

Ak nemáte nikoho v okolí a nemôžete sa zúčastniť osobne jazykovej kaviarne, skúste nájsť nejakú vhodnú jazykovú skupinu na Facebooku. Často tam ľudia hľadajú konverzačných partnerov, stačí sa len opýtať. Ako príklad uvádzame BLEM (angličtina), FLEM (francúzština), GLEM (nemčina), ILEM (taliančina)…

Konverzačného partnera si viete nájsť aj online, napríklad cez stránku italki.com. Primárne slúži na sprostredkovanie hodín s plateným učiteľom, no je tam aj sekcia “Community” (alebo v mobilnej aplikácii „Discover“), kde sa viete v príspevkoch skontaktovať s ľuďmi, čo sa učia váš jazyk, a dohodnúť sa na konverzáciách zadarmo.

Ak máte dosť času, vyskúšajte jazykový tandem. Nájdite si tam niekoho, kto výborne ovláda jazyk, ktorý sa vy učíte a naopak, on sa učí jazyk, ktorý viete dobre vy. Čiže napríklad polovicu hodiny budete rozprávať po anglicky, druhú polovicu po slovensky a pomôžete si navzájom!

Ako si vybrať vhodného konverzačného partnera?

Aby boli konverzácie prínosom pre oboch, nemal by byť príliš veľký rozdiel vo vašej úrovni. Inak by sa jeden z vás stále nudil a druhému radil slovíčka, prípadne naopak, ani by sa nedostal k slovu, lebo by vám vlastne ani nerozumel. To, či si úrovňou vyhovujete, posúďte po prvej konverzácii. Ak sa vám obom zdá, že ste rozprávali rovnako dlho, rozumeli ste väčšine toho, čo vám partner rozprával a navzájom ste si vedeli poradiť slovíčka alebo gramatiku, tak ste kompatibilní.

Pre vás je výhodné, ak váš konverzačný partner má trošku vyššiu úroveň ako vy, aby vás “potiahol”. Ak sa vám ale zdá, že jeden druhému nerozumiete, odporúčame hľadať ďalej. Ani vy nechcete, aby spoločné konverzácie pre vás boli stresujúce a potili sa vám dlane pri predstave, že “zas mu nebudem nič rozumieť”…

Druhým kritériom výberu by mali byť určite spoločné témy, o ktorých sa budete obaja chcieť rozprávať. To tiež viete zistiť na prvej hodine (alebo aj pred ňou), stačí si položiť niekoľko jednoduchých otázok o tom, kto sa čomu venuje, čo robí vo voľnom čase, čo by chcel v živote ešte vyskúšať, o čom nevie prestať rozprávať a podobne. Jednoducho povedané, ak si sadnete po ľudskej stránke, nejaké témy určite nájdete.

Konverzacie s partnerom

Čo ak mi partner nevyhovuje?

Tak sa absolútne nič nedeje. Uvedomte si, že ide o váš čas, ak ho máte stráviť s niekým len preto, aby ste ho neurazili, nikam sa tým nedostanete. Vysvetlite mu, že máte iné očakávania a chceli by ste hľadať konverzačného partnera ďalej. Na druhej strane, ak vás niekto odmietne, buďte vďační za úprimnosť, práve vám niekto ušetril váš čas, ktorý môžete stráviť efektívnejšími konverzáciami!

Konverzacie s partnerom

Ako často a ako dlho?

Dohodnite sa na pravidelných rozhovoroch, aspoň raz za týždeň, po hodine. Takto bude mať každý z vás narozprávaných aspoň tridsať minút. Ak s konverzáciami len začínate a bojíte sa, že hodina je priveľa, dajte si najskôr len polhodinku, a na celej hodine sa dohodnite až s tým konverzačným partnerom, s ktorým už viete, že si sedíte. Užívajte si flexibilitu, ktorú vám takto organizované konverzácie ponúkajú. Máte čas cez obednú prestávku? Alebo radšej večer? Cez víkend? Počas toho, ako vaše dieťa spí? Využite to, každá narozprávaná minúta sa ráta!

Akým spôsobom?

Ak ste v rovnakom meste a máte možnosť stretnúť sa naživo, je to určite veľmi príjemná možnosť. Ako sme však spomínali vyššie, živé stretnutie nie je podmienka. Je niekoľko platforiem, ktoré vám umožnia skontaktovať sa jednoducho a rýchlo.

Napríklad stránka whereby.com, kde si bezplatne vytvoríte svoju miestnosť, partnerovi pošlete odkaz a bez inštalovania nového softvéru sa hneď vidíte a počujete. Whereby má aj vlastný čet, do ktorého si môžete písať, avšak po skončení hovoru sa poznámky stratia. Ďalším obľúbeným spôsobom je Skype. Ten má výhodu v tom, že slovíčka a linky na odkazy v spoločnom čete vám ostanú aj po skončení hovoru. Ak preferujete komunikáciu cez mobilný telefón, môžete využiť okrem klasického telefonovania aj aplikáciu Messenger alebo WhatsApp. Obe slúžia na písanie správ a zároveň umožňujú aj videohovor.

Konverzacie s partnerom

Ale čo ak sa jeden od druhého budeme učiť chyby?

Je dôležité mať na pamäti, že ak ani jeden z vás nie je (skoro) profík, určite nebudete vedieť všetko povedať správne. A ako sa hovorí, stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou – ak jeden z vás opakuje frázu, ktorá je nesprávna, ten druhý to po niekoľkonásobnom počutí prirodzene začne vnímať ako zaužívanú frázu. Poradíme vám, ako tomu môžete zabrániť.

Prvá možnosť, mávajte hodiny aj s plateným učiteľom, ktorý si práve takéto veci určite všimne a opraví vás. Vy potom viete pomôcť aj svojmu konverzačnému partnerovi. Druhá možnosť, po každej hodine si spracujte poznámky nejakou efektívnou metódougoldlist, kartičky, Anki

Dôležitejšie ako efektívna metóda však je zapisovať si 100 % správne výrazy! Predtým, než si konkrétnu frázu zapíšete, overte si ju v slovníku alebo na internete, či je správna a či sa naozaj používa.

Ako vybrať tému?

Téma sa častokrát ponúkne sama. Napríklad, ak ste čítali nejaký zaujímavý článok, alebo počuli nejaký zaujímavý podcast či TED Talk, alebo jednoducho práve táto téma vás naozaj zaujíma v hocijakom jazyku. Vyberte si tému, o ktorej by ste sa chceli dozvedieť viac, ale normálne si na to nikdy nenájdete čas.

Konverzacie s partnerom

Ak vám nič nenapadá, môžete použiť aj hotové zoznamy konverzačných tém a otázok, ako napríklad stránka ESL Discussions v angličtine. Nájdete tam stovky tém zoradených podľa abecedy. Po rozkliknutí danej témy sa vám ukáže niekoľko konverzačných otázok, ktoré viete ihneď použiť.

Konverzacie s partnerom

Ako sa pripraviť na hodinu?

Keď už máte vybranú tému, nájdite si k nej vhodné zdroje. Skvelou kombináciu je nájsť k téme nejaký text, z ktorého si môžete povypisovať slovnú zásobu a zároveň skúste nájsť na oživenie nejaký podcast alebo video.

Prečo vôbec musíme vyberať tému a pripravovať sa dopredu?

Aby ste počas konverzácie nemuseli hľadať v slovníku slovíčka. Keď si tému pozriete dopredu, prípadne si aj pripravíte otázky a argumenty, pôjde vám to ľahšie. Čím menej času strávite počas hodiny hľadaním slovíčok, tým efektívnejšia bude vaša konverzácia. Keď budete pripravení na slovíčka a slovné spojenia, počas konverzácie ich už budete iba aktívne využívať. Čím častejšie ich použijete v konverzácii, tým ľahšie si ich budete dlhodobo pamätať.

Konverzacie s partnerom

Ako si robiť poznámky na hodine?

Tak, ako vám to vyhovuje, ale predovšetkým tak, aby ste poznámky aj neskôr vedeli nájsť a využiť. Ak sa rozprávate napríklad cez Skype, do spoločného četu si môžete písať slovíčka, ktoré ste nevedeli. Alebo si jednoducho robte poznámky buď na papier alebo do online zápisníka, napríklad do Google Docs.

Po hodine si poznámky spracujte, ako sme už spomínali, nejakou efektívnou metódou. Frázy sa naučíte jedine tak, že si ich budete opakovať. Na to vám skvele poslúžia Goldlist, kartičky, alebo rôzne appky ako Anki. Nemusíte využívať všetky, práve naopak, stačí vám pravidelne používať jednu z metód.

Ako zaručiť, aby ste obaja rozprávali rovnako veľa?

Ak si vyberiete správneho partnera, striedanie bude úplne prirodzené. Obaja predsa viete, že to robíte preto, aby ste sa precvičili v cudzom jazyku. Môžete sa striedať v kladení otázok ako pri normálnom rozhovore. Alebo si môžete rozdeliť hodinu na dve časti, pričom v prvej jeden stále dáva otázky a druhý odpovedá a v druhej polovici si úlohy vymeníte.

Druhý spomínaný spôsob je vhodný hlavne ak by ste si našli partnera na tandem a budete striedať jazyky – prvú polovicu kladiete otázky iba vy v jazyku, ktorý sa učí váš partner a on vám v tom jazyku stále odpovedá. Druhú polovicu si vymeníte úlohy aj jazyk – vy odpovedáte na jeho otázky kladené v jazyku, ktorý sa učíte.

Konverzacie s partnerom

Čo robiť po skončení hodiny?

Dve veci: Prvá, dohodnúť sa na téme a čase ďalšej hodiny. Druhá, spracovať si poznámky z hodiny vašou obľúbenou metódou. Téma sa vám tak oveľa ľahšie uloží v hlave. Niekedy stačí, ak si napríklad aj iba prepíšete poznámky z hodiny.

Konverzacie s partnerom
Konverzacie s partnerom

Platený učiteľ – áno, alebo nie?

Ak máte čas a prostriedky, jednoznačne “áno aj”. 🙂 Výhoda takýchto hodín spočíva v tom, že učiteľ má vyššiu úroveň jazyka ako vy a teda vám vie vysvetliť nové slovíčka a gramatické javy, vie vás lepšie opraviť a nehrozí, že sa od neho budete učiť chyby. Zároveň je tu práve na to, aby vás počúval, dal vám spätnú väzbu a zapisoval vám slovíčka a chyby. Nemusíte deliť hodinu medzi seba a jeho, pretože celú hodinu máte predsa rozprávať iba vy.

Ak by ste si chceli vyskúšať hodinu s plateným učiteľom, ktorý je zároveň rodený hovoriaci, odporúčame stránku Italki. Pri prihlásení cez tento link dostanete po dobití aspoň 20 dolárov bonusový kredit na vašu hodinu.

Pre mnohých však rozhovor s rodeným hovoriacim predstavuje obrovský krok z komfortnej zóny. Ak je to aj váš prípad, určite vyskúšajte najprv konverzácie s partnerom. Zistíte, že sa nemáte čoho báť a budete sa na to pozerať úplne inak. Z rozprávania v cudzom jazyku má väčšina z nás strach, aj keď často úplne neopodstatnený. Čím viac budete trénovať, tým istejší budete pri rozhovore napríklad aj s rodeným hovoriacim.

Neodkladajte rozprávanie na “potom”!

Začnite hneď! Zo začiatku to možno nepôjde, ale po pár hodinách vám to pôjde stále ľahšie a ľahšie. Pamätajte, nič vás tak neposunie dopredu ako hodiny konverzácie.

Konverzacie s partnerom

Krásny systém si tieto ženy vytvorili, však?

Zaujíma vás, ako vyzerá Akadémia samoukov zvnútra? Zadajte svoju mailovú adresu do formulára nižšie a pošleme vám krátke video, ako to vyzerá v tomto revolučnom kurze.

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová