Najlepšie seriály na zlepšenie sa v jazyku alebo „Čo pozerá Jazykový mentoring?“

Najlepsie serialy online na ucenie cudzieho jazyka

Keď vám odporúčame pozeranie seriálov ako jednu z najlepších metód na zlepšenie porozumenia cudzieho jazyka, hovoríme z vlastných skúseností. Sledovanie seriálov je u nás v tíme nesmierne obľúbené. Pravidelne si medzi sebou zdieľame tipy na dobré seriály v rôznych jazykoch a dnes sa o tieto tipy chceme podeliť aj s vami.

Vačšinu seriálov, ktoré tu uvádzame, nájdete na Netflixe, HBO GO alebo ororo.tv. Tieto služby sú spoplatnené, no pre prvé dve určite odporúčame vyskúšať aspoň ich „skúšobnú dobu“, počas ktorej nič neplatíte. Pre Netflix je to mesiac, pre HBO GO sedem dní. Ak vám služba nebude vyhovovať, jednoducho si zrušíte účet. Na ororo.tv môžete dokonca pozerať niektoré seriály aj bezplatne, stačí sa len zaregistrovať. A ak predsa len hľadáte možnosť, ako pozerať seriály úplne zadarmo, a neprekáža vám, že to možno nebudú zrovna tieto nami odporúčané seriály, pozrite si naše tipy na stránky so seriálmi zdarma v rôznych jazykoch.

Seriály sme zoradili podľa ich pôvodného jazyka. Ku každému seriálu uvádzame, kde ho nájdete, a všetky dostupné jazykové audio verzie na danej platforme. Nenechajte sa odradiť, že pôvodný jazyk seriálu, ktorý vás zaujal, nie je ten, ktorý sa práve učíte. Nie vždy totiž platí, že ak sa učíte napríklad po francúzsky, tak musíte pozerať iba pôvodné francúzske seriály. Dabing je v niektorých prípadoch jednoduchší na porozumenie, oceníte ho hlavne, ak v jazyku ešte nie ste úplne „doma“. Takisto sa týmto vyhnete aj problémom s nárečím v nejakom jazyku – dabing je väčšinou nahovorený veľmi zrozumiteľnou štandardnou výslovnosťou.

Outlander

Netflix – 5 sérií, 57 epizód

Audio: anglicky (originál), nemecky, španielsky, francúzsky, japonsky, poľsky, portugalsky (BR), rusky, turecky

Je to originál americko-britský seriál, ale na Netflixe je k dispozícii v španielskom, francúzskom aj nemeckom dabingu (v prípade FR a ES si treba najskôr prehodiť celý profil do daného jazyka, inak sa v ponuke audio verzií tieto jazyky nezobrazia). 

Zdravotná sestra v Anglicku sa po druhej svetovej vojne náhodou dostane 200 rokov do minulosti a snaží sa dostať späť. Či chce alebo nechce, aj ona sa však stáva aktérkou historických udalostí a súčasťou škótsko-anglického konfliktu, ktorý pozná len z hodín dejepisu… Je to cenami obvešaný seriál založený na sérii kníh Diany Gabaldon, o ktorých ste možno už aj počuli (preklad v slovenčine: Cudzinka). Ja som ho sledovala v angličtine, ale na jazykové účely ho v angličtine neodporúčam, lebo väčšina postáv hovorí silným škótskym prízvukom, a ja by som tomu bez titulkov miestami nerozumela. V DE/FR/ES to však môže byť skvelý materiál na počúvanie, aj keď sa nebude dať sledovať s originál titulkami v tom istom jazyku (slová v dabingu a v titulkoch budú rôzne).

Gilmore Girls

Netflix – 7 sérií, 153 epizód

Audio: anglicky (originál), nemecky, španielsky, francúzsky, taliansky, japonsky, poľsky, portugalsky (Br.), turecky

V seriáli vystupujú tri generácie „Gilmoriek“ – mladá slobodná mamička a jej dcéra tínedžerka, s ktorou majú veľmi blízky kamarátsky vzťah, a stará mama, uhladená dáma, ktorá má trošku iný pohľad na svet, čo je zdrojom častých komplikácií. Vtipné situácie, jedinečné postavy a z jazykového hľadiska dialógy jednoduché na pochopenie. Seriál som videla po nemecky, po anglicky a najnovšie aj po francúzsky a stále sa mi nezunoval! 

Younger

Ororo.tv – 6 sérií, 72 epizód

Audio: angličtina (originál)

Seriál sa začal natáčať v roku 2015 a skončil v roku 2019. Hlavnou hrdinkou je Liza – čerstvo rozvedená 40-tnička, matka dospievajúcej dcéry, ktorá si hľadá prácu. Čoskoro ale zistí, že vo veku 40 rokov to nebude také ľahké. Potom, čo sa neúspešne uchádzala o zamestnanie a zároveň dostala kompliment od jedného mladého muža, jej napadla hriešna myšlienka. Rozhodla sa predstierať, že má okolo 20 rokov. V tomto jej úmysle ju veľmi povzbudzovala aj jej verná priateľka Maggie. Liza onedlho prácu dostala a zrazu sa okolo nej roztočil kolotoč udalostí, ktorý ju vohnal do veľmi zaujímavých situácií

Grace and Frankie

Netflix – 6 sérií, 78 epizód

Audio: anglicky (originál), nemecky, španielsky, francúzsky, taliansky, japonsky, poľsky, portugalsky (Br.), turecky

Grace a Frankie jsou aktivní sedmdesátnice, které se nikdy neměly příliš v lásce, ale spojuje je dlouholeté přátelství jejich mužů, právníků. Na společné večeři s jejich manžely, jim oba manželé oznámí, že by se chtěli s nimi rozvést, protože jsou již více než 20 let milenci a chtějí se vzít. Po počátečním šoku je nutno řešit situaci, kde budou po rozvodu obě ženy bydlet. Do úvahy padá pouze dům na pláži, který patří oběma rodinám na půl a žádná z žen se ho nechce vzdát, tak tam začnou bydlet spolu. Po počátečních neshodách spolu začnou i podnikat a samozřejmě jsou i v kontaktu s bývalými manžely.

Seriálové hlavní postavy jsou sice 70+, ale nejde o žádné důchodkyně, nýbrž vitální, velmi vtipné ženy. V hlavních rolích neuvěřitelná Jane Fonda a Lily Tomlin. Seriál je vtipný, netradiční, oblíbený u všech věkových skupin.

The Affair

HBO GO – 5 sérií, 53 epizód

Audio: angličtina (originál), čeština

V tomto americkom seriáli sledujeme príbeh dvoch zadaných ľudí, ktorí si začnú, ako názov napovedá, aféru. Postupne však zisťujeme, aké ďalekosiahle následky táto aféra prinesie, a ako to zmení život všetkým naokolo… Je to jeden z naj seriálov, aké som v živote videla, lebo sú v ňom veľmi zaujímavo spracované profily hlavných postáv. Polovicu dielu vidíme vždy z pohľadu jednej postavy, a potom druhú polovicu z druhej, takže nič v seriáli nie je objektívne dané, vidíme vždy len pohľady postáv. A tie sa vedia niekedy veľmi líšiť… S týmto seriálom máte k dispozícii  53 hodín veľmi peknej americkej angličtiny a veľmi zaujímavého príbehu… Odporúčam pre divákov nad 16 rokov.

Big Little Lies

HBO GO – 2 série, 14 epizód

Audio: angličtina (originál), čeština

Seriál začíná vyšetřováním vraždy a postupně se vrací do minulosti. Hlavní hrdinky – 3 ženy středního věku – kamarádky, každá žijící v jiném prostředí, s jinou rodinnou situací. Jsou zdánlivě šťastné, přesto každá řeší své vnitřní problémy. Seriál odráží životy a osudy hlavních hrdinek, postupně odkrývá jejich povahy a tajemství, které jsou samozřejmě v závěru spojeny. Seriál je poutavý i herečkami – Nicole Kidman, Reese Witherspoon, Shailene Woodley, v druhé řadě také Meryl Streep.

The Crown

Netflix – 3 série, 30 epizód

Audio: anglicky (originál), česky, nemecky, španielsky, francúzsky, taliansky, japonsky, poľsky, portugalsky (Br.), rusky, turecky a i.

The Crown vraj veľmi verne zobrazuje život kráľovnej Alžbety II. a jej rodiny na britskom kráľovskom dvore. Ak ste si niekedy hovorili, že by ste chceli byť princezná/princ a žiť v prepychu obskakovaní služobníctvom, myslím, že vám postačí pár dielov tohto seriálu a túžba mať modrú krv vás rýchlo prejde. 🙂 Je však veľmi zaujímavé sledovať, aké rôzne dilemy musela a musí jej kráľovská výsosť počas svojej dlhej vlády riešiť a musím povedať, že ja by som s ňou teda nemenila.

Sharp Objects

HBO GO – 1 séria, 8 epizód

Audio: angličtina (originál), čeština

Hlavní postava novinářka Camille, potýkající se s vlastními duševními problémy a alkoholismem se vrací do rodného města, aby pátrala po případu vraždy dvou mladých dívek. Není to pro ni jednoduché, protože se sama potýká s nepříjemnou minulostí a vztahovými problémy s matkou. Seriál se hodně vrací do minulosti hlavní postavy, která na konci krásně naváže na aktuální situaci.

Suits

Netflix – 8 sérií, 118 epizód

Audio: anglicky (originál), nemecky, španielsky, taliansky, japonsky, poľsky, portugalsky (Br.), turecky

Suits (Kravaťáci) je americký seriál z právnického prostredia. Talentovaný Mike Ross sa počas úteku pred políciou s kufríkom plným „trávy“ náhodne ocitne na pohovore do prestížnej newyorskej právnickej firmy a ono miesto aj dostane, hoci právo nikdy neštudoval. Začína pracovať pre Harveyho Spectra, ktorý nad ním drží ochrannú ruku a stáva sa jeho mentorom, neskôr aj priateľom. Spolu vyhrávajú jeden prípad za druhým, hoci sa neraz pohybujú na hrane zákona. Nechýbajú, samozrejme, ani ľúbostné zápletky medzi postavami a Mikeovo tajomstvo viackrát ohrozí nielen jeho samotného, ale aj firmu. No ak chce ostať „hrať v prvej lige“, už niet cesty späť.

Seriál má 9 sérií, takže o skvelý materiál na učenie sa angličtiny popri pozeraní nebudete mať núdzu, avšak pozor – treba sa tu pripraviť aj na právnické termíny.

Lucifer

Netflix – 5 sérií, 75 epizód

Audio: angličtina

Lucifer je seriál o tom, že diabla už nebaví sedieť v pekle a trestať duše hriešnikov, tak spolu so svojou pravou rukou, démonkou Maze, odíde medzi ľudí, otvorí si luxusný bar v Los Angeles a užíva si bezstarostný ľudský život so všetkými radovánkami. To sa však zmení, keď na ulici zastrelia jeho blízku priateľku. Lucifer sa chce pomstiť, tak začne pátrať po jej vrahovi. Zoznámi sa s detektívkou Chloe, ktorá má prípad na starosti a začnú spolu riešiť vraždy. Zároveň zistí, že na detektívke je niečo zvláštne a chce tomu prísť na koreň.

Lucifer je zábavná oddychovka a výhodou je, že má až päť sérií. Tretia séria je slabšia, ale nenechajte sa odradiť, štvrtá je úplná bomba!

Friends

HBO GO – 10 sérií, 234 epizód

Audio: anglicky (originál)

V histórii všetkých seriálov sveta podľa mňa doteraz nevymysleli nič lepšie, ako legendárnych Priateľov, teda v origináli Friends! Videla som všetkých 10 sérií toľkokrát, že to nedokážem spočítať na dvoch rukách. Naspamäť poznám všetky repliky, scény, zápletky. O tom ani nehovorím, že sa pri Friends dá parádne pilovať angličtina. 🙂 A ja mám dokonca celú sériu na DVD nadabované po francúzsky, kvôli učeniu sa. A dovolím si tvrdiť, že mi to ide trošku lepšie ako Joeymu, keď ho Phoebe učila po francúzsky:

Phoebe: „Je – m’a – pelle!“

Joey: „Mi – pu – pú“!

Peaky Blinders

Netflix – 5 sérií, 30 epizód

Audio: anglicky (originál), nemecky, španielsky, francúzsky, taliansky, japonsky, poľsky, portugalsky (Br.), turecky

Tento veľmi populárny britský seriál si získal fanúšikov po celom svete, bol ocenený niekoľkými cenami a všetkých 5 sérií, ktoré doteraz vyšli, nájdete aj na slovenskom Netflixe. Vyznačuje sa hviezdnym obsadením, vyšperkovanými kostýmami a scénou a pútavým príbehom s množstvom postáv, komplikovaných vzťahov a zápletiek. 

Príbeh rodinného gangu sa odohráva v 20. rokoch minulého storočia v povojnovom Birminghame. Situácia navrátilcov z vojny, ale aj ostatného obyvateľstva je náročná nielen kvôli hospodárskej situácii v krajine vyčerpanej vojnou, ale aj kvôli bezpráviu a zákonu ulice, ktorý všade panuje. Vyhráva ten silnejší, preto aj Tommy Shelby v podaní skvelého Cilliana Murphyho, pracuje na tom, aby jeho “rodinný podnik”, bol stále o krok vpred pred nepriateľmi. 

Keďže v seriáli je dosť násilia, odporúčala by som ho skôr dospelým divákom. Z jazykového hľadiska patrí seriál k tým náročnejším, keďže postavy hovoria autentickým britským akcentom z daného obdobia, ale pokiaľ začnete s titulkami, rýchlo si zvyknete.

Occupied 

Netflix – 3 série, 24 epizód

Audio: nórsky (originál), španielsky, francúzsky, taliansky

Nórsko-švédsky thriller podľa námetu Joa Nesba, ktorý je sám o sebe zárukou kvality. Čo by sa stalo, ak by došlo v blízkej budúcnosti k okupácii Nórska Ruskom? Skvelá sonda nielen do rozmýšľania postáv, ale aj myšlienkový experiment – čo by bolo keby. Seriál je dostupný na Netflixe a potrénujete si pri ňom nórčinu aj angličtinu.

Sherlock

Netflix – 4 série, 13 epizód

Audio: angličtina (originál), japonsky, poľsky, turecky

Krásná britská angličtina, Benedict Cumberbatch a Londýn za starých časů dělají tento seriál naprosto neodolatelným. 🙂 Každá epizoda je navíc super napínavá detektivka, na kterou Sherlock se svým parťákem Johnem hledá odpověď, a to velmi osobitým způsobem – vstupuje do svého paláce mysli, třídí informace, hledá souvislosti a na tuto cestu do svého vědomí bere diváka s sebou. „Sherlock“ je na Netflixu, ale pozor, nespleťte si tento seriál s velmi podobným, který se jmenuje „Sherlock Holmes“, ten není tak cool. 🙂

Babylon Berlin 

HBO GO – 2 série, 28 epizód

Audio: nemecky (originál), česky

Jeden z najdrahších nemeckých televíznych projektov, ktorý má skutočne čo ponúknuť i náročnému divákovi. Dej sa začína na jar roku 1929 a vtiahne vás do života v nemeckej metropole zmietanej nepokojmi, intrigami, ekonomickými špekuláciami a politikárčením. Inteligentný detektívny príbeh, skvelé herecké výkony a historické reálie. Bonusom je, že ak sa vám seriál zapáči, môžete si prečítať aj knihy, na motívy ktorých bol natočený (niektoré sú dostupné v aplikácii Onleihe). Nemčinu si vďaka tomuto seriálu môžete precvičiť na HBO GO.

Plan coeur

Netflix – 2 série, 14 epizód

Audio: francúzsky (originál), anglicky, nemecky, španielsky, taliansky, poľsky, portugalsky (Br.), turecky

Nový francúzsky seriál o troch tridsiatničkach žijúcich v Paríži. Elsa má po rozchode depku a jej kamarátky Charlotte a Emilie vymyslia plán, ako ju z toho dostať. Najmú charizmatického Julesa, ktorý ju má rozveseliť. Ich plán funguje až príliš dobre – Elsa sa do neho zamiluje. Problém je, že kamošky jej akosi zabudli prezradiť, že Jules je, hmm, zaplatený eskort… Seriál je vtipný, plný slangovej francúzštiny. Zatiaľ sú na svete dve série, uvažuje sa o tretej.

Ak sa učíte po francúzsky, prečítajte si Hankin článok, v ktorom vybrala niekoľko svojich obľúbených francúzskych seriálov. Takže keď dopozeráte Plan coeur, nudiť sa určite nebudete 🙂

Las chicas del cable

Netflix – 6 sérií, 42 epizód

Audio: španielsky (originál), anglicky, nemecky, francúzsky, taliansky, poľsky, portugalsky (Br.), turecky

Španělský seriál z 30. let o životě čtyř žen, které začaly pracovat v nově otevřené telekomunikační společnosti v Madridu. Každá má jiný životní příběh a minulost, ale určité okolnosti je spojí. Seriál ukazuje také pozici žen v té době a vývoj prvních feministických hnutí. Zároveň je plný dramatických zvratů a nechybí ani love story. 

La casa de papel

Netflix – 4 série, 38 epizód

Audio: španielsky (originál), anglicky, nemecky, francúzsky, taliansky, poľsky, portugalsky (Br.), turecky

Záhadný muž – El Profesor – naplánoval najväčšiu lúpež v histórii Španielska, na ktorú si najal osem spoločníkov. Ich cieľom je obsadiť Španielsku kráľovskú mincovňu a vytlačiť tam 2,4 miliardy eur. Aby to však dokázali, musia spolupracovať so šesťdesiatimi rukojemníkmi a vysporiadať sa s elitnými jednotkami polície.

Tento originál španielsky seriál (po angl. Money Heist) som zhltla za pár večerov. Žijem v Španielsku a tu je to, samozrejme, veľkým hitom. Postavy hovoria veľmi peknou čistou španielčinou, ako začiatočník som im dobre rozumela. Zo začiatku som mala problém trošku so slovnou zásobou z oblasti lúpeže, banky, prepadnutia a tak, ale po čase sa všetky slová opakovali a nemala som problém s porozumením. Okrem lúpežných zápletiek tam nájdete aj zopár románikov medzi hlavnými postavami, nečakané zvraty deja, do detailov premyslené akcie a poriadnu dávku napätia! Za mňa 10/10!

Как я стал русским (Kak ja stal russkim)

YouTube – 1 séria, 20 epizód

Audio: rusky

Как я стал русским (Kak ja stal russkim) je skvelý ruský seriál, ktorý sleduje život mladého amerického novinára Alexa v Moskve, kam ho redakcia za trest poslala po tom, ako napísal provokatívny článok o jednom z amerických senátorov.

Alex sa už od pristátia ocitá v množstve komických situácií, ktoré väčšinou pramenia v rozdieloch medzi americkou a ruskou kultúrou. No okrem rozdielnej kultúry ho do problémov častokrát „namočí“ aj šofér redakcie, Roman. Ten sa pred svojou priateľkou Irou, dcérou známeho oligarchu, vydáva za majiteľa redakcie a Alexa ešte pred prvým nástupom do práce opije. Neskôr príde o peniaze určené na prenájom Alexovho bytu, či pozve do Moskvy jeho ex-priateľku, čím značne skomplikuje Alexove snahy o srdce jeho sestry, Anny.

Je to veľmi zábavný seriál plný nečakaných a vtipných situácií, hovorového jazyka a slangu, takže sa popri pozeraní naučíte aj množstvo zaujímavých fráz. Jeho jedinou nevýhodou je, že má iba jednu sériu. Keď ho však dopozeráte, prečítajte si náš článok s tipmi na ďalšie ruské seriály a pozerajte ďalej 🙂


Páči sa vám tento blogový článok a chcete získať množstvo ďalších skvelých tipov, ako si vďaka počúvaniu výrazne zlepšiť porozumenie v cudzom jazyku? Prihláste sa na odber našej série 3 videí špeciálne o počúvaní a spravte z počúvania nahrávok v cudzom jazyku svoju novú závislosť!


Tagy:

Podobné články

1 Komentár

Jedna odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová