Ako sa naučiť rozprávať v jazyku úplne sám

ako-sa-naucit-rozpravat-sam

Hlavným cieľom pri učení sa cudzieho jazyka je väčšinou rozprávanie. Prečo s tým teda čakať a nezačať ešte dnes? Radi sa skrývame za pohodlnejšie činnosti, ktoré nevyžadujú opustenie našej komfortnej zóny. Pritom práve schopnosť komunikovať nám zvýši úroveň jazyka najrýchlejšie. Stačí sa len odhodlať. „Ale keď ja som ešte len začiatočník.“ Nevadí, upevníte si tým slovnú zásobu. „Keď ja nemám dostatočnú slovnú zásobu.“ Aj z troch slov dokážete urobiť vetu. „Ale keď ja sa hanbím.“ Tak potom sa začnite rozprávať sami so sebou!

Myslím to vážne.

Nemáte čo stratiť. Vlastne, áno. Môžete stratiť strach. Rozumiem, že aj rozprávanie samého so sebou vám môže prísť divné, ak ste to nikdy neskúšali. Aj mne to také prišlo. No, teraz si ďakujem, že som túto maličkú prekážku preskočila a naučila sa rozprávať v dvoch cudzích jazykoch.

Jazyk vás nikto nenaučí. Musíte sa ním „prerozprávať“ sami.

Čo získate, ak sa budete rozprávať sám/a so sebou?

Rozrozprávate sa a získate sebavedomie vyjadrovať sa v jazyku aj pred inými ľuďmi. Často sa hanbíme za zlú výslovnosť, za dlhé vybavovanie si slovíčok, za krkolomné opisy a za gramatické chyby. Ak si cvičíte rozprávanie sami so sebou (po anglicky tomu hovoríme self-talk), nikto iný vás neposudzuje a nehodnotí. Je to výhoda aj nevýhoda. Akonáhle si uvedomíte, že už nielenže nemáte strach rozprávať, ale najmä, že už nemáte problém rozprávať, treba sa poobzerať aj po nejakom konverzačnom kamošovi. Iné je totiž viesť monológ a iné vedieť okamžite reagovať na to, čo hovorí druhý. Rozprávanie so sebou samým vám pomôže rozrozprávať sa.

Nikto nehreší malé dieťa, keď niečo povie zle. Veď sa to časom naučí. Nehrešte sa ani vy.

Ako na rozhovory v cudzom jazyku sám so sebou?

Najlepšie je vytvoriť si z rozhovorov so sebou samým návyk. Tak ako z celého učenia sa. Dopredu si stanovte, koľko času ste ochotní self-talku venovať a o čom budete rozprávať. Nastavte si na mobile stopky a pokúste sa rozprávať celý čas. Začnite s piatimi minútami, postupne môžete tento čas natiahnuť aj na pol hodinu a viac. Stiahnite si nejakú aplikáciu na zaznamenávanie návykov, napríklad Loop Habit Tracker alebo si vytvorte obyčajnú tabuľku na papieri. Každé rozprávanie si zapíšte. Uvidíte, že už len pohľad na tabuľku vás bude motivovať.

Naučenie sa jazyka si vyžaduje veľa času. Je na vás, koľko ste mu ochotní venovať dnes.

O čom mám v cudzom jazyku rozprávať? Nie je to nudné?

Každodenné záležitosti a vlastný život

Rozprávať na tému vlastného života je najľahšie, tak ňou odporúčam začať. Pre mňa osobne to bola aj „terapia“, počas ktorej som si vždy upratala myšlienky a pozrela sa na udalosti dňa z nadhľadu. No, uznávam, že po čase môže byť táto téma nudná, veď kto nemá obdobia, keď sa jeho dni podobajú ako vajce vajcu?

Odpovedanie na otázky

Našťastie existuje pár skvelých zdrojov na otázky. Stačí, keď zadáte do Google „random questions generator“ (generátor náhodných otázok) a máte o zábavu postarané. Ak viete aspoň trochu po anglicky, nemusíte hľadať v jazyku, ktorý sa učíte. Jednoducho budete vo svojom jazyku len odpovedať. Páči sa mi aj aplikácia Table Talk, ktorú môžete mať stále pri sebe aj offline.

Opisovanie slov

Generátor funguje aj na slová. S nimi je to možno ešte väčšia „sranda“. Vygenerujete si napríklad 50 náhodných slov. Prekladaním sa nezdržiavajte. Ide predsa o rozprávanie. Začnite prvým slovom, ktorému rozumiete a snažte sa o ňom rozprávať čo najdlhšie. Buďte kreatívny. Nepovedzte len „nebo je modré“. Nechajte sa doslova unášať na vlnách asociácií. Rozrozprávajte sa. Všetky slová, ktorým nerozumiete, jednoducho preskočte.

Vďaka tomuto generátoru si môžete vymyslieť aj vlastné hry na rozprávanie, keďže si môžete zvoliť nielen počet slov, začiatočné písmeno a slovný druh, ale aj to, či to má byť slovo, fráza alebo dokonca veta.
Vďaka tomuto generátoru si môžete vymyslieť aj vlastné hry na rozprávanie, keďže si môžete zvoliť nielen počet slov, začiatočné písmeno a slovný druh, ale aj to, či to má byť slovo, fráza alebo dokonca veta.

Hra s kľúčovými myšlienkami

Keď vás generátory omrzia, dajte si na chvíľu pauzu a prečítajte si niečo zaujímavé. Nemusíte všetkému rozumieť, ide o zachytenie pár kľúčových myšlienok. Pomocou týchto kľúčových myšlienok prerozprávajte, čo ste sa dočítali a/alebo povedzte na ne svoj názor. A keď už máte zaujímavú tému, hovorte o nej ďalej.

Rozprávanie na tému

Že sa vám nechce nič čítať? Nevadí, opäť nám tu pomôže Google. Vypýtajte si od neho „topics to talk in english“ a vyberte si tému, akú len chcete. Nájdete tam kopu otázok. Niektoré stránky ich majú spracované lepšie, iné trošku „hala-bala“. To vás však nemusí odradiť od rozprávania. Dobrý príklad takejto stránky je, napríklad, ESL Conversation Topics.

Imaginárny rozhovor

Ďalšia obmena na takéto rozprávanie je pre tých, ktorí sú schopní popustiť uzdu svojej fantázii. Niekedy si v hlave prehrávame rozhovory, ktoré sme zažili, a teraz by sme ich radi pozmenili alebo k nim ešte niečo dodali. Môžete ich využiť na tzv. imaginárny rozhovor a precvičiť si schopnosť viesť dialóg. Je to zábava a keď som to prvýkrát vyskúšala, prekvapilo ma, že to nejde tak ľahko ako typický monológ.

Raz som počula, že nejaký polyglot (človek, ktorý vie 5+ cudzích jazykov) sa rozprával sám so sebou v cudzom jazyku aj na ulici. Tváril sa, že telefonuje. Môžete aj to vyskúšať, len aby to vyzeralo autenticky a nie takto. 😉

Ako som sa naučila rozprávať po taliansky za pol roka vďaka rozprávaniu samej so sebou

S taliančinou som začala ako samouk pred viac ako dvoma rokmi, ale rozprávanie som odkladala. Môj cieľ bol však jasný – do dvoch rokov vedieť rozprávať. Postupne som strácala nádej, že to stihnem. V Akadémii samoukov (v januári 2019) som si dala ambiciózny cieľ – každý deň rozprávať 30 minút. Hodiny na Italki by ma pri takej intenzite vyšli draho, tak som zvolila rozprávanie samej so sebou.

Na začiatku bolo tých 30 minút strašne veľa. Stále som sledovala hodiny, kedy to už budem mať za sebou.
Na začiatku bolo tých 30 minút strašne veľa. Stále som sledovala hodiny, kedy to už budem mať za sebou.

Každé rozprávanie som začala plánovaním alebo rekapituláciou dňa. Niekedy, keď som mala málo času, komentovala som svoju rannú alebo večernú rutinu. Inokedy som zase opisovala zaujímavú knihu alebo som prerozprávala to, čo sme preberali v škole.

Postupne som si vytvorila návyk. Zrazu mi tých 30 minút začalo byť málo. A voilà – splnila som svoj cieľ a zároveň sen – dostala som svoju taliančinu na konverzačnú úroveň za dva roky.

Mariin príbeh o rozprávaní v cudzom jazyku sama so sebou

Polyglotka Maria Spantidi z Grécka má tiež zaujímavú skúsenosť s rozprávaním samej so sebou. Desať mesiacov sa učila baskičtinu (Baskovia žijú v severovýchodnom Španielsku, kde je tento jazyk popri španielčine tiež úradný), keď nahrala na YouTube video, v ktorom rozpráva v tomto jazyku. Nečakala, že ju osloví baskické rádio s ponukou urobiť s ňou rozhovor.

Viete si to predstaviť? Nikdy v živote sa nerozprávala s rodeným Baskom a teraz ju pozvali urobiť rozhovor, ktorý si vypočujú tisícky rodených hovoriacich. Témou rozhovoru bolo, ako sa naučila rozprávať týmto jazykom za iba 10 mesiacov.

Vďaka rozprávaniu samej so sebou v cudzom jazyku Maria nemala problém porozprávať sa s rodeným hovoriacim už po 10 mesiacoch učenia sa.

Rozhovor dopadol nakoniec lepšie, než očakávala. Síce urobila kde-tu nejaké chybičky, no nemala žiadne veľké pauzy, zodpovedala všetky otázky, znela prirodzene a udržala si pointu. Vďačí za to rozprávaniu samej so sebou. Na tejto metóde má najradšej, že môže rozprávať kedykoľvek, o čomkoľvek, slovíčka a frázy si zapamätá omnoho jednoduchšie, naučí sa znieť prirodzenejšie v danom jazyku a nájde aj novú slovnú zásobu, ktorá by sa jej zišla.

A teraz koniec výhovorkám.

Aké ľahké to môže byť! Stačí sa len odhodlať a prekonať prvé neisté chvíľky – ako pri všetkom novom, nie? Skúste si ešte dnes vyhradiť aspoň 5 minút na rozprávanie. Uvidíte, že keď budete robiť self-talk pár týždňov, váš jazyk sa zdvihne na novú úroveň. A ak už máte skúsenosti s rozprávaním so sebou samým v cudzom jazyku, podeľte sa s nimi v komentároch.

Autorkou článku je Terezka Krajčírová, absolventka Akadémie samoukov – dvojmesačného mentoringového programu, v ktorom vás naučíme, ako sa učiť jazyky efektívne, systematicky a zábavne.

Zaregistrujte sa na webinár a objavte 3 skvelé metódy na učenie sa jazyka, ktoré môžete okamžite zaviesť do praxe.

Tagy:

Podobné články

4 Komentáre

4 Odpovede

    1. Dobrý deň, Ján, skvelé rozhodnutie! S tipmi v našich článkoch sa môžete učiť ľubovoľný jazyk, vrátane angličtiny, nemčiny či francúzštiny. Ak by ste potrebovali systematickejší prístup, radi vás privítame i v niektorom z našich kurzov. (Daša z Jazykového mentoringu)

  1. Dobrý den, Adriana, skvělé, že se chcete pustit do angličtiny. Principy a metody učení se podle Jazykového mentoringu je možné aplikovat na jakýkoliv cizí jazyk. Na našem blogu najdete spoustu článků věnovaných přímo angličtině. (Veronika z Jazykového mentoringu)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová