Ako sa naučiť rozprávať v jazyku úplne sám

Hlavným cieľom pri učení sa cudzieho jazyka je väčšinou rozprávanie. Prečo s tým teda čakať a nezačať ešte dnes? Radi sa skrývame za pohodlnejšie činnosti, ktoré nevyžadujú opustenie našej komfortnej zóny. Pritom práve schopnosť komunikovať nám zvýši úroveň jazyka najrýchlejšie. Stačí sa len odhodlať. „Ale keď ja som ešte len začiatočník.“ Nevadí, upevníte si tým slovnú zásobu. „Ale keď ja nemám dostatočnú slovnú zásobu.“ Aj z troch slov dokážete urobiť vetu. „Ale keď ja sa hanbím.“ Tak potom sa začnite rozprávať sami so sebou!

Myslím to vážne.

Nemáte čo stratiť. Vlastne, áno. Môžete stratiť strach. Rozumiem, že aj rozprávanie samého so sebou vám môže prísť divné, ak ste to nikdy neskúšali. Aj mne to také prišlo. No, teraz si ďakujem, že som túto maličkú prekážku preskočila a naučila sa rozprávať v dvoch jazykoch.

Nikto vás nenaučí jazyk za vás. Musíte sa ním „prerozprávať“ sami.
Nikto vás nenaučí jazyk za vás. Musíte sa ním „prerozprávať“ sami.

Čo získate rozprávaním samého so sebou?

Rozrozprávate sa a získate sebavedomie vyjadrovať sa v jazyku aj pred inými ľuďmi. Často sa hanbíme za zlú výslovnosť, za dlhé vybavovanie si slovíčok, za krkolomné opisy a za gramatické chyby. Ak si cvičíte rozprávanie sami so sebou, nikto iný vás neposudzuje a nehodnotí. Je to výhoda aj nevýhoda. Akonáhle si uvedomíte, že už nielenže nemáte strach rozprávať, ale najmä, že už nemáte problém rozprávať, treba sa poobzerať aj po nejakom konverzačnom kamošovi. Iné je totiž viesť monológ a iné vedieť okamžite reagovať na to, čo hovorí druhý. Rozprávanie so sebou samým vám pomôže rozrozprávať sa.

Nikto nehreší malé dieťa, keď niečo povie zle. Veď sa to neskôr naučí.
Nikto nehreší malé dieťa, keď niečo povie zle. Veď sa to neskôr naučí.

Ako na to?

Najlepšie je vytvoriť si z toho návyk. Tak ako z celého učenia sa. Dopredu si stanovte, koľko času ste ochotní tomu venovať a o čom budete rozprávať. Nastavte si na mobile stopky a pokúste sa rozprávať celý čas. Začnite s piatimi minútami, postupne môžete tento čas natiahnuť aj na pol hodinu a viac. Stiahnite si nejakú aplikáciu na zaznamenávanie návykov, napríklad Loop Habit Tracker alebo si vytvorte obyčajnú tabuľku na papieri. Každé rozprávanie si zapíšte. Bude vás to motivovať.

Naučenie sa jazyka potrebuje veľa času. Je na vás, koľko ste mu ochotní venovať dnes.
Naučenie sa jazyka potrebuje veľa času. Je na vás, koľko ste mu ochotní venovať dnes.

O čom mám rozprávať? Nie je to nudné?

Každodenné záležitosti a vlastný život

Rozprávať na tému vlastného života je najľahšie, tak s ňou odporúčam začať. Pre mňa osobne to bola aj „terapia“, kde som si vždy upratala myšlienky a „odfiltrovala“ som udalosti dňa. No, priznávam, že po čase môže byť nudná, keď sa naše dni občas podobajú ako „vajce vajcu“.

Odpovedanie na otázky

Našťastie existuje pár skvelých zdrojov na otázky. Stačí, keď zadáte do Google „random questions generator“ (generátor náhodných otázok) a máte o zábavu postarané. Ak viete aspoň trochu po anglicky, nemusíte hľadať v jazyku, ktorý sa učíte. V angličtine je zároveň spracovaných mnoho zdrojov na rozprávanie. Jednoducho budete v tom svojom jazyku len odpovedať. Páči sa mi aj aplikácia Table Talk, ktorú môžete mať stále pri sebe aj offline.

Opisovanie slov

Generátor funguje aj na slová. S nimi je to možno ešte väčšia „sranda“. Vygenerujete si, napríklad, 50 náhodných slov. Prekladaním sa, prosím, nezdržiavajte. Ide predsa o rozprávanie. Začnite prvým slovom, ktorému rozumiete a snažte sa o ňom rozprávať čo najdlhšie. Buďte kreatívny. Nepovedzte len „nebo je modré“. Nechajte sa doslova unášať na vlnách asociácií. Rozrozprávajte sa. Všetky slová, ktorým nerozumiete, jednoducho preskočte.

Vďaka tomuto generátoru si môžete vymyslieť aj vlastné hry na rozprávanie, keďže si môžete zvoliť nielen počet slov, začiatočné písmeno a slovný druh, ale aj to, či to má byť slovo, fráza alebo dokonca veta.
Vďaka tomuto generátoru si môžete vymyslieť aj vlastné hry na rozprávanie, keďže si môžete zvoliť nielen počet slov, začiatočné písmeno a slovný druh, ale aj to, či to má byť slovo, fráza alebo dokonca veta.

Hra s kľúčovými myšlienkami

Keď vás generátory omrzia, dajte si na chvíľu pauzu a prečítajte si niečo zaujímavé. Nemusíte všetkému rozumieť, ide o zachytenie pár kľúčových myšlienok. S týmito kľúčovými myšlienkami môžete urobiť až tri veci. Buď pomocou nich prerozprávajte, čo ste sa dočítali a/alebo povedzte na ne svoj názor. A keď máte už zaujímavú tému, hovorte o nej ďalej.

Rozprávanie na tému

Že sa vám nechce nič čítať? Nevadí, opäť nám tu pomôže Google. Vypýtajte si od neho „topics to talk in english“ a vyberte si tému, akú len chcete. Nájdete tam kopu otázok. Niektoré stránky ich majú spracované lepšie, iné trošku „hala-bala“. To vás však nemusí odradiť od rozprávania. Dobrý príklad takejto stránky je, napríklad, ESL Conversation Topics.

Imaginárny rozhovor

Ďalšia obmena na takéto rozprávanie je pre tých, ktorí sú schopní trošku popustiť uzdu svojej fantázii. Niekedy si v hlave prehrávame rozhovory, ktoré sme zažili a teraz by sme ich radi pozmenili alebo k nim ešte niečo dodali. Môžete ich využiť na tzv. imaginárny rozhovor a precvičiť si trochu schopnosť viesť dialóg. Je to celkom zábava a keď som to prvýkrát vyskúšala, prekvapilo ma, že to nejde tak ľahko ako typický monológ.

Raz som počula, že nejaký polyglot (človek, ktorý vie 5+ cudzích jazykov) sa rozprával sám so sebou v cudzom jazyku aj na ulici. Tváril sa, že telefonuje. Môžeš aj to vyskúšať, len aby to vyzeralo autenticky a nie takto.. ;)
Raz som počula, že nejaký polyglot (človek, ktorý vie 5+ cudzích jazykov) sa rozprával sám so sebou v cudzom jazyku aj na ulici. Tváril sa, že telefonuje. Môžete aj to vyskúšať, len aby to vyzeralo autenticky a nie takto. 😉

Ako som sa naučila rozprávať po taliansky za pol roka vďaka rozprávaniu samej so sebou

S taliančinou som začala ako samouk pred viac ako dvoma rokmi, ale rozprávanie som odkladala. Môj cieľ bol však jasný – do dvoch rokov vedieť rozprávať. Postupne som strácala nádej, že to stihnem. V Akadémii samoukov (v januári 2019) som si dala ambiciózny cieľ – každý deň rozprávať 30 minút. Hodiny na Italki by ma pri takej intenzite vyšli draho, tak som zvolila rozprávanie samej so sebou.

Na začiatku bolo tých 30 minút strašne veľa. Stále som sledovala hodiny, kedy to už budem mať za sebou.
Na začiatku bolo tých 30 minút strašne veľa. Stále som sledovala hodiny, kedy to už budem mať za sebou.

Každé rozprávanie som začala plánovaním alebo rekapituláciou dňa. Niekedy, keď som mala málo času, komentovala som svoju rannú alebo večernú rutinu. Inokedy som zase opisovala zaujímavú knihu alebo som prerozprávala to, čo sme preberali v škole.

Postupne som si vytvorila návyk. Zrazu mi tých 30 minút začalo byť málo. A voilà – splnila som svoj cieľ a zároveň sen –  dostala som svoju taliančinu na konverzačnú úroveň za dva roky.

Mariin príbeh

Maria, členka tímu Jazykového mentoringu, má tiež zaujímavú skúsenosť s rozprávaním samej so sebou. Desať mesiacov sa učila baskičtinu (Baskovia žijú v severovýchodnom Španielsku, kde je tento jazyk popri španielčine tiež úradný), keď publikovala na Youtube video, v ktorom rozpráva v tomto jazyku. Nečakala však, že ju osloví baskické rádio s ponukou urobiť s ňou rozhovor.

Viete si to predstaviť? Nikdy v živote sa nerozprávala s rodeným Baskom a teraz ju pozvali urobiť rozhovor, ktorý si vypočujú rodení hovoriaci. Navyše, témou rozhovoru bolo to, ako sa naučila rozprávať týmto jazykom za iba 10 mesiacov. Vedela, že dovtedy si musí zlepšiť svoje rozprávanie.

Vďaka rozprávaniu samej so sebou v cudzom jazyku Maria nemala problém urobiť rozhovor s rodeným hovoriacim už po niekoľkých mesiacoch učenia sa.
Vďaka rozprávaniu samej so sebou v cudzom jazyku nemala problém urobiť rozhovor s rodeným hovoriacim už po niekoľkých mesiacoch učenia sa.

Rozhovor dopadol nakoniec lepšie, než očakávala. Síce urobila kde-tu nejaké chybičky, no nemala žiadne veľké pauzy, zodpovedala všetky otázky, znela prirodzene a udržala si aj svoju pointu. Vďačí za to rozprávaniu samej so sebou. Na tejto metóde má rada, že môže rozprávať kedykoľvek, o čomkoľvek, slovíčka a frázy si zapamätá omnoho jednoduchšie, naučí sa znieť prirodzenejšie v danom jazyku a nájde aj novú slovnú zásobu, ktorá by sa jej zišla.

A teraz koniec výhovorkám.

Aké ľahké to môže byť! Stačí sa len odhodlať a prekonať prvé neisté chvíľky – ako pri všetkom novom, nie? Skúste si ešte dnes vyhradiť aspoň 5 minút na rozprávanie. Uvidíte, že keď to budete robiť pár týždňov, váš jazyk sa zdvihne na novú úroveň. A ak už máte skúsenosti s rozprávaním so sebou samým v cudzom jazyku, podeľte sa s nimi v komentároch.

Páčil sa vám tento článok a radi by ste získali ďalšie overené tipy na učenie sa jazykov?

Myslíte, že učenie sa jazykov je zdĺhavé a ťažké a okrem toho, aj tak nemáte na jazyky talent? A navyše nemáte ani čas chodiť do jazykoviek? Ide to jednoduchšie, ako si myslíte! Odhaľte 3 prekvapivo jednoduché metódy ako sa naučíte cudzí jazyk za dva roky, aj popri práci na plný úväzok v bezplatnom webinári jazykovej mentorky Lýdie Machovej.

Autorkou článku je Terezka Krajčírová, absolventka Akadémie samoukov – dvojmesačného mentoringového programu, v ktorom vás naučíme, ako sa učiť jazyky efektívne, systematicky a zábavne.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobné údaje budú použité len na účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov