Clozemaster - Appka na slovíčka lepšia než Duolingo?

clozemaster-karticky-trochu.inak

Učenie sa slovíčok pomocou digitálnych kartičiek (v angl. známe ako flashcards) je medzi samoukmi veľmi obľúbená metóda. My v Jazykovom mentoringu zvykneme odporúčať aplikáciu AnkiDroid (resp. Brainscape pre iOS), ale naši fanúšikovia a účastníci Akadémie samoukov sa sťažujú, že si tam musia kartičky najskôr sami vytvárať, a to ich nebaví. O chvílu vám preto predstavíme aplikáciu Clozemaster.

Áno, o tom, že vytváranie si vlastných kartičiek je mnohonásobne efektívnejšie než učenie sa z predpripraveného zoznamu slovíčok, všetci vieme. Tentoraz však pohľadajme riešenie pre tých z vás, ktorí sa chcú učiť slovíčka cez appku zábavným spôsobom a hľadajú niečo efektívnejšie ako populárne Duolingo. Odpoveďou je: Clozemaster!   

Trochu iné kartičky

Názov Clozemaster sa skladá z dvoch slov – „cloze“ a „master“. „Cloze“ je anglické pomenovanie pre typ cvičenia, v ktorom dopĺňate slová do medzier vo vetách. A presne o tom je práca s touto aplikáciou – stanete sa majstrom doplňovačiek 🙂

Po bezplatnej inštalácii appky Clozemaster (je dostupná pre Android aj iOS) si zvolíte, aký jazyk sa učíte a aký jazyk ovládate. Slovenčina ako východiskový jazyk, žiaľ, nie je dostupná, no ak sa učíte po anglicky, môžete to skúsiť cez češtinu. Ak angličtinu ovládate, máte na výber desiatky dostupných jazykov, ktoré sa môžete učiť.

Ako Clozemaster funguje

Clozemaster je dostupný na počítači (cez prehliadač) alebo ako aplikácia na učenie sa jaykov cez mobil, pričom po registrácii a prihlásení sa vám pokrok v oboch verziách synchronizuje. Stačí vám pripojenie na internet.

Po výbere jazykovej kombinácie vám aplikácia ukáže niekoľko možností učenia:

 • „MULTIPLE CHOICE“ – táto možnosť znamená, že do viet budete vyberať správne slovo zo 4 ponúknutých možností.
 • „TEXT INPUT“ – slovíčka budete vpisovať cez klávesnicu. Keďže je to náročnejšie ako prvá možnosť, za správnu odpoveď dostanete dvojnásobok bodov!
 • Ak si zvolíte „CLOZE-LISTENING“, pri každej kartičke vám aplikácia vetu najprv prečíta, potom vám ju zobrazí s vynechaným slovom. Vašou úlohou bude doplniť chýbajúce slovo na základe toho, čo ste počuli – opäť, buď výberom z ponúknutých možností alebo vpísaním slova na klávesnici. Ak máte verziu aplikácie zadarmo, denne máte k dispozícii len jednu lekciu v kategórii „LISTENING“. Ak chcete túto možnosť využívať viac, budete si musieť zakúpiť verziu PRO.

Spravovanie kartičiek

Keďže si v aplikácii Clozemaster nevytvárate kartičky sami, ale používate predpripravený korpus, môže sa stať, že vám bude v lekciách vyskakovať slovná zásoba, ktorá nie je pre vás dôležitá a nechcete sa ju naučiť. Tvorcovia na to mysleli a pri každej kartičke si môžete zvoliť, čo s ňou chcete urobiť.

Na to slúži 5 ikoniek, ktoré sa objavia po vašej odpovedi:

 • „Reproduktor“ – môžete si dať vetu znova prehrať nahlas.
 • „Fajočka“ – túto možnosť zvoľte, ak už kartičku ovládate dokonale. Aplikácia vám ju označí ako 100 % naučenú a nebude vám ju už ukazovať (resp. veľmi zriedkavo).
 • „Krížik“ – ak nemáte ani potuchy, čo by ste mali do vety doplniť, označte ju krížikom. Aplikácia vám skóre naučenia na tejto kartičke vráti na 0% a bude vám ju ukazovať častejšie.
 • „Hviezdičkou“ si môžete kartičku uložiť medzi svoje obľúbené (v platenej verzii).
 • Značkou „stop“ dáte aplikácii najavo, že chcete kartičku ignorovať a už vám ju nemá nikdy ukázať.

Vďaka týmto funkciám appky Clozemaster si viete dobre vyfiltrovať, aká slovná zásoba je pre vás relevantná a čo chcete radšej preskočiť.

(Pravidelné) opakovanie je matkou múdrosti

Clozemaster vám kartičky ukazuje podľa algoritmu SRS – „Spaced Repetition System“, čiže pravidelného opakovania. Nové kartičky a kartičky, ktoré ste nevedeli, vám ukazuje častejšie, aby ste sa s nimi stretávali viac.

Čím vyššie je skóre naučenia (0-100 %), tým menej často kartičku uvidíte. Je za tým celá veda, vďaka ktorej vieme, ako často potrebujeme kartičky vidieť, aby sa nám čo najefektívnejšie vryli do dlhodobej pamäti. Na tomto princípe fungujú viaceré obľúbené kartičkové aplikácie, napríklad Anki či Quizlet.

Appka lepšia ako Duolingo

Clozemaster je v mnohom podobný aplikácii Duolingo, ktorá patrí vo svete medzi najpopulárnejšie appky na učenie sa slovíčok. Zrejme ste sa už aj vy stretli s týmto názvom a kreslenou sovičkou ako maskotom tejto appky. Aj v Duolingu si postupne prechádzate slovnou zásobou vo vetách a rôznymi spôsobmi sa testujete, nakoľko dané slovíčka poznáte. 

Je však medzi nimi jeden zásadný rozdiel: v Duolingu si musíte priebežne opakovať prejdené kapitolky bez ohľadu na to, nakoľko tie slovíčka ovládate, kým v Clozemaster funguje pricíp SRS popísaný vyššie. Aj keď ste v Duolingu z prvých 10 kapitol poznali hneď všetky slovíčka, musíte si ich o pár dní všetky opäť prejsť. A rovnaká frekvencia opakovania platí aj pre slovíčka, ktoré sú pre vás ťažké. Preto je úspešnosť dlhodobého zapamätania si slovíčok naučených cez Duolingo pomerne nízka, a mnoho ľudí na to po pár týždňoch príde a sú z toho sklamaní. V tomto ohľade považujem Clozemaster za efektívnejšiu appku. 

Kontext musí byť

Účastníkom našich kurzov neustále prízvukujeme, že keď si vypisujú slovnú zásobu do Goldlistu či na kartičky, je oveľa lepšie si písať celé frázy než samostatné slová. Keď sa totiž spojí niekoľko slov, zaúradujú gramatické a syntaktické pravidlá, ktoré budete cez kartičky vstrebávať oveľa prirodzenejšie než bifľovaním sa z knižky.

Clozemaster vám slovíčka predkladá ako súčasť viet, takže o kontext máte postarané. To je veľké plus. Keď si budete tie vety opakovať ešte aj nahlas, uvidíte, že učenie vám pôjde oveľa ľahšie.

A čo systém?

To je na tom super! Appku Clozemaster máte stále poruke, takže sa s ňou môžete hrať kedykoľvek. Napríklad si vyplniť mŕtve časy, keď na niečo čakáte, obedujete či idete autobusom. Alebo si môžete povedať, že si s ňou dáte 10 minút za odmenu po konverzačnej hodine či dvoch spracovaných stranách z knižky pre samoukov. Možností je nespočet.

Clozemaster je fakt zábava

Aplikácia Clozemaster má atraktívny 8-bitový dizajn, aký si mnohí pamätáme z konzolových a PC hier z detských čias. Ako drobnú nevýhodu by som uviedla, že na prvý pohľad pôsobí používateľské prostredie neprehľadne, ale keď sa trochu rozkukáte, uvidíte, že je vlastne veľmi jednoduché.

Vždy, keď do vety na kartičke doplníte správne slovo, ozve sa vám pochvalné „cink!“, čo dosť pridáva na motivácii 🙂 Na úvodnej obrazovke je aj tlačidlo „Leaderboard“ – rebríček, kde uvidíte tých najväčších frajerov s najvyšším počtom bodov, ako aj vaše aktuálne umiestnenie. No neláka vás to dostať sa do prvej desiatky? 🙂

Clozemaster je skôr pre pokročilejších

Niektorí používatelia uvádzajú, že Clozemaster často obsahuje slangové a hovorové výrazy, vyskytne sa dokonca aj vulgarizmus. Preto môže byť náročnejšie trafiť, aké slovo od vás kartička vlastne chce. Ak sa nechcete učiť takúto slovnú zásobu, pokojne použite tlačidlá na spravovanie kartičiek, ktoré som popísala vyššie. Ak však máte dostatočnú úroveň jazyka, pokojne sa pustite aj do slangu 🙂

Zhrnutie

Aplikáciu Clozemaster by som odporúčala ako super zábavku, skôr „za odmenu“, nie ako ťažiskovú metódu pri učení sa jazyka. Je zábavná, vždy poruke, a poskytuje výborný kontakt so slovnou zásobou v kontexte. Funguje na vedecky dokázanom princípe pravidelného opakovania, vďaka čomu je učenie s ňou efektívnejšie než napríklad s Duolingom. Má peknú grafiku a je jednoduchá na používanie. Robot, ktorý vám vety v aplikácii číta nahlas, má príjemný hlas.

Ako nevýhodu Clozemasteru vidím nutnosť pripojenia na internet, čo vám môže znemožniť jej používanie, ak nemáte dáta na mobile a v okolí nie je dostupná wifi. Pre niekoho môže byť tiež nevýhodou občasný výskyt slangovej či dokonca vulgárnej slovnej zásoby, to sa však dá riešiť vďaka možnosti označiť si kartičku ako ignorovanú.

Nuž, ako sa vám Clozemaster pozdáva? Myslíte, že by vám v telefóne nahradil Duolingo? 🙂 Vyskúšajte to, nič za to nedáte. A ak vám to nesadne, stále máte more alternatív, napríklad písanie si do zošita metódou Goldlist.

08/2019

Zaregistrujte sa na webinár a objavte 3 skvelé metódy na učenie sa jazyka, ktoré môžete okamžite zaviesť do praxe.

Tagy:

Podobné články

4 Komentáre

4 Odpovede

 1. Ahoj Lydia, jdi skvělá.Urcitě vyzkoušim.
  Tvoje návody na učení jazyků jsou skvělé i pro seniory.Fungují.Srdečně zdraví Míla

  1. Ahoj Míla, ďakujeme za tvoj komentár a veľmi sa tešíme, že ťa aplikácia zaujala. Prajeme veľa zdaru do ďalšieho učenia. 🙂 Daša z tímu Jazykového mentoringu

 2. Ahoj! Tato stranka je vyborna. Pouzivam ju cesto uz niekolko misecov. Je vhodna az pre pokrocilych, s vlastnej skusenosti. S chorvatscinov na urovni medzi B2 – C1 ju zvladam dobre, robim malo chyb vdaka chorvatscine lebo ja nevim dobre po anglicky, obcas kvoli anglistine urobim chybu ked nevim to slovo co mam doplnit ani po chorvatski. Ja som uz ucenie anglistiny vzdala. Anglicka gramatika je pre mna tazka i anglistina je pre mna nudni jezik. Skusala som tu stanku aj iz italskim jezikom, v ktorom som zaciatocnik, ale robila som moc chyb.

  1. Ahoj Janka, skvelé, že sa ti s aplikáciou dobre pracuje. Je to presne, ako píšeš. Najlepšie je zistiť na sebe, čo nám sadne, a čo nám nefunguje až tak dobre, a podľa toho si vyskladať svoj učebný plán. Nech sa ti darí i naďalej. Daša z tímu Jazykového mentoringu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová