Odhaľte, čo vás brzdí v učení…
…a získajte zadarmo tipy, ako to zmeniť.

DuoCards: ideálna appka na slovíčka?

duocards recenzia cover

Chcete do svojho učenia zaradiť aj nejakú mobilnú aplikáciu? V tom prípade jednoznačne odporúčam DuoCards, čo je kartičková appka na slovíčka od tvorcov z Česka.

Ja som objavila Duocards v poslednom týždni svojej Akadémie samoukov a ako vidíte na grafoch (červená časť), zrazu som trávila so slovíčkami kopec času! Baví ma viac ako Anki, ktoré má síce premakaný algoritmus, no nepracuje sa s ním veľmi pohodlne. Zároveň má DuoCards krásny dizajn a je motivačná ako Duolingo. Spája to najlepšie z oboch svetov – je efektívna, atraktívna a zároveň dostatočne jednoduchá. V tomto článku vám prinášam recenziu na túto appku.

grafy ukazujúce vplyv duocards na učenie angličtiny

Čo je DuoCards?

DuoCards je aplikácia, v ktorej sa učíte slovnú zásobu pomocou kartičiek. Funguje na princípe SRS (Spaced Repetition System = intervalové opakovanie), vďaka ktorému si slovíčka zapamätáte dlhodobo. Viac o ňom píšeme v článku o papierových kartičkách.)

V porovnaní s Anki je v DuoCards systém SRS menej prepracovaný, no stále kvalitný. Slabší algoritmus vyvažuje krásnym dizajnom a intuitívnym ovládaním, čo je objektívne u Anki dosť problém.

Okrem appky má DuoCards aj rozšírenie do prehliadača Google Chrome. Kartičky si tak viete rýchlo pridávať počas toho, ako brázdite internetom.

Aby vás DuoCards udržala motivovaných, využíva silnú gamifikáciu (prvky mobilnej hry) – tým, že sa pravidelne učíte, získavate plamienky a staráte sa o postavičku mamuta (volá sa Memo). Memo žije na lúke, ktorú mu vždy po dosiahnutí nejakého počtu plamienkov môžete skrášliť – pridať jazierko, žabky, dokonca aj partnerku. Je to veľmi milé. Zároveň, ak s učením poľavíte, plamienky strácate a môžete prísť o pekné prostredie pre Mema.

ukážka gamifikácie appky duocards

Hlavné funkcie DuoCards

Ako som spomínala, DuoCards je kartičková aplikácia, čiže si v nej pridávate kartičky so slovíčkami, resp. frázami. Appka vám ich ukazuje v určitých časových odstupoch a vy každú kartičku pošlete doprava alebo doľava podľa toho, či slovíčko viete alebo nie.

Predpripravené videá – totálna pecka!

Obrovskou výhodou DuoCards je, že obsahuje predpripravené videá z YouTubu. Toto mi osobne neskutočne pomáha – nemusím hľadať video na YouTube, vypisovať si z neho nové slovíčka a potom ich nahadzovať do appky, ale nájdem ich priamo v nej aj s prepisom. Ak nejaké slovíčko či frázu nepoznám, stačí ich označiť v titulkoch a hneď si ho viem preložiť pomocou vstavaného prekladača, upraviť podľa potreby a uložiť ako kartičku.

Videá sa delia podľa 3 úrovní náročnosti, takže si môžete rovno vybrať niečo pre seba bez toho, aby ste strácali čas hľadaním videa na správnej úrovni metódou pokus-omyl.

Navyše, ak ste na YouTube narazili na video, ktoré vás baví a nie je v DuoCards, môžete ho do appky pridať jednoduchým skopírovaním URL adresy. Jedinou podmienkou je, aby malo transkript, čo má väčšina vzdelávacích videí.

printscreen predpripraveného videa v appke

Predpripravené články – milujem ich!

Okrem videí nájdete v DuoCards aj obrovské množstvo článkov, takisto rozdelených podľa náročnosti, dokonca pri nich máte aj informáciu, ako dlho ich trvá prečítať. Tak ušetríte kopec námahy s hľadaním vhodného článku – stačí si vyfiltrovať svoju úroveň a požadovanú dĺžku článku podľa toho, koľko máte času.

Aj v článkoch viete ťuknúť na slovo, preložiť si ho cez vstavaný prekladač (nemusíte ani opustiť appku!) a jedným klikom si ho uložiť ako kartičku.

printscreen predpripravených článkov v duocards

Jednoduché pridávanie nových kartičiek

Kartičky si môžete pridávať aj mimo článkov a videí – stačí ťuknúť na tlačidlo + na hlavnej obrazovke. Avšak pridávanie cez články/videá má výhodu, že sa viete z kartičky prekliknúť priamo do zdroja, odkiaľ ste tú frázu vzali. Vo videách vás to pošle priamo na miesto, kde slovo odznelo, čo je super. V článkoch je to trochu nešikovné, lebo sa vám fráza v texte nezvýrazní, musíte ju hľadať. Ale aj tak je to pomoc – vždy je dobré mať pri učení sa slovíčok aj kontext.

Do kartičky si viete pridať aj obrázok, aby ste si frázu lepšie zapamätali – databáza obrázkov je tam naozaj obrovská, nemusíte hľadať obrázky externe, vystačíte si s predpripravenými v appke.

Pri pridávaní kartičky si môžete otvoriť vysvetlenie slova či príklady jeho používania, čo je fantastická funkcia! Jej nevýhodou je, že vysvetlivky zatiaľ fungujú len pri jednotlivých slovíčkach v základnom tvare. Čiže DuoCards vám vysvetlí, že “crow” je čierny vták a dá vám príklad použitia, “Vrany sú inteligentné vtáky.” Ak si však uložíte frázu “black crow”, nedostanete ani vysvetlenie ani príklad použitia, len preklad. Toto je za mňa dosť mínus.

Predpripravené sady kartičiek v DuoCards

DuoCards obsahuje aj predpripravené sady kartičiek a ak nás už sledujete nejaký čas, tak viete, že veľmi neodporúčame ich používať. Je lepšie si vytvárať vlastné kartičky zo zdrojov, s ktorými priamo pracujete, lebo vďaka tejto “námahe navyše” sa ich naučíte oveľa lepšie a rýchlejšie.

Avšak viem, že nie každému sa chce vytvárať si vlastné karty (hoci sa to veľmi oplatí, fakt to zvážte). Takže ak už naozaj musíte pracovať s predpripravenými sadami, vyberajte si z nich len také slovíčka, ktoré vás zaujmú a viete, že vám budú užitočné v bežnom živote. Vždy si pri nich dôkladne prečítajte príkladové vety a ideálne si z tých príkladových viet vytiahnite do kartičky nielen to samotné slovíčko, ale rovno celú frázu, ktorej je súčasťou. Určite sa nikdy neučte slovíčka samostatne, nebudete ich neskôr vedieť aktívne použiť.

Predčítavanie kartičiek nahlas

Ak si nie ste istí výslovnosťou slovíčka alebo frázy, máte možnosť si ho dať prečítať nahlas. Skúšala som túto funkciu pre angličtinu, nemčinu a španielčinu, nie je síce 100-percentná, ale funguje fajn. V Premium verzii DuoCards si dokonca môžete vybrať až tri rôzne hlasy, ktoré sa vám potom striedajú.

Môžete zdieľať svoje sady kartičiek s ostatnými

Ak ste učiteľ cudzieho jazyka, môžete DuoCards využívať aj na hodinách! Určite oceníte možnosť vytvoriť si vlastnú sadu slovíčok z učiva, ktoré práve preberáte, a zazdieľať ju svojim žiakom.

A ak nie ste učiteľ, túto funkciu využijete so svojím konverzačným parťákom. Dohodnite sa, o čom sa budete baviť na ďalšom stretku a spravte si spoločný glosár. Takisto si tam môžete pridávať slovíčka, ktoré ste počas konverzácie nevedeli.

Rozprávajte sa s umelou inteligenciou v appke

V bezplatnej verzii môžete Memovi poslať 10 správ za týždeň, no ak sa rozhodnete pre Premium, môžete sa s ním baviť neobmedzene. 

DuoCards tiež nabehlo na trend umelej inteligencie, z čoho mám veľkú radosť! Ako to funguje? Keď si prejdete všetky kartičky v daný deň, zobrazí sa vám mamut Memo a navrhne, že vám rozpovie príbeh s použitím kartičiek, ktoré ste sa práve doučili. Potom sa vás bude pýtať otázky súvisiace s tým príbehom a vy budete odpovedať. Šikovné, nie?

ukážka učenia sa jazyka v duocards pomocou AI

Ako funguje skúšanie v DuoCards?

Duocards vás skúša viacerými spôsobmi. My odporúčame, aby ste sa zo slovíčok vždy skúšali z rodného jazyka do cudzieho, pretože len tak ich budete vedieť aj aktívne používať. Tento typ cvičenia appka samozrejme ponúka, čo je super.

Ostatné typy skúšania nie sú až také efektívne, no žiaľ, nedajú sa vypnúť, čo beriem ako nevýhodu. Niekedy vás appka skúša aj opačným smerom – z cudzieho jazyka do slovenčiny, čo nie je ideálne. 

Plus, sú tam aj úlohy, kde appka prečíta slovíčko nahlas v cudzom jazyku a vy ho máte preložiť do slovenčiny buď písaním na klávesnici alebo nadiktovaním prekladu cez mikrofón. DuoCards však uzná ako správnu odpoveď, aj keď slovíčko napíšete/nadiktujete v cudzom jazyku, takže to môže byť trochu mätúce..

Celkom sa mi páči cvičenie, v ktorom mi appka ponúkne 5 slovíčok v cudzom jazyku v jednom stĺpci a ich preklady v druhom stĺpci a mám ich pospájať. Aby ste zvýšili efektivitu tohto cvičenia, najprv si zakryte stĺpec s prekladmi a nahlas si preložte pôvodné slovíčka. Podľa slovenského stĺpca si svoje odpovede skontrolujte a až potom ich pospájajte. Vďaka tomu sa nad slovíčkami naozaj zamyslíte a lepšie sa ich naučíte.

Oplatí sa DuoCards Premium?

V neplatenej verzii DuoCards sú samozrejme reklamy, tak ako všade. Mne sa zdali dosť otravné, ale je mi jasné, že každý máme inú toleranciu. Zároveň môžete mať v kategórii “Učiť sa” len 20 kariet, čo nie je veľa, ale zároveň, pokiaľ sa učíte poctivo, viete ich pomerne rýchlo striedať.

Premium verzia stojí v čase písania článku (september 2024) 57,99€ na rok, no keď si založíte nový účet, po prejdení počiatočného návodu dostanete ponuku na 40% zľavu, takže môžete mať DuoCards na rok za 35 €. Ak to s učením myslíte naozaj vážne, myslím si, že za to stojí. Zbavíte sa reklám, budete si môcť pridávať hocikoľko nových kartičiek a baviť sa s umelou inteligenciou bez obmedzenia.

vymenované benefity premium verzie duocards

Navyše, v Premium je možnosť filtrovania kariet, zmeniť si farbu appky a vybrať si rôzne hlasy, ktoré vám budú predčítavať kartičky nahlas. V čase písania tohto článku (september 2024) pracujú aj na možnosti používania offline, čo bude tiež súčasťou Premium.

Ak sa chcete do učenia naozaj obuť, určite Premium zvážte. Ak si ho však nemôžete dovoliť, stále môžete používať Anki. Je zadarmo, hoci nie je používateľsky také príjemné.

Čo sa mi na DuoCards páči a čo nie?

Výhody DuoCards:

  • Predpripravené videá a články sú TOP – nemusíte si hľadať vlastné materiály. Ak však máte nejaký zaujímavý materiál, môžete ho do appky pridať.
  • Okrem rozvoja slovnej zásoby môžete appku využívať aj na zlepšovanie vášho porozumenia čítanému textu a hovorenej reči.
  • Kvalitný SRS algoritmus, vďaka čomu si slovíčka zapamätáte dlhodobo.
  • Jednoduché pridávanie kartičiek.
  • Predpripravené obrázky v kartičkách – nemusíte ich hľadať a nahrávať sami.
  • Silno motivačná gamifikácia – milujem svojho Mema a jeho krásnu lúku!
  • Ak ste frázu pridali z videa alebo článku, môžete sa naň prekliknúť priamo z kartičky.
  • Vstavaný prekladač – ak si chcete niečo preložiť, nemusíte sa preklikávať von z appky.
  • Appka má krásny a prehľadný dizajn.
  • Rozšírenie do prehliadača, vďaka ktorému si môžete rýchlo tvoriť kartičky aj keď ste na počítači.

Nevýhody Duocards:

  • Vstavaný prekladač funguje najlepšie pre jednotlivé slová, nie frázy.
  • Nie všetky typy cvičení v appke sú efektívne.
  • S appkou si nenacvičíte rozprávanie. Určite odporúčam všetky frázy a príkladové vety opakovať nahlas, to vám trochu pomôže, no nenahradí vám to ozajstrnú konverzáciu s parťákom.
  • Ak upravíte kartičku, tak z nej zmizne obrázok napriek tomu, že k slovíčku stále sedel. Musíte teda obrázok vyberať nanovo.
  • Ak ste si kartičku uložili z článku a chcete sa prekliknúť späť na zdroj, appka vám to slovíčko v článku nezvýrazní, musíte ho hľadať.
  • Vo verzii zadarmo je veľa reklám a počet slov v kategórii “Učiť sa” obmedzený na 20.
  • Občasné chyby v aplikácii.

Tip: prečítajte si aj náš veľký prehľad o aplikáciách na učenie sa jazykov.

Zhrnutie: Mali by ste DuoCards skúsiť aj vy?

Ak si chcete rozširovať slovnú zásobu cez appku, tak DuoCards je podľa mňa ideálny kompromis medzi ľahkosťou používania a efektivitou. Je určite efektívnejšia ako Duolingo a zároveň oveľa intuitívnejšia a krajšia ako Anki. 

Nie je úplne bez chýb, no stále je to fantastická appka, ktorú určite odporúčam zaradiť ako jednu z hlavných metód učenia – ideálne v kombinácii s pravidelnými konverzáciami.

A ak sa chcete zlepšiť v cudzom jazyku, no neviete, kde začať, spravte si náš kvíz!

Neviete sa v cudzom jazyku dopracovať na plynulú úroveň? Spravte si kvíz a zistite, čo vás blokuje a ako to napraviť.

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová