Aplikácia Anki: Naučte sa slovíčka bez driny a bifľovania

Aplikácia Anki

Viete, ako sa naučiť slovíčka v cudzom jazyku tak, aby ste ich vedeli bez váhania použiť aj po dlhom čase? Toto tajomstvo sa skrýva za tromi písmenami: SRS, čiže “spaced repetition system”, po slovensky intervalové opakovanie. Pravidelným a systematickým opakovaním si totiž informácie ukladáme do dlhodobej pamäti. Tam sa nám nestratia ani nezapadnú prachom. ? Práve Anki je jedna z najlepších bezplatných aplikácií, ktorá využíva tento systém. A preto si získala naše srdcia!

Ak sa teda chcete učiť jazyk bez driny a bifľovania, určite vyskúšajte Anki. V tomto článku si prejdeme niektoré základné funkcie Anki a v druhej časti nájdete aj stručné porovnanie s inými populárnymi slovíčkovými appkami. Tak poďme na to!

Čo je Anki?

Určite si pamätáte zo školy, ako ste sa po večeroch drvili zoznamy slovíčok z učebnice. Na druhý deň ste z nich spravili test, no keď ste ich chceli o pár týždňov použiť, zistili ste, že vám z hlavy úplne vyfučali. Riešením na tento problém je práve aplikácia Anki. Anki kartičky vám pomôžu naučiť sa ich systematicky, dlhodobo a s minimom úsilia. 

Prečo využívať Anki kartičky?

  • Naučíte sa čokoľvek: od jednoduchých slovíčok až po zložité frázy.
  • Učíte sa kdekoľvek: doma, cestou do práce či do školy – vyberte si miesto a čas, ktorý vám najviac vyhovuje. 
  • Učíte sa efektívne: Anki funguje na princípe SRS (spaced repetition system).

Návod, ako využiť AnkiDroid na učenie sa cudzích jazykov

S aplikáciou sa dá pracovať na počítači aj na smartfóne, pričom vám bude každý deň ukazovať nové a nové slovíčka na učenie i opakovanie.

Anki môžete používať na počítači cez Ankiweb alebo si môžete stiahnuť aplikáciu AnkiDroid

Pokyny na stiahnutie: Aplikáciu AnkiDroid si môžete bezplatne nainštalovať cez Google Play. Nájdete ju aj v Apple store, avšak tu je potrebné zaplatiť jednorazový poplatok (preto pre iPhonistov odporúčame bezplatný Brainscape).

Prvým krokom je vytvorenie používateľského konta. Vyplňte základné údaje a hor sa na tvorbu Anki flashcards!

Aplikáciu Anki si môžete stiahnuť v obchode Google Play, no môžete ju používať aj na počítači.

Uložte si slovíčka

Hneď po otvorení aplikácie sa vám zobrazí priestor pre sady kartičiek. Kliknite na ikonu “+” a pomenujte svoju sadu (napr. podľa článku, v ktorom ste si zvýraznili neznáme slovíčka). Do tejto sady následne pridávajte kartičky, a to manuálne alebo importovaním z vopred pripraveného súboru. Na prednú stranu kartičky napíšte výraz v slovenčine, na zadnú stranu jeho preklad v cudzom jazyku. Podobných kartičiek si vytvorte viac. 

POZNÁMKA: V článku používame slovo “slovíčka”, lebo ide o zaužívaný pojem pre slovnú zásobu. V skutočnosti však nemyslíme jednotlivé slovíčka (napr. meet), ale frázy (napr. meet the requirements). Dôvodom je, že slovnú zásobu sa musíme učiť vždy spolu s najbližším kontextom, inak je veľká šanca, že sa ich naučíme nesprávne, alebo nenaučíme vôbec. Viac o výbere fráz píšeme v staršom článku.

S takto uloženými slovíčkami sa môžete vydať na cestu za plynulosťou. Anki vám bude v rôznom poradí zobrazovať kartičky – najprv prednú stranu kartičky so slovom, ktoré si nahlas preložte. Po zobrazení druhej strany, teda správnej odpovede, sa vás AnkiDroid opýta, aká náročná pre vás táto kartička bola.

Trénujte slovnú zásobu efektívne

Bifľovanie nie je cesta k úspechu. Krásne to dokazuje tzv. krivka zabúdania, ktorú vytvoril nemecký psychológ Herman Ebbinghaus. Ak by ste sa naraz nabiflili napríklad 100 slovíčok, už po 18 minútach by ste si pamätali len zhruba 55 z nich. Po týždni len 30! 70 % vašej ťažkej práce vyjde nazmar.

Ebbinghausova krivka zabúdania - ak si naučené slovíčka neopakujete, už po týždni z nich zabudnete až 70 %!

Rýchlosť, akou zabúdame, je šialená, však? Našťastie však túto krivku dokážeme spomaliť. Pýtate sa ako? Predsa opakovaním! Nie nadarmo sa hovorí, že opakovanie je matka múdrosti.

SRS v aplikácii Anki funguje nasledovne: ak označíte, že slovíčko bolo “easy”, túto kartičku vám systém nebude zobrazovať stále dookola. Namiesto toho vám častejšie zobrazí kartičku so slovom, ktoré ste označili ako “hard” alebo ste vôbec nevedeli. Vďaka tomu sa nielen stále učíte nové slovíčka, ale tiež opakujete predchádzajúce, pričom najväčší dôraz appka kladie na tie kartičky, ktoré sú pre vás ťažké. Systematické opakovanie nám pomáha uložiť si informácie do dlhodobej pamäti.

Prečítajte si tiež: Učím sa tie slovíčka stále dookola a aj tak si ich nepamätám!

Synchronizujte svoje AnkiDroid kartičky

Chcete Anki používať na mobile, počítači aj tablete? Vďaka synchronizácii budete mať prístup k svojim kartičkám z rôznych zariadení. Stačí, ak sa na každom z nich prihlásite do svojho účtu a rovnaké sady kariet nájdete v aplikácii AnkiDroid i na Ankiwebe.

A prečo si myslíme, že je Anki momentálne najlepšia appka na učenie sa slovíčok? Pozrite si naše rýchle porovnania s inými populárnymi appkami a presvedčte sa sami.

Anki vs. Quizlet

Quizlet, podobne ako Anki, funguje na princípe kartičiek. Hlavný rozdiel spočíva v tom, že Quizlet má princíp SRS opakovania dostupný len v platenej verzii. Pokiaľ ho používate zadarmo, kartičky vám zobrazuje náhodne. Tým sa výrazne znižuje efektivita a naopak, zvyšuje šanca, že niektoré slovíčka rýchlo zabudnete.

Anki vs. Memrise

Memrise neposkytuje možnosť vytvorenia si vlastnej sady slovíčok. Môžete si stiahnuť vopred pripravené balíčky alebo sa učiť prostredníctvom hier či kurzov. Avšak viacero funkcií je dostupných iba v platenej verzii.

Anki vs. DuoCards

Pri zapisovaní slovíčka poskytuje DuoCards aj príklady jeho použitia, ktoré si na kartičku môžete priamo uložiť. Tiež si môžete vypočuť ich výslovnosť, prípadne si k slovíčkam priradiť obrázky. Avšak DuoCards má viacero funkcií dostupných iba v platenej premium verzii.

Zhrnutie: Stojí Anki za vyskúšanie?

Hoci existuje viacero aplikácií na učenie sa jazykov, kde si môžete vytvoriť kartičky so slovíčkami, Anki je naša srdcovka. Pomôže vám naučiť sa slovíčka efektívne, systematicky, bez zbytočnej driny a zábavne, teda presne podľa filozofie Jazykového mentoringu! Anki využívame aj v rámci našich kurzov a u našich absolventov sa teší veľkej obľube! 

Pozdáva sa vám Anki? Ak by vás bavilo učiť sa slovíčka cez appku, tak jej určite dajte šancu. A ak ju už používate, dajte nám vedieť v komentári, ako sa vám s ňou pracuje. Hovoríte si, že Anki vyzerá fajn, ale viac by vás bavilo si vytvárať kartičky z papiera? Tak si nenechajte ujsť náš článok o papierových kartičkách na učenie sa slovíčok.
A ak sa chcete dozvedieť o ďalších efektívnych metódach na učenie sa jazyka, zaregistrujte sa na náš bezplatný webinár. Je plný užitočných tipov, ktoré môžete okamžite aplikovať vo svojom učení!

Zaregistrujte sa na webinár a objavte 3 skvelé metódy na učenie sa jazyka, ktoré môžete okamžite zaviesť do praxe.

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová