Modálne slovesá predstavujú významnú súčasť nemeckého jazyka a hoci ich je v porovnaní s ostatnými slovesami iba pár, občas nás dokážu pekne potrápiť. Ak je pre vás nemecká gramatika tak trochu strašiakom, možno ste si len nenašli ten správny spôsob, ako sa do nej pustiť. Často pomôže si veľké sústo, ako sú napríklad modálne slovesá v nemčine, rozložiť na menšie kroky, a tak sa zrazu už nie je čoho obávať.
Najskôr by sme sa mohli pozrieť na to, čo to tie modálne slovesá vlastne sú, a prečo sú také užitočné. Modálne, teda spôsobové slovesá, vyjadrujú spôsob, akým sa niečo deje. Je totiž rozdiel, či niečo robiť chceme alebo musíme. Modálne slovesá okrem toho obvykle potrebujú vo vete aj ďalšie (plnovýznamové) sloveso, ktoré však občas, predovšetkým v hovorovej reči, môže byť aj vynechané.
V nemčine poznáme šesť modálnych slovies: können, müssen, dürfen, sollen, wollen a mögen. Sloveso möchten, ktoré sa taktiež nachádza v prehľade, je v skutočnosti podmieňovací spôsob od slovesa mögen, ale v súčasnosti sa v prítomnom čase používa ako samostatné modálne sloveso. V minulom čase použijeme na jeho mieste sloveso wollen.
Ich kann dir helfen.
Môžem ti pomôcť.
Ich muss noch viel lernen.
Ešte sa musím veľa učiť.
Ich darf es euch nicht sagen.
Nesmiem vám to povedať.
Ich soll sie anrufen.
Mám jej zavolať.
Ich will dich nicht stören.
Nechcem ťa rušiť.
Ich mag lange Spaziergänge am Strand.
Mám rada dlhé prechádzky na pláži.
Modálne slovesá sa vo väčšine prípadov používajú s ďalším (plnovýznamovým) slovesom v neurčitku, teda infinitíve. Sloveso v neurčitku stojí na poslednom mieste vo vete, s výnimkou zloženého minulého času, perfekta, kedy sa na konci vety nachádza modálne sloveso v neurčitku.
Skôr, ako sa pustíme do samotného učenia a používania modálnych slovies vo vetách alebo cvičeniach, pozrieme sa, aké tvary majú pri časovaní. K týmto prehľadným tabuľkám sa môžete kedykoľvek vrátiť a pozrieť sa, ako sa ktoré modálne sloveso časuje v určitej osobe.
Najskôr prítomný čas:
V jednoduchom minulom čase, préterite, časovanie modálnych slovies zas vyzerá takto:
Pre úplnosť ešte dodáme príčastie minulé a stručný prehľad podmieňovacieho spôsobu:
Ako sme spomínali na začiatku, jednu veľkú úlohu je dobré rozdeliť si na viacero menších, a tak sa zbaviť jedného obrovského strašiaka v podobe nemeckých modálnych slovies.
Tak, ako aj pri iných gramatických javoch, aj pri modálnych slovesách platí, že sa ich môžeme naučiť dvoma hlavnými spôsobmi. Buď budeme pasívne pozorovať, ako jazyk používajú iní a časom si osvojíme pravidlá, alebo k tomu pristúpime aktívne a skrátime čas učenia efektívnymi metódami.
Pri učení sa cudzieho jazyka platí priama úmera – čím viac času a energie do určitej oblasti investujeme, o to rýchlejšie a lepšie výsledky dosiahneme. Preto prvým krokom v učení je dodržiavanie princípu – veľa kontaktu. Pri gramatike si ho zabezpečíme veľkým množstvom cvičení a opakovaním.
Podarilo sa nám vás presvedčiť, že tie modálne slovesá nie sú vôbec také strašidelné, ako sa na prvý pohľad zdá? Nakoniec aj tie strašidielka na obrázkoch môžu byť vašimi pomocníkmi pri zdolávaní tejto prekážky na ceste k plynulosti v nemčine. Vždy, keď si nebudete niečím istí, stačí sa vždy len vrátiť k prehľadným tabuľkám. Pravidelným a systematickým precvičovaním sa dokážete naučiť každý gramatický jav a modálne slovesá nebudú výnimkou.
Ak by ste sa chceli modálnym slovesám venovať viac do hĺbky, potom môžete siahnuť aj po rôznych cvičebniciach a doplňujúcich materiáloch, ktoré rozoberajú tento gramatický jav. Aby ste sa k niektorým takýmto učebniciam dostali, nemusíte ani ďaleko chodiť. Stačí si vytvoriť bezplatný prístup do digitálnej knižnice Onleihe a vypožičať si niektorú z elektronických kníh.
Ako príklad uvádzame prehľadnú tabuľku Wissen griffbereit od Duden, edíciu Sag’s besser! z vydavateľstva Hueber, či publikáciu Mit Sprachspielen den Ausdruck verbessern, v ktorej nájdete rozmanité hry na precvičovanie slovnej zásoby (nielen) pre nižšiu vekovú kategóriu.
Ak máte pocit, že sa s tými modálnymi slovesami neviete pohnúť, máme pre vás dobrú správu. Väčšinou ide len o otázku času a určitého objemu spracovanej a naučenej slovnej zásoby. Potom vám i tento gramatický jav zapadne na správne miesto a všetko začne dávať zmysel.
Aby sme sa naučili nový výraz, potrebujeme sa s ním stretávať častejšie, na rôznych miestach a v odlišných kontextoch. Nefunguje to totiž tak, že si slovíčko niekde raz-dvakrát prečítame a už ho natrvalo vieme. Preto sa snažte pracovať s rozmanitými jazykovými zdrojmi, aby ste neustále prichádzali do kontaktu s modálnymi slovesami a vedome vnímali ich spôsob použitia.
V neposlednom rade je potrebné dostať modálne slovesá do aktívnej slovnej zásoby a to sa dá len tak, že ich budete používať pri rozprávaní alebo písaní.
Strachu z modálnych slovies sa treba postaviť čelom a čo najskôr ich začať aktívne precvičovať. Len tak si nimi dokážete obohatiť svoj vlastný prejav v nemčine a budete znieť oveľa prirodzenejšie.
Pustite sa do precvičovania modálnych slovies hneď. Nižšie uvádzame prehľad niekoľkých stránok s interaktívnymi cvičeniami:
Už niet viac na čo čakať! Keď najbližšie otvoríte nemeckú knihu alebo si pustíte ďalšiu časť seriálu v nemčine, aktívne si všímajte použitie modálnych slovies vo vetách. Spolu s ich systematickým a pravidelným precvičovaním je to najrýchlejšia cesta, ako ich začnete aj vy sami používať.
06/2020
Páčil sa vám tento článok a radi by ste získali ďalšie overené tipy na učenie sa jazykov?
Myslíte, že učenie sa jazykov je zdĺhavé a ťažké a okrem toho, aj tak nemáte na jazyky talent? A navyše nemáte ani čas chodiť do jazykoviek? Ide to jednoduchšie, ako si myslíte! Odhaľte 3 prekvapivo jednoduché metódy ako sa naučíte cudzí jazyk za dva roky, aj popri práci na plný úväzok v bezplatnom webinári jazykovej mentorky Lýdie Machovej.