Naučte sa hravo po nemecky - Kompletný sprievodca pre začiatočníka

Naucte_sa_hravo_po_nemecky_titulka

Keďže ste si otvorili článok, ktorého názov prezrádza, že sa v ňom budeme venovať učeniu sa nemčiny ako začiatočník, zrejme už viete, prečo sa tento jazyk chcete naučiť. To ako sa naučiť po nemecky, si povieme nižšie. Ak ste však na článok klikli zo zvedavosti a nie ste ešte rozhodnutí, že by ste sa do nemeckého jazyka pustili, povedzme si na začiatok, prečo by nemčina nemala chýbať na zozname jazykov, ktoré ovládate.

“Das Land der Dichter und Denker”

Nemecko je nie náhodou označované za krajinu básnikov a mysliteľov, teda das Land der Dichter und Denker. Vedeli ste napríklad, že nemeckí vedci a vynálezcovia od založenia Nobelovej ceny získali už viac ako 100 týchto významných ocenení za objavy vo fyzike, medicíne, či chémii, ale aj za literatúru? Ak k tomu pripočítame ceny vedcov i z ostatných nemecky hovoriacich krajín, je to úctyhodný výkon.

Zrejme vás preto neprekvapí tvrdenie, že nemčina je považovaná i za významný akademický jazyk. Dokonca ide o druhý najčastejšie používaný jazyk vo vedeckých publikáciách. Nemecký knižný trh je zároveň tretím najväčším na svete a pokrýva nielen prekladovú literatúru, ale produkuje aj obrovské množstvá pôvodnej knižnej tvorby, ktorú si často prečítate iba v prípade, že sami nemčinu ovládate.

Toto všetko sa odzrkadľuje aj v špičkovom vzdelávacom systéme, ktorý láka študentov z celého sveta. Ak teda uvažujete, že by ste vo svojom štúdiu pokračovali alebo si svoje vzdelanie rozšírili na zahraničnej univerzite a zároveň chcete zostať na európskom kontinente, s nemeckým jazykom sa určite nestratíte.

No aj ak by ste sa rozhodli zostať v našich končinách, i “doma” nájdete s nemčinou uplatnenie. Nemecké spoločnosti sú na popredných pozíciách svetového hospodárstva v rozmanitých oblastiach a vďaka geografickej blízkosti majú svoje pobočky aj u nás. S ďalšou nemecky hovoriacou krajinou máme spoločné hranice. Preto je Rakúsko nielen obľúbenou krajinou, čo sa týka práce či bývania v pohraničných oblastiach, ale aj populárnou turistickou destináciou.

Ako sa naučiť po nemecky a kde začať?

Už ste sa rozhodli, že sa do tej nemčiny ako začiatočník pustíte, máte správnu motiváciu a jasný cieľ? Zrejme teraz stojíte pred rozhodnutím, ako najlepšie túto úlohu zvládnuť. Možno vám ako prvé napadlo, že sa zapíšete do nemeckého jazykového kurzu v škole. Dostanete do rúk nemeckú učebnicu, dvakrát do týždňa pôjdete na hodinu a možno si sem-tam doma spravíte aj domácu úlohu. 

Čo však v prípade, že na dochádzanie nemáte čas alebo sa vo vašom okolí vhodný nemecký kurz ani neotvára? Alebo vám skupinová vyúčba jednoducho nevyhovuje? Musíte na svoj jazykový sen zabudnúť a zmieriť sa s tým, že nemčinu sa nikdy nenaučíte? Vôbec nie!

Návšteva jazykového kurzu nemčiny môže dať vášmu učeniu poriadok a určitý rámec. Navyše, ak natrafíte na skvelých lektorov a spolužiakov, môže byť návšteva hodín príjemnou spoločenskou udalosťou. Samotné chodenie na kurz však nestačí. Do jazyka sa totiž môžete zahryznúť aj sami ako samouk nemčiny a nastaviť si vlastný učebný plán, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám.

Hodiny s lektorom tak môžu byť vítaným spestrením vášho učenia sa nemčiny a napomôžu vám na vašej jazykovej ceste. Nemusíte sa však spoliehať iba na dostupnosť učiteľa, naživo alebo online. A taktiež sa nemusíte obávať, či budete mať na nemčinu čas v konkrétnu rovnakú hodinu v týždni počas niekoľkých mesiacov.

Ako sa učí nemčina ako samouk?

Zjednodušene povedané, učenie sa nemčiny ako samouk je postavené na 4 hlavných pilieroch:

4 piliere
 1. Zábava – Učenie nemčiny nás musí baviť. Bez zábavy by bol nielen život nudný, ale ani by sme sa neprinútili do učenia, nech by boli naše ciele akokoľvek rozumné a dôležité. Ak si totiž zvolíme také metódy a jazykové zdroje, ktoré nás osobne zaujímajú a obohacujú, budeme sa k nim radi vracať pravidelne. Z učenia sa tak stane príjemná a vyhľadávaná aktivita.
 2. Kontakt – Čas nie je niečo, čo máme. Čas na učenie sa nemčiny si musíme jednoducho spraviť. A bez kontaktu s jazykom, hoci i v menších dávkach rozdelených počas dlhšieho obdobia, by sme sa jednoducho posúvali vpred príliš pomaly alebo vôbec. Čím viac kontaktu s nemčinou, tým lepšie, no už s hodinkou denne 6x do týždňa uvidíte výrazné pokroky. Ak sa vám zdá, že je to pre vás nereálne, skúste sa zamyslieť, koľko “hluchého” času by ste našli počas dňa a či nie sú aktivity, ktoré by ste vedeli robiť efektívnejšie. Prípadne, či by ste na pár mesiacov nedokázali prehodnotiť svoje priority. Ak sa totiž rozhodneme, že naučenie sa nemčiny je pre nás dôležité, čas si naň vytvoríme. Ako vtesnať učenie aj do tých najplnších diárov sa dozviete v našom staršom článku.
 3. Metódy – A to nielen hocijaké metódy, ale metódy efektívne. Aj keď ešte nemáte veľké skúsenosti s učením sa cudzích jazykov, zrejme i vám sa tvrdenie, že sa po nemecky naučíte na plynulú úroveň dva týždne pred odchodom na dovolenku, bude javiť ako nezmysel. Efektívne metódy nám dokážu uľahčiť naše učenie, zmenšia námahu a pomôžu dosiahnuť plynulosť rýchlejšie. Výbornou správou je, že podobnú cestu za skvelými učebnými metódami pred nami absolvovali mnohí, a tak nemusíme všetko objavovať odznova. A keďže učenie sa nemčiny ako začiatočník je predsa len o trošku iné, ako keď už sa v ňom zdokonaľujeme od určitej úrovne, spracovali sme súbor takýchto metód do podoby prehľadného kurzu s príznačným názvom Kľúč k jazykom.
 4. Systematickosť – Možno si teraz poviete, že tri piliere by predsa stačili a s nimi to už nejako zvládnete. Čo však v prípade, že vás učenie nemčiny aj bude baviť, aj by ste si naň našli čas a zvolili metódy, ktoré sú efektívne, ale pustíte sa do nemčiny len tak bez nejakého jasného plánu? Možno vám to vydrží dva týždne, možno tri, no zrazu vás zaskočia nepredvídateľné povinnosti, stres v práci či kríza doma. Vynecháte deň, dva a potom si poviete, že už sa vám neoplatí sa k učeniu vracať a ste znova s nemčinou na začiatku. Dobre nastavený učebný plán vám pomôže prekonať i náročnejšie obdobie. Udrží vás na vašej vytýčenej ceste a postará sa o to, aby ste napredovali dlhodobo, hoc i malými krôčkami. 

S čím v učení sa nemčiny ako začiatočník začať?

Na začiatku v jazyku nemáme taký bohatý výber jazykových zdrojov a materiálov ako na vyšších úrovniach. Práve táto striedmosť je však výhodou. Pomôže nám prekonať náročnejší začiatok učenia sa a umožní oboznámiť sa so základmi v nemčiny rýchlo a s rastúcou intenzitou.

S čím teda začať, aby náš nástup do jazyka bol efektívny a priniesol želané výsledky?

Učebnica nemčiny pre samoukov

Učebnice pre samoukov nemčiny sú skvelou pomôckou, pretože nás prevedú nemčinou od úplných začiatkov. Počítajú s tým, že s jazykom ešte len začíname, a tak pracujú so slovnou zásobou či gramatikou primeraným tempom. Zároveň dodávajú nášmu učeniu požadovaný systém.

Naucte_sa_hravo_po_nemecky_knihy
 • Pri výbere učebnice sa riaďte predovšetkým tým, či máte k dispozícii aj nahrávky, ktoré budete pri práci s učebnicou počúvať. Nácvik porozumenia hovoreného slova je dôležitý už od úplného začiatku. Čím skôr počúvanie nemčiny zaradíte do svojho učebného plánu, tým rýchlejšie sa v ňom budete zlepšovať
 • Dôležitým faktorom je aj to, či sa vám učebnica nemčiny páči, či vám dobre sadne do ruky a budete sa k nej radi vracať. Ak by vám nevyhovovala po tejto stránke, je veľká pravdepodobnosť, že sa do práce s ňou budete nútiť. A to už je len krok od nejakej výhovorky, prečo v učení sa nemčiny nepokračovať.
 • Študenti, ktorí sa chcú učiť s učebnicou cez slovenský jazyk, môžu siahnuť napríklad po učebnici pre samoukov nemčiny Nová nemčina pre samoukov (Eastone Books). Je k nej k dispozícii aj Nová nemčina pre samoukov – Cvičebnica (Eastone Books) na dôkladné preopakovanie nemeckej gramatiky či slovíčok. 
 • Ak vám nerobí problém český jazyk, môžete sa poobzerať po učebnici Němčina nejen pro samouky z českého vydavateľstva Leda. 
 • A ak už na dostatočne vysokej úrovni ovládate anglický jazyk a nemčina je vaším ďalším jazykom v poradí, potom by vás mohla osloviť učebnica pre samoukov z vydavateľstva Assimil German Collection With Ease.

Pri učení sa nemčiny časom určite narazíte na nepravidelné slovesá – ich použitie a rôzne tvary dajú zabrať väčšine samoukov. Keď sa vám to stane, bude sa vám hodiť naša vlastná digitálna cvičebnica Nemecké nepravidelné slovesá ľavou zadnou! Zhrnuli sme v nej 50 najpoužívanejších nepravidelných slovies a vytvorili sme k nim 5 rôznych typov cvičení, aby vám začali tie správne tvary nabiehať na jazyk úplne automaticky a bez premýšľania. Znie to dobre? Tu ju môžete získať.

Počúvanie nemčiny

Ako sme si povedali vyššie, počúvanie je pri učení sa nemčiny či iného cudzieho jazyka veľmi dôležité. Určite nebude stačiť, ak si raz za čas vypočujete pár minút nahrávok k učebnici. Preto čo najskôr zaraďte do svojho učebného plánu aj iné zdroje na počúvanie nemčiny na začiatočníckej úrovni a zabezpečte si tak s jazykom dostatok kontaktu.

 • Na počúvanie môžete použiť rôzne kanály na YouTube, napríklad lingoni German (pôvodne Learn German with Jenny), kde nájdete videá vhodné už od úrovne A1.
 • Ak máte radi seriály, potom vyskúšajte seriál EXTRA, ktorý nájdete na YouTube nadabovaný aj s nemeckými titulkami. Titulky vám skvele poslúžia pri naberaní slovnej zásoby.
 • Obľúbeným spôsobom, ako si zlepšiť porozumenie je aj počúvanie podcastov. V tomto článku máme pre vás niekoľko tipov na zaujímavé podcasty aj pre začiatočníkov.
Nicos_Weg_Kurs_A1
 • V rámci počúvania vyskúšajte aj online videokurz od Deutsche Welle s názvom Nicos Weg, v ktorom okrem krátkych hraných videí vhodných od úrovne A1 nájdete aj spracovanú slovnú zásobu, transkript (textový prepis hovoreného slova), vysvetlenie gramatiky či rôzne kultúrne zaujímavosti (cez anglický jazyk).

Slovná zásoba

Samozrejme, určite chcete popracovať aj na svojej slovnej zásobe, a tak ani na ňu nesmieme zabudnúť. Pri učení sa nemeckých slovíčok to totiž nefunguje tak, že nejaký výraz niekde uvidíme alebo začujeme a už ho budeme vedieť. Naopak, s novými výrazmi sa potrebujeme stretávať častejšie, v rôznych kontextoch a pravidelne. Len tak si ich upevníme a dokážeme ich aj sami aktívne použiť.

Anki_Brainscape_logo
 • Flashcards alebo kartičky sú obľúbenou metódou na učenie sa slovnej zásoby mnohých samoukov nemčiny. Môžete ich použiť v klasickej papierovej forme a vyrobiť si ich sami doma nastrihaním pestrých papierov. Alebo možno radšej siahnete po elektronickom riešení v podobe šikovnej aplikácie do mobilu, napríklad ANKI alebo bezplatná alternatíva pre iPhony Brainscape.
 • Dobrú službu vám spraví aj klasický zošitok na slovíčka, ale nezabudnite sa k už naučeným nemeckým slovíčkam pravidelne vracať a testovať sa z ich znalosti.

Rozprávanie po nemecky

Ak ste teraz prekvapení, ako sa máte rozprávať po nemecky, keď s jazykom ešte len začínate, máme pre vás dobrú správu. Rozprávanie sa dá nacvičovať prakticky od úplného začiatku špeciálnou metódou, ktorú využijete aj v budúcnosti bez ohľadu na to, na akej úrovni sa budete nachádzať.

 • Rozhovor so sebou samým, takzvaný self-talk, je veľmi populárnou metódou našich samoukov nemčiny a dosahujú s ňou pozoruhodné výsledky. V našom kurze Cesta samouka: Rozprávanie sme si dokonca v priebehu niekoľkých týždňov vyskúšali self-talk až štyrmi rôznymi spôsobmi! Mnohí naši študenti tak s rozprávaním strávili celé hodiny bez toho, aby potrebovali konverzačného partnera či plateného lektora.
 • Týmto typom rozprávania po nemecky totiž získavate sebavedomie vyjadrovať sa v jazyku aj pred inými ľuďmi. Trénujete si vyslovovanie nových hlások, slov či vetných spojení a simulujete rôzne komunikačné situácie. Na začiatku v jazyku tak môžete napríklad aj opakovať vyslovené frázy po predrečníkovi a učiť sa podľa rodených hovoriacich.

Teraz už naozaj začíname s nemčinou

Ako by teda mohol vyzerať váš bežný deň ale tentokrát už s nemeckým jazykom? Výhodou samoučenia je, že si učenie prispôsobujeme našim časovým možnostiam. Neexistuje univerzálny učebný plán, ktorý by fungoval všetkým rovnako. Ale uveďme si aspoň jeden príklad na ilustráciu:

Ráno pri raňajkách si prejdete nové nemecké slovíčka v aplikácii. Cestou do práce si pustíte nahrávku z mobilu a spravíte pár poznámok na neskôr. Po práci si zas dáte jednu lekciu z učebnice a zopakujete slovíčka z tej staršej. Pri upratovaní či umývaní riadu si nahlas zopakujte nemecké frázy, ktoré ste sa naučili a vyskúšate prvé krátke dialógy. A ak si chcete dopriať jazykovo aktívny oddych, pustite si trebárs epizódu seriálu Extra, alebo iného primerane náročného seriálu na odreagovanie. Po takomto efektívne využitom dni môžete ísť s dobrým pocitom spať a tešiť sa na ďalší kontakt s nemčinou.

Rozhýbte sa!

V prvom rade si pripusťte možnosť, že sa po nemecky aj ako začiatočník skutočne dokážete naučiť. Možno máte za sebou prvé nevydarené pokusy s nemčinou. Možno ste začínali už trikrát a stále to nikam neviedlo. Teraz je ten deň, keď sa môžete rozhýbať a skutočne to aj niekam dotiahnuť. Nevstupujte do učenia sa jazyka ako automaticky porazení ale dajte sebe aj nemčine šancu. Ak sa budete opierať o vyššie uvedené tipy, so správnou motiváciou a dávkou trpezlivosti sa vám istotne podarí dosiahnuť plynulosť.

Spravte si z nemčiny prioritu na určité obdobie. Nemusí to byť hneď celý rok, ale začnite v menšom meradle, povedzme jeden až dva mesiace. Každý deň sa posúvajte dopredu krok za krokom a držte sa svojho učebného plánu, ktorý ste si nastavili na začiatku. Po nejakom čase si ho môžete prehodnotiť, zistiť, čo vás posúvalo vpred a naopak, čo vás nebavilo. Plán si primerane upravte a zas pokračujte ďalšie dopredu stanovené obdobie.

A ak potrebujete systematickejší prístup a ešte trochu tápete v tom, čo si vybrať a do čoho sa pustiť ako prvého, potom máme pre vás špeciálny kurz pre začiatočníkov v nemčine, a to Kľúč k jazykom, ktorý vás prevedie začiatkami v jazyku. Metódy v kurze sa dajú univerzálne použiť na akýkoľvek cudzí jazyk, takže keď sa s nemčinou rozbehnete a zachutí vám pocit úspechu, môžete sa časom pustiť i do ďalšieho cudzieho jazyka na vašom zozname. Veľa zdaru!

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová