Ako sa naučiť po nemecky (aj) pomocou podcastov?

tipy na podcasty v nemcine

Počúvanie je jedna z najviac zanedbávaných činností v učení jazyka. V škole na vyučovacích hodinách sme počúvali žalostne málo. A pritom počúvanie nám pomáha robiť pokroky najrýchlejšie. Je to jednoduchá činnosť, viete sa jej venovať skoro kdekoľvek a nepotrebujete ani hľadať konverzačného partnera. Nemčinu na počúvanie v mobile môžete mať stále so sebou!

Najlepšia metóda na zlepšenie počúvania

Najlepšia a najjednoduchšia metóda na zlepšenie počúvania sú určite podcasty. Ak ich ešte nepoznáte, podcasty sú zvukové nahrávky, akoby rozhlasové vysielanie, ale odmyslite si reklamy a pesničky medzi vstupmi. A čo je najlepšie, nemusíte čakať na konkrétnu hodinu vysielania, jednoducho si vyberiete z množstva dostupných epizód na najrôznejšie témy. Viac o tom, čo to vlastne podcasty sú, si môžete pozrieť v tomto článku

Podcasty sa pomaly rozbiehajú aj u nás. V podstate ktokoľvek sa môže rozhodnúť vytvoriť si vlastný podcast. Môžeme ich prirovnať ku kanálom na YouTube – ale bez obrazu. Jeden podcast (youtubový kanál) má niekoľko epizód (videí), pričom ich spája rovnaká téma, alebo okruh tém.

Ako a kde hľadať nemecké podcasty?

Jednoducho vo svojom smartfóne. Ak máte iPhone, aplikáciu „Podcasty“ tam už máte predinštalovanú, v prípade Android telefónov si stačí stiahnuť aplikáciu „PodcastAddict“ alebo „PocketCasts“.

Ak ešte presne neviete, ktorý podcast budete počúvať, skúste jednoducho hľadať podľa kľúčových slov v nemčine priamo v podcastovej aplikácii. Napríklad ak vás zaujíma história, do vyhľadávania zadajte „Geschichte“ a ukážu sa vám podcasty, ktoré majú v názve alebo v popise toto slovo. 

Prezrite si ich, prečítajte si názvy epizód a popisy, aby ste zistili, či vás to bude zaujímať. Potom si vypočujte časť nejakej epizódy na overenie, či rozumiete, a či vám vyhovuje hlas rozprávača. Posťahujte si do mobilu niekoľko epizód z jedného podcastu, tak ich budete mať pripravené aj pre prípad, že budete niekde mimo internetového pripojenia. A určite si hneď pripravte viac podcastov. Môže sa totiž stať, že vás nejaký podcast prestane baviť. Jednoducho ho vymažte, náhradu už budete mať pripravenú.

V hľadaní vhodného podcastu vám môže pomôcť aj stránka www.podcast.de. Vyhľadávať môžete podľa kategórií, podľa rebríčkov alebo podľa toho, kedy boli naposledy aktualizované.

Ak potrebujete pomôcť zorientovať sa v podcastovej aplikácii alebo s hľadaním podcastov, pozrite si tento článok, kde podrobne vysvetľujeme, ako si nainštalovať aplikáciu Pocket Casts a ako s ňou efektívne pracovať.

Tipy na pomaly nahovorené podcasty v nemčine aj pre začiatočníkov

Ak s počúvaním v nemčine ešte len začínate, väčšina podcastov sa vám bude zdať príliš rýchla. V takom prípade si skúste znížiť rýchlosť prehrávania priamo vo vašej podcastovej aplikácii. Sem-tam si však určite prepnite rýchlosť prehrávania naspäť na normálnu rýchlosť, aby ste nespohodlneli, a aby ste rýchlejšie napredovali.

Ďalším riešením je vybrať si podcast, ktorý je prispôsobený pre začiatočníkov v nemčine. Rozprávač hovorí naschvál pomaly a väčšinou aj používa jednoduchšiu slovnú zásobu. Väčšina takýchto podcastov má k dispozícii aj prepis, čiže podcast viete sledovať aj očami, prípadne sa spätne vrátiť k výrazom, ktoré vás zaujali, vypísať si ich a ďalej s nimi pracovať. 

1. Deutsche Welle

Na stránke www.dw.de nájdete veľké množstvo podcastov na rozličné témy pre ľudí, ktorí sa učia po nemecky. Prezrite si ponuku na stránke, prečítajte si popis, a potom si podcast jednoducho vyhľadajte vo vašej podcastovej appke v mobile. Väčšinu týchto podcastov nájdete aj tak, že v podcastovej aplikácii dáte vyhľadať výraz „dw.de“

Skúste napríklad Langsam gesprochene Nachrichten, čiže pomaly nahovorené správy zo sveta, ktoré majú v popise epizódy aj prepis nahrávky. Alebo Top–Thema, iba dvojminútové nahrávky, no na webovej stránke každej epizódy nájdete okrem prepisu aj cvičenia na porozumenie a vysvetlenie slovnej zásoby. (Skvelý tip aj pre učiteľov nemčiny!)

Ďalej tu nájdete aj kurzy, čo sú v podstate súhrny podcastov s nejakou hlavnou témou alebo príbehom, zoradené podľa jazykovej úrovne. Samozrejmosťou sú prepisy nahrávok, sprievodné cvičenia a vysvetlenie slovnej zásoby ku každej epizóde. Skúste napríklad Das Deutschlandlabor, ak sa chcete dozvedieť viac o Nemecku a kultúre, alebo Nicos Weg, príbeh Španiela Nica, ktorý príde do Nemecka, ale nevie po nemecky. Postupne sa cez krátke videá zoznamuje s jazykom. 

Na tejto stránke toho nájdete naozaj veľa. Pomôcť s hľadaním vám môže Kursfinder, kde si podľa úrovne viete vyfiltrovať podcasty, ktoré sú pre vás najvhodnejšie.

2. Slow German

Tento podcast je nahovorený veľmi pomaly a ku každej epizóde nájdete na stránke aj prepis na stiahnutie vo formáte pdf. Autorkou je Annik Rubens, ktorá svojím podcastom chce pomôcť všetkým, čo sa učia po nemecky.

Jazyková úroveň jednotlivých epizód a použitej slovnej zásoby nie je prispôsobená konkrétnej jazykovej úrovni, ale Annik zložitejšie slovíčka často vysvetlí prirodzene opisom priamo v nahrávke. Témy sú zaujímavé, v každej epizóde sa dozviete niečo nové. Ak by sa vám nahrávky zdali príliš pomalé, nastavte si vyššiu rýchlosť prehrávania. 

3. DaZPod

Epizódy podcastu DaZPod sú vlastne krátke, veľmi pomaly nahovorené dialógy. Najprv si vypočujete dialóg, ktorý potom rozprávači „rozpitvú“ – vysvetlia slovné zvraty a ťažšie slovíčka a upozornia vás na emocionálny náboj niektorých slovíčok. Prepis tohto dialógu nájdete na webovej stránke epizódy.

Tip na tento podcast nám dala Ivana, v skupinke Učíme sa učiť sa jazyky na Facebooku. Ak ešte nie ste členom, určite sa pridajte! Každý týždeň pridávame motivačné tipy, odkazy na stránky a nové nápady, ktoré môžete využiť pri učení. Okrem toho si medzi sebou zdieľame tipy na jazykové zdroje, ako tento od Ivany:

Odporúčanie na podcast DaZPod

4. Easy German

Ďalší podcast, ktorý je nahrávaný s ohľadom na ľudí učiacich sa po nemecky. Rozprávači hovoria v celku pomaly a zrozumiteľne. Každý týždeň rozoberajú inú tému, od aktuálnych správ až po nemeckú kultúru. Je nahovorený voľne ako rozhovor dvoch ľudí

Jediná nevýhoda tohto podcastu je, že prepis epizód nie je dostupný zadarmo. Na druhej strane, ak vám tento materiál vyhovuje, isto sa oplatí pár eur za transkripty zaplatiť, a využívať tak tento podcast naplno (začína sa to už od jedného dolára na týždeň).

5. Dvojjazyčné rozprávky  – The Fable Cottage

Toto síce nie je podcast, ale napriek tomu to stojí za zmienku. Na tejto stránke nájdete desať rozprávok spracovaných okrem nemčiny aj v angličtine, francúzštine, taliančine a španielčine. Dvojjazyčné sú preto, že každá rozprávka má aj anglický preklad

Môžete si pustiť audio a sledovať prepis na stránke, alebo si môžete pozrieť obrázkové video s titulkami, ktoré viete aj vypnúť. Skvelý zdroj aj na učenie sa jazyka s deťmi

Nemecke podcasty - Nemecke podcasty - Tipy na podcasty v nemcine pre pokrocilych

Tipy na nemecké podcasty pre pokročilých

Máme pre vás aj niekoľko odporúčaní na podcasty pre pokročilejších nemčinárov. Tu už počúvate autentickú nemčinu bez ohľadu na jazykovú úroveň poslucháčov, čiže znovu pripomíname možnosť spomaliť si nahrávku v aplikácii. 

1. Effizienter lernen – arbeiten – leben: Thomas Mangold

Okrem toho, že sa naučíte, ako efektívnejšie pracovať a mať viac času na svoje záujmy, napočúvate si pri tom hodiny zrozumiteľnej rakúskej nemčiny ako bonus navyše. Thomas napísal aj viacero kníh, čiže ak vás táto téma zaujíma, môžete počúvanie podcastu výborne prepojiť s čítaním knihy, aj keď to nebude od slova do slova ako v prípade prepisov epizód podcastov spomínaných vyššie. 

2. Wohlfühlgewicht: Dr. med. Mareike Awe

Veľmi zrozumiteľne a zaujímavo nahovorený podcast o zdravom životnom štýle a o tom, ako sa naučiť stravovať intuitívne zdravo. Autorka je lekárka, ktorá si sama prešla diétami, no až keď sa naučila počúvať svoje telo, dosiahla svoju ideálnu váhu a začala sa konečne cítiť dobre. Na základe týchto poznatkov rozbehla online program, v ktorom učí ľudí stravovať sa intuitívne zdravo tak, aby sa nemuseli trápiť, a aby sa cítili vo svojom tele dobre. Autorka tiež napísala aj knihu, takže si slovnú zásobu z podcastu môžete upevniť aj čítaním. 

3. Stärke Deine Stresskompetenz: Jacob Drachenberg

Autorom podcastu je bývalý vrcholový športovec, ktorý popri súťažení a tréningoch študoval psychológiu na univerzite v Berlíne a ešte k tomu aj pracoval. Chronický stres ho dohnal do stavu vyhorenia a musel sa naučiť, ako sa s ním vyrovnať. Skombinoval najnovšie poznatky z psychológie a najlepšie metódy vrcholových športovcov a vytvoril vlastnú metódu zvládania stresu. Pomocou svojho online programu a podcastu učí ľudí, ako sa zdravo vyrovnať so stresom. 

4. Týždenník Zeit Online

Nemecký týždenník „Die Zeit“ na svojej stránke www.zeit.de ponúka okrem aktuálnych článkov aj niekoľko podcastov. Všetky dostupné podcasty nájdete na tejto stránke, kde si môžete aj pozrieť, ako často vychádzajú nové epizódy. Prepis epizód týchto podcastov síce nenájdete, no ku každej epizóde je vždy aj krátke zhrnutie epizódy s odkazmi na ďalšie články a webové stránky, takže ak vás téma zaujíma, môžete si ju poriadne naštudovať z viacerých zdrojov.

Odporúčame napríklad spravodajský podcast Was jetzt?, ktorý rozoberá témy dňa v krátkych epizódach do pätnásť minút. Nové časti vychádzajú každý pracovný deň. 

V populárno-náučnom podcaste Woher weisst du das? je spektrum tém naozaj široké. Dozviete sa rôzne zaujímavosti zo sveta ľudí aj zo zvieracej ríše, z ekológie, sociológie, psychológie… Nová časť vychádza raz mesačne. 

5. Welttournee – der Reisepodcast

Dvaja kamaráti rozprávajú svoje zážitky z ciest po svete voľným hovorovým štýlom a s vtipnými komentármi. Na stránke nájdete epizódy zoradené podľa krajín, o ktorých sú. K niektorým epizódam sú tam aj ďalšie informácie, fotky a praktické cestovateľské tipy o navštívených miestach. 

6. Rozhlasové hry

Ak chcete radšej počúvať nejaký príbeh, ale nemáte práve poruke žiadnu audioknihu, skúste v podcastoch jednoducho hľadať kľúčové slovo „Hörspiel“. Nájdete hneď niekoľko podcastov, stačí si už len vybrať podľa žánru. 

Ako príklady takýchto rozhlasových hier uvádzame tieto podcasty:

  • WDR Hörspiel-Speicher – každý si tu niečo nájde, nájdete tu kriminálne príbehy, krátke poviedky ale napríklad aj Knihu džunglí.
  • Hörspiel Pool – podobne ako Hörspiel-Speicher, aj tu nájdete rôzne žánre od fikcie až po dokumenty.
  • Hörverlag Serials – zatiaľ sú dostupné dve hry, každá má približne desať častí. Sú veľmi zrozumiteľne nahovorené skutočnými hercami, takže vás úplne vtiahnu do deja. 

Počúvajte veľa a často!

Veríme že vás naše tipy inšpirovali a našli ste si nejaký nový podcast, ktorý budete pravidelne počúvať. Uložte si do telefónu radšej viac podcastov, aby ste mohli využiť každú možnú minútu a nemuseli ste strácať drahocenný čas rozmýšľaním, aký podcast teraz budete počúvať. Určite sa skôr či neskôr stane, že vás nejaký podcast prestane baviť. Preto majte po ruke zásobu alternatív, aby vás nič neprekvapilo. 

Ak chcete vidieť pokroky, počúvajte veľa a často. Dokonca aj v prípade, že počúvanie nie je momentálne vaša priorita v jazyku. Dajte si to aspoň ako doplnok k vášmu učebnému plánu. Aj takých pätnásť minút denne dokáže robiť divy.

Máte tip na zaujímavý podcast v nemčine? Napíšte nám o ňom, nech sa inšpirujeme navzájom. 


Páči sa vám tento blogový článok a chcete získať množstvo ďalších skvelých tipov, ako si vďaka počúvaniu výrazne zlepšiť porozumenie v cudzom jazyku? Prihláste sa na odber našej série 3 videí špeciálne o počúvaní a spravte z počúvania nahrávok v cudzom jazyku svoju novú závislosť!


Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová