METÓDA GOLDLIST: Učenie sa slovíčok nebolo nikdy jednoduchšie!

Titulna fotka - článok o metóde Goldlist

Klasický školský spôsob učenia sa slovíčok vás už nebaví a navyše máte pocit, že bifľovaním ste si ich zapamätali maximálne do najbližšieho dňa? Hľadáte nový, zaujímavejší a efektívnejší spôsob, ako na to? V tom prípade ste na správnom mieste.

V tomto článku sa dozviete o revolučnej metóde, vďaka ktorej sa dokážete aj vy naučiť kvantá nových výrazov bez memorovania a čo je najlepšie, učenie si nebudete ani len uvedomovať. O akej zázračnej metóde teda hovorím?

Metóda Goldlist – jednoduchá a zároveň neuveriteľne efektívna

Autorom tejto metódy je David James, ktorý je v polyglotskej komunite známy ako Uncle Davey. Odkedy túto zázračnú metódu vypustil do sveta, našla si už tisíce priaznivcov, ktorí na ňu nedajú dopustiť. A aby ste mohli aj vy začať naplno goldlistovať, potrebujeme len jeden linajkový zošit a pár farebných pier.

David James a Lýdia Machová predstavujú metódu Goldlist
Lýdia Machová a David James predstavujú metódu Goldlist

Celá metóda funguje na princípe, že si do zošita vypisujeme zoznamy slovíčok, ktoré sa chceme naučiť, a minimálne o dva týždne neskôr ich budeme prepisovať nanovo, avšak vynecháme tie slovíčka, ktoré si náš mozog medzitým sám zapamätal. Zistíme, že z každého zoznamu si akoby zázrakom zapamätáme 30 % slov, a to bez toho, aby sme sa čokoľvek snažili naučiť!

Metóda Goldlist je vhodná pre každého. Goldlistovať môžu aj veční začiatočníci, tí, ktorí sa v jazyku nevedia posunúť ďalej, dokonca aj aktívni jazykoví nadšenci a skúsení a úspešní polygloti. Väčšina ľudí je z metódy Goldlist úprimne nadšená, pretože je jednoduchá, hravá, prirodzená a stáť vás to bude iba jeden zošit. No pocit, keď zistíte, že goldlistovanie naozaj funguje, je na nezaplatenie.

A ako to funguje v praxi?

Ešte pred tým, ako s goldlistovaním začneme, si musíme pripraviť jeden linajkový zošit a pero. Goldlistové zoznamy si môžeme vytvárať do veľkého zošita formátu A4 alebo si zvolíme menší zošit vo formáte A5, v ktorom budeme pracovať s menším počtom výrazov. Je to len na vás.

Odkiaľ čerpať slovnú zásobu?

A teraz ešte potrebujeme slovnú zásobu, ktorú sa chceme naučiť. Odkiaľ teda čerpať? Môžeme zrecyklovať staré materiály zo školy alebo z jazykovky, ktoré nám už pomaly zapadajú prachom, čerpať môžeme aj so seriálov, cudzojazyčnej knižky, z blogových článkov, časopisov či z podcastov a YT videí. Výrazy v cudzom jazyku si môžeme vypisovať jednoducho z akéhokoľvek cudzojazyčného zdroja, s ktorým prídeme do kontaktu.

zdroj na goldlist môze byt napriklad aj casopis

Akonáhle natrafíte na neznámy výraz, napíšte si ho na papier a pomaly si tak budete zbierať slovnú zásobu do Goldlistu. Ak si nie ste istí, či je vám slovník preložil výraz správne, pozrite si moje video, v ktorom prezradím, ako získať naozaj overené preklady do Goldlistu.

Je však nevyhnutné, aby ste si vypisovali len slovné spojenia alebo kratučké vety. Vyhýbajte sa samostatným slovám a spojeniam so slovesom v neurčitku. Ak sa naučíme neznáme slovíčko rovno v kontexte, budeme ho vedieť jednoduchšie použiť v konverzácii. Tu je zopár príkladov z môjho nemeckého a talianskeho Goldlistu:

  • Nadmerným konzumovaním – durch übermäßigen Verzehr
  • Ulej sa so mnou! – Mach blau mit mir!
  • Sme stvorení jeden pre druhého – Siamo fatti l’uno per l’altra
  • Čelila som ťažkým situáciám – Ho affrontato situazioni difficili

Hor sa na goldlistovanie!

Keď už máme všetko nachystané, môžeme sa pustiť do nášho prvého goldlistového zoznamu. Otvoríme si zošit na prvej dvojstránke a do ľavej hornej časti si začneme do dvoch stĺpcov písať výrazy, ktoré sme si vopred nazbierali. V jednom stĺpci budú slovné spojenia v materinskom jazyku a v druhom stĺpčeku v cudzom jazyku.

Ak sme si zvolili zošit vo formáte A4, vypíšeme si do zoznamu 20 výrazov (do dvadsiatich riadkov). Ak si chceme vytvárať kratšiu verziu Goldlistu do menšieho zošita, napíšeme si len 14 slovných spojení. Keď zoznam dopíšeme, výrazy si jedenkrát pomaly a nahlas prečítame a zošit zavrieme.

A čo teraz?

O dva týždne sa vrátime k nášmu prvému goldlistovému zoznamu, aby sme sa otestovali, koľko výrazov sa nám uložilo do dlhodobej pamäti. Vytvoríme si 1. filtráciu.

Zakryjeme si stĺpec s výrazmi v cudzom jazyku a skúšame, koľko slovných spojení vieme zo slovenčiny preložiť. Ak sme urobili všetko správne, pamätať by sme si mali približne 30 % výrazov (6 z 20). Ostatných 14 výrazov si teraz prepíšeme do pravej hornej časti tej istej dvojstránky, znova si ich nahlas prečítame a zošit zavrieme.

Prvá filtrácia po 2 týždňoch od napísania nového zoznamu

O ďalšie dva týždne si urobíme 2. filtráciu. Zakryjeme si štrnásť výrazov v cudzom jazyku a testujeme sa, koľko vieme preložiť. Znova by sme mali 30 % výrazov vedieť a ostatných 70% si prepíšeme do pravej dolnej časti dvojstránky (10 výrazov).

3. filtrácia goldlistového zoznamu

Určite už viete, čo bude nasledovať. Správne! O dva týždne si spravíme poslednú 3. filtráciu, z ktorej si prepíšeme do ľavej dolnej časti 7 výrazov. Pokiaľ si budete vytvárať menšie zoznamy, počet výrazov od prvého zoznamu po poslednú filtráciu bude 14, 10, 7 a 5.

To však teraz neznamená, že zvyšné dni nebudeme nič robiť. Len s jedným zoznamom by sme postupovali veľmi pomaly a veľa slovíčok by sme sa veru nenaučili. Nový goldlistový zoznam s 20 výrazmi (alebo so 14 v menšom zošite) si môžeme vytvoriť aj každý deň. Musíme však mať na pamäti, že s filtráciami daného zoznamu môžeme začať minimálne o dva týždne a to je jediná zásada, ktorú je potrebné dodržiavať.

So slovíčkami, ktoré sa dostali do našej dlhodobej pamäti, nerobíme už vôbec nič. Zoznamy len pravidelne filtrujeme, čím sa nám stále viac scvrkávajú (a teda aj stále viac vieme).

Čo na túto metódu hovoria skúsení Goldlisťáci?

“Keď som s goldlistom začínala, bola som v angličtine niekde medzi A2/B1 a často som mala problém rozumieť aj bežným statusom na Fb. Dnes bez problémov čítam knihy v angličtine.
Mám už 43 rokov, koncentrácia a pamäť už nie sú ako voľakedy a predsa sa to dá.  

Ivana Hofbauerová Veselá

Mati Svobodová

„Ja som začala goldlistovať 15.1.2018 a za ten čas som mala aj intenzívnejšie obdobia, aj dlhšie pauzy. Hlavných zoznamov mam 55, čiže dnes som napísala číslo 1100. A musím povedať, že za väčšinu svojej taliančiny vďačím Goldlistu – počúvam aj audioknihu, podcasty, italkujem, ale v hlave mi toho najviac ostalo práve vďaka Goldlistu.

“Goldlist je naozaj fascinujúca metóda. Najviac ma prekvapilo, keď som sa teraz ku Goldlistu vrátila presne po roku. Myslela som si, že si nič nebudem pamätať, ale ako zázrakom stále platilo pravidlo 30/70! A to som pritom do zošita nepozrela celý rok! Nielen že vďaka Goldlistu lepšie rozumiem pasívne, ale frázy mi často prídu na um v správnej chvíli aj pri konverzácii.”

Hanka Jokelová

Chcete vedieť viac?

Zaujala vás metóda Goldlist a chceli by ste sa o nej dozvedieť viac? V tom prípade pre vás máme dobrú správu. V našom 37-stranovom ebooku podrobne opisujeme, ako metóda Goldlist funguje v praxi a ako postupovať deň po dni, ako sa skúšať, prečo nám niekedy goldlistovanie nefunguje a čo vtedy robiť a tiež sa dozviete o rôznych tipoch a trikoch pre pokročilých Goldlisťákov. A čo je úplne najlepšie, tento e-book si môžete stiahnuť úplne zadarmo!

Prajeme vám príjemné goldlistovanie a veľa prefiltrovaných výrazov!

ebook metóda goldlist polopate zdarma

Pridajte sa aj vy do najzábavnejšej česko-slovenskej jazykovej výzvy, v ktorej si budeme zlepšovať porozumenie v cudzom jazyku. Poďte sa učiť s nami len 20 minút denne v komunite nadšencov – jednoduchšie sa to už nedá! 

Autorkou článku je Saška Hanková, profesionálna prekladateľka.

V rámci Jazykového mentoringu ponúkame ľuďom kompletný návod na to, ako sa môžu akýkoľvek jazyk naučiť na dobrej úrovni, za pomoci jednoduchých, často úplne bezplatných materiálov na internete a v kníhkupectvách. V roku 2016 ho založila polyglotka, jazyková mentorka, tlmočníčka a autorka tejto stránky Lýdia Machová. Ako samouk sa naučila 9 jazykov, 7 z nich si udržiava na plynulej úrovni a každé dva roky sa učí nový. Je presvedčená, že jazyk sa dokáže naučiť ktokoľvek, bez ohľadu na talent, vek či iné danosti – ak vie, ako na to. Celé svoje know-how o efektívnom učení sa jazykov zhrnula do svojich online videokurzov, ktoré pomohli už tisíckam ľudí naučiť sa jazyk zábavnejšie a rýchlejšie, než sme zvyknutí zo školy.


Komentáre