Nemecké filmy: Zlepšite si nemčinu v papučiach

Nemecke filmy titulka

Povedzme si narovinu: učenie sa nemčiny je časovo náročné, často neľahké a občas frustrujúce. Čo robia inak úspešní samoukovia, ktorí to napriek tomu nevzdajú a vo svojom úsilí vytrvajú dlhodobo a dosiahnu svoje jazykové ciele? Rozdiel je v zábave! Ak nás učenie nemčiny baví, napríklad vďaka pozeraniu nemeckých filmov, vraciame sa k nemu pravidelne, sami vyhľadávame kontakt s jazykom a nudná povinnosť sa mení na príjemnú voľnočasovú aktivitu. Ani ten najlepší učebný plán a najefektívnejšie metódy nepomôžu, ak sa musíme nútiť do učenia sa nemčiny nútiť.

A keďže snáď každý z nás rád pozerá seriály či filmy, čo tak využiť túto skutočnosť a premeniť obývačku na učebňu a televízor alebo počítač na lektora. Nielenže sa pri pozeraní nemeckých filmov zabavíte, zároveň sa naučíte kopec nových slovíčok a zabezpečíte si dostatok kvalitného kontaktu s nemčinou.

Štyri základné piliere Jazykového mentoringu

5 výhod učenia sa cez nemecké filmy v jednom balíku

Určite ste už niekedy stáli pred rozhodnutím, aký film si pozriete ako ďalší v poradí. Viete však, že okrem ponuky hollywoodskych trhákov môžete siahnuť i po nemeckých filmoch, v ktorých sa spája príjemné s užitočným?

 1. Vo filmoch sa najčastejšie stretnete s konverzačnou nemčinou. Nepôjde o žiadne suché gramatické poučky ani maturitné témy. Vypočujete si bežnú konverzáciu postáv zasadenú do deja a mnohé neznáme výrazy jednoducho “uhádnete” z kontextu.
 2. Chystáte sa na konverzáciu s priateľmi alebo jazykovým partnermi? Film je skvelou témou na rozhovor a zároveň bránou do nemecky hovoriaceho sveta. Dohodnite sa, ktorý film si pozriete, a na ďalšom stretnutí sa o ňom porozprávajte. Môžete sa zamerať nielen na nové slovíčka ale aj na kultúrne pozadie a porozprávať sa o tom, čo funguje v nemecky hovoriacich krajinách inak ako u vás doma.
 3. Filmy vás naučia dôležitú vec, ktorú nevyčítate zo žiadnej knihy – správnu výslovnosť. Ak ste už nejaký čas plánovali obklopiť sa živým jazykom, pozeranie filmov je tým správnym riešením. Získate cit pre správnu výslovnosť, prízvuk a intonáciu hneď od začiatku.
 4. Určite ste si už púšťali nahrávky v nemčine, a aj keď ste k nim možno mali textový prepis, nebolo to stále ono. Pri pozeraní filmu dostanete celý balík verbálnych aj neverbálnych podnetov, ktoré doplnia chýbajúcu časť. Všetko zrazu zapadne na svoje miesto a pochopíte súvislosti, ktoré vám pri počúvaní nahrávok unikali.
 5. Filmy sú jednoducho zábavné. Ak sa radi odreagujete pozeraním dobrého filmu, potom si túto metódu na učenie sa nemčiny zamilujete. Budete sa učiť oveľa rýchlejšie, ak vás materiál, s ktorým pracujete, baví. Okrem toho pri pozeraní nemusíte mať výčitky, že sa neučíte. Naopak, práve filmami si zabezpečíte dostatok kontaktu s jazykom aj vtedy, ak nemáte chuť na náročnejšie aktivity ani energiu nazvyš.

Nemecké filmy s titulkami alebo bez?

Ak teraz zvažujete, že by ste nemecké filmy zaradili do svojho učebného plánu, a hovoríte si, že to najskôr skúsite so zapnutými titulkami v slovenskom jazyku, potom určite čítajte ďalej. Ide totiž o jednu z najväčších chýb, ktorej sa dopúšťa veľa samoukov.

Ak si film pozrieme len raz a máme zapnuté titulky, náš mozog sa zameria na to, čo je preň jednoduchšie. V tomto prípade pôjde o čítanie titulkov v jazyku, ktorý dobre poznáme. Cudzí jazyk, pre ktorý sme pôvodne film pozerali, prestaneme vnímať, a tak nám sledovanie filmov s titulkami pri učení sa nemčiny takmer vôbec nepomôže.

Film Who am I
Záber z nemeckého thrilleru “Who Am I – Kein System ist sicher”, ktorý nájdete aj na Netflixe

Pozeranie filmov je metóda vhodná pre aspoň mierne pokročilých študentov, no ak ide o metódu, ktorá je pre vás nová a máte trošku obavy, potom vám poradíme jeden šikovný trik. Pozrite si film s titulkami v nemeckom jazyku. Budete zároveň čítať a počúvať, čo je skvelý spôsob učenia sa jazyka, lebo vnímame naraz dvoma zmyslami. Sledovanie filmu bude pre vás menej stresujúce a nové výrazy si ľahšie poznačíte či zapamätáte. A hneď ako sa trochu ostrieľate, titulky vypnite a zamerajte sa na jazykový prejav postáv.

Čo je to aktívne pozeranie?

Samozrejme, aby ste sa v nemčine naozaj posunuli, len zapnúť telku a začať pozerať nestačí. Nenechajte nič na náhodu a využite svoj čas efektívne, aby ste z nemeckého filmu vyťažili maximum.

Pri aktívnom pozeraní od vás nechceme, aby ste film sledovali v obývačke zo sedadla stacionárneho bicykla. 🙂 Aj keď je to pre niektorých určite vítaná kombinácia, na zdokonalenie sa v nemčine vám odporúčame radšej spraviť tieto kroky:

Pred zapnutím nemeckého filmu:

 • Nalaďte sa na film, ktorý sa chystáte pozerať. Podľa jeho hlavnej témy môžete očakávať určitý okruh slovnej zásoby. Ak pôjde napríklad o romantickú komédiu, stretnete sa so slovíčkami o medziľudských vzťahoch. Ak o dobrodružný film o cestovaní, oboznámite sa so slovnou zásobou o rôznych spôsoboch prepravy.
 • Prečítajte si krátky popis filmu, ktorý nájdete napríklad na Wikipédii v nemčine. Ak si nechcete pokaziť zážitok z deja, podrobnejší opis si nechajte až po jeho pozretí, ale už dopredu sa môžete oboznámiť s tým, o čom film je, kto tam hrá, či kde sa natáčal.
 • Ak ide o novší film, oplatí sa trochu googliť a navštíviť oficiálnu stránku filmu, kde okrem fotografií či krátkych video upútaviek nájdete aj kopec zákulisných informácií a pikošiek. Rovnako dobre vám poslúžia sociálne siete, kde nájdete stránky filmov či skupiny plné diskutujúcich fanúšikov.

Počas pozerania filmu:

 • Všímajte si jazykový prejav postáv a ich reakcie v rôznych situáciách. Snažte sa “uhádnuť” neznáme slovíčka z kontextu a pochopiť význam povedaného bez nutnosti doslovného prekladu. Nepanikárte, ak ste hneď všetkému nerozumeli. Dajte tomu trochu viac času a kontextu. Sledujte ďalej a vo veľa prípadoch budete vidieť, že spätne pochopíte mnohé z toho, čo sa najskôr zdalo nezrozumiteľné. 
 • Počuli ste už o shadowingu? Shadowing, alebo takzvané “tieňovanie”, je opakovanie po rečníkovi na získanie správnej výslovnosti. Ak vás počas pozerania obzvlášť zaujme nejaká fráza, pokúste sa ju nahlas zopakovať presne tak, ako ste ju počuli.
 • A ak sa stretnete s výrazom, ktorý by ste sa radi naučili, určite si ho poznačte, aby ste si neskôr mohli dohľadať správny preklad a spracovať si ho vhodnou metódou na učenie sa slovnej zásoby.
 • Ak sa práve snažíte zdokonaliť v určitých gramatických javoch, ako napríklad v používaní modálnych slovies, zamerajte sa počas pozerania filmu práve na tento gramatický jav.

Dopozerané? Ani záverečnými titulkami filmu sa to nemusí skončiť:

 • Zamierte na YouTube a vyhľadajte si ďalšie videá, ktoré sa týkajú filmu. Hľadajte recenzie, rozhovory s hercami a režisérmi, zaujímavosti z natáčania.
 • Ak sa vám páčil herecký alebo jazykový prejav niektorého herca alebo herečky, vyhľadajte si aj ďalšie filmy, ktoré natočili a poznačte si ich na zoznam filmov, ktoré si plánujete pozrieť.
 • Bol film natočený podľa knižnej predlohy? Super! Rozšírte si svoje znalosti aj čítaním v nemeckom jazyku a ešte viac sa ponorte do témy.

S ktorými nemeckými filmami začať?

Teraz vám nezostáva už nič iné, len si nájsť nemecký film, do ktorého sa pustíte ako prvého. Ak máte predplatenú niektorú zo streamingových služieb, vyberte si z aktuálnej ponuky, alebo prelistujte program dostupných televíznych staníc v nemeckom jazyku.

Ak je kinematografia z nemecky hovoriacich krajín pre vás ešte veľkou neznámou, pripravili sme si pre vás výber 5 nemeckých filmov, ktoré vám poslúžia ako inšpirácia, aké filmy sú vhodné na učenie sa nemčiny.

Nightlife (2020)

Film Nightlife
 • Čo sa stane, ak barmanovi Milovi, pre ktorého je život jedna veľká párty, vstúpi do cesty Sunny, do ktorej sa bezhlavo zamiluje? Nielenže sa jeho život plný nezáväznej zábavy obráti hore nohami. Zároveň má iba jednu noc na to, aby presvedčil Sunny, nech neodchádza do Ameriky za vysnívanou prácou. Táto ľahká komédia sa odohráva v kulisách Berlína a nielenže sa naučíte pár aktuálnych fráz, ale sa vám postará aj o príjemne strávený večer.

100 Dinge (2018)

Film 100 Dinge
 • Keď sa dvaja najlepší priatelia Toni a Paul stavia, že sa na 100 dní vzdajú svojich vecí, je v stávke nielen ich majetok. Skúške sa podrobí aj ich priateľstvo. Až do poslednej chvíle si nikto nemôže byť istý, či z tohto bláznivého kolotoča vystúpi o niečo bohatší (tentokrát však nie materiálne). Ide o ľahko zrozumiteľnú komédiu, ktorá v závere prekvapí nadčasovým posolstvom o skutočných hodnotách.

Der geilste Tag (2016)

Film Der geilste Tag
 • Ak vám do konca života zostáva už len krátky čas, možno jediným riešením, ako si ho čo najlepšie vychutnať, je dopriať si ten najkrajší deň. Presne tak sa rozhodnú Andi a Benno, obaja so smrteľnou diagnózou, naložiť zo svojím zostávajúcim životom. Trpká komédia presvedčí svojou ľudskosťou ale aj zábavným faktorom a na konci snáď ani jedno oko nezostane suché. 

Ide o remake iného, dnes už kultového, nemeckého filmu “Knockin‘ on Heaven’s Door”. Ak vám sedí čierny humor, poznačte si túto klasiku so známym nemeckým hercom Tilom Schweigerom z roku 1997 na svoj zoznam.

Good Bye Lenin! (2003)

Film Goodbye Lenin
 • Ďalšia komédia z nemeckej produkcie poteší nielen pamätníkov či nostalgikov. Ak si ešte trochu pamätáte časy minulé, potom istotne budete držať palce Alexovi, ktorý v snahe ochrániť svoju mamu po prebratí z kómy pred veľkým šokom z pádu Berlínskeho múru vytvorí medzi štyrmi stenami ich bytu Východné Nemecko. Tento film patrí k jednej z najlepších nemeckých komédií aj po mnohých rokoch a popri zábavnom deji oceníte aj ľahko zrozumiteľnú nemčinu.

Lola rennt (1998)

Film Lola rennt
 • O tejto nemeckej kultovej klasike počul snáď každý, kto sa čo i len trochu zaujíma o svet filmov. Vydajte sa s Lolou, ktorá má len 20 minút na to, aby zohnala peniaze na vykúpenie svojho priateľa, na šialený beh Berlínom. Spolu s hrdinkou sa ocitnete v uliciach mesta, v ktorom nič nie je isté, čo dokazuje aj na svoju dobu unikátny filmársky prístup. Príbeh sa totiž rozbieha v troch časových líniách, a tak vás bude držať v napätí až po úplný záver.

Ideme pozerať!

Či sa rozhodnete pre nemecké romantické filmy, filmy s kriminálnou zápletkou alebo vsadíte na dobrodružstvo, filmy v nemeckom jazyku by určite nemali chýbať vo vašom programe.

Preto si hneď teraz vyberte, čo si pozriete. Môžete siahnuť po osvedčenej klasike alebo prelistovať aktuálnu ponuku streamingových služieb. 

Ak nemáte na pozeranie filmov veľa času, potom si film rozdeľte na polovicu či tretiny. Pozrite si, koľko stíhate na jedno posedenie a zvyšok si dopozerajte neskôr. Pred dopozeraním zostávajúcej časti si skúste pár vetami zhrnúť doterajší dej alebo si pomôžte súhrnom zo stránok ako Wikipédia. Ešte viac si tak upevníte nové informácie a pripravení si vychutnáte záver príbehu.


Páči sa vám tento blogový článok a chcete získať množstvo ďalších skvelých tipov, ako si vďaka počúvaniu výrazne zlepšiť porozumenie v cudzom jazyku? Prihláste sa na odber našej série 3 videí špeciálne o počúvaní a spravte z počúvania nahrávok v cudzom jazyku svoju novú závislosť!


Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová