5 tipov, ako sa naučiť nepravidelné slovesá (irregular verbs) v angličtine

ako-sa-naucit-nepravidelne-slovesa

Anglické nepravidelné slovesá sú pre mnohých hotovou enigmou. Aj vy sa ich dlhé hodiny bifľujete, sníva sa vám o go-went-gone, no v praxi ich použiť neviete? Chyba sa skrýva práve v spôsobe, ako sa nepravidelné slovesá, čiže irregular verbs, učíte. Zabudnite na tabuľku nepravidelných slovies, už sa ich nemusíte učiť po trojiciach ako básničku. Radšej vyskúšajte recept Jazykového mentoringu.

Kde sa vzali anglické nepravidelné slovesá?

Nepravidelné slovesá v angličtine sú v podstate malými rebelmi. Na rozdiel od pravidelných slovies, pri vytváraní minulého času sa k ich základnému tvaru nepridáva koncovka „-ed“, takže naučiť sa ich je trochu komplikovanejšie.

Svoje korene majú nepravidelné slovesá v starej angličtine, ktorou hovorili vtedajší obyvatelia dnešného Anglicka, známi ako Anglosasi. Ak sa vám zdá, že v súčasnosti existuje obrovské množstvo nepravidelných slovies, v tom čase (5. – 12. storočie) ich bolo približne dvakrát toľko! 

Stará angličtina sa však postupne miešala s francúzštinou, germánskymi a rôznymi inými jazykmi. Vďaka viacerým reformám sa výrazne zjednodušila, avšak niektoré slová sa zaužívali v ich pôvodnej podobe, ako ich poznáme dnes.

Ako sa naučiť nepravidelné slovesá?

Učili ste sa angličtinu v škole? Potom si určite pamätáte, aké úmorné bolo vysedávať nad stĺpčekmi so slovíčkami, drviť sa ich na test a po pár dňoch ich aj tak zabudnúť. 

Bifľovanie nie je kľúčom k plynulosti. Vedci zistili, že takýmto štýlom už po 18 minútach zabudnete takmer polovicu slovíčok!

Najúčinnejší spôsob, ako sa naučiť nepravidelné slovesá v angličtine, je robiť také aktivity, v ktorých musíte aktívne vyberať správnu formu slovesa, a vzápätí získať spätnú väzbu, aby ste si overili správnosť svojej odpovede. 

Prečítajte si tiež: Čo robiť, aby učenie sa jazyka nebola drina

dievča učiace sa nepravidelné slovesá

5 tipov, ako sa naučiť nepravidelné slovesá

Keď sa chcete naučiť anglické nepravidelné slovesá, v prvom rade si potrebujete vybrať vhodnú metódu. Je totiž dôležité, aby ste v učení objavili radosť. Vtedy sa mu budete venovať pravidelne a systematicky a výsledky sa určite dostavia. Dôkazom sú aj naši absolventi, ktorých sme do tajov samoučenia zasvätili prostredníctvom našich kurzov. Dnes bez problémov ovládajú jeden či dokonca niekoľko cudzích jazykov.

„Za celé tri roky, čo som na strednej, som takýto posun nedosiahla. Jasne ho cítim a som šťastná. Som istejšia v komunikácii, používam gramatické časy, pred ktorými som predtým mala rešpekt. Pociťujem výrazné zlepšenie slovnej zásoby a viac rozumiem počutému textu,“ hovorí Emma, absolventka nášho kurzu.

V tomto článku sme si pre vás pripravili hneď 5 tipov, ako sa naučiť irregular verbs v angličtine. Každý jeden je podľa gusta Jazykového mentoringu: zábavný a efektívny.

Tip #1: Zapisujte si frázy správnym spôsobom

Pri učení sa jazykov je dôležité mať oči a uši na stopkách. Snažte sa byť v kontakte s jazykom každý deň, aspoň na pár minút. Zapnite si podcast v angličtine, pred spaním si prečítajte pár strán z anglickej knihy alebo si trebárs pozrite obľúbený seriál. Aj v ňom sa určite objaví nepravidelné sloveso. Akonáhle niekde uvidíte, začujete alebo si prečítate výraz s nepravidelným slovesom, zapíšte si celú spomenutú frázu a doplňte k nej neurčitok. Napríklad: She broke her leg (break). Nepíšte si všetky 3 tvary slovesa (break-broke-broken), iba spomenutý výraz a jeho neurčitok.

muž zapisujúci si irregular verbs na papier

Tip #2: Využite na irregular verbs kartičky

Na jednu stranu kartičky si napíšte vetu alebo frázu so slovesom v neurčitku, napríklad: David (fall) from a tree yesterday. Na zadnú stranu si napíšte sloveso v správnom tvare, v tomto prípade fell. Podobných kartičiek na učenie sa nepravidelných slovies si vytvorte viac. Vždy si prečítajte vetu na prvej strane, nahlas povedzte, aký tvar slovesa by ste použili, a následne si svoju odpoveď skontrolujte na druhej strane.

Ak sa chcete anglické nepravidelné slovesá učiť ešte efektívnejšie, odporúčame aplikácie, ktoré využívajú intervalové opakovanie, v angličtine spaced repetition system (SRS). SRS je založené na pravidelnom opakovaní, ktoré pomáha uložiť si informácie hlbšie do pamäti, ale zároveň veľkú pozornosť kladie aj na zvládnutie nových či ťažších slov. Príkladom takej aplikácie je Anki (pre Android) či Brainscape (pre iPhone).

Tip #3: Zapojte do učenia ChatGPT

Umelá inteligencia je horúcou témou a svoje miesto má aj pri učení sa jazykov, vrátane nepravidelných slovies. Je to jednoduché. Otvorte si ChatGPT, zaregistrujte sa a začnite dávať umelej inteligencii pokyny.

Poproste Chatbota, aby vám napísal krátky príbeh v prítomnom čase v angličtine, napr. na 200 slov. Môžete mu zadať aj postavy alebo zápletku. 

tréning nepravidelných slovies cez chatgpt

Následne si celý príbeh prerozprávajte alebo prepíšte do minulého času. Prepísaný text dajte skontrolovať chatbotovi. Stačí ho požiadať, aby skontroloval slovesá vo vašom texte. Nezabudnite si chybné slovesá poznačiť, aby ste si ich nabudúce lepšie zapamätali.  

Prečítajte si tiež: ChatGPT ako súkromný lektor jazyka

Tip #4: Objavte svet hier

Anglické nepravidelné slovesá sa naučíte aj prostredníctvom hier. Dôležité je, aby ste v hre vedome vybrali tvar slovesa a následne si skontrolovali správnosť svojej odpovede. Na internete nájdete množstvo cvičení a hier, ktoré v sebe skrývajú tento princíp, ja odporúčam napríklad hru Wordwall . Stačí napísať do Google napríklad “Irregular verbs wordwall” a z množstva možností si zvoliť tú, v ktorej sa naučíte slovesá v kontexte.

Spomedzi mnohých hier na Wordwall vám konkrétne na nepravidelné slovesá odporúčam napríklad túto, túto a túto. 🙂

Tip #5: Zaspievajte si

Slovesá sa môžete učiť aj pri počúvaní hudby! Započúvajte sa do textu a hľadajte frázy s nepravidelnými slovesami. Určite sa nejaké objavia. Potom si ich zapíšte presne tak, ako sme spomenuli v prvom tipe. A pokojne si ich aj zaspievajte. 🙂 

Prečítajte si aj: Pesničky na učenie sa cudzieho jazyka – áno či nie?

Bonusový tip: Získajte kompletný návod na učenie sa akéhokoľvek jazyka

Vedeli ste, že na to, aby ste ovládali cudzí jazyk, nepotrebujete talent? Angličtina, francúzština, swahilčina či iné – všetko sa dá naučiť cez efektívne metódy, ktoré vás budú baviť. Pridajte sa k našej partii samoukov v kurzoch Jazykového mentoringu.

recenzia na jazykový mentoring

Tabuľka nepravidelných slovies v angličtine

Najdôležitejšiou zásadou pri učení sa nepravidelných slovies (a slovíčok všeobecne) je učiť sa ich v praxi. Preto sú metódy, ktoré sme v tomto článku spomenuli, založené na tom, že musíte vy sami aktívne vyberať správny tvar slovesa v konkrétnom kontexte. Ak sa chcete anglické nepravidelné slovesá skutočne naučiť, nemusíte sa ich bifľovať v trojiciach podľa tabuľky. Aj my vám v tomto článku ponúkame zoznam najčastejšie sa vyskytujúcich nepravidelných slovies iba preto, aby ste si všimli tie, ktoré sú pre vás nové. Využite ju, aby ste ich navnímali a mohli sa sústrediť na ich vyhľadávanie vo frázach v textoch. Určite sa tento zoznam neučte naspamäť. 

Kliknite sem a stiahnite si náš zoznam nepravidelných slovies v Angličtine v PDF.

Tak ako, už sa vám nepravidelné slovesá nezdajú ako strašiak? Učte sa ich podľa našich tipov overených na tisíckach samoukov a uvidíte, že čoskoro ich budete používať úplne automaticky, ani nad nimi nebudete musieť rozmýšľať. Veľa šťastia! A ak vás zaujímajú ďalšie užitočné tipy na učenie sa cudzích jazykov, ktoré môžete okamžite uplatniť do praxe, prihláste sa na náš bezplatný webinár.

Zaregistrujte sa na webinár a objavte 3 skvelé metódy na učenie sa jazyka, ktoré môžete okamžite zaviesť do praxe.

Tagy:

Podobné články

1 Komentár

Jedna odpoveď

  1. Krásny deň Vám všetkým, ktorí sa učíte cudzí jazyk a tým, ktorí v tomto úsilí pomáhajú!

    Jazykový mentoring mi pomáha udržiavať úroveň mojej angličtiny. Vďaka nemu som si našla svoju cestu, aby som jazyk nezabudla, ale posunula sa na ďalší level. Som ajťáčka na dôchodku, v súčasnosti pomáham dcére s mojím siedmym, ročným vnúčaťom. A jeho starším súrodencom s angličtinou. V mojom profesionálnom živote som používala angličtinu ako pracovný jazyk. Prešla som jazykovkou a mnohými kurzami. Nevedela som sa rozrozprávať, uprednostňovala som písomnú formu. Moji anglicky hovoriaci kolegovia mi síce rozumeli, ale ja som sa hanbila za to, že hovorím tak neohrabane, stále som myslela na gramatiku, chyby ktoré pri hovorení robím….Pomohol mi až projekt vo Viedni. Hodila som sa dobrovoľne do vody. A ako biznis analytik som musela veľa rozprávať, nielen sedieť za PC. Na tomto viedenskom projekte som prestala premýšľať nad chybami. Brzdilo ma to. Tak som rozprávala, s chybami, ale dôležitý bol výsledok: kolegovia mi rozumeli! Neriešila som členy, a iné gramatické zložitosti. Večer, v hotelovej izbe, som si otvorila moje anglické biblie od R. Murphyho. A tak, samo oslobodená od strachu z chýb pri rozprávaní, som sa posúvala k zlepšeniu. V súčasnosti, okrem projektu Vnúčatá, mám projekt Záhrada. Od technických výrazov som prešla k tým záhradníckym, samozrejme anglickým. Čítam a učím sa z kníh Grow Your Own Fruit & Veg od A. Titchmarsha a The Complete Gardener od Monthy Dona. Som nadšená z Džepeta, ako sa familiárne nazýva ChatGPT. A veľmi ľutujem, že neprišiel skôr, v čase mojich náročných IT projektov. Urobila som si z neho kolegu pre môj záhradnícky projekt.
    Želám Vám všetkým veľa síl a vytrvalosti.
    Vaša Marta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová