Pesničky na učenie sa cudzieho jazyka – áno či nie?

Ucenie anglictiny pocuvanim pesniciek blog

Vŕta vám v hlave otázka, či sa dá naučiť cudzí jazyk aj pomocou pesničiek? Alebo už máte zabehnutý učebný plán a iba hľadáte niečo, čím by ste si ho trošku oživili? Nech je váš dôvod akýkoľvek, v tomto článku vám odpovieme na otázku, či je vhodné využiť pesničky na učenie sa angličtiny (alebo akýchkoľvek iných jazykov), aké sú ich výhody a nevýhody. V prípade cudzojazyčných piesní si totiž musíte dať pozor na niekoľko dôležitých vecí.

Je počúvanie pesničiek efektívna metóda na učenie sa jazyka?

Možno vás teraz sklameme, no pesničky nie sú veľmi efektívna metóda na učenie sa cudzieho jazyka. Čas, ktorý by ste strávili počúvaním pesničiek, viete využiť oveľa efektívnejšie. Napríklad takto:

Ak chcete počúvať pesničky kvôli zlepšeniu porozumenia hovorenej reči:

V tom prípade odporúčame zvoliť efektívnejšiu metódu, ako napríklad počúvanie podcastov alebo pozeranie seriálov. Piesne sú plné metafor a rôznych básnických prvkov, ktoré by ste v bežnej konverzácii pravdepodobne aj tak nevyužili. V podcastoch naopak počúvate zrozumiteľnú bežnú reč. Náš mozog si zapamätá len to, čomu rozumie. Ak počúvate pesničku, ktorej textu poriadne nerozumiete, zapamätáte si iba melódiu a možno refrén, ktorý sa niekoľkokrát opakoval. V prípade podcastu však počúvate monológ (alebo dialóg) na nejakú tému, a aj ak náhodou nerozumiete všetkým slovám, viete po vypočutí povedať aspoň hlavnú myšlienku epizódy. V niektorých piesňach sa častokrát môžeme iba domnievať, o čom asi sú. 

Počúvanie pesničiek v cudzom jazyku je zábavné, no nie je to veľmi efektívna metóda.
Počúvanie pesničiek v cudzom jazyku je zábavné, no nie je to veľmi efektívna metóda.

Ak chcete využiť pesničky ako zdroj novej slovnej zásoby:

Dajte si veľký pozor na to, čo si zapíšete. V pesničkách sú niekedy naschvál chyby len preto, aby sa verše rýmovali, alebo aby sa text dal čo najrýchlejšie vysloviť. Najmä v angličtine by sme takých príkladov našli až až. Napríklad:

  • Dvojitý negatív v pesničke Satisfaction od The Rolling Stones: „I can’t get no satisfaction.“ (Správne: „I can’t get any satisfaction.“), 
  • nesprávny tvar slovesa v pesničke Boyfriend od Justina Biebera: „If I was your boyfriend, I’d treat you good“ (Správne: „If I were your boyfriend, I’d treat you well.“),
  • nesprávne zámeno v pesničke Hungry Eyes od Erica Carmena: “I feel the magic between you and I” (Správne: “I feel the magic between you and me“). 

Oveľa spoľahlivejšie zdroje na nové frázy sú napríklad dvojjazyčné knihy, v ktorých na jednej strane vidíte text v cudzom jazyku a na protiľahlej strane ten istý text v slovenčine. Viete si tak bez námahy ihneď overiť správnosť prekladu. 

Ak chcete počúvať pesničky v cudzom jazyku kvôli výslovnosti:

Ani na to, aby sa vám dostala správna výslovnosť „do ucha“, pesničky nestačia. Radšej veľa počúvajte podcasty, seriály či audioknihy, v ktorých je výslovnosť oveľa zreteľnejšia ako v piesňach. Speváci sa často ponáhľajú a „hltajú“ slabiky, podľa toho, ako sa im to práve hodí.

Ako vyťažiť z počúvania pesničiek maximum?

Ešte raz zdôrazňujeme, že samotné počúvanie pesničiek nikdy nebude stačiť ako jediný zdroj počúvania. No ak vám robí počúvanie pesničiek v angličtine, nemčine či francúzštine radosť, nevidíme dôvod, prečo by ste si mali túto zábavu odoprieť. Pesničky majú napriek všetkému, čo sme spomínali vyššie, niekoľko malých výhod, a preto môžu byť vhodným doplnkom vášho systematickejšieho učenia:

Môžete počúvať aj v prítomnosti iných 

Keď počúvame pesničky v cudzom jazyku, ktorému nerozumieme, väčšinou nám nevadia. Zameriame sa na melódiu a jednoducho nevnímame slová. Preto ich môžete počúvať aj vtedy, ak ste práve v spoločnosti niekoho, kto daný jazyk neovláda (doma, v aute so spolujazdcom, v kancelárií). Predstavte si, ako by asi zareagovali, keby ste si namiesto francúzskych pesničiek nahlas pustili francúzsky podcast…

TIP: Pustite si rádio z akéhokoľvek kúta sveta! Na stránke Radio Garden si môžete naladiť internetové rádio z akejkoľvek krajiny na svete, napríklad aj z Fidži. Jednoducho nájdite na mape krajinu, ktorej rádio by ste si chceli naladiť a počúvajte. 

Na stránke www.radio.garden môžete počúvať rádio z akejkoľvek krajiny
Na stránke www.radio.garden môžete počúvať rádio z akejkoľvek krajiny.

Je to ako keď sme sa učili básničky v škole 

Ak sa vám nejaká pesnička páči a má chytľavý refrén, určite sa neskôr prichytíte pri tom, že si ho mimovoľne pospevujete (alebo aspoň pohmkávate). Veľmi pri tom pomáha, že verše sa rýmujú a refrén sa niekoľkokrát opakuje. Toto vám ale pomôže až vtedy, keď pochopíte aj význam veršov a uvedomíte si prípadné gramatické chyby. Inak sa vám môže stať, že si slová vymyslíte a skončíte ako Zdeno z Popradu. 🙂

TIP: Pohľadajte na internete text piesne. Jednoducho do vyhľadávača napíšte názov pesničky a interpreta a pridajte slovo „text“ v danom jazyku – v angličtine je to „lyrics”, v nemčine „Text“, v španielčine „letra“, vo francúzštine „paroles“, v taliančine „testi“. Napíšte si slová piesne na papier a preložte si ich. 

Okrem vedomých gramatických chýb v pesničkách, na ktoré sme už upozorňovali, si dajte pozor aj na použitú slovnú zásobu a slangové výrazy. Samozrejme, závisí od žánru, no v moderných pesničkách často nájdete aj slová, ktoré by sa do slušnej konverzácie nehodili. Takisto niektoré nevinne znejúce výrazy môžu znamenať úplne niečo iné, ako by vám na prvé počutie mohlo napadnúť. Ak sa vám nejaké slovo alebo výraz nepozdáva, overte si ho na internete. Niekedy pomôže jednoduché vyhľadanie pomocou Google – pozrite si výsledky vyhľadávania a spravte si obraz, v akom kontexte sa asi výraz používa. Napríklad, viete, čo skutočne znamená výraz „Netflix and chill“?

„Netflix and chill“ je internetový slangový výraz používaný ako eufemizmus pre sexuálnu aktivitu

Ak radi spievate, naučte sa text naspamäť a pospevujte si spolu so spevákom! Veľa známych piesní môžete dokonca nájsť na YouTube v karaoke verzii – nebude počuť žiaden spev, iba hudbu, a vo videu uvidíte text piesne vo forme farebných titulkov.

Karaoke verzia známej piesne Let It Go

Je to zábavné

Ak máte radi hudbu a počúvanie pesničiek je pre vás zábavou, asi bude pre vás úplne prirodzené nájsť si pesničky aj v jazyku, ktorý sa práve učíte. Dá sa toho nájsť naozaj veľa, stačí trošku pohľadať napríklad na YouTube a určite nájdete niečo, čo sa vám zapáči. Najjednoduchšie to majú angličtinári, no veľmi ľahko nájdete aj tvorbu interpretov v ostatných jazykoch. Hudobné streamovacie služby ako Spotify alebo Tidal dokonca ponúkajú už hotové zoznamy pesničiek (playlisty) – takže ak napríklad máte práve náladu počúvať latino hity v španielčine, nájdete ich na jeden klik. 

TIP: Dajte si takú malú výzvu a vytvorte si vlastný playlist pesničiek s nejakým spoločným znakom – pesničky o určitej téme alebo s nejakým gramatickým javom v texte, alebo jednoducho vaše najobľúbenejšie pesničky v jazyku, ktorý sa práve učíte. My sme si dali za úlohu nájsť také pesničky v angličtine, ktoré majú v refréne nejaké frázové sloveso. Čiže napríklad známe hity ako “Shut Up and Dance”, “Show Must Go On”, „Never Give Up“ alebo „Turn Off The Light“. Pre inšpiráciu si môžete pozrieť aj celý playlist

Vytvorte si vlastný playlist pesničiek s nejakým spoločným znakom - napríklad frázovým slovesom v refréne.
Vytvorte si vlastný playlist pesničiek s nejakým spoločným znakom.

Využívajte efektívne metódy

Počúvanie pesničiek je zábavné a môže vám skvele poslúžiť ako rozptýlenie v učení, no nezabudnite, že to nie je najúčinnejší spôsob, ako pokročiť v jazyku. Ak ste frustrovaní, že stále pozeráte seriál v cudzom jazyku s titulkami alebo ani po rokoch snaženia nerozumiete rodeným hovoriacim, možno ste doteraz používali nesprávne metódy. Nespoliehajte si iba na krátke počúvacie cvičenia z učebnice. Ak chcete vidieť pokroky, musíte počúvať veľa, pravidelne a efektívne

Chcete sa naučiť, ako konečne na učenie sa jazyka efektívne? Pridajte sa do nášho kurzu Akadémia samoukov, kde si vyskúšate overené metódy pre jednotlivé oblasti jazyka, zistíte, ako ich správne používať a ako si nájsť najvhodnejšie zdroje, ktoré vás budú skutočne baviť. Už po niekoľkých týždňoch systematického učenia sa pocítite zlepšenie. Pozrite si viac informácií o Akadémii samoukov.


Páči sa vám tento blogový článok a chcete získať množstvo ďalších skvelých tipov, ako si vďaka počúvaniu výrazne zlepšiť porozumenie v cudzom jazyku? Prihláste sa na odber našej série 3 videí špeciálne o počúvaní a spravte z počúvania nahrávok v cudzom jazyku svoju novú závislosť!


Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová