Ako každý deň počúvať nahrávky v cudzom jazyku

Ako počúvať každý deň podcasty

Dnes mám pre vás pripravený špeciálny tip, ako si môžete jednoducho napočúvať množstvo jazyka o veciach, ktoré vás zaujímajú.

Čo myslíte, pomohlo by vám, keby ste si mohli napočúvať obrovské kvantá materiálu, aby ste mali jazyk stále v ušiach a boli s ním neustále v kontakte? Určite sa zhodneme, že by vám to veľmi pomohlo. Otázkou je, kde tieto nahrávky zohnať? Mohli by sme hľadať na internete a niečo si posťahovať do mobilu. To je však dosť časovo náročné, preto to veľa ľudí nerobí. Našťastie ale existuje veľmi jednoduchý spôsob, ktorý vám chcem predstaviť.

Riešením sú podcasty!

Mnoho ľudí o podcastoch vôbec nevie. Nevedia, akou sú úžasnou pomôckou pri učení sa jazykov. Sú veľmi jednoducho dostupné každému. Stačí, že máte telefón (ideálne smartfón), pripojenie na internet a okamžite ich máte v mobile a môžete počúvať aj offline.

Čo je vlastne podcast?

Podcasty sú MP3 nahrávky, ktoré sú dostupné zadarmo na internete. Sú to akoby rádiové programy. Predstavte si napríklad rozhlasovú reláciu, ktorá vás zaujíma. Vy si môžete vypočuť tú reláciu, ale nepočúvate tie pesničky medzi tým a iné programy. Ako keby ste si ju stiahli do mobilu a môžete z nej počúvať veľa epizód za sebou.

Presne takto fungujú podcasty. Nie sú to však len relácie, ktoré boli odvysielané niekde v rádiu, ale aj nahrávky bežných ľudí, ktorí chcú svetu niečo povedať. Preto nahrávajú podcasty, ktoré potom zdieľajú so svojimi fanúšikmi. Tie sú dostupné pre všetkých zadarmo. Vy si ich môžete potom veľmi jednoducho stiahnuť k sebe do mobilu.

Na podcasty vám postačí jedna aplikácia

Podcasty pre Android

Ak máte Android, stačí navštíviť Google Play a tam si vyhľadať nejaký program na počúvanie podcastov. Ja osobne používam Podcast Addict, ktorý je dostupný zadarmo, ale existuje aj mnoho iných (Podcatcher, Podcaster,…). Môžete si vybrať, ktorá sa vám páči. Podcast Addict pre mňa osobne spĺňa všetko, čo potrebujem. Vynikajúca appka na počúvanie podcastov je aj Pocket Casts, ku ktorej sme v tíme spísali aj podrobný návod na použitie a zoznam najobľúbenejších podcastov našich akademistov.

Podcasty pre iPhone

Ak máte iPhone, máte to ešte jednoduchšie, pretože aplikáciu podcasty/iTunes už máte v telefóne. Stačí na ňu kliknúť a posťahovať si veci, ktoré vás zaujímajú. Zadajte kľúčové slovo niečoho, čo vás zaujíma, či už chcete počúvať o vzťahoch, o psychológii, o cestovaní, o politike, o podnikaní a tak ďalej.

Je toho hrozne veľa, stačí zadať kľúčové slovo, vybrať si jazyk, v ktorom by ste chceli podcasty mať a sťahovať. Kliknite na „Subscribe“ – odoberať, a podcasty sa vám natiahnu do mobilu, pričom ešte nie sú stiahnuté. Kým ste na wi-fi, pustíte si jednu-dve epizódy.

Ak sa vám podcast páči, tak si ho posťahujete. Stiahnite si napríklad 20 epizód a budete ich môcť počúvať aj bez internetového pripojenia. Vďaka tomu nebudete viazaní na internet a máte všetko zadarmo k dispozícii.

Ruština na počúvanie? Áno!

Ja takto fungujem úplne bežne. Toto je fotka z reportáže o tom, ako sa učím jazyky. Ja mám slúchadlá vždy pripravené pri kľúčoch. Keď vyjdem z domu, vždy si ich ako prvú vec zapojím do telefónu, vyberiem si podcast, ktorý chcem počúvať, momentálne napríklad v ruštine. A počúvam, keď idem na zastávku, v autobuse, do práce, na nákupy,… Tých 10-20 minút vždy využijem aktívne, pretože keď kráčam, nepotrebujem robiť nič iné. Je to veľmi jednoduché.

Čo je podcast?
Pripravte si slúchadlá ku kľúčom či k teniskám, aby ste na ne nezabudli, keď vyjdete von z bytu. Po čase vám počúvanie podcastov príde úplne prirodzené a najmä veľmi pomôže učeniu sa jazyka!

Podcasty využijete pri učení sa jazykov a ešte vás to bude aj baviť!

Takéto využívanie podcastov je úplne v súlade s mojimi štyrmi piliermi učenia sa jazyka, ktoré často opakujem (piliere Jazykového mentoringu sú v článku oproti videu aktualizované):

 1. Počúvam veci, ktoré ma osobne zaujímajú.

  Nie sú to nahrávky, ktoré mi vybral niekto v učebnici, alebo mi povedal učiteľ, že tieto musím počúvať. Podcasty si vyberám tematicky, presne podľa toho, čo ma baví. Veľakrát si stiahnem aj 10-20 podcastov, vypočujem si prvú epizódu a keď sa mi nepáči, nechám to tak. Keď sa mi páči, stiahnem si viaceré epizódy toho daného podcastu.

 2. Robím toho veľa a často – mám s jazykom veľa kontaktu.

  Hneď ako vyjdem z domu, už mám 10-15 minút na počúvanie. Každý deň som v kontakte s jazykom a tak sa nazbierajú hodiny počúvania, ktoré ani nepotrebujem nejako špeciálne nájsť. Ten čas by som inak strávila len chodením.

 3. Využívam mimoriadne efektívnu metódu,

  ktorú mám na sebe overenú a milujú ju aj polygloti a účastníci Akadémie samoukov. Medzi ďalšie efektívne metódy patria napríklad dvojjazyčné knihy. Kompletný popis mnou odskúšaných metód som zozbierala do svojich videokurzov.

 4. Podcasty počúvam systematicky.

  Vytvorila som si zvyk: zoberiem kľúče, telefón, slúchadlá a pri kráčaní počúvam. Nemusím nad tým ani rozmýšľať, je to pre mňa úplne automatické. Tým, že už mám tie podcasty stiahnuté v telefóne, nemusím zisťovať, kde aké podcasty nájdem, nemusím si ich sťahovať, chystať, všetko je pre mňa už pripravené.

Učenie nemčiny či ruštiny počúvaním, anglické podcasty pre začiatočníkov – je z čoho vyberať!

Takýmto spôsobom môžete aj vy počúvať nahrávky v akomkoľvek jazyku o čomkoľvek. Materiálu je veľmi veľa, jediný problém bude vybrať si. Skúste to. Stiahnite si aplikáciu, či už Podcast Addict, alebo iTunes na svoj telefón a uvidíte, že o päť minút môžete mať stiahnutých stovky zaujímavých nahrávok, ktoré môžete počúvať. Robte to tak, aby vás to bavilo, robte toho veľa, často a systematicky.

Podcasty sú neskutočne skvelá vec a vďaka nim úroveň vášho porozumenia za krátky čas vyskočí do astronomických výšok. Ako sa zlepšiť v rozprávaní, ktoré býva najčastejším kameňom úrazu, sa dozviete v ďalšom videu.

A ak hľadáte podcasty konkrétne na nemčinu a neviete si vybrať, nechajte si poradiť v našom článku so zoznamom našich obľúbených podcastov pre začiatočníkov aj pokročilých nemčinárov.


Páči sa vám tento blogový článok a chcete získať množstvo ďalších skvelých tipov, ako si vďaka počúvaniu výrazne zlepšiť porozumenie v cudzom jazyku? Prihláste sa na odber našej série 3 videí špeciálne o počúvaní a spravte z počúvania nahrávok v cudzom jazyku svoju novú závislosť!


Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová