VIDEO: ChatGPT ako súkromný lektor jazyka

ChatGPT_ako_sukromny_lektor_jazyka_blog

Keď som videla, čo dokáže umelá inteligencia a hlavne ChatGPT v oblasti učenia sa jazykov, zostala som v nemom úžase. Preto som si pre vás pripravila video, kde vám predstavím 6 najobľúbenejších funkcií, v ktorých ChatGPT do istej miery nahrádza lektora cudzích jazykov. 

ChatGPT vám určite nemusím predstavovať, veď od novembra 2022 počujeme zo všetkých strán, ako nám môže uľahčiť život. Samozrejme, sú aj diskusie o nástrahách umelej inteligencie, na čo si treba dávať pozor, ale nechajme ich nateraz bokom a poďme sa pozrieť, v čom nám dokáže ChatGPT pomôcť.

Keď som videla, čo ChatGPT dokáže pri učení sa jazykov, skoro som odpadla. 🙂 Práve preto som sa rozhodla natočiť vám toto video a ukázať vám v praxi, ako vám chatbot pomôže pri učení sa angličtiny, nemčiny alebo akéhokoľvek iného cudzieho jazyka. 

ChatGPT zvládne do istej miery robiť veci, s ktorými nám doteraz vedel pomôcť len lektor na platenej hodine. Chatbot nám ich dodá úplne zadarmo. Predstavím vám jeho 6 konkrétnych použití pri učení sa jazyka.

#1 ChatGPT ako konverzačný partner

Prvá funkcia je moja obľúbená. S chatbotom si môžete četovať, ako by ste sa rozprávali s kamošom. Jednoducho mu napíšem otázku a konverzácia sa môže začať:  

Keď sa chatbota spýtam na dovolenky, automaticky mi začne klásť otázky, či sa chcem pobaviť o dovolenkách vo všeobecnosti alebo o nejakej konkrétnej. Záleží len od vás, o čom sa s ním budete rozprávať. Chatbot vám bude dávať tipy, niečo sa vás spýta – jednoducho si len tak pokecáte.  

Ako sami vidíte, nejde o žiadnu umelú konverzáciu s robotom. Rozhovor plynie prirodzene a chatbot ho veľmi ľahko udržiava. Skrátka, je to naozaj kamoš, s ktorým si môžete kedykoľvek pokecať.

O plánovanej dovolenke na Island som si s chatbotom písala dokonca aj v esperante. Veľmi sa mi páčilo, že som mu zadala len jednoduchú vetu a ChatGPT mi dal automaticky kopec užitočných slovíčok. Sám spomenul gejzíry, polárnu žiaru, vodopády a ďalšie slová, ktoré by som mohla v konverzácii potrebovať. V tomto vidím naozaj brutálnu pridanú hodnotu.

Zistila som tiež, že ak pri četovaní nejaké slovo nepoznám a napíšem ho v zátvorke v slovenčine, ChatGPT mi v odpovedi napíše slovíčko v angličtine a odpovie na moju otázku: 

Rovnako sa ho viem úplne prirodzene spýtať na slovíčko, ktoré nepoznám. ChatGPT mi ho automaticky preloží.

Úžasný zážitok z četovania je obohatený o prvky, ktoré mi uľahčia použitie správnych slov a tiež sa naučím v praxi používať slová, ktoré sú pre danú tému relevantné. 

Môj tip: Na konci článku vám poviem o ďalšej vychytávke, ktorá celé četovanie posúva ešte na vyššiu úroveň a je to úplná pecka. Určite čítajte až do konca. 🙂

#2 Vysvetlenie významu/rozdielu medzi slovami

Ďalšia úžasná vec, na ktorú využijete ChatGPT. O vysvetlenie rozdielu medzi slovami ho môžete pokojne požiadať aj v slovenčine:

ChatGPT vysvetlí rozdiely medzi slovami, uvedie príklady a porovná slová v danom kontexte. Ak potrebujete dodatočné vysvetlenie pojmov, napíšte mu, nech uvedie 3 vety obsahujúce jedno alebo druhé slovo a bez problémov vám ich ukáže. 

Niekedy sa stáva, že chatbot neodpovie v slovenčine, ale v češtine. V menej používaných jazykoch sú ešte takéto malé nezrovnalosti, ale myslím, že nám Slovákom to nerobí problém a pochopíme, o čo ide. 

Za normálnych okolností – teda bez umelej inteligencie – by ste museli tieto dva termíny hľadať v slovníku a sami si ich porovnávať. Alebo by ste hľadali rozdiel medzi slovami v Google. Google vám však veľa takýchto textov nenájde. Hlavne, ak chcete rozdiely vysvetliť v slovenčine alebo v češtine. Zato ChatGPT vám akékoľvek výrazy vysvetlí, dá vám k nim príkladové vety – jednoducho, je to „chodiaci slovník”, ktorý je ešte rýchlejší ako bežné digitálne slovníky. Úžasné, nie?

#3 Oprava textu vďaka ChatGPT a vysvetlenie chýb

ChatGPT vám opraví aj gramatické chyby a vysvetlí vám, prečo ste ich urobili. Vyskúšajme si ho v praxi. Poprosím ho, aby hral rolu môjho lektora angličtiny. Toto je taký malý trik, keď chcem, aby pochopil, prečo sa ho vlastne niečo pýtam a že mojím cieľom je zlepšiť sa v angličtine. Napíšem mu vetu, kde je niekoľko chýb:

ChatGPT mi napíše, ako má veta vyzerať správne a v slovenčine mi jednotlivé chyby vysvetlí. Krásne zosumarizuje gramatiku.   

Takýmto spôsobom vlastne ChatGPT zadarmo poskytuje služby, aké bežne získavate na hodine s lektorom. Ja vás, samozrejme, nechcem od lekcií s lektormi odhovárať. Chatbotom ich nenahradíte. Pravidelné konverzácie s človekom však dokážete týmto spôsobom efektívne doplniť. Môžete si overovať správnosť viet, nechať si vysvetliť gramatiku. Chatbot vám pomôže pochopiť, v čom robíte chyby v danom jazyku a ako sa im vyhnúť. ChatGPT je fakt perfektná pomôcka. 

#4 Preformulovanie viet, aby sme zneli prirodzenejšie (ako native speaker)

ChatGPT nám pomôže zlepšiť si jazyk aj na štylistickej úrovni. Požiadam ho, aby mi preformuloval vety tak, ako by ich povedal native speaker: 

Použila som pomerne jednoduchú vetu, približne na úrovni B1. Chatbot mi preformuloval vetu príliš formálne, preto som ho požiadala, aby ju spravil hovorovejšou. 

Ako vidíte, s vetami sa dá pekne hrať. Môžete chatbotovi povedať, aby ju napísal formálne alebo menej formálne. Tento spôsob odporúčam pre tých z vás, ktorí už máte jazyk na trochu vyššej úrovni B1 alebo B2 a chcete znieť ešte lepšie, resp. hovorovejšie. 

Nevnímajte však jeho úpravy ako vaše chyby. Skutočnosť, že chatbot napísal vetu iným spôsobom ako vy, neznamená, že vaša veta bola zlá. ChatGPT však pravdepodobne použije nejaké idiomatické výrazy alebo zaužívané slovné spojenia z bežnej reči. Možno by ste vetu nepovedali takýmto spôsobom, ale rozumiete, čo chce chatbot povedať. Nové výrazy si môžete navyše zapísať aj pomocou vybranej slovíčkovej metódy.

Pozrite si aj: VIDEO: 6 zásad pre učenie sa slovíčok

#5 Zjednodušenie textu

ChatGPT využijete aj v prípade, ak je váš jazyk na úrovni A1, A2 alebo slabšej B1 a chcete pracovať s textami, ktoré sú pre vás ťažké. Môžete totiž chatbota poprosiť, aby vám texty zjednodušil a on vám na dva kliky prinesie neskutočné množstvo materiálov, ktorým budete rozumieť. 

Nájdite si napríklad blog na tému, ktorá vás zaujíma a nechajte si článok zjednodušiť. Ja som použila niekoľko odsekov z blogu, v ktorom niekto hovoril o svojej skúsenosti, ako zmenil svoj názor na svadby. 

Keď si tieto dva texty porovnáte, zistíte, že chatbot dokáže množstvo idiomatických výrazov a rôznych slovných hračiek pekne preniesť do jednoduchej angličtiny. Zatiaľ čo prvý text môže byť pre vás veľmi náročný, druhému textu určite porozumiete aj so základmi angličtiny. 

Túto funkciu považujem naozaj za revolučnú. Dokážete si ňou zjednodušiť čokoľvek, čo máte k dispozícii v digitálnej forme. Určite ju vyskúšajte. Skopírujte si text z blogu, povedzte chatbotovi, aby vám ho zjednodušil a s textom dokážete ďalej pracovať. Môžete si k nemu dávať ďalšie cvičenia, rozprávať o ňom, vypočuť si ho, krásne sa s ním hrať     

#6 Tvorba jazykových testov s ChatGPT

Aby ste získali viac nápadov, ako s takýmto zjednodušeným textom pracovať, mám pre vás ďalší tip. Požiadajte chatbota, aby vám vytvoril gramatický test alebo test na porozumenie textu:  

ChatGPT začal písať otázky v slovenčine, preto som mu napísala, nech sa ma pýta v angličtine. Ak chatbotovi nešpecifikujete, v akom jazyku chcete odpoveď, automaticky vám odpovie v jazyku, v ktorom ste položili otázku. 

Chatbot sa mi ospravedlnil a pokračoval v angličtine. Vytvoril mi test s možnosťami a – d, aby som si overila, či som text pochopila správne.

Na dva kliky som si vytvorila cvičenie z článku, ktorý nebol určený na jazykové účely. Upravila som si ho na jazykovú úroveň A2 a dokážem si z neho spraviť otázky na pochopenie. 

Takýmto spôsobom si aj vy vytvoríte svoju vlastnú učebnicu z textov, ktoré vás bavia. A práve tento princíp zdôrazňujeme aj v Jazykovom mentoringu. Prvým pilierom učenia je zábava. Učenie sa jazykov vás musí baviť. Ak pracujete s textom, ktorý vás nezaujíma, nechcete tému ďalej rozoberať. Naopak, ak si vyberiete článok o zaujímavej téme, necháte si ho zjednodušiť, vytvoríte si k nemu test a budete sa o ňom s chatbotom baviť, lekciu si vyskladáte podľa vlastných preferencií. 

Čítajte aj: Ako sa naučiť cudzí jazyk? 4 pravidlá

Bonus: Rozprávajte sa s chatbotom! 

Na koniec vám predstavím posledný, bonusový tip o vzdelávaní sa s ChatGPT. Keď som sa o ňom dozvedela, nechcela som tomu uveriť. Všetko, čo som vám doteraz ukázala, posúva ešte na vyššiu úroveň. ChatGPT vám totiž dokáže nasimulovať hodinu s lektorom. Stačí, ak si nainštalujete rozšírenie, prostredníctvom ktorého si s ním nebudete len písať, ale budete sa s ním rozprávať a on nám bude odpovedať! 

Do prehliadača Chrome alebo Edge si zadarmo nainštalujte rozšírenie s názvom Voice Control for ChatGPT. Keď otvoríte ChatGPT, v dolnej časti stránky sa vám zobrazí mikrofón a označenie jazyka, v ktorom chcete zadávať prompty (zadania). Nie sú tu úplne všetky jazyky, ale nájdete medzi nimi bežné jazyky ako angličtinu, ba dokonca i slovenčinu. Na ikonke reproduktora si nastavte, či chcete, aby vám ChatGPT aj sám odpovedal alebo nie (zelená a červená farba). 

A potom sa už s chatbotom rozprávate. Namiesto toho, aby ste písali prompt do okienka, stlačíte mikrofón, poviete vetu a odošlete ju medzerníkom. ChatGPT vám odpovedá (hoci jeho hlas je trošku robotický), ale vôbec nemusíte čítať, len počúvate.  

Opäť vám navrhne témy, ktoré môžete rozvíjať. Môžete si ich vypočuť alebo len prečítať a takto si dokážete výborne pokecať. Všetky veci, o ktorých som doteraz hovorila – opravovanie chýb, zjednodušovanie, poskytovanie spätnej väzby – fungujú aj v tomto móde. Ide naozaj o fantastické rozšírenie pre ChatGPT, vďaka ktorému dokážete svoje učenie sa jazyka posunúť na úplne iný level.

Nové možnosti vďaka umelej inteligencii

Neviem, ako vy, ale ja som v nemom úžase z toho, čo dnes umelá inteligencia dokáže. Každým dňom máme viac a viac možností. Určite sa oplatí zistiť, aké príležitosti nám ponúka, aby sme dokázali držať krok s dobou a vedeli si uľahčiť rôzne oblasti svojho života – napríklad aj učenie sa cudzích jazykov.

ChatGPT určite vyskúšajte. Je dostupný pre každého a úplne zadarmo. Aby som vám toto skúšanie uľahčila, pripravila som pre vás e-book s 13 praktickými tipmi, ako dokážete ChatGPT využiť na zlepšenie si akéhokoľvek jazyka. V rámci tohto videa som predstavila len 6 tipov, v e-booku ich sa dozviete o ďalších 7. Nájdete v ňom detailné prompty, ktoré treba chatbotovi napísať, aby vám poskytol relevantné výsledky. Znie to super? Tak kliknite SEM a stiahnite si ho aj vy!

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová