Ako čítať efektívne a zároveň zábavne?

efektivne a zabavne citanie

Veľa ľudí si myslí, že je potrebné si pri čítaní zvýrazňovať v knižke každé neznáme slovíčko. Tí vytrvalejší sa dostanú možno po tretiu alebo štvrtú stranu a potom to vzdajú, pretože je toho veľa, demotivuje ich to a posúvajú sa pomaly. Takýto prístup, samozrejme, nie je vhodný.

Pokiaľ nás akákoľvek metóda brzdí v pokroku, nudí a zahlcuje nás, nie je to dobrá metóda. Vždy si spomeňte na princíp, že učenie sa jazyka nás musí baviť.

Preto by som vám chcela predstaviť spôsob, vďaka ktorému skombinujete čítanie, z ktorého budete mať potešenie a zároveň sa niečo aj dozviete.

Ako na dobré čítanie?

Túto kombináciu som použila napríklad pri čítaní Anny Kareniny, mojej prvej knižky v ruštine, ktorú som čítala asi po troch-štyroch mesiacoch učenia sa daného jazyka.

Niektoré dvojstránky som mala vyhradené vyslovene na slovnú zásobu. Tu som si podčiarkovala všetky výrazy, ktoré ma zaujímali, niekedy päť, šesť, či viac výrazov. Potom som si ich spracovala do slovnej zásoby, do Goldlistu alebo Anki.

Keďže to bola náročná dvojstránka, po jej prečítaní som si dopriala pár strán relaxačného čítania a vtedy som si nepodčiarkovala nič. Je to preto, aby som v príbehu trochu pokročila a vedela si ho vychutnať. Ku knižke som mala aj audioverziu, takže som v rámci zábavnej časti kombinovala čítanie s počúvaním.

Aký je rozdiel medzi intenzívnym a extenzívnym čítaním?

Tieto dva druhy čítania sa v angličtine nazývajú „intensive reading“ a „extensive reading“.

  • Pri intenzívnom čítaní sa zameriavame na slovnú zásobu, s textom pracujeme do hĺbky a postupujeme pomalšie.
  • Pri extenzívnom čítaní sa zas snažíme čo najviac prečítať, aby sme sa v príbehu posunuli dopredu a dokázali prečítať viacero knižiek. Počas neho si rozširujeme schopnosť plynulého čítania, porozumenia a slovíčka sa učíme tak, že sa s nimi stretávame v rôznych kontextoch. Ak aj nejakému výrazu nerozumieme, ale napriek tomu pochopíme význam vety či odseku, nezaoberáme sa ním a pokračujeme v čítaní ďalej.

Pri takomto čítaní si môžete skombinovať jednu stranu intenzívneho a tri strany extenzívneho čítania. Alebo sa rozhodnete venovať sa intenzívnemu čítaniu pondelky a štvrtky a zvyšok týždňa budete čítať extenzívne.

V každom prípade vám odporúčam čítať viac extenzívne ako intenzívne, aby ste zostali motivovaní posunom v príbehu a nečítali jednu knižku tri mesiace.

Toto platí aj pri použití čítačky, v ktorej si podčiarkujete výrazy. Pokiaľ čítate extenzívne, iba čítate a posúvate sa rýchlejšie dopredu. A keď čítate intenzívne, podčiarkujete si výrazy a sledujete ich v zabudovanom slovníku, a podobne.

Aký je najlepší pomer?

Presný pomer extenzívneho a intenzívneho čítania najlepšie zistíte, keď oba spôsoby vyskúšate. Na začiatok si vyhraďte napríklad 20-30 % vášho času na intenzívne čítanie, počas ktorého pracujete so slovnou zásobou. Zvyšok venujte extenzívnemu čítaniu. Tak najlepšie zistíte, ako vám to bude vyhovovať a baviť vás. Prajem vám príjemné čítanie!

Zaregistrujte sa na webinár a objavte 3 skvelé metódy na učenie sa jazyka, ktoré môžete okamžite zaviesť do praxe.

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová