Preklady vás spomaľujú…
Poznáte ten pocit, keď ste uprostred rozhovoru v cudzom jazyku a niečo vám napadne, ale v češtine alebo slovenčine?
Najprv si to začnete prekladať do angličtiny: premýšľate, aké slová použiť, v akom poradí, ako ich poskladať. Cítite sa trápne, lebo to dlho trvá a váš konverzačný partner čaká, kým sa vyjadríte.
Navyše, keď nemyslíte priamo v angličtine, tak si výrazy a vety prekladáte slovo za slovom. Preto hovoríte pomalšie, znie to neprirodzene a kopírujete český či slovenský slovosled. Ale nie každý jazyk má slovosled taký voľný a flexibilný ako ten náš. Napríklad angličtina má poradie slov celkom jasne určené: podmet + prísudok + zvyšok vety. Nemčina zas kladie sloveso na koniec vety, používa odlúčiteľné predpony a podobne.
…no zároveň vám pomáhajú
Preklady však môžete využiť ako výhodu. Prekladanie je úplne prirodzené, pretože náš mozog si spája nové informácie zvonku s informáciami, ktoré už pozná. Takže sa prekladu neobávajte.
Najmä ak sa učíte nový jazyk, preklady vám môžu veľmi pomôcť a urýchliť proces učenia. Keď budete na vyššej úrovni, budete ho potrebovať čoraz menej. Ak sa chcete dostať zo stredne pokročilej úrovne na pokročilú, kľúčom je začať premýšľať v angličtine či inom jazyku, ktorý sa učíte.
Ako na to? Mám pre vás hneď 11 tipov:
1. Zjednodušujte.
Používajte slová, ktoré už viete povedať.
Neskúšajte za každú cenu vystavať dlhú, komplikovanú vetu, aby ste zneli inteligentne. Snažte sa dohovoriť sa a vyjadriť myšlienku. Takže vetu zjednodušte a rozdeľte na niekoľko kratších.
Napríklad, ak chcete povedať: „Dnes je priam ideálny deň na to, aby sme išli na pláž, pretože počasie je úžasné.“
Povedzte: „Dnes je krásne, poďme na pláž.“
2. Vyhľadávajte informácie priamo v cudzom jazyku
Keď sa potrebujete dozvedieť alebo naučiť niečo nové, vyhľadajte si informácie priamo v cieľovom jazyku.
Keď sa o danej téme dozviete priamo v cieľovom jazyku, v češtine alebo slovenčine sa nad ňou ani nezamyslíte.
A bonusový tip? Nehľadajte preklad novej slovnej zásoby, ale vyhľadajte si jej vysvetlenie v cieľovom jazyku. Alebo si pozrite obrázky. Tak sa učia deti, pozorovaním.
3. Vstrebávajte jazyk z každej strany
Ďalším tipom je masívny input. Čítajte články, blogy, knihy alebo príspevky na sociálnych sieťach v cieľovom jazyku.
Pozerajte filmy, seriály, videá na YouTube. Počúvajte podcasty alebo rádio len v angličtine.
Keď premýšľate, čo budete variť, nájdite si recept priamo v angličtine.
Robte všetko, čo obvykle, len v angličtine namiesto češtiny alebo slovenčiny. Podvedome budete absorbovať nové výrazy, slovosled, gramatiku a výslovnosť.
4. Shadowing
Shadowing je počúvanie hovoreného prejavu a zároveň jeho opakovanie v tesnom závese za rečníkom. Nebudete mať čas premýšľať a prekladať a jazyk si budete všímať podvedome, ako v predchádzajúcom bode.
5. Učte sa z kontextu
Novú slovnú zásobu si vždy zapisujte a učte sa v kontexte. Vďaka tomu sa naučíte frázu ako celok a často si zapamätáte aj situáciu, v ktorej bola použitá. Tým pádom, keď ju budete chcieť použiť, nebudete musieť premýšľať nad jednotlivými slovami, aký člen použiť, aký pád a podobne.
6. Plánujte v angličtine.
Píšete si zoznam úloh, ktoré máte v daný deň urobiť, nákupný zoznam, nové návyky? Napíšte si ho po anglicky.
7. Denník
Píšete si denník? Píšte si po anglicky aj ten.
8. Mobil a počítač
Prepnite si mobil a počítač do angličtiny.
9. Vedomé premýšľanie
Vedome si trénujte premýšľanie v angličtine – ideálne nahlas.
Sadnite si a premýšľajte. Napríklad päť minút denne. Poobzerajte sa okolo seba a popíšte, čo vidíte.
Alebo hovorte o čomkoľvek, čo vám napadne – váš prúd myšlienok. A ak vám to napadne po slovensky alebo po česky, skúste si to premyslieť ešte raz po anglicky.
Spojte toto premýšľanie vo vašom cieľovom jazyku s nejakou činnosťou, ktorú robíte pravidelne. Napríklad cestovanie MHD, umývanie riadu alebo čakanie pri pokladni v obchode.
10. Self-talk
Precvičujte si tiež hovorenie nahlas, napríklad formou „self-talku“. Ak nepoznáte self-talk, prečítajte si o ňom v tomto článku. V rámci self-talku si môžete napríklad zhrnúť obsah knihy, ktorú ste práve dočítali, alebo epizódu podcastu, ktorú ste si práve vypočuli.
Taktiež si môžete zhrnúť svoj deň – čo sa vám stalo, ako ste sa mali, ako ste sa cítili, alebo si povedať, čo vás čaká ďalší deň, ďalší týždeň, aké máte plány do budúcnosti. Môžete tiež opísať, čo práve robíte – napríklad keď varíte alebo šoférujete, alebo popísať, čo sa deje okolo vás.
Môžete si tiež predstaviť fiktívny dialóg s niekým, koho poznáte – pretože na základe predchádzajúcich rozhovorov dokážete predvídať ich reakcie a môžete si tak nacvičiť konkrétny rozhovor na konkrétnu tému. Potom vám to v skutočnej konverzácii pôjde lepšie.
Ak si neviete spomenúť na nejaké slovíčko, snažte sa ho opísať alebo zjednodušiť. Dôležité je nezaseknúť sa a rozprávať ďalej.
Ak je pre vás to slovíčko naozaj dôležité, rýchlo si ho niekam poznačte, aby ste si ho mohli neskôr vyhľadať – a pokračujte v rozprávaní. Keď narozprávate určitý počet hodín, začnete v cudzom jazyku premýšľať automaticky.
11. Kamarát – native speaker
A skvelým spôsobom je aj nájsť si nejakého kamaráta – rodeného hovoriaceho, s ktorým sa budete pravidelne rozprávať.
Vytvorte si plán a začnite ho dodržiavať. Bude vás to veľmi motivovať.
A ak by ste sa chceli naučiť 100 najpoužívanejších frázových slovies v angličtine, pripravili sme pre vás super e-book plný precvičovania, vďaka ktorému si ich uložíte do dlhodobej pamäte.
Už ich nebudete musieť loviť v hlave – budú vám naskakovať automaticky a budete znieť prirodzenejšie, bez dlhého premýšľania a zasekávania sa.
