Odhaľte, čo vás brzdí v učení…
…a získajte zadarmo tipy, ako to zmeniť.

3 NAJVÄČŠIE CHYBY v učení začínajúcich samoukov

Robíte tieto 3 chyby v učení sa jazyka?

Keď sa ľudia začínajú učiť cudzí jazyk (nie ako začiatočníci v jazyku, ale prvý raz skúšajú samoučenie), veľakrát sa dopúšťajú 3 najväčších chýb.

1. CHYBA: Pustia sa do učenia bez plánu.

Chápem, že človek je na začiatku namotivovaný a chce sa do učenia vrhnúť hneď – niečo si pozerať, rozčítať si knihu, vypisovať si slovíčka a gramatiku. Ale ak nemáte plán a nepoviete si presne, čo budete kedy robiť a koľko času tomu denne dáte, tak pravdepodobne vyhoríte. Vynecháte jede-dva dni a už nebudete vedieť nabehnúť.

Preto je lepšie nastaviť si konzervatívnejší plán 20-30 minút denne, ale ten plán treba mať.

2. CHYBA: Nepripravia si zdroje.

Začínajúci samoukovia si povedia, že budú počúvať podcast, pozerať seriál či videá na YouTube. Ale už si nepripravia do zásoby tie materiály samotné. Preto sa vám môže stať, že sa tešíte, že sadnete do auta a budete 30 minút počúvať, ale zistíte, že vlastne nemáte čo. A nechce sa vám hľadať niečo v podcastovej aplikácii, tak nakoniec nepočúvate nič. Tak stratíte kopec času, ktorý ste mohli tomu jazyku venovať.

Preto odporúčam si dať ten extra čas na začiatku a pripraviť sa – vypočuť si kúsky rôznych podcastov, vybrať si, ktoré sa vám páčia, prihlásiť sa na odber. To isté s kanálmi na YouTube – dajte si ich do záložiek, aby ste ich mali poruke.

Výhoda je, že ak vás niečo prestane baviť, ľahko siahnete po ďalšom zdroji a s učením neprestanete.

3. CHYBA: Neveria osvedčeným tipom.

Stáva sa mi, že niekomu poviem, aby sa neučil zo zoznamov typu 500 najfrekventovanejších slov v jazyku. Slovíčka sú v nich len vypísané po jednom, bez kontextu – nebude to fungovať. Radšej si ich vypisujte z textov či podcastov sami.

A človek si potom povie, že toto vyzerá ako skratka a predsa to spraví tak, ako som mu neodporúčala. A sám zistí, že to nefunguje. Vyskúšala som to sama na sebe, keď som sa ešte učila na škole angličtinu a nemčinu. Učila som sa tie zoznamy a zabila som s nimi strašne veľa času.

Odporúčam si takéto rady vypočuť a skúsiť ich naozaj aplikovať. To je tá skratka, ktorú hľadáte.

Zaujímajú vás ďalšie tipy, ako svoje učenie zefektívniť ešte viac?

Stiahnite si môj bezplatný ebook Bez bifľovania, bez stresu: Cudzí jazyk zvládnete aj sami!

Zhrnula som v ňom odpovede na vaše najčastejšie otázky o samoučení, aby každý samouk dosiahol, po čom túži – plynulosť vo vysnívanom cudzom jazyku.

Zadajte svoj mail do formulára nižšie a ebook vám do pár minút pristane v schránke.

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová