VIDEO: Vďaka týmto 4 pilierom sa naučíte akýkoľvek cudzí jazyk

Vďaka týmto 4 pilierom sa naučíte akýkoľvek jazyk

Som presvedčená, že za svoju schopnosť naučiť sa 9 jazykov nevďačím len talentu. Za týmto úspechom stojí moja učebná filozofia, ktorá je založená na 4 základných pilieroch efektívneho učenia sa. Chcete vedieť, ktoré to sú? Pozrite si moje nové video, v ktorom vám ich s radosťou prezradím. 

Naučila som sa 9 jazykov, ale talent za tým nehľadajte

Mnohí ľudia sú prekvapení, že som sa naučila 9 jazykov. Niektorí z nich sa učia jeden cudzí jazyk takmer celý život a napriek tomu ho plynule neovládajú. 

Pre väčšinu ľudí naozaj nie je jednoduché naučiť sa cudzí jazyk a zápasia s tým celý život. Ja som sa v dospelosti učila jeden jazyk za druhým, pričom naučiť sa každý z nich mi  vždy trvalo približne 2 roky.

Dlhé roky som sa samej seba pýtala, ako je to vôbec možné. Samozrejme, ľudia túto schopnosť prisudzujú môjmu talentu na jazyky. Hoci som tušila, že talent za tým nie je, iné vysvetlenie som nemala. 

Pozrite si aj: VIDEO: Je na jazyky potrebný talent? 

Polygloti sa učia inak

Vysvetlenie som našla až v roku 2015, keď som sa zúčastnila polyglotskej konferencie v Berlíne. Tam som prvýkrát v živote spoznala stovky ľudí, ako som ja – ľudí, ktorí sa učia jeden jazyk za druhým a naučili sa ich viac ako 5. Všimla som si, že hoci každý z nás používa iné metódy a postupy, aj tak sa nám podarí jazyk naučiť. 

Stretla som sa so stovkami polyglotov a skúmala som, čo máme spoločné. V čom sa moje učenie sa jazyka podobné ich učeniu? A v čom je náš spôsob učenia sa odlišný od tradičného školského systému, ktorý pozná väčšina ľudí? 

Všimla som si 4 zásadné rozdiely, ktoré my, polygloti, robíme inak. Zovšeobecnila som ich do 4 základných pilierov efektívneho učenia sa jazykov. Som presvedčená, že tieto piliere sú revolučné a dajú vám odpoveď na to, ako sa môžete ľahko a rýchlo naučiť akýkoľvek cudzí jazyk aj vy.

Pozrite si aj: VIDEO: Ako sa naučiť cudzí jazyk? 4 pravidlá

4 základné piliere efektívneho učenia sa jazykov

Vďaka týmto 4 pilierom sa naučíte akýkoľvek jazyk

#1 Zábava

Najdôležitejším pilierom pri učení sa jazykov je zábava. Učenie sa vás skrátka musí baviť. Každého baví niečo iné – niekto si radšej píše rukou do zošita, iný radšej využíva aplikácie. Niekto je hanblivý a radšej sa rozpráva sám so sebou, iný na konverzáciu potrebuje aj ďalších ľudí. 

To isté platí pre materiály. Je veľmi dôležité, aké texty čítate, aké podcasty počúvate či aké seriály sledujete. Keď sa inšpirujete iným človekom, ktorý sa naučil cudzí jazyk, jeho spôsob nemusí fungovať aj u vás. Ak sa vaša susedka naučila po anglicky z dokumentov o planéte Zem, vy ich pozeraním nemusíte dosiahnuť rovnaký výsledok, pretože vás dokumentárne filmy nebavia. Musíte si nájsť iný materiál, akýkoľvek seriál alebo film, ktorý vás zaujme tak, že sa od neho nebudete vedieť odtrhnúť. 

V mojom prípade to boli napríklad Priatelia. Keď som si na strednej škole chcela zlepšiť nemčinu, vyhliadla som si práve tento seriál, pretože som ho milovala. Hoci som na začiatku úplne nerozumela, pozeranie ma bavilo a vydržala som pri ňom hodiny. Pri sledovaní som si napočúvala oveľa viac nemčiny ako v škole, kde som mala k dispozícii len nudné nahrávky.

Práve toto je najväčší problém väčšiny ľudí, ktorí sa učia cudzí jazyk. Učenie sa im nespája so zábavou. Nevedia, že môžu počúvať alebo čítať niečo, čo ich bude baviť. Sú zvyknutí čítať text, lebo je v učebnici, počúvať nahrávku, lebo ju pustila učiteľka v škole. Ale keď vás niečo baví, mozog sa učí úplne inak. Chce toho robiť viac, chce si slovíčka zapamätať, pretože mu takéto učenie prináša zábavu.

„Najdôležitejším pilierom pri učení sa jazykov je zábava. Nájdite si metódy a materiály, ktoré vás bavia, a budete sa učiť s radosťou.”

#2 Intenzívny kontakt s jazykom

Neexistuje zázračná metóda, s ktorou sa naučíte jazyk za 2 mesiace. Jazyku sa musíte venovať. Najmä anglickí rodení hovoriaci, ktorí nie sú veľmi zvyknutí učiť sa cudzie jazyky, si predstavujú, že keď sa budú venovať jazyku 5 minút denne, naučia sa ho za 2 – 3 mesiace na plynulú úroveň. Táto predstava je však pomerne naivná.  

Jazyk je komplexný. Obsahuje tisícky slov, ktoré sa musíte poriadne naučiť. Zároveň tie slová nestačí vidieť alebo počuť len raz. Musíte ich opakovane vidieť a počuť v rôznych kontextoch a zistiť, podľa akých pravidiel sa spájajú. Každý jazyk má svoju vlastnú gramatiku, ktorú si osvojíte tak, že vidíte slová použité v gramatickom kontexte v mnohých príkladoch. Jazyk si musíte načítať, napočúvať a narozprávať. Musíte sa venovať všetkým zručnostiam, ktoré potrebujete. Keď budete napríklad len čítať, nenaučíte sa rozprávať. Čítaním si rozširujete pasívnu slovnú zásobu a celkové porozumenie jazyka, ale v rozprávaní vám nepomôže.

Pozrite si aj: VIDEO: Kedy jazyk naozaj ovládate a ako sa naučiť rozprávať?

7 minút rozprávania týždenne? Málo!

Možno aj vy patríte k tým, ktorí venujú učeniu sa jazyka naozaj pomerne veľa energie i peňazí. Chodíte dvakrát do týždňa na jazykový kurz, takže jazyku venujete približne 3 hodiny týždenne. Ale čo vlastne robíte na hodine? Čítate si texty, lektor vám vysvetľuje gramatiku, vypisujete si slovíčka, počúvate nahrávky, píšete slohy, rozprávate. 

Rozprávanie je len jedna z mnohých činností, ktoré robíte. Na kurze v trvaní 90 minút, ktorý je dvakrát týždenne a má 6 účastníkov, reálne narozprávate približne 7 minút za týždeň. Čas, ktorý strávite precvičovaním rozprávania, je teda veľmi krátky. Predstavte si, že za 7 minút týždenne by ste sa chceli naučiť akúkoľvek inú činnosť. Keď pôjdete do posilňovne a budete 7 minút týždenne dvíhať činky, aké svaly vám asi narastú? Alebo sa chcete naučiť hrať na gitaru, prípadne šoférovať? Na naučenie akejkoľvek činnosti je 7 minút veľmi málo. 

Napriek tomu je pri navštevovaní jazykovky tento krátky čas jediný, v ktorom si precvičujete rozprávanie alebo počúvanie. Nepozeráte doma seriály či filmy, nemáte kontakt s jazykom. Počúvate len lektora alebo nahrávky na hodine, z čoho nemôžete jazyku rozumieť. A preto je veľmi dôležité nastaviť si zábavné učenie tak, aby ste mali dostatočný kontakt s jazykom. 

Ja odporúčam venovať sa jazyku pol hodinku až hodinku denne. Ak sa vám zdá takéto časové rozpätie dlhé, nezabudnite, že prvým pilierom je zábava. Keď si nájdete činnosti, ktoré vás bavia, krásne si ich v rámci bežného dňa rozložíte. Napríklad budete 10 minút niečo čítať, 20 minút si pozriete seriál, 15 minút sa budete učiť slovíčka, 15 minút sa budete rozprávať. 

„Zázračná metóda na naučenie sa jazyka neexistuje. Musíte sa intenzívne venovať všetkým oblastiam jazyka. 

#3 Efektívne metódy

V tradičnom školskom systéme efektívne metódy veľmi nevidíme. Najlepším príkladom je učenie sa slovíčok. Ako to, že sa žiaci v 21. storočí učia v škole stále rovnakým spôsobom? Naučia sa slovíčka, napíšu písomku a učiteľ potom prejde na ďalšiu lekciu bez toho, aby sa vrátil k starým slovíčkam. Pritom už od 18. storočia vieme, ako funguje ľudský mozog. Takýmto spôsobom sa nedokáže naučiť slovíčka nikto. Keď si slovíčka neopakujete, zapamätáte si maximálne 20 % z nich. Potom neviete rozprávať, pretože nedokážete slovíčka použiť. A prídete k záveru, že nemáte talent na jazyky.  

Opakovanie slovíčok je veľmi dôležité. Musíte ich opakovane vidieť. Keď čítate alebo počúvate, slovíčka sa vám v rôznych kontextoch prirodzene opakujú. Najpoužívanejšie slová sa opakujú najčastejšie, takže si ich zapamätáte najlepšie. 

Tento princíp som pochopila, keď som sa učila ruštinu. Zistila som, že gramatiku sa najefektívnejšie učím cez obrovské množstvo cvičení. Nepotrebovala som ani jej vysvetlenie. Mozog na základe množstva príkladov pravidlo pochopí a vie ho aplikovať na ďalšie veci. 

Čítajte aj: Ako sa naučiť po rusky ako začiatočník? 

Zjednodušujte, zjednodušujte, zjednodušujte

Pri swahilčine som zas využila metódu zjednodušovania myšlienok. Keď som nevedela, ako sa po swahilsky povie hypotéka, svojmu lektorovi z Kene som jednoduchými vetami vysvetlila, o čo vlastne ide. Povedala som mu: „Ja a môj priateľ chceme dom, ale dom je drahý. Ja a môj priateľ nemáme veľa peňazí, ale banka má peniaze. Preto my sme išli do banky a povedali sme, vy nám dáte dom, my v ňom budeme bývať. Každý mesiac budeme platiť trochu peňazí a o 30 rokov bude dom náš.” Lektor ma ocenil potleskom. Úžasné je, že mi trvalo možno 5 – 7 minút, kým som tieto vety zosmolila, ale dôležité je, že som sa v rozprávaní nezastavila. Zjednodušila som neznáme slovíčko na jeho podstatu a dokázala som ho vysvetliť. 

Takýchto efektívnych metód je veľké množstvo a sú veľmi dôležitým pilierom učenia sa jazykov. My v Jazykovom mentoringu sa snažíme viaceré z nich šíriť, takže si určite preštudujte náš blog alebo youtubový kanál. Nájdete tam viaceré šikovné metódy, ktoré môžete začať uplatňovať hneď teraz. 

„Efektívne metódy sú veľmi dôležitým pilierom učenia sa cudzích jazykov. Patria medzi ne napríklad opakovanie slovíčok, učenie sa na príkladoch alebo zjednodušovanie myšlienok.”

#4 Systém v učení 

Na to, aby ste sa dokázali naučiť jazyk na plynulú úroveň, si musíte vybudovať systém. Potrebujete učebný plán a vytvoriť si návyky, aby ste sa jazyku dokázali venovať pravidelne a v malých dávkach a aby ste učenie sa nevzdali. Ak sa do učenia vrhnete až príliš nadšene a nevytvoríte si učebný plán a systém v učení, pravdepodobne sa o 2 – 3 týždne vzdáte, lebo „vyhoríte”. 

V rámci systému si stanovte, aké aktivity budete robiť pravidelne. Napríklad takto:

  • Vždy pred spaním si prečítajte jeden krátky článok z časopisu alebo úryvok z knižky. 
  • Pri čítaní si zvýraznite 2 – 4 slovíčka, ktoré si na druhý deň pri raňajkách prepíšte do svojej slovíčkovej metódy (napríklad Goldlist). 
  • Po príchode z obednej prestávky si pozrite jedno 10-minútové video na YouTube. 
  • Cestou do práce autobusom si vypočujte podcast alebo audioknihu.

Už takéto drobné kroky fungujú zázračne. Pretože keď týmto činnostiam venujete určitý čas, po pár týždňoch si vytvoríte návyk a stanú sa pre vás bežnou súčasťou dňa. Nemusíte sa do nich nútiť ani si ich pripomínať. Jednoducho si večer pozriete seriál, lebo sa naň tešíte.

Čítajte aj: 7 tipov, ako vytrvať v učení vďaka jednoduchému systému

Učenie si môžete značiť aj do tabuľky

Keď som sa cez seriály učila nemčinu, vytvorila som si na nástenke tabuľku, kde som si každý deň značila, že som si pozrela 30 minút seriálu. A nešla som spať, kým som tento cieľ nesplnila. Na začiatku som sa musela trochu premáhať, pretože som až tak dobre nerozumela. Ale čím viac kontaktu s nemčinou som získala, tým lepšie som začala rozumieť. Keď som potom pochopila nejaký vtip a zasmiala som sa na ňom, bola to pre mňa taká obrovská motivácia, že už som sa od seriálov nevedela odtrhnúť. Tabuľku som už nepotrebovala, pretože som sa tešila, že si pozriem ďalší diel. 

Mimochodom, na podobnom princípe funguje aj Motivačná tabuľka v našom najobľúbenejšom kurze Akadémia samoukov. Jej absolventi nám opakovane potvrdzujú, že práve ona patrí k ich najobľúbenejším prvkom. Každý si vytvorí svoj individuálny učebný plán a keď sa blíži k 100 % jeho plnenia, tabuľka sa mu vyfarbuje nazeleno a motivuje ho, aby v učení sa vytrval. 

Takéto drobné kroky vás dokážu úžasne motivovať. Pomôžu vám vytvoriť si návyky, vďaka čomu sa dokážete venovať jazyku dlhodobo, až kým sa dopracujete k plynulosti.

„Stanovte si, aké jazykové aktivity budete robiť pravidelne. Po niekoľkých týždňoch si vytvoríte návyk a stanú sa prirodzenou súčasťou vášho života.”

Piliere naozaj fungujú. A nielen pri učení sa jazykov

Mne osobne trvalo pri mojich jazykoch približne 2 roky, kým som sa dostala na plynulú úroveň. Venovala som sa im približne hodinku denne. Využívala som metódy polyglotov, ktoré ma bavili a boli efektívne. A vďaka systému, ktorý som mala nastavený, som mala dostatok kontaktu s jazykom. Viem, že tieto jazyky už nestratím a stačí si ich len trošku „oprášiť”. 

Piliere na naučenie sa cudzieho jazyka sú pomerne jednoduché. Fungujú nielen pri učení sa jazykov, ale aj v iných oblastiach života. Ja sama ich aplikujem pri zdravom stravovaní, otužovaní či chodení do posilky. 

A teším sa, že mi dali za pravdu aj polygloti, keď som odprezentovala tieto 4 piliere vo svojej prednáške na konferencii TED i na mnohých polyglotskych konferenciách. Môžete sa spoľahnúť, že tento princíp naozaj funguje. V Jazykovom mentoringu máme na týchto 4 pilieroch založené všetko. Ak vám dávajú zmysel a zaujíma vás tak trochu iný spôsob učenia sa jazyka, určite sledujte náš kanál na YouTube, náš blog, prípadne i náš Facebook a Instagram. Možno vás z nášho obsahu inšpiruje niečo, čo zaradíte do svojho života a konečne aj vy dosiahnete v jazyku vytúžené výsledky.

A ak sa chcete začať učiť jazyk hneď teraz, pozrite si môj bezplatný webinár, na ktorom vám poviem o 3 skvelých metódach na učenie, ktoré dokážete okamžite zaradiť do praxe.

Zaregistrujte sa na webinár a objavte 3 skvelé metódy na učenie sa jazyka, ktoré môžete okamžite zaviesť do praxe.

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová