V posledných rokoch u nás ruština zažíva ďalší „boom“ a stáva sa čoraz populárnejšou. A keďže ste klikli na tento článok, zrejme oslovila aj vás a chceli by ste sa ju naučiť. Alebo o tom aspoň uvažujete.
Možno by ste sa radi vydali na legendárnu cestu Transsibírskou magistrálou, navštívili Červené námestie s rozprávkovým Chrámom Vasilija Blaženého, prezreli si diela tých najväčších európskych maliarov v petrohradskej Ermitáži alebo sa okúpali v Čiernom mori. Znalosť ruštiny vám otvorí dvere nielen do Ruska, ale do všetkých krajín bývalého ZSSR, kde sa s ňou bez problémov dohovoríte.
No možno sa chcete naučiť po rusky z iných ako cestovateľských dôvodov. Žije, či študuje u nás už pomerne veľa Ukrajincov, Rusov a Bielorusov. Možno ste si medzi nimi našli nových kamarátov, alebo dokonca lásku. Alebo máte pracovné či obchodné dôvody. Možno máte polyglotské ambície a chcete na zoznam jazykov, ktoré ovládate, pridať ďalší. Alebo sa chcete naučiť po rusky len tak, pre radosť. Aby ste si mohli prečítať diela literárnych velikánov v origináli, páči sa vám ruská hudba alebo súčasné ruské seriály, či filmy.
Bez ohľadu na to, prečo sa ruštinu chcete naučiť, môžete sa tešiť. Je pred vami vzrušujúca cesta. Ak z nej máte obavy, pokojne ich pustite z hlavy. Keďže ruština patrí k slovanským jazykom, rovnako ako slovenčina a čeština, nie je pre nás také ťažké naučiť sa ju, ako si pravdepodobne myslíte.
Azbuka mnohých od učenia sa ruštiny odrádza hneď na začiatku. Je pravda, že bez nej ďaleko nezájdete. No naučíte sa ju pomerne rýchlo. Mnohé písmená vyzerajú alebo znejú rovnako ako v latinke. A niekedy aj oboje, napríklad písmená A, K, M, O, T. Iné písmená, konkrétne B (Б), V (B), G (Г), D (Д), Z (З), L (Л), N (Н), P (П), R (Р), S (С) a F (Ф) vyzerajú síce inak, no znejú úplne rovnako ako v slovenčine. Takže celkom neznámych nám ostalo už len zopár. Veď posúďte sami. Koľko písmen na obrázku ste nikdy nevideli?
Nech chytíte do rúk akúkoľvek učebnicu ruštiny, na jednej z prvých strán budete mať kompletnú tabuľku azbuky, väčšinou aj s jej slovenskými ekvivalentmi. A veľkou výhodou je, že jednotlivé písmená sa (takmer) vždy vyslovujú rovnako. Aby ste si ju osvojili čo najskôr, odporúčam vám prepisovať si všetky ruské slová, s ktorými sa stretnete, do zošita, alebo aspoň niekam na papier. Pekne rukou, pretože keď si niečo píšeme rukou, oveľa lepšie a rýchlejšie si to zapamätáme. A ak si nebudete prepisovať iba jednotlivé slová, ale aj nejaké krátke texty, pôjde vám to ešte rýchlejšie. Vždy, keď si nebudete istí, čo niektoré písmenko znamená, nakuknite do tabuľky. Ani sa nenazdáte a o chvíľu už budete čítať všetky slová tlačeným bez problémov.
Prečo spomínam tlačené písmo? Lebo v ruštine, rovnako ako v slovenčine, existuje aj písaná forma azbuky. No žiaden strach! Aj tá je podobná slovenčine. Pamätáte sa, ako sme si v prvej triede x-krát trénovali jednotlivé písmenká, až kým sme ich nevedeli krásne napísať? Teraz to môžete zužitkovať.
Pýtate sa, prečo by ste sa mali učiť aj písanú azbuku? Veď tlačená vám stačí. Áno, aj nie. Keď do nej to prvotné úsilie vložíte, odmenou vám bude rýchlosť a efektívnosť. Či už sa budete chcieť učiť slovíčka metódou Goldlist, robiť si poznámky z nejakého zaujímavého podcastu alebo videa, písaným si to poznačíte oveľa rýchlejšie. Navyše, Rusi píšu rukou výlučne písaným, takže ak vám nejaký kamarát pošle pohľadnicu, bez problémov si ju prečítate. A keď uvidíte niečo podobné ako na nasledovnom obrázku, už nikdy nezaplačete. 😉
Ďalším dôvodom je, že Rusi vo veľkom využívajú kurzívu, či už ide o texty na internete alebo v knihách. A tá sa viac podobá na písanú než tlačenú azbuku. Takže ak už písanú ovládate, o chvíľu budete mať v malíčku aj kurzívu.
A teraz, keď už viete čítať aj písať v azbuke, môžete si bez problémov nájsť zaujímavé video na YouTube či podcast, prečítať ľubovoľnú knihu, objednať jedlo či kávu v reštaurácii, kúpiť lístky na tú vysnívanú cestu Transsibírskou magistrálou a pri cestovaní sa nestratiť. Nespoliehajte sa totiž, že všetky cestné tabule, názvy ulíc, obchodov atď. budú napísané aj v latinke.
S ruštinou ešte len začínate alebo ste sa ju učili kedysi dávno v škole a už si z nej veľa nepamätáte? To vôbec nevadí! Hravo sa ju naučíte aj sami, z pohodlia vášho domova. Ak je to váš prvý cudzí jazyk, alebo ste sa doteraz učili jazyk(y) len v škole či jazykovke, zrejme sa pýtate, ako na to, a či je takéto „samoučenie“ vôbec pre vás. Mám pre vás hneď dve dobré správy: po prvé, každý sa dokáže naučiť jazyk ako samouk a po druhé, je to jednoduché a dokonca zábavné!
Keď sa učíte sami, vy sami si vytvárate svoj učebný plán a vyberáte si kedy a z čoho sa budete učiť. Nemusíte prechádzať každú stranu v učebnici, vypracovať všetky cvičenia, ani sa bifľovať stĺpce slovíčok bez kontextu, ako v škole. Určite z vlastnej skúsenosti viete, aké „efektívne“ takéto učenie sa cudzieho jazyka je.
V jazykovke sa síce učíte v menších skupinkách a väčšinou preto, že sa učiť vy sami chcete, no niektorí ľudia sa jazyk aj tak poriadne nenaučia napriek tomu, že už chodia na kurzy niekoľko rokov. Prečo? Možno sú jedným z dôvodov nezáživné učebnice, ktoré vám vybrali a vy sa učíte, ako cudzincovi vysvetliť cestu na stanicu, takže prvotné nadšenie z vás rýchlo opadlo. Alebo preto, že keď sa chcete naučiť viesť plynulú konverzáciu, nestačí, keď sa k slovu dostanete 3x za hodinu a poviete jednu vetu. Alebo preto, lebo si myslíte, že na to, aby ste si jazyk osvojili, stačí chodiť na kurz 2x do týždňa a mimo týchto hodín nerobiť s jazykom nič.
Ako samouk si vy sami vyberáte metódy a materiály, ktoré vás osobne zaujímajú a učíte sa vtedy, kedy vám to vyhovuje. A nemusíte sa učiť len z učebnice. Môžete počúvať podcasty alebo audioknihy, aby ste si zlepšili porozumenie hovorenému slovu a rôznym prízvukom, čítať knihy či články na internete a tým si rozširovať slovnú zásobu, trénovať rozprávanie na káve s kamarátmi alebo cez Skype s učiteľom, aby ste sa potom na cestách bez problémov dohovorili. To už znie oveľa zábavnejšie, však? A aktivít na výber máte desiatky, takže určite nájdete niečo, čo vás bude baviť.
To, či sa jazyk naučíte alebo nie, závisí len od vás. Bez ohľadu na to, akú úroveň chcete v ruštine dosiahnuť, je dôležité, aby ste dodržiavali 4 základné piliere.
Keď s jazykom ešte len začínate, učebnici sa úplne nevyhnete a ani to neodporúčame. Ako si vybrať tú správnu? Na to sme sa zamerali v tomto článku. Podrobnejší postup nájdete vo videokurze Kľúč k jazykom, vrátane toho, na čo si dať pri výbere pozor, ako s takouto učebnicou pre samoukov pracovať a ktoré konkrétne knihy odporúčame. No jedným z veľmi dôležitých kritérií je, aby bol v učebnici vyznačený prízvuk (vyzerá ako naše dĺžne nad slabikami).
Okrem práce s učebnicou je na začiatku učenia sa akéhokoľvek jazyka veľmi dôležité čo najviac počúvať. Prečo? Aby ste „dostali do ucha“ správnu výslovnosť a prízvuk bez toho, aby ste sa museli bifľovať teóriu z fonetiky a fonológie. A aby ste sa neskôr nemuseli nesprávnu výslovnosť odúčať. Keď už máte niečo dlho zaužívané, vyžaduje si oveľa viac času aj úsilia preučiť sa to, ako naučiť sa to správne hneď na začiatku. A čo počúvať? Možností je veľa. Môžu to byť nahrávky ruských textov v učebnici, podcasty, audioknihy, videá na YouTube, seriály.
Veľa ľudí považuje gramatiku za najdôležitejšiu časť jazyka, čo majú zakorenené zo školských čias, a venujú jej množstvo času. Boja sa jej, myslia si, že sa budú musieť bifľovať pravidlá a poučky. V skutočnosti to tak vôbec nie je. Cieľom učenia sa gramatiky je jazyk pochopiť. Netreba jej prikladať takú dôležitosť, hlavne nie zo začiatku učenia. Navyše, Rusi vás pochopia, aj keď urobíte nejakú gramatickú chybu.
A veľa vecí sa vyrieši samo. Ako jazyk funguje, zistíte prirodzene a podvedome – zo začiatku pri pracovaní s učebnicou, neskôr aj s prirodzenými zdrojmi. Skloňovať podstatné mená a časovať slovesá sa nemusíte učiť „šprtaním“ tabuliek so vzormi. Naučíte sa to prirodzene pri vypĺňaní cvičení a podvedome si to budete všímať aj pri počúvaní nahrávok a čítaní rôznych textov. A ako som už spomínala, ruština nie je od slovenčiny až taká odlišná. Máme rovnaký počet pádov, aj rovnaké rody, čo je obrovská výhoda, keď si to porovnáme napríklad so slovenčinou a nemčinou.
To závisí od toho, na akú úroveň sa v ruštine chcete dostať, ako intenzívne sa budete učiť a aké jazyky už ovládate. Ak by sme to mali zovšeobecniť, naučiť sa nový jazyk od nuly na úroveň B2 (úroveň pohodlnej plynulosti) zaberie približne 500 hodín. Takže ak sa budete učiť hodinku denne, bude vám to trvať zhruba 1,5 – 2 roky (podľa toho, či sa budete učiť stále alebo s prestávkami). No ak už nejaký podobný slovanský jazyk ovládate, napríklad ukrajinčinu alebo bieloruštinu, naučíte sa po rusky oveľa rýchlejšie. Navyše, aj v ruštine nájdete prevzaté slová z angličtiny, nemčiny či francúzštiny, takže znalosť týchto jazykov vám tiež môže pomôcť.
V prvom rade nezabudnite na 4 základné piliere, o ktorých sme si hovorili – učenie vás musí baviť, je potrebné, aby ste mali s jazykom veľa kontaktu, využívali efektívne metódy a učili sa systematicky.
Váš učebný plán môže v praxi vyzerať napríklad takto:
Chodíte do práce? Ráno, cestou do práce, si nebudete na mobile kontrolovať emaily, ale vypočujete si jednu epizódu podcastu Russianpodcast.eu, čo vám zaberie cca 15 min. Cestou z práce si v aplikácii Anki precvičíte nové slovíčka, ktoré ste si včera zapísali – 10 min. Počas umývania riadu po večeri si môžete vypočuť ešte jeden podcast, hoci len na 5 min. Keď už máte upratané, nájdete si polhodinku času na prácu s učebnicou a keď skončíte, opäť si zapíšete novú slovnú zásobu do Anki – 15 min. Voilá! Ani ste sa nenazdali a strávili ste s jazykom viac ako hodinu. A teraz sa už môžete ísť venovať manželke a deťom s dobrým pocitom, ako ste sa v jazyku opäť posunuli.
Dovolenkujete? Pri raňajkách na terase si pozriete nové YouTube video z vášho obľúbeného kanála Russian with Max – 10 min. Na pláž si vezmete zjednodušenú knižku v ruštine so slovenským prekladom a počas opaľovania si čítate – 30 min. Len pozor, aby ste sa príliš nezačítali a nespálili. 😉 Večer vyrazíte s priateľmi do ulíc a keď sa vrátite do hotela, sami sebe prerozprávate, aký ste mali deň – 5 min.
Máte práve prázdniny? Počas cesty MHD na stretko s kamarátmi nescrollujete bezcieľne Instagram, ale preopakujete si nové slovíčka v aplikácii Anki – 10 min. Keď sa podvečer ochladí, idete si zabehať a popri tom počúvate podcast – 20 min. Po behu si dáte rýchlu sprchu, počas ktorej si zhrniete, čo zaujímavé ste sa z podcastu dozvedeli – 5 min. Už si chcete len vyložiť nohy a oddychovať. K tomu si pustíte váš obľúbený seriál Как я стал русским – 30 min.
Ste na materskej s bábätkom? Aj počas tohto náročného, no krásneho obdobia sa dokážete učiť cudzí jazyk. Kočíkovanie je ideálny čas na počúvanie podcastov či audiokníh. Počas jednej prechádzky môžete takto napočúvať 15 – 60+ min. Keď váš drobec poobede zaspí, prejdite si jeden goldlistový zoznam slovíčok, alebo si zapíšte nový – 20 min. Keď ho večer ukladáte do postieľky, určite mu čítate rozprávky. Tie môžete nahradiť dvojjazyčnou knižkou – 15 min.
Však je to samoučenie oveľa jednoduchšie a zábavnejšie ako ste si mysleli? Stačí vám vyplniť hluchý čas, ktorý nijako produktívne nevyužívate. Päť minút sem, desať minút tam a čas strávený učením sa nám pekne nazbiera. Tak už si len premyslite svoj učebný plán a pustite sa s chuťou do toho. 😉
Kiež by som aj ja poznala tento spôsob učenia sa, keď som s ruštinou začínala. Azbuku som sa naučila sama pred začiatkom prvého semestra, pretože som sa ruštinu rozhodla študovať na univerzite. No tam to pokračovalo klasickým školským systémom, bifľovaním sa tabuliek so vzormi skloňovania a časovania, všetkých výnimiek a poučiek. Učenie sa ruštiny bolo všetko, len nie zábava – suchá teória, nudné texty so zastaranou slovnou zásobou a takmer žiadne rozprávanie.
Jazykový mentoring a samoučenie som objavila až po škole. A bola som úplne nadšená! Netušila som, že učenie môže byť také zábavné. Cestou do práce som počúvala podcasty, po nociach pozerala seriály, od ktorých som sa nemohla odtrhnúť, cez internet som si našla Rusku na konverzácie a odhodlala som sa čítať v ruštine aj knihy, na čo som si predtým netrúfala. Za 2 mesiace som sa týmto spôsobom po rusky naučila viac, ako v škole za 5 rokov! A vôbec som nemala pocit, že sa učím.
Neopakujte moju chybu a nečakajte, že v škole či na kurze vás jazyk niekto naučí. Skúste to sami a uvidíte, aké dokáže byť učenie efektívne a zábavné. A ak by ste s tým učením sa ruštiny od nuly chceli pomôcť, vo videokurze Kľúč k jazykom vás prevedieme celým procesom krok za krokom. Už sme takto pomohli napríklad aj Soni, Lenke, Lucke, Lenke či Mirke, ktoré dosiahli krásne výsledky. 🙂
Páčil sa vám tento článok a radi by ste získali ďalšie overené tipy na učenie sa jazykov?
Myslíte, že učenie sa jazykov je zdĺhavé a ťažké a okrem toho, aj tak nemáte na jazyky talent? A navyše nemáte ani čas chodiť do jazykoviek? Ide to jednoduchšie, ako si myslíte! Odhaľte 3 prekvapivo jednoduché metódy ako sa naučíte cudzí jazyk za dva roky, aj popri práci na plný úväzok v bezplatnom webinári jazykovej mentorky Lýdie Machovej.