VIDEO: Ako si zlepšiť gramatiku?

ako si zlepšiť gramatiku?

Snáď niet lepšieho spôsobu zlepšenia gramatiky v cudzom jazyku ako cez knižku s cvičeniami. Pretože práve tieto cvičebnice sú robené tak, aby ste si mohli precvičiť gramatiku na tých najlepších príkladoch, vetách a slovných spojeniach.

Keď si takýchto cvičení budete robiť veľa, pravidelne a systematicky, vaša gramatika sa jednoznačne zlepší a pozitívny posun pocítite aj pri rozprávaní a celkovom používaní cudzieho jazyka.

Ako si vybrať?

Na Slovensku a v ČR máme obrovskú výhodu, pretože máme mimoriadne širokú ponuku takýchto kníh. Stačí zájsť do lepšie zásobovaného kníhkupectva a pozrieť sa, čo všetko je v predaji pre váš jazyk na vašej úrovni.

Viacerí istotne poznáte české alebo slovenské knihy od vydavateľstva Polyglot. K dispozícii je napríklad Cvičebnica gramatiky pre francúzsky, nemecký, anglický a ruský jazyk. Tieto cvičebnice môžem vrele odporučiť, ja sama som ich používala, no občas bývajú vypredané a je náročnejšie ich zohnať. V Cvičebnici sú na ľavej strane cvičenia a na pravej odpovede, takže si viete ihneď a pohodlne skontrolovať správnosť.

Ďalej máme knižky, ktoré sa zameriavajú napríklad na typické chyby v jazyku. Nemčinárom odporúčam knihu z edície Deutsch üben z vydavateľstva Hueber. Výber je bohatý pre rôzne úrovne, mne osobne sa veľmi osvedčila Weg mit den typischen Fehlern. Autori v nej zozbierali typické chyby, či už je to používanie akuzatívu, datívu alebo podobných gramatických javov. Pre každý z nich uviedli prehľadné príklady s možnosťou precvičenia.

Ak si z takejto knižky dáte denne jednu-dve strany, za dva mesiace ju pohodlne prejdete a zaplníte medzery vo svojich znalostiach.

Ak vás v nemčine trápia konkrétne nepravidelné slovesá, vyskúšajte našu digitálnu cvičebnicu Nemecké nepravidelné slovesá ľavou zadnou! Zhrnuli sme v nej 50 najpoužívanejších nepravidelných slovies a vytvorili sme k nim 5 rôznych typov cvičení, aby vám začali tie správne tvary nabiehať na jazyk úplne automaticky a bez premýšľania. Znie to dobre? Tu ju môžete získať.

Španielčinárom zas dávam do pozornosti knihu Para practicar el Indicativo y el Subjuntivo, pretože ak sa učíte španielčinu na pokročilej úrovni, už viete, aký veľký problém dokáže byť subjuntivo – najťažšia časť španielskej gramatiky. Ak vám toto robí problém, vezmite si knižku, kde je podrobne vysvetlený tento jav a precvičujte si ho na množstve cvičení. Tak získate istotu pri jeho používaní v španielčine vo všetkých situáciách.

Pre francúzštinu som pre zmenu objavila ďalšiu skvelú knižku, ktorú si prechádzam v rámci zlepšovania tohto jazyka. 50 Ways To Improve Your French: Teach Yourself obsahuje príjemné kapitolky, nie dlhšie ako dve strany, ktoré postupne prejdete povedzme v priebehu dvoch mesiacov.

Nezabudnite sa vrátiť k chybám, ktoré ste robili včera alebo predvčerom. Opakované precvičovanie je dôležité pre naučenie sa správneho používania daných gramatických javov.

Ak si to prejdete len raz, nebude to mať až taký účinok. Dodržte tieto jednoduché zásady a budete sa môcť tešiť z toho, ako sa vám francúzština alebo iný jazyk postupne zlepšuje.

Kto hľadá, ten nájde!

Ak máte pocit, že vaše gramatické znalosti vykazujú medzery, choďte do kníhkupectva a vyberte si z bohatej ponuky. Ak sa učíte niektorý z väčších európskych jazykov, o knižky nebudete mať núdzu. A ak by ste si nevybrali v kamennom obchode, využite priam bezodnú ponuku online kníhkupectiev na internete.

Knižku si položte na dobre viditeľné miesto, aby ste ju mali na dosah ruky. Každý deň si spravte jednu dve strany alebo kapitolu cvičení. Vďaka tomuto systematickému prístupu už čoskoro zaznamenáte pozitívne výsledky.

Zaregistrujte sa na webinár a objavte 3 skvelé metódy na učenie sa jazyka, ktoré môžete okamžite zaviesť do praxe.

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová