8 tipov, ako sa učiť nemčinu s deťmi – hravo a zábavne

Nemcina s detmi_titulny obrazok

Aký lepší dar môžete dať svojmu dieťaťu do vienka ako znalosť cudzieho jazyka? V budúcnosti ho to môže posunúť nielen po osobnostnej stránke, ale taktiež mu to otvorí brány k štúdiu alebo k práci jeho snov. Je pravda, že v Jazykovom mentoringu sa zameriavame hlavne na vzdelávanie dospelých, no máme medzi klientmi mnoho mamičiek, ktoré učia cudzí jazyk svoje ratolesti a posúvajú nám svoje tipy. V tomto článku sme pre vás zhrnuli stránky a materiály na nemčinu pre deti.

Teraz je ten najlepší čas!

Pamätáte si, ako sa vám v detstve všetko učilo ľahšie, nové poznatky ste priam nasávali každý deň a svet bol pre vás jedno veľké ihrisko? Či to boli rôzne motorické zručnosti, množstvo rozmanitých informácií či materinský jazyk, neustálym skúšaním a opakovaním ste zvládli hravo takmer každú prekážku.

Rovnako dobre to funguje aj pre cudzí jazyk a je na rodičoch, aby deti v učení sa jazyka podporili.

Viete čo je na tom najlepšie? Učíte sa spolu s deťmi! Aj keď sú zdroje na prvý pohľad jednoduchšie, pravidelným opakovaním si upevňujete naučené frázy a dokážete pohotovejšie reagovať. Zaujímate sa o jazyk a sami si vyhľadáte ďalšie veci. Pri využívaní autentických zdrojov ste v kontakte so živým jazykom. Pri detských zdrojoch sa kladie dôraz na peknú výslovnosť, takže si nevytvoríte zlozvyky.

8 zaujímavých zdrojov na nemčinu pre deti

Pochopiteľne, nie každý z nás má doma prichystanú zásobu vhodných knižiek či hier pre deti v nemčine. A nie všetko sa dá dať dokopy takpovediac na kolene. Preto by sme vám chceli dať niekoľko odporúčaní, kde nájdete rôzne zaujímavé stránky alebo aplikácie na internete, aby ste sa do nemčiny spolu so svojimi deťmi mohli pustiť ešte dnes. Samozrejme, je dobré mať aspoň základy nemeckého jazyka, aby ponúkané zdroje neboli pre vás veľkou neznámou.

1. Deutsch mit Socke

Deutsch mit der Socke

Neviete, kde začať a nájsť nemčinu pre začiatočníkov? Čo by ste povedali na šikovný video kurz Deutsch mit Socke, ktorý vás prevedie prvými krokmi v nemeckom jazyku. Esther spolu so svojím kamarátom Socke (po slovensky „Ponožka“) vás vo viac ako tridsiatich krátkych filmoch vezmú na jazykové dobrodružstvo a predstavia vám nemecký jazyk hravou formou.

K dispozícii máte aj takzvaný Schülerheft, teda pracovný zošit, s úlohami pre detského diváka a pokynmi pre vyučujúceho, ktorého rolu preberáte vy ako rodič.

Vhodné pre vekovú kategóriu: 5 až 10 rokov

2. Die Seite mit der Maus

Seite mit der Maus

Poznáte legendárnu myšku, ktorá so svojimi kamarátmi zažívala a ešte stále zažíva rôzne dobrodružstvá? Jedna z najúspešnejší detských relácií v nemeckej televízii sa dočkala aj svojej vlastnej internetovej stránky plnej zábavných a informatívnych videí, nahrávok, pesničiek a interaktívnych hier. Obsah aj vzhľad je prispôsobený malému divákovi, ale zaujímavými stránkami určite nepohrdnú ani dospeláci.

Die Maus aplikacia

Videá a hry s myškou si môžete stiahnuť do mobilu aj vo forme šikovnej aplikácie.

Vhodné pre vekovú kategóriu: 6 až 9 rokov

3. Die Seite mit dem Elefanten

Seite mit dem Elefanten

Verný kamarát myšky, modrý sloník, sa taktiež dočkal vlastnej stránky s obsahom vhodným pre ešte menšie detičky. Nájdete tam celé seriálové epizódy, hádanky a interaktívne hry, ako aj tipy na modelovanie a majstrovanie s deťmi. 

Vhodné pre vekovú kategóriu: 3 až 6 rokov

4. Podcast BR Kinder

Podcast BR Kinder

Ak radi počúvate podcasty, určite vás potešíme správou, že nemčina do ucha jestvuje aj pre detského poslucháča. Pod hlavičkou BR Kinder nájdete množstvo relácií na počúvanie a pozeranie. Či už ide o čítanie rozprávok na dobrú noc, rozhlasové relácie, detské správy alebo vedomostné programy, to všetko nájdete na stránke BR Kinder Hören. Jednotlivé epizódy si môžete vypočuť priamo v počítači, stiahnuť na počúvanie offline, alebo využiť šikovné riešenie v podobe aplikácie na počúvanie podcastov, ako je napríklad Audio Now.

Okrem toho vás na stránke čaká aj množstvo videí na aktuálne témy, detský lexikón, reportáže a seriály, to všetko určené detskému divákovi.

Vhodné pre vekovú kategóriu: 6 až 12 rokov

5. ZDFtivi

ZDFtivi

Televízna stanica ZDF má pre deti pripravenú celú samostatnú zónu pod hlavičkou ZDFtivi. Nájdete v nej kratšie vzdelávacie relácie a spravodajstvo s názvom logo! určené deťom či dokonca celovečerné filmy a rozprávky. Pri mnohých z ponúkaných relácií máte možnosť zapnúť si titulky v nemeckom jazyku, na druhej strane sú zas niektoré prístupné iba na území Nemecka. Napriek tomu je výber bohatý a určite si nájdete program, ktorý zaujme vás i vaše deti.

Vhodné pre vekovú kategóriu: 3 až 13 rokov

6. Der kleine ICE

Der kleine ICE

Máte doma malých milovníkov vláčikov? Potom ich určite potešíte stránkou nemeckých železníc Der kleine ICE špeciálne pre deti. Stiahnite si elektronický časopis miniLok (3 až 6 rokov) alebo LeseLok (7 až 12 rokov) a spolu sa pustite do dobrodružstiev na železnici.

Na stránke nájdete okrem toho aj pestrý komiks, veľa zaujímavých článkov, cestovateľský denník lokomotívy Idy, milé videá o vláčikoch, či rôzne hry.

Vhodné pre vekovú kategóriu: 3 až 12 rokov

7. Klexikon

Klexikon

Sú vaše deti vo veku, kedy sa už zaujímajú o svet okolo seba a chceli by sa dozvedieť viac? Keďže obľúbené knižné alebo internetové lexikóny nie sú vždy vhodné pre detského čitateľa, vznikol Klexikon – špeciálny detský internetový lexikón v nemeckom jazyku, zjednodušene povedané Wikipédia pre deti.

12 vedomostných oblastí s viac ako 2700 položkami potešia každého chlapca či dievča túžiacich po odhaľovaní tajomstiev tohto sveta. Zároveň ide o skvelý zdroj na prípravu školských prác a rozširovanie si tematickej slovnej zásoby.

Vhodné pre vekovú kategóriu: 8 až 13 rokov

8. Internet-ABC

Internet-ABC

Platforma Internet-ABC, alebo po našom internetová abeceda, ponúka obsah zaoberajúci sa bezpečným používaním internetu. Keďže jazykové zdroje odporúčané v tomto článku si vyžadujú využívanie internetu, je vhodné pamätať i na túto stránku a naučiť deti používať vymoženosti modernej doby bezpečne a správne. A keďže sú stránky v nemčine, naučíte sa spolu s nimi nielen pravidlá používania internetu, ale si zároveň precvičíte aj nemecký jazyk. 

Na stránkach nájdete obsah určený priamo deťom, ale taktiež i rodičom a učiteľom.

Vhodné pre vekovú kategóriu: 5 až 12 rokov

Zapojte nemčinu do každodenného života

Ako teda zapojiť vaše dieťa do učenia sa cudzieho jazyka, aby ho to bavilo a učili ste sa spoločne? Nižšie nájdete niekoľko tipov, ktoré môžete prispôsobiť veku a záľubám vašich ratolestí.

1. Buďte kreatívni

  • Vymýšľajte príbehy. Už niekoľkými jednoduchými otázkami dokážete dieťa primäť, aby vám porozprávalo o svojom imaginárnom svete či priateľoch. Ako sa volajú a kde bývajú? Aké je ich obľúbené jedlo a čo najradšej robia? Rozvíjajte príbeh ďalšími otázkami a nechajte prehovoriť detskú fantáziu.
  • Má vaše dieťa obľúbenú rozprávku alebo postavičku? Nechajte si porozprávať, o čom bol dej a kam sa príbeh môže uberať ďalej. Podnieťte dieťa, aby vymyslelo úplne nové dobrodružstvá.
  • V detských príbehoch sa často stretneme s chytľavými pesničkami, a ak vaše dieťa rado spieva, určite ho v tom podporte. K spevu môžete pridať i malé divadelné predstavenie a zahrajte si časti príbehu, ktoré sú obzvlášť obľúbené.

2. Buďte praktickí

  • Od určitého veku zapájajte svoje deti aj do diania v domácnosti. Čo tak spojiť tieto činnosti s nemčinou? Zavolajte dieťa, aby vám pomohlo pripraviť nákupný zoznam do obchodu. Spoločne zistite, čo vám chýba napríklad v chladničke, alebo čo je v akcii v letáku z obchodu a pomenujte to po nemecky.
  • Čakajú vás cez víkend domáce práce? Porozprávajte sa, čo treba spraviť a ako si rozdelíte úlohy. To všetko v nemeckom jazyku.
  • Ak je vaše dieťa ešte primalé na aktívne zapojenie sa do spomínaných aktivít, môžete sa s ním zahrať na obchod v detskej izbe a použiť skutočné alebo hračkárske potraviny alebo iné vhodné predmety. Upečte spolu koláč, poskladajte stavebnicu, či poobliekajte bábiku a rozprávajte sa o činnostiach, ktoré sa pritom vykonávajú. Namiesto dlhého vysvetľovania tak umožníte dieťaťu opakovane zažiť skutočné situácie a upevňovať si naučené znalosti.

3. Poznajte svoje dieťa

  • Ako rodič najlepšie viete, čím vaše dieťa práve žije, čo ho mimoriadne zaujíma a na čo reaguje pozitívne. Podľa veku a obľúbenej aktivity sa mu primeraným spôsobom pokúste sprostredkovať informácie v nemeckom jazyku.
  • Obľúbený film, či seriál sa dá pozerať aj v nemeckom dabingu. Jestvujú k obľúbenému príbehu aj knižky? Potom si ich určite zadovážte v nemčine a začnite spolu čítať.
  • Mnohé počítačové hry majú preklad do nemčiny a sú k nim aj doplňujúce návody. Zahrajte sa spolu a budete tak mať okrem kontaktu s jazykom nielen kontrolu nad časom, ktorý vaše dieťa strávi za počítačom, ale zároveň prejavíte záujem aj o jeho záľuby. 

Dnes začíname!

Aj keď sa možno obávate, či je vaša vlastná jazyková úroveň dostatočná, s pomocou podporných materiálov spomenutých vyššie istotne zvládnete i túto úlohu. Dieťa si vďaka nim osvojí správnu výslovnosť, živú slovnú zásobu, a ak ho podporíte i v rozprávaní, jazyk začne čoskoro aj samo aktívne používať. Inšpirujte sa inými rodičmi, ktorí sa úspešne pustili do jazykového vzdelávania svojich detí, ako je napríklad Petra stojaca za projektom DoubleBubble, a nebojte sa nadviazať s nimi kontakt.

Pomôžte dieťaťu pracovať so zdrojmi a stanovte hranice pre používanie obrazoviek

Na začiatok si vyberte jeden jazykový zdroj a sami ho preskúmajte. Stránku alebo aplikáciu potrebujete poznať nielen po obsahovej, ale aj po technickej stránke, aby ste mohli byť svojmu dieťaťu nápomocní. Nemčina na počúvanie, čítanie alebo pozeranie sa dá totiž nájsť zadarmo na veľkom množstve stránok, preto je dobré, vybrať si na začiatok jednu, maximálne dve a pozrieť sa na ne podrobnejšie.

Taktiež hneď na začiatku stanovte hranice a určite, kedy, kde a koľko času môže vaše dieťa stráviť s počítačom, tabletom alebo mobilom. Toto platí nielen na nemčinu, ale takéto hranice treba mať určené aj pri iných online aktivitách. Ak by ste potrebovali v tomto smere poradiť, veľa tipov nájdete i na stránke skvelej iniciatívy Schau hin!, ktorá podáva pomocnú ruku pri mediálnej výchove detí.

Nemčina pre deti? Zábava musí byť na prvom mieste.

V neposlednom rade vždy pamätajte na to, že kontakt s nemeckým jazykom by mal vaše dieťa baviť. Nenásilnou formou ponúknite dieťaťu zaujímavý obsah a primerane sa mu venujte. Ak aj staršie dieťa necháte na chvíľu na internete samé, nezabudnite sa ho vždy opýtať, čo robilo, čo zaujímavé videlo, čítalo alebo sa dozvedelo. Prejavíte tak záujem nielen o jeho záľuby a vnútorný svet, ale taktiež krok za krokom v ňom budujete dôveru.

Vybrali ste si zaujímavú stránku, vytvorili čas a priestor pre vás a vaše dieťa? Po dôslednej príprave vám tak už nič nestojí v ceste, aby ste spolu so svojimi deťmi vyrazili na jedno veľké jazykové dobrodružstvo!

A ak sa učíte nemčinu ako samouk aj vy sami, prečítajte si náš prehľad nemeckých modálnych slovies, spolu s tipmi, ako sa ich naučiť. Modálne slovesá nie sú strašiak!

A ak svoje deti chcete naučiť radšej po anglicky, nenechajte si ujsť rozhovor s mamičkou Monikou, ktorá svoju päťročnú dcéru naučila po anglicky za dva roky.

05/2020

Zaregistrujte sa na webinár a objavte 3 skvelé metódy na učenie sa jazyka, ktoré môžete okamžite zaviesť do praxe.


Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová