Ruský prízvuk ľavou zadnou! – 1. časť (podcasty)

počúvanie ruských podcastov

Ruština sa u nás po rozpade ZSSR v roku 1989 dostala do nemilosti a takmer úplne zmizla zo školských osnov. Nahradila ju nemčina a angličtina a nejaký čas vôbec nebola možnosť sa tento jazyk učiť. No v posledných rokoch zažíva ďalší boom a stáva sa čím ďalej populárnejšou. A niet sa čomu čudovať, veď vo svete ňou hovorí takmer 290 miliónov ľudí a je oficiálnym jazykom v 17 krajinách. Ak sa chystáte cestovať na východ od našich hraníc, práve ruština vám pomôže dohovoriť sa s miestnymi. Je akousi „angličtinou Východu“. Okrem toho je aj dôležitým obchodným jazykom.

Vo všeobecnosti sa považuje za pomerne ťažký jazyk, no pre nás Slovanov nie je až taký problém naučiť sa ju. Hoci nie je taká sexy ako francúzština, je melodická. No jej výslovnosť prízvuk dokážu potrápiť aj nás. Ako ich zdolať?

Ak si chcete vylepšiť prízvuk v ruštine, v podstate máte 2 možnosti:

  1. Naštudovať si fonetiku a fonológiu a zapamätať si, ako sa mení výslovnosť samohlások v závislosti od toho, na ktorej pozícii pred alebo za prízvukom stoja a podľa toho ich redukovať. No najprv musíte vedieť, kde sa ten prízvuk nachádza. To nie je až také jednoduché, keďže je, na rozdiel od slovenčiny, pohyblivý a v rôznych pádoch toho istého slova môže byť na rôznych hláskach. A mimochodom, viete, že spoluhlásky sa v ruštine vyskytujú v pároch a každá má svoju mäkkú aj tvrdú verziu? Táto cesta vyzerá byť poriadne zložitá, však?
  2. Mám pre vás dobrú správu – existuje ešte jedna možnosť: “napočúvať” si hodiny hovoreného obsahu a „dostať správnu výslovnosť do ucha“ prirodzene. To už znie zábavnejšie, že? A zdrojov je neúrekom – audioknihy, seriály, YouTube videá či podcasty. A aby ste sa v tom „nekonečnom mori“ nestratili, poradíme vám, ktoré podcasty stoja za vyskúšanie.

Pripravili sme si ruské podcasty pre každého z vás, či už ste úplný začiatočník, alebo pokročilý, ktorý má ruštinu v malíčku. Odkazy uvádzame na oficiálne webové stránky podcastu, kde väčšinou nájdete prepis, prípadne aj nejaké bonusové materiály, no pokojne si ich môžete vyhľadať podľa názvu vo svojej obľúbenej aplikácii na počúvanie podcastov.

Prepisy vám značne uľahčia učenie sa novej slovnej zásoby, najmä ak ste začiatočník alebo mierne pokročilý a nie ste si istý, ako daný výraz správne napísať. V množstve z nich je vyznačený aj prízvuk, takže stačí zapísať si nové slovíčka do Goldlistu či Anki a systematicky si ich opakovať, kým si ich nezapamätáte.

Podcasty v ruštine:

Russian Language Podcast

Russian Language Podcast Tatiany Klimovej je skvelým zdrojom pre začiatočníkov. Napriek tomu, že je kompletne v ruštine, Tatiana hovorí dostatočne pomaly a všetky nové výrazy vysvetľuje niekoľkými rôznymi spôsobmi, využíva synonymá, ťažšie slová vysvetľuje ľahšími. V jednotlivých epizódach sa naučíte reagovať v typických situáciách, v ktorých sa ako turista môžete ocitnúť, napríklad objednať si hotel či jedlo v reštaurácii. No to ani zďaleka nie je všetko. Dozviete sa množstvo zaujímavých informácií o živote v Rusku, o jeho kultúre, tradíciách, či významných osobnostiach.

Väčšina epizód pozostáva z dialógu, ktorý Tatiana najprv pomaly prečíta, potom vysvetlí všetky nové výrazy a nakoniec prečíta dialóg ešte raz, rýchlejšie. A ako bonus, na konci každej epizódy vás naučí ešte jedno ruské príslovie.

Podcast má už viac ako 280 epizód a k prvým 230 si môžete na stránke bezplatne stiahnuť aj prepis dialógov s vyznačeným prízvukom a zoznamom nových výrazov spolu s ich anglickými ekvivalentami.

Hoci je podcast primárne určený začiatočníkom, aj pokročilí sa v ňom môžu naučiť zaujímavé nové výrazy a obohatiť si slovnú zásobu. Navyše je skvelým materiálom aj na shadowing, keďže Tatiana hovorí pomaly a zreteľne (viac o tejto technike sa dozviete v našich online videokurzoch).

Comprehensible Russian Podcast

Comprehensible Russian Podcast je určený pre mierne pokročilých a podobne ako ten Tatianin, aj tento je kompletne v ruštine. No nie je sa čoho báť. Max hovorí pomaly a zreteľne a všetky zložitejšie slová vysvetľuje, opakuje, uvádza príklady a používa rôzne synonymá, niekedy dokonca aj citoslovcia či zvuky. Venuje sa aktuálnym, populárnym témam ako cestovanie, vzťahy, práca, vzdelanie, joga, vegetariánstvo, minimalizmus a pod. a pridáva k nim aj svoj subjektívny názor, skúsenosti a zážitky.

Zatiaľ existuje okolo 30 epizód a každý týždeň vychádza nová. Je to veľmi zaujímavý, netradične podaný podcast. Určite si vypočujte aspoň jednu epizódu.

Ak by sa vám Maxov podcast zapáčil natoľko, že sa vám míňajú nevypočuté epizódy rýchlejšie ako vychádzajú nové, pozrite sa medzitým aj na jeho YouTube kanál.

Slow Russian

Ak ste začiatočník alebo mierne pokročilý a bojíte sa počúvať čisto ruské podcasty no viete po anglicky, môžete vyskúšať Slow Russian s Dariou Molčanovou. Daria na začiatku každej epizódy pomaly prečíta krátky text v ruštine a potom ho vetu po vete preloží do angličtiny, pričom vysvetľuje novú slovnú zásobu. Počúvaním jej podcastu sa neučíte len jazyk, ale dozviete sa aj zaujímavé informácie o Rusku, ruskej kultúre a rozšírených stereotypoch – Jedia všetci Rusi kaviár ako my chlieb? Behajú po uliciach medvede? – Ako to v skutočnosti je, sa dozviete v podcaste.

Na stránke nájdete aj prepis ruského textu spolu s anglickým prekladom a vysvetlením novej slovnej zásoby. Momentálne je k dispozícii 90 epizód rôznej dĺžky, od 10 do 30 minút.

Okrem tohto podcastu má Daria ešte ďalšie dva (Russian Pronunciation Podcast zameraný na výslovnosť a TPRS Russian Podcast, kde číta krátke príbehy), YouTube kanál, bezplatný kurzblog, kde môžete získať tipy na ďalšie jazykové zdroje.

A Taste of Russian

A Taste of Russian podcast logo

A Taste of Russian je podcast pre mierne pokročilýchpokročilých na všemožné témy z každodenného života. Môžete si v ňom vypočuť, ako sa Rusi rozprávajú doma, v práci, v obchode, na skúške, či na párty. Je zameraný na hovorovú ruštinu, neformálne výrazy, frázy a slang.

Podcast tvorí už vyše 350 epizód. Prvých 36 si môžete stiahnuť zadarmo aj s kompletným prepisom. Z ostatných je zadarmo 7 – 10-minútová ukážka a raz za mesiac vychádza zadarmo kompletná epizóda. Každá pozostáva z dvoch častí – prvú tvorí dialóg alebo krátky príbeh, v tej druhej sa vysvetľujú slová a výrazy z tohto dialógu/príbehu na príkladoch.

RussianPod101

RussianPod101 je podcast pre všetkých, od úplných začiatočníkov až po pokročilých. Svoju úroveň si volíte sami a ak by vám nevyhovovala, môžete si ju kedykoľvek zmeniť. Má už viac ako 1 200 nahrávok, takže si tam každý nájde niečo pre seba. Na stránke nájdete kompletný prepis každej epizódy, ktorý si môžete stiahnuť aj ako PDF. Môžete si vypočuť aj nahrávku samostatných viet či slovíčok (ku ktorým je k dispozícii aj anglický preklad). K nim si môžete urobiť cvičenia, ktoré vám pomôžu zapamätať si ich.

Okrem podcastu môžete využívať aj slovník, hotové zoznamy slovnej zásoby na konkrétne témy, vytvárať si kartičky a nechať si posielať nové slovíčko e-mailom každý deň. A to všetko úplne zadarmo!

In Russian Terms

Podcast In Russian Terms je určený pre pokročilých s dobrými znalosťami gramatiky a bohatou slovnou zásobou. Jeho autorka Elena sa v ňom venuje aktuálnemu dianiu vo svete z pohľadu Rusov a obyvateľov ostatných krajín bývalého ZSSR, takže prevládajú odborné pojmy z ekonómie a politológie. Okrem toho porovnáva ideologické a kultúrne rozdiely medzi „Západom“ a „Východom“ a ich rozdielny pohľad na svet.

Elena vyučuje ruštinu a angličtinu a sama sa učí niekoľko ďalších cudzích jazykov. Má teda bohaté skúsenosti a pozná efektívne metódy na učenie sa jazyka. Jej základným princípom je opakovanie v kontexte. To znamená, že výrazy z predošlých epizód sa opakujú v nasledujúcich, vždy v reálnych situáciách. Svojím podcastom sa snaží vyplniť medzeru medzi chýbajúcimi zdrojmi na učenie sa ruštiny na pokročilej úrovni. Zároveň prináša zaujímavý obsah s aktuálnym, moderným jazykom, ktorým Rusi hovoria v bežnom živote, nielen v učebniciach, no bežné zdroje mu nevenujú dostatočnú pozornosť.

Podcast tvorí 5 častí (Little Russian Things, Russian Idiom, All Things Russian, Easy Rote, Poli-Sci Po-Russki) a dokopy má 54 epizód. Všetky sú bezplatné, no môžete si dokúpiť prepisy a bonusové materiály.

Очень по-русски

Ak už ovládate ruštinu na pokročilej úrovni, čo tak naučiť sa aj nejaký slang, hovorové výrazy a frazeologizmy? V každej epizóde podcastu Очень по-русски sa naučíte zopár fráz, s ktorými sa môžete stretnúť pri rozhovore s ruskými kamarátmi, pozeraní ruských filmov alebo ich započuť na ulici.

Vypočujete si ich spolu s príkladmi a vysvetlením, kedy sa do konverzácie hodia a kedy sa im radšej vyhnúť. Na stránke je k dispozícii aj bezplatný prepis s vyznačeným prízvukom a anglickým prekladom. Navyše tam nájdete aj slovník týchto výrazov spolu s informáciou, v ktorej epizóde boli vysvetlené, takže si môžete vyhľadať konkrétnu frázu, s ktorou ste sa už stretli, no neviete, čo znamená. A to ešte nie je všetko! K dispozícii máte aj slovník známych hlášok z ruských filmov vtipy. Po prelúskaní tejto stránky vás už naozaj nič neprekvapí.

Школа жизни

Школа жизни je môj osobný favorit. Je to podcast internetového časopisu určený pre Rusov, takže tempo reči je normálne, neprispôsobené ľuďom, ktorí sa ruštinu učia. Preto tento podcast odporúčam tým pokročilejším z vás, no ak vás zaujme, pokojne ho môžete vyskúšať aj na nižšej úrovni. Rýchlosť si môžete spomaliť v aplikácii, cez ktorú podcasty počúvate.

Nová epizóda vychádza každý deň, preto ich je už niekoľko tisíc a materiál na počúvanie sa vám len tak ľahko neminie. Zároveň sa môžete každý deň dozvedieť niečo nové a zaujímavé, čo vám možno ani nikdy nenapadlo, napríklad, ako vznikol teplomer, prečo mačky mraučia, ako dostal Big Ben svoj názov, ale aj užitočnejšie veci – ako cestovať s deťmi, nenechať sa „obabrať“ na trhu, predĺžiť si život, prestať fajčiť či nájsť pravú lásku.

Jednotlivé epizódy majú 4 – 15 minút, takže si ich bez problémov stihnete vypočuť aj ráno v MHD cestou do školy či do práce. Ďalšou výhodou je, že ich narozprávali rôzni ľudia, vďaka čomu si zlepšíte porozumenie rôznym štýlom prednesu, rýchlosti, akcentu a pod. A ak niečo nezachytíte, na stránke nájdete prepis všetkých epizód bezplatne.

Будет сделано

Будет сделано je podcast pre všetkých, ktorí chcú zvýšiť svoju osobnú efektivitu, popracovať na svojich návykoch a žiť a pracovať bez stresu. Jeho autor, Nikita Maklachov, sa v každej epizóde rozpráva s nejakým podnikateľom, blogerom, koučom, športovcom, autorom projektu či knihy v tejto oblasti – alebo všetko v jednom. Títo úspešní ľudia sa delia o svoje skúsenosti, rady, návyky, hovoria o svojej ceste k úspechu. A ako bonus každý z nich odporučí jednu knihu, užitočný návyk a službu či aplikáciu na zvýšenie efektivity, takže máte aj tipy na čítanie a skúšanie nových vecí.

Navyše, na webovej stránke podcastu nájdete osnovu každej epizódy spolu s odkazmi na stránky, osobnosti, služby atď., ktoré hosť spomenul.

Продуктивный Роман

Продуктивный Роман je podcast Romana Rybaľčenka o biznise a firmách, ktoré vytvárajú rôzne IT produkty, či už služby alebo aplikácie. Je robený formou rozhovorov – do každej epizódy si Roman pozve šéfa nejakej firmy a rozprávajú sa o jej fungovaní, marketingu, službách zákazníkom a o tom, ako sa pohybovať v online biznise. Ak vás tieto témy zaujímajú, v Romanovom podcaste si určite prídete na svoje.

Väčšina epizód má však viac ako hodinu, preto sú vhodnejšie na počúvanie počas dlhších ciest, alebo ak radi chodíte pešo. Na stránke nájdete zadarmo aj prepis každej epizódy a ak radšej pozeráte ako počúvate, tento podcast si môžete pozrieť aj vo forme videí.

50languages

50languages logo

Z času na čas sa nás pýtate na slovensko-ruský podcast. Bohužiaľ, nevieme, že by taký existoval. No jedno riešenie pre vás máme – zo stránky 50languages si môžete stiahnuť slovensko-ruskú kombináciu audio nahrávok a učiť sa cez ne. A keď už budete mať nejaké základy za sebou, môžete sa pustiť do niektorého z podcastov vyššie. O tom, ako s touto stránkou pracovať a vyťažiť z nej maximum sa dozviete v našom článku.

Ani jeden zo spomenutých podcastov vás nezaujal?

Nič nie je stratené. Skúste si vo svojej obľúbenej aplikácii pozrieť tie, ktoré sú práve „v kurze“, alebo si nejaký nájdite podľa kľúčového slova témy, ktorá vás osobne zaujíma, či už je to podnikanie, marketing, knihy, výchova detí či záhradkárčenie. A nezabudnite sa s nami podeliť o vaše tipy v komentároch pod článkom. 🙂

A pokiaľ vás zaujíma podrobnejší návod, ako sa naučiť ruštinu od začiatku, bude vás zaujímať tento článok s návodom, ako na azbuku a viacerými overenými zdrojmi, ktoré vám ušetria hľadanie.


Páči sa vám tento blogový článok a chcete získať množstvo ďalších skvelých tipov, ako si vďaka počúvaniu výrazne zlepšiť porozumenie v cudzom jazyku? Prihláste sa na odber našej série 3 videí špeciálne o počúvaní a spravte z počúvania nahrávok v cudzom jazyku svoju novú závislosť!


Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová