Q&A VIDEO: Odpovedám na vaše otázky o mojom podnikaní

Polyglotka Lýdia Hric Machová odpovedá na najčastejšie otázky o jej podnikaní.

Nedávno sme sa vás na sociálnych sieťach opýtali, čo by vás o mne zaujímalo. Keďže nám prišlo veľa otázok, rozhodli sme sa ich rozdeliť na otázky o mojom podnikateľskom príbehu, o cudzích jazykoch a o mojom súkromí. Dnes sa teda budeme venovať podnikaniu. Poďme na to!

Kde čerpám chuť prekonať samú seba?

Posúvanie sa vpred je jedna z mojich základných životných hodnôt a jedna zo 4 hodnôt v tíme Jazykového mentoringu. Pomenovali sme ju: “Keď nenapreduješ, cúvaš.”

Týmto žijem celý život. Samozrejme, tiež mám obdobia, keď sa mi nič nechce, nechce sa mi učiť, chcem len tak žiť, veď to je normálne. V takom období ale nie som šťastná. Všimla som si, že sa cítim dobre vtedy, keď sa hýbem vpred, robím na veciach, dosahujem výsledky. Samozrejme, musí tam byť zdravý balans. Už som prišla na to, že si musím dávať do kalendára aj oddych, napríklad wellness.

Stále sa chcem hýbať a niečo nové učiť. Tým nemyslím len pracovné veci, ale napríklad učiť sa o medziľudských vzťahoch, pochopení zmyslu života, filozofickejších veciach. Napríklad som pociťovala, že mi chýbala finančná gramotnosť, nevedela som sa starať o peniaze. Preto som jeden rok venovala intenzívnemu štúdiu a teraz sa cítim oveľa sebavedomejšie vo finančných rozhodnutiach.

Vnímam, že človek by sa mal posúvať. Nemôžem hovoriť za všetkých, ale na sebe som si uvedomila, že prekonávanie sa mi stojí za tú energiu navyše. Aj si potom nadávam, že načo som si toho toľko vymyslela, veď mohla by som mať aj jednoduchší život a viac oddychovať. Ale pokiaľ človek prestrieda oddychové a aktívne obdobia, dá sa to zvládnuť.

Ako som prekonala strach, keď som začala podnikať?

Keď slovek začína podnikať, nevie, čo čoho ide. Netuší, koľko vecí sa bude musieť naučiť, aké rôzne nástrahy prídu. Ja som to brala tak, že sa chcem v živote posúvať a učiť sa. Chcela som sa učiť ďalšie jazyky, spracovať svoje know-how a odovzdať ho svetu. Nemohla som to robiť popri povolaní, preto som do podnikania musela ísť naplno. Musela som vymyslieť spôsob, ako sa ním živiť.

Ja som nejaký veľký strach nemala, ale musím povedať, že som mala v začiatkoch podnikania priaznivé podmienky. Končila som doktorandské štúdium, odovzdala som dizertačku skôr a mala som pár mesiacov v podstate voľno. 

Tak som si povedala, že podnikanie skúsim a uvidím a vhupla som doň. Až potom som zisťovala, čo všetko treba spraviť – mať obchodné podmienky, platobný systém, webstránku… Kopec vecí, s ktorými som nepočítala. Ale brala som to ako súčasť podnikania.

Myslím si, že ak sa človek veľmi bojí, tak podnikanie nebude preňho. Nikdy nedostanete na tácke, čo všetko musíte urobiť, aby mali zaručený úspech v podnikaní. Také niečo neexistuje. Treba sa do toho proste pustiť.

S kým sa radím o podnikaní?

Celých (už teraz) 7 rokov môjho podnikania spája jedna vec: VŽDY som bola súčasťou minimálne jedného podnikateľského mastermindu. Mastermind znamená v podstate voľné zoskupenie podnikateľov, ktorí majú niečo spoločné. 

V mojom prípade sú to infopodnikatelia (ľudia, ktorí predávajú svoje vedomosti vo forme kurzu alebo knihy), online podnikatelia alebo ľudia s firmami s obratom nad nejakú úroveň alebo s nejakým počtom ľudí v tíme.

Sme v skupinke  4 až 5 a stretávame sa každé 2 – 3 týždne. Každý vždy príde s nejakým problémom, ktorý práve rieši. Ostatní mu na tento problém dávajú postrehy, nápady, myšlienky. Takto sa učím, ako podnikať, a zároveň keď počúvam, aké problémy riešia ostatní, veľmi ma to posúva. Vďaka mastermindom som sa naučila väčšinu vecí v podnikaní: ako budovať tím, vytvoriť produkt a zhmotniť svoje skúsenosti s učením sa jazykov. 

Mastermindy sú pre mňa top vec, ktorá ma posúva najviac. A vždy aj bude, lebo tá cesta sa nikdy nekončí a keď si poviem, že toto máme zvládnuté, začnú sa riešiť iné veci. Ako firma rastie, prichádzajú nové výzvy, máme iný počet ľudí, iné finančné záväzky atď. 

Zažila som pri podnikaní neúspech?

Keď zlyhá technika, je to… nešťastné

Samozrejme, podnikanie je hrboľatá cesta a úspechy sú väčšie, menšie, neúspechy sú nevyhnutné.

Mali sme napríklad webinár (online prezentácia s ukážkou môjho know-how a na konci sa ponúka kurz za zvýhodnených podmienok). Vždy, keď sme robili webinár, tak doň šlo neskutočne veľa práce, robil na ňom celý tím niekoľko týždňov a napríklad sa stalo, že mi v polovici webinára zlyhal internet a vysielanie sa vyplo. Taká situácia zamrzí, lebo do webinára ide obrovské množstvo snahy a firma má, samozrejme, finančné záväzky, treba zaplatiť ľudí, techniku… Takéto zlyhanie spraví poriadny škrt cez rozpočet. S tým sa treba samozrejme vyrovnať, mať rezervu a skúšať nové spôsoby, ako problém vyriešiť.

Na začiatku ma takmer položil jediný komentár na Facebooku

Rovnako na začiatku bolo pre mňa veľmi ťažké vôbec ísť do sveta s tým, že ja som tu tá polyglotka a ja vás tu idem učiť. Tento postoj mi nie je vlastný, necítila som sa tak prirodzene, naopak. Keď som sa stretla s polyglotom, ktorý ovládal 20 jazykov, tak som si vravela, veď kto som ja, aby som niekoho učila, veď ja som vedela (vtedy) len 8 jazykov.

Bolo pre mňa ťažké toto prekonať. Pamätám si, že keď som v začiatkoch zverejnila prvé video, v ktorom som spontánne hovorila vo všetkých jazykoch, tak jeden môj známy Francúz mi veľmi skritizoval francúzštinu. Mňa to vtedy úplne položilo, plakala som, že to nedám, ja nemôžem predsa tvrdiť, že všetko viem a všetkých to naučím. Veľmi som bojovala s obavou, či mám na to, aby som niekoho niečo učila. 

Ale potom, keď som s Jazykovým mentoringom šla von, zistila som, že nejde o to, aby som ja bola dokonalá a dokonale vedela jazyky, alebo ich vedela 50. Moje poslanie je v tom, aby som našla spôsob, ako pomôcť iným ľuďom naučiť sa cudzie jazyky. A keď som videla, že sa mi darí ľudí motivovať, obľúbia si učenie a nájdu si v ňom systém a môj prístup k učeniu funguje, pozitívne reakcie klientov mi dodali sebavedomie a obavy sa mi prekonávali ľahšie.

Ale teda tá kritika na začiatku ma tak položila, až som si skoro povedala, že možno do toho radšej nejdem. Radšej budem robiť niečo iné, niečo ľahšie.

Máte ešte nejaké otázky?

Toľko k vaším podnikateľským otázkam. Ďakujem vám pekne, že ste nám ich poslali, dúfam, že som ich dostatočne zodpovedala a možno vás niečím inšpirovala. Ak budete mať ďalšie takéto otázky, ta nám napíšte, môžeme natočiť v budúcnosti aj ďalšie takéto videá.

Zaregistrujte sa na webinár a objavte 3 skvelé metódy na učenie sa jazyka, ktoré môžete okamžite zaviesť do praxe.

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová