Prečo sa nedokážem naučiť jazyk? (Druhá časť)

5 chyb pri uceni sa jazyka

Pred nejakým časom sme vám priniesli článok o ľuďoch, ktorí sa nikdy nenaučia jazyk, lebo sa ho reálne nikdy neučia – len o tom radi rozprávajú a činy akosi neprichádzajú. V tomto článku sa budeme venovať druhej skupine ľudí. Tým, ktorí sa síce aj učia, no ich snaha nikam nevedie, lebo niečo robia nesprávne.

Patria do piatich kategórií, ktoré si postupne definujeme.

Prvou kategóriou sú takzvaní Troškári.

troškári

Troškári sú tí, ktorí sa síce chcú učiť, no urobia pre to len nevyhnutné minimum. Prihlásia sa do jazykového kurzu, alebo si naplánujú jednu hodinu týždenne s rodeným hovoriacim a myslia si, že majú vystarané. Je to trochu nebezpečná stratégia, lebo nám dodáva falošný pocit produktivity – veď predsa niečo robím, a to sa ráta, nie? Žiaľ, to naozaj nestačí. Z jednej hodiny týždenne sa jazyk ešte nikdy nikto nenaučil.

Som Troškár, čo mám robiť?

Nadbehnuté máte dobre, len treba vaše učenie posunúť ešte ďalej. Jazykovka nie je Las Vegas – čo sa stane na kurze, by nemalo ostať len na kurze. 🙂 Popri kurze viete robiť kopec ďalších aktivít, ktoré ani nemusia evokovať učenie – môžete pozerať seriály, počúvať podcasty popri práci v záhradke, či dať si 20-minútovú konverzáciu v angličtine s dcérou/manželom pri večeri, alebo aj sám so sebou.

Učiť jazyk sa dá aj pri práci v záhradke, pri poobednej káve aj v pohodlí domova pozeraním seriálov
Počúvanie počas práce v záhradke, pokec v cudzom jazyku s blízkymi, goldlistovanie v kaviarni, či pozeranie seriálov v pohodlí domova

Ďalšou kategóriou sú Nedočkavci.

nedockavci

S týmto máme problém mnohí – keď nevidíme okamžité výsledky, na učenie sa vykašleme. Nedočkavec si povie, že sa chce naučiť jazyk, tak si stiahne do mobilu Duolingo a hrá sa s ním 10 minút denne. Zelená sovička ho vždy pochváli a on sa teší. Po dvoch týždňoch ho ale osloví v práci zahraničný kolega a on zo seba nevie dostať súvislú vetu. Sklamane odinštaluje Duolingo z mobilu, veď načo pokračovať, tá appka aj tak nefunguje. A tam končí jeho cesta za plynulosťou.

Tiež som Nedočkavec, čo s tým?

Tu je rada jasná – neočakávajte výsledky za noc. Učenie sa jazyka si vyžaduje nejaký čas a žiadny zázrak, ktorý vám prinesie plynulosť za dva týždne „učenia sa“ v spánku, nefunguje. James Clear v knižke Atómové návyky predstavil skvelý graf – krivku učenia sa. Keď sa učíme niečo nové, očakávame, že náš postup bude taký, ako ukazuje tmavozelená čiara. V skutočnosti však ide o krivku, znázornenú na grafe červenou.

Krivka učenia sa jazyka, výsledky uvidíme až po určitom čase
Krivka učenia sa podľa Jamesa Cleara

Ako vidíte, na začiatku je náš postup dosť pozvoľný a až po nejakom čase začne prudko stúpať. Takže treba mať trpezlivosť a vytrvať. A tak je to dobre, lebo cesta za plynulosťou je nádherná a keď si učenie nastavíte správne, budete si ho naozaj užívať. Ako si ho nastaviť? O tom sme písali v článku Ako sa naučiť po anglicky, no princípy z článku fungujú na všetky jazyky.

stara skola

Okrem nich tu máme takzvanú Starú školu.

Do Starej školy patria tí, ktorí sa učia, no robia to presne tak, ako si to pamätajú zo školy a používajú aj tie isté metódy. Všetci si pamätáme stredoškolské „Headway-ky“ s nudnými textami, slovíčka a ich preklady pekne do stĺpčekov a drilovanie gramatiky, však?

Mám kamošku, ktorá sa strašne chcela naučiť španielčinu a venovala sa jej dlhé roky. Problém bol, že ona stále dokola drilovala gramatiku a po tých rokoch ani nevedela, či ten jazyk vôbec vie použiť, lebo to nikdy neskúsila. Stále sa učila len z knižky a robila si dookola gramatické cvičenia. Ja som ju nabádala, aby skúsila sledovať seriály, počúvať podcasty, čítať knihy, ale ona zaryto trvala na štúdiu gramatiky – lebo veď tak sa predsa učí jazyk!

Keď potom cestovala po Argentíne, mala spočiatku problém sa dorozumieť a trvalo jej niekoľko dní, kým si na španielčinu zvykla a dokázala zo seba niečo dostať. Až keď začala ten jazyk konečne používať v praxi, vtedy sa to prelomilo a španielčina ju začala baviť.

Tým nechcem povedať, že nie je šanca, že by ste sa naučili jazyk v škole, resp. tradičnými metódami. Ak vám to funguje, rozhodne v tom pokračujte! Patríte však medzi maličké percento šťastlivcov, u ktorých funguje školský systém výučby jazykov. Pre všetkých ostatných je tu rada zaujímavejších, živších, prirodzených metód, ktoré sa snažíme prostredníctvom Jazykového mentoringu šíriť medzi ľudí.

Ani mne nesedí tradičný školský systém, čo mám robiť?

Ak ste z tých, čo z jazyka síce maturovali na úrovni B2, no reálne ho neviete používať, pamätajte na slová Tonyho Robbinsa:

Citát Tonyho Robbinsa - Ak robíte to, čo ste vždy robili, dostane to, čo ste vždy dostávali

Ak vás používanie tradičných metód nikam nedoviedlo, skúste ich vymeniť za iné, efektívnejšie a zábavnejšie. Inšpirovať sa môžete na našom blogu a Facebooku, kde pravidelne prinášame príspevky o super metódach a zdrojoch na učenie sa jazyka.

Jazyk sa nenaučia ani Chaotici.

chaotici

Chaotici majú v učení chaos. 🙂 Jednoducho si povedia, že sa idú učiť, nespravia si plán a vrhnú sa do toho po hlave, lebo na začiatku sú riadne nabudení. Drží ich to pár dní či týždňov, no potom prvotná motivácia opadne a učenie ide do stratena.

Na jednej strane natešený psík , na druhej veľký znudený pes

Áno, áno, som chaotik, čo teraz?

Učenie sa jazyka je dlhodobý projekt a každý dlhodobý projekt si vyžaduje plán. Na začiatku učenia si treba vždy vytvoriť systém v učení, ktorý je čo najkonkrétnejší: každý deň si vypočujem 15 minútový podcast, prečítam 2 strany z knihy, každý týždeň si dám jednu hodinovú konverzáciu s lektorom. Motivácia je vrtkavá záležitosť, raz je hore, raz dole, a ani ostrieľaní polygloti sa nezvládajú učiť nonstop. Je fyzicky nemožné, aby sme boli 100% času na 100% motivovaní. 

Preto treba naplno využiť počiatočné nadšenie, začať sa učiť systematicky od začiatku, a keď motivácia opadne, to, čo vás podrží, bude práve systém, ktorý ste si vytvorili na začiatku a nedovolí vám prestať. Veľmi odporúčam si učenie zapisovať do tabuľky alebo diára, lebo keď to uvidíte čierne na bielom, je to veľmi motivujúce. Mimochodom, presne tak sa učia účastníci našej Akadémie samoukov. A dosahujú neskutočné výsledky!

A poslední sú Premáhači.

Premahaci

Premáhači to majú veľmi ťažké. Myslia si, že učenie sa jazyka je len tvrdá práca a nehľadajú spôsoby, ako ich to môže baviť. Dokonca ani nevedia, že učenie môže byť zábava. Myslia si, že to treba jednoducho pretrpieť, zaprieť sa a prebojovať sa k výsledkom. Chodia do jazykovky, možno si ani nesadli s lektorom, ale je im blbé vynechávať hodiny, tak si to odchodia a nič z toho nemajú. Takto sa ale neučia jazyk. Oni len chodia na jazykový kurz a to je obrovský rozdiel. Zábava je pri učení neskutočne dôležitá.

Presne tak! Som Premáhač a už ma to nebaví…

Mám pre vás niekoľko príkladov, ako tá zábava môže vyzerať.

Stretnite sa s priateľmi pri vínku (môže byť aj cez platformu na online hovory, napr. Zoom či Whereby) a pokecajte si v cudzom jazyku, ako by ste si bežne pokecali v slovenčine.

Dve kamarátky sa rozprávajú pri pohári vína

Vyrobte si vlastné materiály, po ktorých budete siahať s radosťou.

Vyrobte si vlastne materialy na ucenie sa jazyka - bude vas to viac bavit!

Vyhraďte si čas strávený učením ako čas pre seba. Ako Veronika, ktorá oddychuje s cudzojazyčnou knižkou na záhrade, kým sa jej deti hrajú.

Veronika sa uci anglictinu v ramci casu pre seba
Obrázok referencie z Facebooku - "Naučiť sa cudzí jazyk je zábava"

Už viem, prečo mi to s učením sa jazyka nikdy nevyšlo. Ako mám na to teda ísť správne?

Tak čo, zistili ste, že ste Troškár, Nedočkavec, Stará škola, Chaotik alebo Premáhač? Nebojte sa, nič nie je stratené. Nadbehnuté máte dobre, stačí len zmeniť svoj prístup k učeniu. Ako som už v článku naznačila, ak sa chceme naučiť jazyk, je potrebné dodržiavať nejaké pravidlá. V predošlom článku o tých, čo o učení len rozprávajú, no nikdy nezačnú, som odporúčala, že treba ísť do akcie. No aj do akcie treba ísť správne. Univerzálnym pravidlom sú štyri piliere učenia:

Štyri piliere učenia sa jazyka - zábava, systém, kontakt a efektívne metódy

1. Zábava – učenie sa jazyka vás musí baviť. Týka sa to hlavne Premáhačov – ak máte pocit, že sa do učenia musíte nútiť a treba ho len pretrpieť, niekde je chyba.

2. Čas – učeniu treba venovať dostatok koncentrovaného času. Nečakajte zázraky na počkanie, milí Troškári a Nedočkavci. 🙂 Dajte tomu čas a uvidíte, že odmena bude stáť za to.

3. Metódy – s neefektívnymi metódami sa ďaleko nedostaneme. Takže ak patríte do Starej školy, zamyslite sa, či s tradičnými metódami dosahujete výsledky, aké by ste chceli. Ak sa takto učíte už roky, no stále prešľapujete na začiatku, chyba bude v metódach, ktoré používate. Začnite s metódami experimentovať a nájdite si tie, ktoré vás posúvajú najrýchlejšie a osobnostne vám sedia.

4. Systém – prístup Chaotikov možno vyzerá lákavo: začať niečo robiť hneď a nezdržiavať sa premýšľaním. Je však dlhodobo neudržateľný a keď opadne prvá motivácia, neostane vám nič, čo by vás v učení podržalo. A odtiaľ je už len krôčik k tomu, aby sme sa vzdali.

Poďte do akcie!

Verím, že ak ste sa v niektorej kategórii našli aj vy, tak už teraz viete, kde je chyba a čo potrebujete zmeniť vo svojom učení, aby ste konečne dosiahli aj vy pokrok v učení sa jazyka. Stačí, keď dodržíte 4 základné piliere učenia sa jazyka a úspech máte zaručený. A ak by ste na tej ceste chceli pomôcť, radi vás privítame v Akadémii samoukov – našom najpremakanejšom kurze. Veľa zdaru! 🙂

Zaujíma vás, ako vyzerá Akadémia samoukov zvnútra? Zadajte svoju mailovú adresu do formulára nižšie a pošleme vám krátke video, ako to vyzerá v tomto revolučnom kurze.

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová