Skúšate sa naučiť angličtinu už celé roky, ale stále to tak akosi nejde, nebaví vás to, nevidíte výsledky? Stále máte strach zo seba vyžmýkať jednu súvislú vetu a keď sa vám to podarí, ste celí spotení? Hovoríte si, “nemôže to byť predsa také ťažké, veď toľko ľudí po anglicky vie, prečo mám byť ja výnimkou?”
Máte pravdu – nie je to také ťažké a vy nie ste výnimka. Po celom svete sú milióny ľudí, ktorí bojujú s cudzím jazykom a myslia si, že nemajú na jazyky talent, bunky, hlavu,… S najväčšou pravdepodobnosťou to tak nie je. To, či sa niekto dokáže naučiť jazyk alebo nie, nie je o talente. Je to o tom, či pri učení dodržiavame štyri jednoduché pravidlá.
Aké sú to pravidlá a ako sa najlepšie, najefektívnejšie a najrýchlejšie naučíte po anglicky (alebo iný cudzí jazyk) aj vy? Volám sa Lýdia Machová, som jazyková mentorka a učím sa jazyky jeden za druhým už 20 rokov. Doteraz som sa ich naučila 9 a 7 si udržiavam na plynulej úrovni. V článku sa dozviete, na čo som počas tých 20 rokov prišla a čo musíte robiť, aby ste sa aj vy dokázali naučiť jazyk zábavne a v čo najkratšom čase.
Možno už nejaký jazyk ovládate, alebo máte aspoň vo svojom okolí niekoho, kto hovorí anglicky či nemecky. Ako ste sa ho naučili (vy alebo váš známy)? Existuje 6 hlavných spôsobov:
Ak sa človek učí ako samouk, znamená to, že sa “učí sám”, čiže vo vlastnej réžii: sám si tvorí svoj učebný plán a nikto mu nerozkazuje, čo, kedy a z čoho sa má učiť.
Samouk využíva materiály a metódy, ktoré ho zaujímajú a chce sa im venovať. Môže počúvať podcasty v angličtine, aby si zlepšil porozumenie hovorenému slovu. Môže čítať knihy v nemčine, aby rozumel článkom na internete a rozširoval si slovnú zásobu.
Môže sa v angličtine rozprávať s priateľmi, aby sa dokázal dohovoriť v Kanade, kam sa chystá o pár mesiacov. Jednoducho robí aktivity, ktoré ho v jazyku posúvajú vpred. A takýchto aktivít je niekoľko desiatok, každý si vyberie 🙂
Samouk si učenie prispôsobuje svojim aktuálnym časovým možnostiam. Ráno pri raňajkách si na 5 minút prejde v aplikácii nové slovíčka. Cestou do práce v autobuse nepozerá 10 minút do prázdna, ale pustí si zaujímavý podcast (nahrávku v cudzom jazyku) o cestovaní po Indonézii, kam sa chce ísť ďalšie leto pozrieť, alebo o tom, ako si poradiť s dieťaťom v období vzdoru, prípadne o tom, aké trendy momentálne zažíva svet kvôli koronavírusu. Témy si vyberá podľa toho, čo ho osobne zaujíma.
Po uponáhľanom dni v práci si cestou domov otvorí knihu na odreagovanie. Nemá veľmi čas čítať a tak je rád, že si uchmatne aspoň tých 10 minút v autobuse a zároveň si pri tom oddýchne. Večer si dá ešte pred spaním spolu s partnerom jeden diel seriálu v angličtine namiesto sledovania noviniek na Facebooku či Instagrame.
A môže ísť spať s dobrým pocitom, že dnes si našiel krásnych 45 minút na učenie sa jazyka. Ani nad tým nemusel rozmýšľať, stačilo mu naplniť mŕtvy čas, ktorý by inak nijako produktívne nevyužil. 5 minút sem, 10-minút tam a aj v poriadne hektickom dni, keď nestíha ísť pomaly ani na záchod, sa dokáže venovať učeniu sa jazyka spôsobmi, ktoré ho bavia a dokáže ich prispôsobiť svojmu režimu. (Mimochodom, aj na tom záchode sa dajú na 5 minút precvičiť slovíčka z aplikácie!)
Zlaté pravidlo učenia sa jazyka (a vlastne čohokoľvek) je, že vás to musí baviť. Ešte pred 20 rokmi ste si mohli gratulovať, ak vás bavilo učiť sa z knižky, učiť sa o morfológii, syntaxi a robiť si cvičenia, lebo iné možnosti veľmi neboli. No dnes sa svet cudzích jazykov otvoril naozaj všetkým, bez ohľadu na to, aký štýl učenia vám vyhovuje, a aké máte záujmy a záľuby.
Žijeme totiž v dobe internetu! Máme to my ale šťastie, však? (Nielen preto, že celosvetovú epidémiu dokážeme ako-tak zvládnuť z domu, ale aj pre tie neskutočné možnosti, ktoré nám internet ponúka na učenie sa jazykov.)
Dnes už nie ste odkázaní na ponuku miestnej knižnice a jazykovky. Aj keď ste z malého mesta alebo žijete na lazoch, internet vás dokáže spojiť s celým svetom. Nájdete na ňom obrovské množstvo materiálov na učenie, služby ako YouTube, TED, Netflix vám ponúknu hodiny a hodiny zaujímavého obsahu na pozeranie a počúvanie angličtiny, na výber máte desiatky aplikácií na učenie sa cudzieho jazyka. Nemáte sa s kým rozprávať v cudzom jazyku? Naťukajte si Italki.com a do pár minút nájdete množstvo potenciálnych partnerov na konverzácie alebo aj platených lektorov.
Je jedno, či sa zaujímate o život tibetských mníchov alebo kvantovú fyziku, na internete nájdete informácie o všetkom a viete ich využiť na učenie sa jazyka. Nikto vám už nebude prikazovať, akým témam sa máte venovať (aj vy máte pri spomienke na povinné maturitné témy z jazyka zimomriavky?). Vy ste pánom svojho učenia.
A že ešte nemáte úroveň na to, aby ste v cudzom jazyku rozumeli takýmto témam? Čítajte ďalej, vysvetlíme si, prečo to nie je pravda.
Idete na dovolenku do Španielska a chcete si tam vedieť vypýtať sangriu a kúpiť lístky na prehliadku katedrály v Barcelone? Zožeňte si turistický slovníček a naučte sa len základné frázy.
Chcete odcestovať za prácou do Rakúska? Naučte sa základy nemčiny a potom sa zamerajte na slovnú zásobu a komunikáciu v oblasti, v ktorej chcete pôsobiť.
Chcete s jazykom pracovať profesionálne, napríklad ako tlmočník či prekladateľ? Aj na takú úroveň sa dokážete ako samouk vypracovať.
Je jedno, či potrebujete mať angličtinu, nemčinu či iný jazyk na úrovni A, B alebo C. Ako samouk dokážete dosiahnuť rovnakú úroveň ako v jazykovke, ale bude vám to trvať zlomok času a ušetríte obrovské peniaze. Stačí, že budete pri učení dodržiavať štyri dôležité piliere.
Ako sme písali vyššie, ak sa chcete naučiť jazyk ako samouk, je len na vás, čo, kedy a ako sa budete učiť. Je však dôležité dodržiavať štyri najdôležitejšie piliere, bez ktorých bude vaše učenie len snažením bez výsledkov:
Táňa je na materskej s bábätkom. Angličtinu mala naposledy na strednej a veľa už pozabúdala. Vie však, že hľadanie práce po materskej bude so slabou angličtinou veľmi ťažké. Od bábätka však nemôže len tak odbiehať do jazykovky, neostáva jej teda nič iné, len sa učiť angličtinu doma.
Zdá sa vám to až príliš jednoduché? 🙂 Za posledné roky prepadli kráse samoučenia už tisícky ľudí, ktorí dosahujú užasné výsledky, no štyri príklady hovoria za všetko:
Majka, ktorá po roku samoučenia bravúrne zvládla pracovný pohovor v angličtine a získala prácu snov. Rozhovor s Majkou si prečítajte TU, ale napovieme, že jej učebný plán bol úžasne jednoduchý a pravdepodobne si ho budete vedieť prispôsobiť aj na seba!
Alebo Blanka, ktorá si sama tak zlepšila angličtinu, že dnes v nej dokáže bez stresu prednášať pred medzinárodným publikom.
Alebo Zuzka, ktorá si vďaka zlepšeniu angličtiny splnila celoživotný sen – začala cestovať po svete a už sa nebojí, že sa niekde nedohovorí:
“Manžel ma na dovolenke nespoznával, keď som sa za ním prvýkrát v živote neskrývala, ale odvážne sa pustila do rozhovoru s recepčným hotela. Konečne sa cestovania nebojím, ale sa naň teším.”
A čo Romana z Českej republiky, ktorej výslovnosť teraz chvália dokonca rodení hovoriaci!
Majka, Blanka, Zuzka a Romana sú jasným dôkazom, že keď sa do učenia pustíte naplno a správne, za krátky čas sa dokážete v jazyku neuveriteľne posunúť. Nepochybujem o tom, že takýto môže byť aj váš príbeh. Chce to len dve veci:
1. Pripustiť si možnosť, že aj vy sa jazyk dokážete naučiť, hoci vás roky angličtiny v škole či v jazykových kurzoch presviedčali o opaku. Som presvedčená, že obrovská väčšina ľudí nemala v učení sa jazykov úspech preto, lebo na to nešli správne.
2. Určiť si učenie sa jazyka ako prioritu na isté obdobie, napríklad najbližší mesiac alebo ideálne dva, a pustiť sa do toho, každý deň po malých krôčkoch. Ak sa budete jazyku venovať aspoň pol hodinu denne, výsledky sa zaručene dostavia.
A ak by ste chceli tipy, ako naučiť angličtinu vaše ratolesti, prečítajte si môj rozhovor s mamičkou Monikou, ktorá svoju päťročnú dcéru naučila po anglicky za dva roky.
Myslíte, že učenie sa jazykov je zdĺhavé a ťažké a okrem toho, aj tak nemáte na jazyky talent? A navyše nemáte ani čas chodiť do jazykoviek? Ide to jednoduchšie, ako si myslíte! Odhaľte 3 prekvapivo jednoduché metódy ako sa naučíte cudzí jazyk za dva roky, aj popri práci na plný úväzok v bezplatnom webinári jazykovej mentorky Lýdie Machovej.