2 rýchle tipy, čo robiť, ak vám vypadlo slovíčko a nechcete byť na smiech

Blog_ilustracne foto

Možno to poznáte…   

Chcete si v zahraničí kúpiť spiatočný lístok, ale ako naschvál nedokážete slovíčko „spiatočný“ vyloviť z pamäti. A tak sa radšej uspokojíte iba s dvoma jednosmernými lístkami. 

Alebo sa potrebujete opýtať na správnu cestu v uliciach Londýna, ale z predložiek máte v hlave šalát. A tak radšej blúdite v neznámej štvrti ďalej.  

Máte chuť vysvetliť zvedavému taxikárovi v zahraničí, že Slovensko nie je Slovinsko, ale vypotiť zo seba geografickú terminológiu v cudzom jazyku u vás neprichádza ani do úvahy.   

Vidina katastrofálneho konca vás nadobro odradí. Preto radšej siahnete po najjednoduchšej možnej alternatíve. Mlčíte.  

Hádajte, čo? 

Všetci sme sa tam už ocitli.

Medzi nimi aj ja.  

2 tipy, čo robiť, ak vám vypadlo slovíčko ilustračná foto

Dodnes si pamätám, ako som sa plná očakávaní vo veku 18 rokov vybrala pracovať do Walesu. Nepochybne som sa spoliehala na svoju učebnicovú angličtinu zo strednej. Veď dokonalému použitiu časov zodpovedali jednotky v žiackej knižke a testy zo slovíčok som písala aj so zatvorenými očami. Keď však prišlo na lámanie chleba a kolegovia v kaviarni sa snažili vypáčiť zo mňa základné údaje typu odkiaľ som a čo tam robím, skamenela som

Prvé dni som sa tvárila ako sofistikovaný introvert a v duchu sa modlila, aby sa mi nikto viac neprihovoril. Ako čašníčka v kaviarni som si však nemohla dovoliť mlčať, inak by som odplašila všetkých zákazníkov. 

Raz si odo mňa jeden pán vypýtal popolník. Vyšípila som to iba z náznakov jeho reči tela. Slovo „popolník“ som nedokázala zopakovať ani napodobniť zvukmi, no miesto paniky, som zvolila inú taktiku. Poskladala som slovíčka, ktoré som poznala a svojmu kolegovi vysvetlila, že: „na balkóne sedí pán, ktorý chce fajčiť, a pýta si…” V tom momente kolega sám doplnil slovo „ashtray“ do vety a bolo vyriešené

Oči sa mi rozžiarili a vtedy som si uvedomila, že v tom zhone:

 • Vôbec nikto neriešil, ako rozprávam.
 • Nikto ma nesúdil a ani sa mi nevysmieval. 

Práve naopak, ocenili moju snahu vyjadriť sa najlepšie ako viem, hoci aj rukami-nohami. Hlavné bolo, že som vôbec otvorila ústa, vydávala zvuky a ostatní sa vždy nejako dovtípili. Pričom ja som sa zakaždým naučila nové slovíčka a postupne naberala sebavedomie.  

Čo si teda treba pri rozprávaní uvedomiť? 

Robiť chyby nie je chyba  

Hoci máme v sebe z čias, keď sme ešte drali školské lavice, zakódované, že chyby sú niečo negatívne a musíme sa im vyvarovať, v skutočnosti svedčia o tom, že sa učíme niečo nové. Je prirodzené, že v tej záplave nových výrazov a slovíčok nám občas nejaké vypadne alebo sa nám podarí prehodiť slovosled. Nezúfajte!   

Nemusíte mať na jazyky talent   

Dokonca ani špeciálnu pamäť. Tajomstvo spočíva v samotnom rozprávaní. Čím viac budete rozprávať, tým sebaistejšie sa budete v rozhovoroch cítiť. Skôr si zvyknete aj na skutočnosť, že chyby sú prirodzenou súčasťou učenia sa jazykov a v prípade, že sa vám podarí nejakú spraviť, nebude to znamenať koniec sveta. Budete nad vecou, prípadne sa pousmejete, ale základ je neprestať rozprávať.   

Trpezlivosť ruže prináša

Je to hrozné klišé, ja viem. Pravdou však je, že rozprávanie je nutné veľa cvičiť. Pretože inej cesty, ako sa v ňom zdokonaliť, skutočne niet. Platí to pre všetko. Z prvých nesmelých tanečných krokov sa dotancujete k dokonalej choreografii. Zahrať symfóniu číslo 5 na prvú dobrú nedokázal ani samotný Beethoven. Aby ste tromfli svokru vo vianočnej kapustnici, budete musieť zašpiniť hrnce ešte veľakrát.   

Aj pri rozprávaní musíme mať so sebou trpezlivosť. Rovnako, ako ju mali s nami naši rodičia, keď sme ešte za sebou ťahali drevenú kačičku. Ak sme náhodou utrúsili niečo nesprávne, prípadne sme si vymysleli nové slová, nesmiali sa nám a neposlali nás do kúta zamyslieť sa nad svojím správaním. Boli láskaví a trpezliví. Po niekoľkých nevydarených a možno aj vtipných pokusoch sme napokon začali sebaisto a plynule rozprávať. Majte so sebou trpezlivosť aj vy.  

2 rýchle tipy, čo robiť, ak vám vypadlo slovíčko - trpezlivosť, čas, nápady

Čo teda robiť v prípade, ak vám vypadne slovíčko?  

Skvelá otázka. Aj pri bohatej slovnej zásobe a po rokoch skúseností sa nám stane, že si občas v tom zhone na niečo nespomenieme. Existujú však šikovné a jednoduché riešenia, ktoré vás zachránia v akejkoľvek situácii bez toho, aby ste sa zasekávali alebo sa museli za seba hanbiť. Skúste napríklad:   

1. Tip: Neutrálne výrazy  

Koľkokrát sa vám stalo, že ste si v rýchlosti nedokázali spomenúť na vhodný výraz a miesto ľubozvučného slovenského slovíčka ste siahli po univerzálnom „oné“? Neuveriteľné, ako sa tento multifunkčný výraz hodí do každého kontextu, pričom nám druhí vždy nejakým zázrakom porozumejú. Zamiešajte ešte do toho „hento“, „toto“, „tamto“ a som si istá, že rozhovor bude mať naďalej zmysel.   

Teraz si predstavte, že to, čo tak prirodzene používame v našej reči, platí aj v komunikácii v cudzom jazyku. Poďme sa pozrieť na niekoľko šikovných pomocníkov v angličtine:   

a) ukazovacie zámená „this“, „that“, „these“, „those“ 

2 tipy, čo robiť, ak vám vypadlo slovíčko ukazovacie zámená

b) neurčité zámená „something“, „someone“ 

2 tipy, čo robiť, ak vám vypadlo slovíčko neurčité zámená

c) opisné výrazy   

2 tipy, čo robiť, ak vám vypadlo slovíčko opisné frázy

2. Tip: Zjednodušovanie myšlienok  

Prečo by ste si zbytočne komplikovali život, keď sa môžete vyjadrovať jednoducho? Nesnažíme sa predsa ohúriť druhú osobu bohatou slovnou zásobou, odbornými termínmi ani poetickými vyjadreniami. Pri rozprávaní je najdôležitejšia samotná výmena myšlienok a čím jednoduchšie sa vyjadríme, tým ľahšie a rýchlejšie nás pochopia. Dokážeme sa dohovoriť bez problémov dokonca aj s menšou slovnou zásobou.  

Ako na to?

Princíp zjednodušovania myšlienok Lydka skvele vysvetlila v jednom zo svojich živých webinárov a účastníci kurzu Cesta samouka: Rozprávanie o ňom získajú dokonca celý premakaný ebook. V tomto článku si povieme základné princípy, ako zjednodušovanie funguje.

Trik spočíva v tom, že neprekladáme vety od slova do slova, ale opisne vyjadrujeme, čo chceme povedať. Pracujeme so slovíčkami, ktoré už poznáme a snažíme sa pomocou nich opísať to, čo nevieme presne vyjadriť.  

Predstavte si 

Chcete namaľovať portrét osoby. Ak sa učíte maľovať, chvíľu potrvá, kým nadobudnete potrebné zručnosti. Ale držať ceruzku v ruke viete, nakresliť čiary na papier je celkom hračka a čo sa nevydarí, predsa stále môžete vygumovať. Pracujete s tým, čo máte práve k dispozícii a čo už dokážete využiť v praxi.  

Miesto dokonalých obrysov sa snažíte načrtnúť aspoň náznak tváre. Možno to nie je dielo hodné výstavy v galérii, ale stále je to hlava. Podstatné je, že je to rozpoznateľné a zmysel zostal, akurát sa zjednodušila jeho podoba.  

A to platí aj o jazyku. Zjednodušovanie je kľúčom k sebaistote.

Ako to vyzerá v praxi?    

Keď neviem slovíčko

» Môj nadriadený nedokáže vybaviť túto úlohu, pretože je zavalený prácou. 

» My superior is unable to carry out the task as he‘s snowed under. 

Zjednodušenie by mohlo vyzerať asi takto:   

2 rýchle tipy, čo robiť, ak vám vypadlo slovíčko - zjednodušovanie

Ak si nespomeniem na slovo „nadriadený“ (superior), môžem ho nahradiť bežnejším výrazom „šéf“ (boss). Zjednodušene by sme mohli povedať aj „kolega“ (colleague), ktoré stále vyjadruje pracovný vzťah.

Poslednou najjednoduchšou možnosťou by bolo opisne vyjadriť, že máme na mysli „muža v našej firme“ (man in our company), kde sme siahli po slovíčkach, ktoré už poznáme a poskladali ich tak, aby bolo jasné, že hovoríme o niekom z nášho zamestnania. Koniec koncov je aj nadriadený, šéf, či kolega len muž z práce. To znamená, že myšlienka sa zachovala.  

Keď neviem slovné spojenie   

V našej vete vyššie sme použili anglický idióm „je zavalený prácou“ (he‘s snowed under), ktorý sa používa na pokročilejšej úrovni angličtiny. V tomto prípade sa dá rovnaká myšlienka vyjadriť niekoľkými jednoduchšími verziami. Môžeme jednoducho povedať, že má „veľa na práci“ (he has too much to do) alebo stačí, ak ho opíšeme ako veľmi zaneprázdneného (he is too busy). Ďalšou možnosťou je pohrať sa so slovíčkom „práca“ (work), ktoré  každý dobre pozná a skrátka povedať, že jej „má veľa“ (he has a lot of work).  

Zjednodušenie by mohlo vyzerať asi takto:  

2 rýchle tipy, čo robiť, ak vám vypadlo slovíčko zjednodušovanie2

Kеď neviem gramatiku

Už vieme, ako zatočiť so zložitými slovíčkami, tak sa teraz pozrime, čo robiť v prípade, že si nevieme rady s nejakými gramatickými javmi.  

V našej ukážkovej vete sme neschopnosť niečo urobiť vyjadrili pomocou „is unable“. Začiatočníci poznajú jednoduché modálne sloveso „can’t“ s tým istým významom. V prípade, že je aj toto modálne sloveso príliš ťažké, môžeme sa v danej situácii vynájsť a jednoducho vyhlásiť, že „to neurobím“, teda „I will not do it“. 

Zjednodušenia pôvodného výrazu by mohli vyzerať napríklad takto: 

Príklad zjednodušenia gramatiky: nadriadený nedokáže > kolega nemôže > muž v našej firme povedal: „Neurobím to“

Posledné, najjednoduchšie použitie, je skvelým príkladom aj spôsobu, ako si poradiť so spojkami. Keby sme nevedeli vyjadriť „pretože“ (as), ani „lebo“ (because), stačí ak zmeníme poradie slovíčok alebo ich úplne vynecháme a vetu rozdelíme do dvoch kratších.   

Ak nevieme spojku, rozdelíme vetu na dve jednoduchšie vety.

Tak si to teda zhrňme: 

 • Ak vám vypadne slovíčko, rodení hovoriaci sa vám nebudú smiať. 
 • Robiť chyby je úplne v poriadku, znamená to, že sa učíte nové veci. 
 • Musíte byť so sebou trpezliví. 
 • Vždy vás zachránia neutrálne výrazy.  
 • Čo neviete presne pomenovať, môžete opísať.  
 • Nekomplikujte si život, zjednodušte myšlienky.   

Tak čo? V hlave sa vám spustil vír slovíčok a premýšľate, ako sa dá jedna myšlienka vyjadriť rôznymi spôsobmi? Verte, že ich je neúrekom. Nebojte sa experimentovať. Smelo skúšajte. Kreativite sa medze nekladú. Dôležité je veľa rozprávať, pretože to je jediná cesta k tomu, ako sa v samotnom v rozprávaní dá zlepšiť. Tak ako pri kreslení, hlavne, aby papier nezostal prázdny.   

Poznáte viac spôsobov, ako šikovne vykorčuľovať zo situácií, keď si nedokážete vybaviť slovíčko alebo sa popasovať so zložitou gramatikou? Neváhajte a napíšte nám dole do komentára vaše kreatívne riešenia, ktoré vás v týchto prípadoch zachránili. Tešíme sa!


Zaregistrujte sa na webinár a objavte 3 skvelé metódy na učenie sa jazyka, ktoré môžete okamžite zaviesť do praxe.

Tagy:

Podobné články

6 Komentárov

6 Odpovedí

 1. Ked mate pokrocilejsi jezik ako ja chorvatscinu medzi B2-C1ak vam vypadne slovicko nebo nejake slovo nepoznate mozete to riesit ako ja. Pouzijem podobne slovo nebo to riesim opisom. Moja ucitelka na italki mi vzdy rozumela i vzdy mi povedala to slovo, ktore som mislela.

  1. Janka, ďakujeme za tip! Opis je skvelý spôsob, ako vyriešiť situáciu, keď slovíčko nepoznáme alebo nám náhodou vypadne. 🙂
   Daša z Jazykového mentoringu

 2. Tento blog ma veľmi zaujal. Pri rozprávaní stále tápem, hľadám vhodné slová. Ale tento blog ma nasmeroval správnym smerom. Ďakujem a teším sa na ďalšie podobné články. Neviem posúdiť, na akej som úrovni, ale denne na sebe pracujem. V mojom veku to už ide ťažšie. S mojou komunikačnou partnerkou sa stále posúvam vpred, aspoň to tvrdí ona, a to ma teší.

  1. Miloslava, tešíme sa, že vás zaujal náš blogový článok a našli ste si v ňom užitočné informácie. Určite v rozprávaní pokračujte a posúvajte sa dopredu krok za krokom. Vďaka systematickému prístup sa vám istotne podarí dosiahnuť vaše jazykové ciele.
   Daša z Jazykového mentoringu

 3. Velmi dobry clanok.Ako napokon vsetky Vase informacie a metoda ucenia sa jazykov.Zacala som s Vasimi kurzami asi pred 2 rokmi a je to super.Nehovorim sice dokonale,nie som stale taka aktivna a dosledna a tiez nie najmladsia.Ale mozem celkom spokojne povedat,ze som sa velmi zlepsila a hlavne uz nemam problem otvorit usta a zacat rozpravat v anglictine.A zatial mi nikto nepovedal,ze mi nerozumie.A velmi ma to bavi.Este si musim viac zlepsit listenig,pustat si AJ denne ,aby som si nacvicila ucho ,nielen usta.Dakujem Vam za vsetko

  1. Beata, máme velkou radost, že Vám metody a principy učení se podle Jazykového mentoringu pomohly s Vaší angličtinou a udělala jste takové pokroky! Přejeme Vám hodně zdaru při dalším učení! Veronika z Jazykového mentoringu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová