Je potrebné mať na slovíčka „špeciálnu“ pamäť?

stratégie na učenie sa slovíčok

Často sa u ľudí stretávam s názorom, že ak sa im mnohé roky nedarí naučiť sa cudzí jazyk, je to tým, že nemajú dobrú pamäť na slovíčka.

V skutočnosti to však vôbec nie je o pamäti, pretože na naučenie sa jazyka nepotrebujete žiadnu „špeciálnu“ pamäť. Nefunguje to tak, že keď uvidíte nové slovíčko, tak si ho zázračným spôsobom zapamätáte hneď na prvýkrát a odvtedy ho už budete vedieť.

Pamäťové techniky – osvedčený trik alebo hókus-pókus?

Skutočný trik na naučenie sa jazyka spočíva v tom, že je potrebné nové slovíčko opakovať viackrát. Jestvujú síce pamäťové techniky na zlepšenie tejto schopnosti, ale nie sú až také dôležité.

Oveľa dôležitejšie je stretnúť sa so slovíčkom opakovane a na rôznych miestach a v odlišných kontextoch. Ak slovíčko vidíte napísané, začujete ho počas rozhovoru alebo v podcaste, či ho použijete vy alebo váš partner počas rozhovoru, jednoduchšie si ho zapamätáte.

Tento postupný a prirodzený proces funguje u každého bežného, zdravého človeka bez väčších rozdielov. Rolu tak nezohráva ani fakt, či máme „dobrú“ pamäť alebo nie.

Dobrá správa!

Bežné texty, ktoré čítame alebo si ich vypočujeme, obsahujú asi 85 % používaných slov; sú tvorené z približne 2000 najbežnejších slov v jazyku.

Pokiaľ sa naučíte 2000 najfrekventovanejších slov v danom jazyku, budete rozumieť asi 85 % textov.

Toto platí na texty, s ktorými sa bežne dostávate do kontaktu: v časopisoch, knihách, na blogoch, či hocičo iné na internete. Preto, ak budete čítať bežné texty stále dokola, týchto 2000 slovíčok sa bude neustále opakovať. Toto je ten „trik“ na naučenie sa nových slovíčok v jazyku, ktorý využívam aj ja.

Dobrá rada

Preto vám radím, aby ste sa jazyku vystavovali opakovane a veľakrát, aby ste slovíčko videli dostatočne často, a tak si ho zopakovali.

Nepotrebujete na to zázračné techniky ani špeciálne metódy, aby sa vám slovíčka rýchlo dostali do hlavy. Najlepší je práve prirodzený spôsob, ktorý je podľa mňa zároveň najúčinnejší.

Pokiaľ si ešte stále myslíte, že vy nemáte pamäť na jazyky alebo slovíčka, nezúfajte! Naozaj je to o prirodzenom a častom kontakte s jazykom. Je potrebné sa k nemu vracať opakovane a slovíčka vám utkvejú v pamäti.

Páčil sa vám tento článok a radi by ste získali ďalšie overené tipy na učenie sa jazykov?

Myslíte, že učenie sa jazykov je zdĺhavé a ťažké a okrem toho, aj tak nemáte na jazyky talent? A navyše nemáte ani čas chodiť do jazykoviek? Ide to jednoduchšie, ako si myslíte! Odhaľte 3 prekvapivo jednoduché metódy ako sa naučíte cudzí jazyk za dva roky, aj popri práci na plný úväzok v bezplatnom webinári jazykovej mentorky Lýdie Machovej.

Lýdia a info o bezplatnom webinári

Tagy:

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová