VIDEO: 5 užitočných zistení, vďaka ktorým som sa naučila po anglicky

Vo svojich videách väčšinou hovorím o svojich skúsenostiach s učením sa mojich neskorších jazykov, lebo vtedy som už mala učenie vychytané. Angličtinu som sa učila ako prvú, no aj pri nej som mala niekoľko aha-momentov, ktoré mi pomohli dosiahnuť plynulosť rýchlejšie ako v škole.

Väčšinou, keď hovorím, ako som sa naučila 9 jazykov, spomínam príklady skôr zo svojich neskorších jazykov, pretože vtedy som už bola skúsenejší samouk a mala som vychytané rôzne metódy. Minule sa ma ale niekto opýtal, ako som sa vlastne naučila po anglicky. 

Angličtina je môj najsilnejší jazyk, v ktorom často prezentujem a používam ju takmer ako slovenčinu. Aj ja som však raz s angličtinou začínala od nuly a veľmi dobre viem, aký to je pocit. Vždy, keď dnes počujem, že mal niekto rozhovor s native speakrom a úplne zamrzol, spomeniem si na moje začiatky. Počas môjho učenia som sa dostala do niekoľkých situácií, ktoré boli pre mňa prelomové a povzbudili ma, aby som pokračovala. Vo videu vám prezradím 5 zistení, vďaka ktorým bolo moje učenie sa angličtiny úspešné. Ak radšej čítate, pod videom nájdete jeho prepis.

Jednotka z angličtiny na vysvedčení neznamená, že angličtinu ovládam

Angličtinu som sa začala učiť, keď som ako jedenásťročná nastúpila na osemročné gymnázium. Už o rok neskôr som sa veľmi odvážne prihlásila na školské kolo olympiády. 

Dodnes si pamätám triedu, v ktorej prebiehalo ústne kolo. Mojím zadaním bola tzv. “rolová hra”. Učiteľka hrala úlohu môjho rodiča a moja rola bola vysvetlená na papieriku, ktorý som mala pred sebou. Keď som sa naň pozrela, úplne som skamenela a spanikárila. Vôbec som tomu zadaniu nerozumela. Bolo tam kopec slovíčok, ktoré som nepoznala, napríklad výraz “pocket money” (vreckové). Vôbec som nepochopila, že v tejto hre mám byť študentom, ktorý si má vypýtať od rodiča vyššie vreckové. 

Poviem vám, bolo neskutočne trápne stáť tam pred učiteľkami a spolužiakmi a nevedieť, čo robiť. Úplná katastrofa. Učiteľka sa usmievala a snažila sa zo mňa niečo dostať, no ja som to len v tichu pretrpela. V duchu som si nadávala, prečo som sa, po roku a 2 mesiacoch učenia sa angličtiny vôbec na olympiádu hlásila. Veď som bola úplný začiatočník!

V skutočnosti bol tento zážitok pre mňa veľmi užitočný. Práve vtedy som pochopila, že jednotka z angličtiny na vysvedčení neznamená, že jazyk ovládam. Videla som, že mám ešte pred sebou veľa práce. 

Aby som sa zlepšila v jazyku rýchlejšie a mohla konkurovať starším spolužiakom na ďalších súťažiach, vypýtala som si od učiteľky kazetu s nahrávkami z učebnice, ktorú sme  používaliv škole. Doma som si ich pravidelne púšťala, robila som veľa posluchových cvičení, čítala som texty, v slovníku som si hľadala slovíčka a snažila som sa prelúskať cez gramatiku. Bolo to dosť náročné, pretože školské učebnice nie sú určené pre samoukov.  

Knihy môžeme čítať aj na nižšej úrovni, keď máme k čítaniu pozitívny vzťah a baví nás

Jedného dňa som vošla cez prestávku do triedy a videla som spolužiačku Heňu, ako číta Harryho Pottera v angličtine. Skoro som odpadla. Mali sme za sebou iba 3 roky angličtiny –ako bolo možné, že ona čítala knihu úplne bez problémov? 

Hneď som sa jej spýtala: 

“Heňa, ty tomu rozumieš? Veď je to originál kniha.” 

A ona na to: 

“Jasné, v pohodičke. Na začiatku to bolo horšie, ale čím viac čítam, tým je to plynulejšie a veľa slov si viem domyslieť.” 

Priznám sa, že som bola skeptická. Myslela som, že Heňa chcela iba zamachrovať pred triedou. Veď ako dokáže čítať anglické knihy, keď ja ich nečítam, a to mám lepšie známky z angličtiny ako ona? 

Vtedy som si povedala – keď Heňa môže čítať, tak prečo nie ja? Ešte v ten týždeň som si išla kúpiť Harryho Pottera. Túto knižku som dobre poznala, pretože som ju mala prečítanú v slovenčine a mala som k nej veľmi pozitívny vzťah. Začala som čítať a naozaj som rozumela! Samozrejme, na začiatku som rozumela málo. Bolo tam veľa slov, ktoré som predtým nikdy nevidela, ale vedela som si domyslieť ich význam. Postupne sa to zlepšovalo a knihu som dočítala s veľkým nadšením. Odvtedy som začala čítať anglické knižky naozaj masívne. Na začiatku som si vyberala také, ktoré som už predtým čítala, ale veľmi skoro som prešla k úplne neznámym románom. Čítaním sa mi výrazne zlepšovala aj slovná zásoba a gramatika. Slovíčka som si vypisovala a aby som chápala gramatiku, ktorá sa tam často opakovala, začala som si robiť rôzne gramatické cvičenia.

Jediná cesta, ako si zlepšiť rozprávanie, je veľa hodín narozprávať.

Tretí prelom nastal, keď som na súťaži zistila, že mám veľkú medzeru v porozumení a rozprávaní. Ako sa moja angličtina zlepšovala, som sa dostala do krajských a dokonca aj na celoštátne kolo olympiády. Čítaním kníh som nabrala kopec slovnej zásoby, gramatiku som mala ako-tak zvládnutú, ale stále som sa nevedela v angličtine dobre vyjadriť. Všimla som si, že vždy, keď som skončila na druhom mieste, ma predbehol niekto, kto predtým absolvoval anglické letné tábory alebo mával bežne počas školského roka konverzácie s rodenými hovoriacimi. Títo študenti boli z väčších miest a ja som im závidela, že mali takéto možnosti. 

Pochádzam z Partizánskeho a nemala som v tej dobe možnosť cvičiť rozprávanie s rodeným hovoriacim. Tak som sa rozhodla, že sa budem rozprávať sama so sebou. Až neskôr som zistila, že som úplne intuitívne prišla na metódu self-talk, ktorú bežne používajú polygloti po celom svete. 

Začala som cvičiť vlastné tvorenie príbehov. Vystrihovala som si z časopisov rôzne náhodné obrázky a tvorila som si k nim tzv. “picture story” (príbeh vyrozprávaný na základe obrázku). Vždy som si nahlas povedala, kto na obrázku je, aké sú tam emócie a čo sa stalo. Pri týchto cvičeniach som narozprávala hodiny a hľadala som si neznáme slovíčka. Doplnila som si medzery v slovnej zásobe a precvičila si angličtinu práve v tom najdôležitejšom, v rozprávaní. 

Ak si najmúdrejší človek v miestnosti, tak si v nesprávnej miestnosti

Neskôr sa aj mne podarilo dostať sa do kontaktu s native speakerom – Američanom Edom, ktorý v Partizánskom učil angličtinu. Pomáhala som mu na hodinách učiť úplne maličké deti – prváčikov, druháčikov a za odmenu som sa zúčastňovala konverzačných stretnutí s ním a ďalšími študentmi, ktorí boli odo mňa starší a oveľa lepší. 

Na týchto stretnutiach som mala opäť trápne pocity, napríklad keď sa nás Ed spýtal, kto z nás už bol za hranicami Partizánskeho. Všetci zdvihli ruky okrem mňa, lebo som nerozumela otázke. Ostatní sa zasmiali, že Lydka nikdy nebola mimo svojho mesta. Tieto pocity ma hnali vpred, lebo nabudúce už som chcela rozumieť, tak som začala v angličtine veľa počúvať a rozprávať, aby som sa mohla normálne zapájať do konverzácie a vyrovnať sa lepším študentom. 

Keď som maturovala, rozprávala som už po anglicky bez problémov. Potvrdila som si, že naozaj jediná cesta ako zlepšiť rozprávanie je veľa hodín narozprávať. Nedalo sa to vykryť žiadnym počtom kníh ani gramatických cvičení. Je to jednoducho činnosť, ktorú som musela urobiť. 

Ak ma učenie baví, dokážem s ním stráviť obrovské množstvo času

Ďalší prelom v mojom učení sa angličtiny sa odohral na vysokej škole v Bratislave. Dostala som sa do 2 medzinárodných komunít – Erasmus a Couchsurfing, v rámci ktorých som sa stretávala s cudzincami, kde som angličtinu začala používať nie preto, aby som sa ju učila, ale ako nástroj na komunikáciu. Pomáhala som zahraničným študentom s ubytovaním sa na internáte, ukázala som im Bratislavu alebo vysvetlila, ako funguje študijný systém. Takto som si zabezpečila desiatky hodín konverzácií týždenne úplne zadarmo. Bolo to moje hobby, pri ktorom bolo pre mňa úplne samozrejmé tráviť čas s angličtinou. 

Vďaka Couchsurfingu som sa zase dostala na pravidelné stretnutia v Bratislave, kam chodili cestovatelia z celého sveta. Vždy som sa tam s niekým dala do reči a postupne som nadobudla v rozprávaní úplne inú plynulosť a sebaistotu. Bolo to nádherné obdobie, na ktoré dodnes s láskou spomínam.

Zhrnutie

Aké boli moje zistenia o učení sa jazykov, na ktoré som prišla pri učení sa angličtiny?

  • Jednotka z angličtiny v škole nestačí na to, aby som sa vedela plynule dohovoriť. A aj keď je človek z malého mesta, dokáže si zabezpečiť množstvo kontaktu s jazykom. 90 % času, ktorý som venovala angličtine bol mimo školského vyučovania –  čítanie kníh, gramatické cvičenia, rozhovory sama so sebou a neskôr s americkým učiteľom.
  • Čítanie je veľmi účinný spôsob naberania slovnej zásoby a spoznávania jazyka. Je dôležité nenechať sa odradiť, keď otvoríme prvú stranu a vybehne na nás kopec neznámych slov. Netreba si všetky podčiarkovať a vyhľadávať v slovníku, ale skôr si domyslieť význam z kontextu. 
  • Vôbec nevadí, ak ste najslabší v skupine. Práve naopak, je vhodné mať okolo seba ľudí, ktorí sú v jazyku lepší ako my, pretože nás motivujú pracovať na našom vlastnom zlepšení. Všetko závisí na našom nastavení. 
  • Jediný spôsob, ako sa naučiť rozprávať, je veľa rozprávať. Opakujem to vo svojich videách často a je to pomerne zjavné, ale veľa ľudí si to neuvedomuje. Myslia si, že učením sa jazyka cez aplikáciu budú vedieť rozprávať, ale tieto 2 činnosti v skutočnosti nemajú nič spoločné. Aj ja sama som sa zlepšila v rozprávaní až vtedy, keď som sama začala veľmi veľa rozprávať.
  • Ak nás učenie baví, dokážeme s ním stráviť obrovské množstvo hodín. Pri učení som si vyberala materiály, metódy a aktivity, ktoré ma bavili a nemusela som sa do učenia nútiť. Zábava je zároveň prvým pilierom v Jazykovom mentoringu. 

Ak neviete, o akých štyroch pilieroch efektívneho učenia sa jazykov hovorím, tak si určite prečítajte článok, v ktorom vám na konkrétnych príkladoch priblížim, ako sa naučiť akýkoľvek cudzí jazyk na plynulú úroveň.

Čítajte aj: Vďaka týmto 4 pilierom sa naučíte akýkoľvek cudzí jazyk

A ak vás zaujímajú 3 skvelé metódy ktoré dokážete okamžite začať používať vo svojom učení a zabezpečiť si tak rýchle pokroky v jazyku, zaregistrujte sa na môj bezplatný webinár.

Zaregistrujte sa na webinár a objavte 3 skvelé metódy na učenie sa jazyka, ktoré môžete okamžite zaviesť do praxe.

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová