Tajný recept na úspech: Vyskladaj si svoju ideálnu metódu!

vyskladaj si svoju metódu na učenie sa jazyka

Ľudia sa ma často pýtajú, ako majú učenie sa jazykov vlastne poňať, ako na to ísť. Vidia, že na Facebooku zdieľam veľa tipov, napríklad, že majú pozerať seriály, vypisovať si slovnú zásobu do Goldlistu alebo sa rozprávať s niekým cez internet. „A to stačí? Stačí si vypisovať slovíčka metódou Goldlist a budem ten jazyk vedieť?“

V tomto videu by som vám chcela vysvetliť, ako učenie sa jazykov vlastne funguje, ako by sme si ho mali nastaviť, aby sme naozaj ten jazyk ovládali po všetkých stránkach, ktoré potrebujeme.

Moja filozofia učenia sa jazykov, na základe ktorej som sa naučila 7 jazykov plynule a chystám sa na ďalšie, je založená na 4 základných pilieroch:

  1. Musíme si nájsť veci, ktoré nás bavia.
  2. Musíme im venovať dostatok času – pravidelne a často.
  3. Musíme využívať efektívne metódy.
  4. Musíme si v učení nájsť systém.

Potrebujeme si nájsť metódy, ktoré týmto pilierom vyhovujú. Zároveň sa musíme ubezpečiť, že nám tie metódy, ktoré chceme používať, pomôžu dosiahnuť v jazyku ciele, ktoré chceme dosiahnuť. Nie každý potrebuje v jazyku vedieť dokonale písať, všetkému rozumieť, vedieť si všetko prečítať a ešte mať aj dokonalú gramatiku. Potreby sú rôzne a závisia od toho, ako ten jazyk chcete využívať.

Ja sa vždy pýtam ľudí, aké majú potreby v tom jazyku, aby sme vedeli zistiť, aké sú ich ciele a ako sa k nim dopracujú. Čiže vy sa môžete sami seba opýtať, čo chcete v jazyku dosiahnuť. Chcete vedieť perfektne rozprávať? Stačí, ak budete dobre rozumieť či písať?

Keď si zodpoviete tieto otázky, budete presne vedieť, čo musia byť vaše priority v učení sa jazyka a na základe toho môžete vyhľadať konkrétne metódy, ktoré budete používať, aby ste tie ciele dosiahli.

Je to jednoduché. Ak chcem vedieť dobre rozprávať, musím si nájsť metódy, vďaka ktorým sa budem zlepšovať v rozprávaní. Nepomôže mi, keď si budem len vypisovať slovíčka do zošita, alebo budem len pozerať seriály, alebo budem len robiť gramatické cvičenia. Žiadna z týchto vecí mi nezlepší schopnosť rozprávania. Toto veľa ľudí nerado počuje, pretože každý čaká nejakú zázračnú metódu, vďaka ktorej nebude musieť rozprávať, ale naučí sa rozprávať, však? Žiaľ, takto to nefunguje.

Dôležité je, uvedomiť si, čo chcem dokázať a preto odporúčam stanoviť si 3 priority, napríklad rozprávanie, slovná zásoba a porozumenie. Potom si na každú z týchto troch vecí vybrať jednu alebo dve metódy, ktorými si budete danú oblasť zlepšovať a približovať sa k svojmu cieľu.

Takže na rozprávanie si nájdete rodeného hovoriaceho a budete sa rozprávať napríklad cez internet. Môže to byť na výmenu zadarmo, to znamená, že mu nemusíte platiť, budete mu pomáhať so slovenčinou. Takých stránok je viacero, dajú sa nájsť pomerne jednoducho.

Na zlepšenie slovnej zásoby budete pracovať s Goldlistom, čiže vypisovať si slovíčka do zošita a čerpať slovnú zásobu z knižky, ktorú si budete čítať.

Porozumenie si zlepšíte počúvaním napríklad anglických podcastov pre začiatočníkov cestou do práce, pri športovaní a pod.

Budete robiť tieto tri veci – rozprávať sa s native speakerom, vypisovať si slovíčka z knižky a zároveň budete počúvať podcasty. Gratulujem, práve ste si vymysleli svoju vlastnú metódu, pomocou ktorej budete mať systém na učenie sa. Presne si poviete, že sa budete rozprávať 2-3x do týždňa. Počúvať budete každý deň 20 minút cestou do práce atď.

Takto si vytvoríte systém, ktorý je potrebné dodržiavať deň čo deň, aby ste mali naozaj intenzívny kontakt s jazykom. Keď sa vám podarí vytvoriť systém, ktorý je založený na tom, čo vás baví, budú to efektívne metódy a dokážete ho spĺňať častointenzívne (nebude to len raz za týždeň na 3 hodiny, ale častejšie v menších dávkach – odporúčam 30 – 60 minút denne), tak ten jazyk sa dokážete naučiť behom pár mesiacov, maximálne rok alebo dva roky.

Je to krásny proces a keď si naň zvyknete, zistíte, že učenie vás baví a nemusí to byť vôbec niečo nepríjemné, ako ste možno zvyknutí zo školy či kurzov, alebo keď ste sa učili len sami s knižkou doma. Učenie vôbec nemusí byť nudné a zdĺhavé a nezáživné.

Ja si vždy tie metódy skladám tak, aby ma to bavilo a motivovalo, aby som sa učila ďalej. Po čase ten postup na sebe nádherne sledujem a už nie som sama. Mám tisícky spokojných klientov a fanúšikov Jazykového mentoringu, ktorí tiež prišli na to, že jazyky sa dajú učiť inak.

Zhrnutie:

V prvom rade sa zamyslite nad týmito otázkami:

  1. Čo potrebujete v jazyku vedieť? Čo sa potrebujete naučiť? Ruku na srdce, určite to nie je rozprávanie, ktorého sa tak bojíte?
  2. Aké metódy môžete využívať, aby ste si práve tieto veci zlepšili?

Keď si v učení nájdete systém, uvidíte, že vám to pôjde úplne hravo a naozaj je to zaručený recept, ako sa dokážete naučiť akýkoľvek cudzí jazyk.

Držím vám palce, aby ste to zvládli, aby ste si vyskladali tú svoju ideálnu metódu. Aby to nebolo založené len na jednej činnosti, ale aby to bolo trochu variabilné a dokázali ste sa zlepšiť v tých svojich 2 – 3 vytúžených prioritách súčasne a pokiaľ by ste chceli nejakú pomoc alebo podporu, sledujte Jazykový mentoring na Facebooku, kde pravidelne zverejňujeme ďalšie tipy na učenie sa jazyka.

Myslíte, že učenie sa jazykov je zdĺhavé a ťažké a okrem toho, aj tak nemáte na jazyky talent? A navyše nemáte ani čas chodiť do jazykoviek? Ide to jednoduchšie, ako si myslíte! Odhaľte 3 prekvapivo jednoduché metódy ako sa naučíte cudzí jazyk za dva roky, aj popri práci na plný úväzok v bezplatnom webinári jazykovej mentorky Lýdie Machovej.

webinar jazykovej mentorky Lydie Machovej zadarmo

Lýdia Machová

Lýdia Machová

Jazyková mentorka a tlmočníčka
Som polyglotka, jazyková mentorka, tlmočníčka a autorka tejto stránky. Ako samouk som sa naučila 9 jazykov, 7 z nich si udržiavam na plynulej úrovni a každé dva roky sa učím nový. Som presvedčená, že jazyk sa dokáže naučiť ktokoľvek, bez ohľadu na talent, vek či iné danosti – ak vie, ako na to. V rámci Jazykového mentoringu ponúkam ľuďom kompletný návod na to, ako sa môžu akýkoľvek jazyk naučiť na dobrej úrovni, za pomoci jednoduchých, často úplne bezplatných materiálov na internete a v kníhkupectvách.
Štítky:
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely spracovania tohto komentára.