Ludwig pozná správne slová

Ludwig_titulka na blog

Ako dlho vám trvá napísať nejakú myšlienku po anglicky? A teraz nemyslíme len tak od oka, aby veta obsahovala všetky potrebné slová, poukladané za sebou a vedľa seba, ale aby skutočne dávala zmysel, príjemne sa čítala a primäla čitateľa čítať ďalej.

Ak sme ešte nedosiahli úplnú plynulosť v angličtine (a často i po jej dosiahnutí), siahame po rôznych pomôckach, ako dosiahnuť prirodzený písomný prejav. Či už sa spoliehame na automatický preklad, blogy alebo fóra, všetko to stojí čas, priveľa nadbytočných informácií nás rozptyľuje a nakoniec výsledok vôbec nie je taký príťažlivý, ako by sme chceli.

Na pomoc nám prichádza Ludwig – chytrý prekladač a lingvistický vyhľadávací nástroj, ktorý sa skôr zameriava na bezprostredný jazyk a použitie výrazov či slovných spojení v kontexte ako napríklad na gramatické pravidlá.

Aby ste mohli vyhľadávať viacero výrazov počas jedného dňa, odporúčame sa v prvom kroku bezplatne zaregistrovať.

Ludwig registracia

Po bezplatnej registrácii Ludwig ponúka na výber štyri rôzne funkcie (posledná z nich sa dá použiť len v spoplatnenej prémiovej verzii).

Vyhľadávanie pomocou nástroja Ludwig

Ak už ste nejakú vetu vytvorili a chcete si overiť jej správnosť, napíšte alebo skopírujte ju do vyhľadávacieho riadku a Ludwig vám v niekoľkých milisekundách zobrazí spoľahlivé a vhodné príklady na porovnanie s vašou vetou. Výsledky vyhľadávania sa zobrazia prehľadne pod sebou, takže ani vám nebude dlho trvať nájsť prípadné chybičky. A čo je na celej veci skvelé, Ludwig si poradí aj s preklepmi.

Ludwig vyhladavanie

Ludwig ako prekladač

Ak neviete, ako presne sformulovať vetu v angličtine, určite oceníte funkciu prekladu. Ludwig podporuje množstvo jazykov, vrátane slovenčiny, a v spolupráci s automatickým prekladom od Google vám okamžite ponúkne možnú alternatívu. A ak kliknete na ikonku v tvare reproduktoru vedľa preložených slov, môžete si slovné spojenie či celú vetu vypočuť nahlas.

Ludwig preklad

Tip: V tomto kroku by sme spomenuli ešte jednu užitočnú, dodatočnú funkciu, a tou je filter. Po jeho rozkliknutí si môžete vybrať kategóriu, z ktorej majú pochádzať porovnávané zdroje, ako aj zdroje podľa vhodnej témy.

Ludwig ponúka aj funkciu slovníka

S kontextovým vyhľadávaním a prekladom však Ludwig zďaleka nekončí. Ďalšou v poradí je funkcia slovníka, ktorá sa iste uplatní pri vyhľadávaní pojmov, keďže algoritmus popri výkladovom slovníku dokáže nájsť príklady použitia jednotlivých slov v rôznom kontexte.

Ludwig slovnik

Divoká karta

Poslednou z funkcií je takzvaná „divoká karta“, ktorá je však už súčasťou spoplatného prémiového účtu. Umožňuje zadanie neúplných slovných spojení, pričom namiesto vloženej hviezdičky ponúkne alternatívu v podobne vhodného vetného členu.

Ludwig wild card

Aplikácia Ludwig

Pre ešte väčšie pohodlie pri používaní si taktiež môžete stiahnuť Ludwiga ako verziu pre váš desktop, kde vás nebudú rozptyľovať žiadne rušivé reklamy. Funkcie sú rovnaké, všetko je prehľadné a na prvý pohľad strohý dizajn v záujme efektivity nebráni rozvinutiu vašej kreativity pri písaní. Ak Ludwiga práve nepotrebujete, skryje sa na pozadí a pribehne vám na pomoc po kliknutí na jeho ikonu, až keď ho opäť potrebujete.

Tip: Na zobrazenie širšieho kontextu, v akom boli hľadané výrazy alebo frázy použité, kliknite na dve malé šípky stojace proti sebe v pravom hornom rohu. Ludwig vám zobrazí časť textu obklopujúceho vami hľadaný výraz.

Ludwig aplikacia

V bezplatnej verzii máte po registrácii denne k dispozícii 6 vyhľadávaní, čo možno využijete pri kratších textoch, no pri dlhšom písaní to môže byť obmedzujúce.

Pri prémiovom účte máte na výber tri možnosti predplatného, a to buď dvojročné, kedy vás Ludwig vyjde na asi 3 eurá mesačne, ročné za približne 4 eurá za mesiac, alebo mesačné za približne 8 eur. Sprístupní sa vám tak možnosť neobmedzeného vyhľadávania a používania, ako aj bonusová funkcia divokej karty. Vďaka rozšírenému filtrovaniu si zvolíte uprednostňované zdroje a vypnete tie, ktoré považujete za menej užitočné. Databáza je taktiež obohatená o špecifický žargón a zdroje, čo využijete pri náročnejších alebo odborných textoch. Ak na rozhodnutie potrebujete dlhší čas, je možné aplikáciu vyskúšať na 15 dní.

Tip: prečítajte si aj náš prehľadný článok o appkách na učenie sa cudzích jazykov.

Ak ste si niekedy kládli otázku, či je vami napísaná veta správna, ako sa používa nejaké sloveso, alebo či je zvolený preklad vhodný, vyskúšajte si Ludwiga aj vy. Možno sa stane vaším novým užitočným pomocníkom pri učení sa angličtiny a písaní textov!

07/2020

Ilustrácie: ludwig.guru

Zaregistrujte sa na webinár a objavte 3 skvelé metódy na učenie sa jazyka, ktoré môžete okamžite zaviesť do praxe.

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová