Ako využiť TED na maximum?

Ako využiť TED na maximum

Zrejme sa už každý z nás stretol aspoň s jedným videom pod hlavičkou TED alebo TEDx. Keďže sa lokálne podujatia TEDx organizujú aj v našich končinách, možno niektorí z vás ich navštívili osobne a zažili úžasnú inšpirujúcu atmosféru. Uvažovali ste však, že by ste tieto videá využili aj na zdokonaľovanie sa v cudzom jazyku?

Čo všetko ponúka TED?

Na hlavnej stránke TED si môžete pozrieť a vypočuť príspevky od profesionálov z rôznych oblastí. Či už je to veda, literatúra, dejiny, umenie, vzdelávanie alebo sociológia, snáď pre každú tému by sme našli aspoň jednu prednášku. Aby sme mohli začať používať videá efektívne, pozrieme sa najskôr, čo všetko nám stránka ponúka. Ako príklad použijeme jedno z najobľúbenejších videí, v podaní sira Kena Robinsona, ktoré medzičasom dosiahlo už viac ako 56 miliónov pozretí.

TED talk by Sir Ken Robinson
Sir Ken Robinson: Do schools kill creativity?

1. Tu sa dozviete základné informácie o rečníkovi a samotnej prednáške, či podporné zdroje (napríklad publikované knihy, odporúčané články, rozhovory). Ďalej si môžete otvoriť profil prednášajúceho, kde nájdete doplňujúce informácie a často i odkaz na ďalšie stránky.

interaktívny transkript TED
Interaktívny transkript

2. V sekcii „Transcript“ sa skrýva textové spracovanie hovoreného slova zakaždým v anglickom jazyku, s možnosťou prepnúť prepis do iného jazyka z ponuky. Výber iných jazykov sa pri jednotlivých videách líši, pretože texty sú prekladané postupne tímom dobrovoľných prekladateľov a v prípade obľúbenejších príspevkov jazyky pribúdajú rýchlejšie. Transkript je interaktívny, takže počas počúvania môžete v reálnom čase sledovať miesto, kde sa v texte nachádzate a nikdy sa nestratíte. Zároveň sa dá výborne využiť na prácu so slovnou zásobou, či na kombináciu čítania s počúvaním.

3. Video vás zaujalo a chceli by ste sa téme venovať do hĺbky? Potom je tu „Reading List“ s odkazmi na ďalšie články, publikované knihy, či ďalšie rozširujúce video príspevky. Vďaka týmto zdrojom vyčerpáte tému skutočne do poslednej bodky a môžete tak zažiariť v konverzáciách podrobnými znalosťami.

4. Sekciu „Comments“ zas využijete na precvičenie písania, pretože vám umožňuje zapojiť sa do diskusie, položiť otázku, vyjadriť svoj názor alebo napísať ostatným diskutujúcim. Tu vás ako výborná pomôcka môže podporiť modul Grammarly nainštalovaný vo vašom prehliadači, ktorý vám v angličtine v reálnom čase vychytá najvážnejšie chyby a preklepy.

nastavenie jazyka, rýchlosti videa na stránke TED
Výber jazykov a rýchlosti

5. Z ponuky titulkov si zvolíte vami požadovaný jazyk; od základnej angličtiny máte na výber rôzne jazyky, takže je len na vás, ktorý si vyberiete. Ich rôznorodosť a početnosť závisí rovnako ako pri transkripte od prekladu dobrovoľníkov. A ak sa chcete zameriavať iba na počúvanie, titulky môžete samozrejme vypnúť.

6. Je pre vás príspevok príliš rýchly? Alebo by ste ho naopak potrebovali najskôr len preletieť a nestrácať čas? Pod ozubeným kolieskom si zvolíte požadovanú rýchlosť a hneď sa video prispôsobí vašim potrebám.

stiahnutie videa/audia
Stiahnutie videa/audia

7. Tlačidlo „Share“ zas okrem klasického zdieľania na rôznych sociálnych sieťach ukrýva praktickú možnosť stiahnutia videa. Môžete si zvoliť video s titulkami (v jazykoch podľa výberu) alebo bez nich, alebo si vyberiete čisto audio verziu TED Talks Daily, ktorú si môžete vypočuť offline v rôznych zariadeniach ako podcast.

8. Ak máte na stránke ted.com vytvorený účet, môžete si video pridať do svojho zoznamu…

9. …a taktiež označiť, že sa vám video páčilo.

TED talk, odporúčanie
Odporúčanie videa

10. Novinkou je možnosť odporúčania videa, pričom môžete zvoliť vhodnú charakteristiku, a tak pomôcť budúcim divákom pri výbere zaujímavých tém.

stránka TED.com
Ďalšie možnosti na stránke TED.com

Samotná stránka ponúka množstvo ďalších funkcionalít. Nájdite si pár minút a preskúmajte všetky jej zákutia. Objavíte tak na mieru pripravené odporúčania, playlisty spájajúce videá podobnej témy, TED knihy, ktoré vychádzajú vo viacerých jazykoch, či možnosť zaregistrovať sa na príjem inšpiratívneho newslettra.

TED a TEDx nájdete aj na Youtube

Ešte viac príspevkov nájdete na Youtube, kde majú TED a TEDx vlastný kanál s tisíckami ďalších videí. I tu využijete integrované titulky, či prispôsobenie rýchlosti prehrávania. Stačí kliknúť na ozubené koliesko v pravom dolnom rohu a rozbalí sa vám aktuálna ponuka.

Ako si zlepšiť angličtinu (alebo iný jazyk)?

Nespornú výhodu majú angličtinári, pretože videá na hlavnej stránke sú v anglickom jazyku a ponúkajú len možnosť inojazyčných titulkov. Ich preklady však prechádzajú viacstupňovou kontrolou a zaručujú vysokú kvalitu. Na začiatok vyskúšajte sledovanie videí s titulkami, a keď získate väčšiu istotu, môžete si ich pokojne vypnúť a započúvať sa.

Ako sme spomínali vyššie, interaktívny transkript, teda prepis hovoreného slova, využijete na sledovanie textu v reálnom čase. Ak kliknete na akékoľvek slovíčko v texte, program vám automaticky prehrá danú časť videa a vy si môžete vypočuť výslovnosť bez toho, aby ste museli hľadať vo videu príslušné miesto.

Za hranicami TEDu

TEDed
TED-Ed – edukatívna stránka pod záštitou TED

TED už dávno nie sú len konferencie a videá; projekt zastrešuje množstvo rozširujúcich zdrojov a jedným z nich je aj TED-Ed, edukatívna stránka vytvorená učiteľmi.

TED-Ed - Watch, Think, Dig Deeper, Discuss
Watch, Think, Dig Deeper, Discuss

Čakajú na vás stovky pripravených lekcií s doplňujúcim aktivitami v sekciách Watch, Think, Dig Deeper a Discuss. Vďaka podporným textom a spracovanej slovnej zásobe ich výborne využijete počas konverzácie ale aj na rozšírenie vlastných znalostí. Pre ich šikovnú dĺžku a spracovanie prístupné širokému publiku si ich môžete zaradiť ako doplnok učenia sa jazyka kedykoľvek počas dňa, cez prestávku, počas cesty z práce alebo čakania v rade.

Radšej by ste si niečo prečítali?

I pre vás má TED pripravenú špeciálnu stránku IDEAS.TED s množstvom článkov na zaujímavé témy. Vďaka tematickým prelinkovaniam v textoch, interaktívnym kvízom a odkazom na súvisiace video príspevky či ďalšie podobné články, sa pri čítaní nebudete nudiť ani minútu.

Texty môžete využiť na rozširovanie slovnej zásoby, naplnenie vášho Goldlistu či ANKI a podobných aplikácií na učenie sa jazykov, a výborne ich viete skombinovať i so službou Readlang.

A čo iné jazyky?

Doteraz sme sa venovali predovšetkým príspevkom v anglickom jazyku, no dali by sa TEDx videá využiť aj na iné jazyky? Poteším vás, áno, je to možné, no bude si to vyžadovať trošku viac „klikania“.

Inojazyčné videá nájdete najlepšie priamo na Youtube, kde si do vyhľadávania zadáte napríklad TEDxParis a zo zobrazenej ponuky si vyberiete vo francúzskom jazyku videá, ktoré vás tematicky zaujali. Pre nemčinu zas môžete skúsiť zadať pojem „TEDx deutsch“ a pozrieť sa, čo všetko je nahraté v tomto jazyku. Španielčinári pre zmenu využijú samostatný, dobre zásobený kanál TED en Español.

S trochou kreativity a znalosťami geografie tak postupne objavíte príspevky z rôznych kútov sveta a vo viacerých jazykoch. Treba však poznamenať, že podujatia vo väčších mestách sa často usporadúvajú v anglickom jazyku (v Bratislave je to kombinácia prednášok v slovenčine/češtine a angličtine), takže hľadanie napríklad TEDxBerlin ešte nevyhnutne neznamená, že nájdete videá iba v nemeckom jazyku alebo pri TEDxRoma iba v tom talianskom.

Ako pomôcka pri hľadaní vám môže poslúžiť aj samotná stránka TEDu, kde v sekcii ATTEND/TEDx events nájdete prehľad plánovaných podujatí s doplňujúcimi informáciami. Pri niektorých môžete sledovať tzv. webcast alebo live stream, teda konferencie sa môžete zúčastniť cez internet z pohodlia vášho domova.

Pohľad do zákulisia

Chceli by ste vedieť, ako to vyzerá v zákulisí podujatia TED? Potom si nenechajte ujsť špeciálny článok Moja myšlienka hodná šírenia alebo Dobrodružstvo s TEDom na našom blogu. Lýdia Machová vám v ňom prezradí, ako sa pripravovala na svoje vystúpenie v New Yorku, ako to prebiehalo na mieste, a čo všetko zverejnenie jej videa na internete spôsobilo.

A ak by ste sa hneď teraz chceli započúvať do svojho (možno) prvého TED videa, môžete si začať precvičovať angličtinu na Lydkinom videu The secrets of learning a new language.

Zdroj obrázkov: ted.com, youtube.com

04/2019


Páči sa vám tento blogový článok a chcete získať množstvo ďalších skvelých tipov, ako si vďaka počúvaniu výrazne zlepšiť porozumenie v cudzom jazyku? Prihláste sa na odber našej série 3 videí špeciálne o počúvaní a spravte z počúvania nahrávok v cudzom jazyku svoju novú závislosť!


Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová