Čo má spoločné otužovanie s učením sa jazyka?

Co ma spolocne otuzovanie s ucenim sa jazyka

Stáva sa vám, že keď počujete kamoša alebo kolegyňu v práci plynule hovoriť po anglicky či v inom cudzom jazyku, ste plní obdivu, no zároveň sa nemôžete ubrániť nešťastného pocitu, že vám to nie je súdené? Úžasné, že oni to dokázali, no vám chýba talent a nikdy to nedokážete? A tak s povzdychom znova otvoríte v počítači svoj životopis a smutne pozeráte na prázdnu kolónku “Cudzie jazyky”. 

Poviem vám tajomstvo: Máte pravdu. Ak si myslíte, že to nedokážete, naozaj to nedokážete. No dá sa to prekonať – viem z vlastnej skúsenosti.

Donedávna som na tom bola rovnako, hoci nie s jazykmi, ale s otzžovaním.

Začalo to ťukaním si na čelo – otužovanie ja nedám.

Na Silvestra v roku 2018 som bola s kamošmi na chate pri jazere, bolo to pravé zimné počasie, krásne snežilo, vonku mínusové teploty. Nababušená som sa šla prejsť k jazeru a zrazu som v šoku ostala stáť. Na brehu bola skupinka ľudí v plavkách a jeden po druhom vchádzali do jazera sčasti pokrytého ľadom. Začalo ma triasť zimou aj za nich! To čo sú za blázni!

otuzovanie v jazere
Foto: Tibor Hranický

Síce som ich obdivovala, že sa na takéto niečo dali, ale zároveň som vedela, že toto fakt nie je pre mňa. Ja nemôžem len tak vojsť do ľadovej vody a otužovať! Tí ľudia v plavkách v jazere majú určite v sebe niečo špeciálne, nejaký gén alebo niečo, a necítia chlad. Ale ja som vždy bola hotová zmrzlina, toto nedám. Ešte by som v tej vode dostala šok! 

Viete čo? Dala som to.

Tu je fotka po 3 rokoch – zo Silvestra 2021.

lydia machova otuzovanie

Tam v tej ľadovej vode som ja! Keby ste mi povedali pred 3 rokmi, že v najväčšej zime vleziem do jazera, tak vás vysmejem, že určite nie. Za nič na svete by som vám neverila, lebo som mala tak nastavenú myseľ, že ja sa otužovať nedokážem. Veď som bola vždy najviac naobliekaná a aj v lete, keď som bola večer vonku s priateľmi, vždy som bola prvá, kto si naťahoval mikinu a bundu. Ľadová voda uprostred zimy? Nonsens.

No dokázala som to. 

Od konca leta chodím na jazero skoro každý týždeň. Neprestala som ani vtedy, keď vonku bolo mínus 6 a voda mala 2 stupne. Dokonca sa vždy teším, ako sa v jazere otužovaním príjemne zohrejem!

Ako som to dokázala?

Nastavila som si to inak v hlave. Povedala som si, že to dám. Postupne. 

Nastavenie mysle je podľa mňa tá najväčšia prekážka, ktorú musíme prekonať, ak chceme niečo dokázať, či už je to otužovanie… alebo jazyky!

A dáte to aj vy.

Ak si stále hovoríte, že ostatní sa dokážu naučiť jazyk, ale vy určite nie, lebo nemáte na jazyky talent, bunky, hlavu, mali ste zlú učiteľku v škole a tisíc ďalších výhovoriek… tak sa predsa nemôže nič zmeniť. 

Henry Ford citat dokazete, co si myslite, ze dokazete

Tento citát Henryho Forda mnou neskutočne rezonuje. V roku 2018 som si hovorila, že by ma do tej vody otužovať nikto nedostal ani párom koní. 2021 – vliezla som do nej dobrovoľne. A dnes si studenú vodu neskutočne užívam.

Ak si poviete, že sa ten jazyk nenaučíte, naozaj to tak bude, lebo to ani nebudete skúšať. Skúste to prekonať. Povedze si, “dobre, tak doteraz to nevyšlo, idem to skúsiť inými prostriedkami, aby ma to bavilo a vydržal som pri tom. A možno to dám aj ja.”

Uvidíte, že v tom momente sa vám v živote otvorí strašne veľa dverí. A ak hľadáte tipy na efektívne a zábavné učenie, pokračujte v čítaní na našom blogu – odporúčam začať článkom Ako sa naučiť po anglicky (no mnohé z metód v článku viete uplatniť aj na iné jazyky). Držím palce!

(Upozornenie: Prosím, neutekajte teraz uprostred zimy do jazera len tak bez prípravy, môžete si ublížiť. Ja som začala koncom leta, keď bola voda ešte pomerne teplá a šla som na to pomaly. Predtým som sa 2 roky sprchovala v studenej vode. Zo zdravotných dôvodov som sa pripravovala veľmi postupne – pomalšie, než bežne treba. Ak vás otužovanie zaujalo, teším sa, ale určite ho najprv konzultujte so svojím lekárom. Každý šport, vrátane otužovania, treba robiť bezpečne. 🙂 Chladu zdar!)


Páči sa vám tento blogový článok a chcete získať množstvo ďalších skvelých tipov, ako si vďaka počúvaniu výrazne zlepšiť porozumenie v cudzom jazyku? Prihláste sa na odber našej série 3 videí špeciálne o počúvaní a spravte z počúvania nahrávok v cudzom jazyku svoju novú závislosť!


Tagy:

Podobné články

4 Komentáre

4 Odpovede

  1. Marianna, presne tak, ako píšete. Je to určite zo začiatku náročné a zo zdravotných dôvodov možno nie vhodné pre všetkých, ale pri odhodlaní sa to dá krok za krokom zvládnuť. 🙂
   Daša z Jazykového mentoringu

 1. Lýdia, gratulujem a držím palce.
  Gratulujem, lebo vojsť do ľadovej vody chce guráž.
  Držím palce, lebo začať môže byť ťažké, ale vydržať je oveľa ťažšie.

  1. Rasťo, ďakujeme za podporu. Lydka sa istotne poteší vašim milým slovám.
   Daša z Jazykového mentoringu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová