Koľko jazykov musí ovládať polyglot?

kolko-jazykov-musi-ovladat-polyglot

Keď začujeme pomenovanie „polyglot“, označujúce človeka, ktorý ovláda veľa jazykov, ihneď si položíme otázku, koľko jazykov musíme ovládať, aby sme sa aj my sami mohli nazvať polyglotmi.

Skôr ako sa pokúsim odpovedať na túto otázku, musíme si ujasniť, čo to vlastne znamená ovládať jazyk.

Čo znamená ovládať jazyk?

Predstavme si situáciu: odteraz sa každý týždeň budem učiť jeden nový jazyk, povedzme denne 20-30 minút. Mohli by sme po mesiaci povedať, že ovládam ďalšie štyri jazyky?

Zrejme sa zhodneme na tom, že nie, keďže za jeden týždeň sa toho nedá až tak veľa naučiť.

Vzápätí sa preto pred nami otvoria ďalšie otázky: „Ako dlho sa musím jazyk učiť, aby som si mohla povedať, že ho už ovládam? A na akú úroveň by som sa musela vypracovať, aby sa to počítalo ako ovládanie jazyka?

Zisťujeme, že je veľmi ťažké na tieto otázky jednoznačne odpovedať, pretože na ne ani neexistuje jedna správna odpoveď.

Je na zvážení každého človeka posúdiť, či nejaký jazyk ovláda alebo nie. Možno ho niekto na rozdiel od ostatných ovláda iba pasívne, iný zas vie rozprávať, ale vôbec nepíše. Definícia, čo znamená ovládať jazyky, sa tak stáva absolútne vágnou a odvíja sa od množstva verzií toho, ako niekto ovláda ten-ktorý jazyk.

Koľko jazykov teda musí ovládať polyglot?

Ak by sme sa aj zhodli na tom, čo to znamená ovládať jazyk, zostáva nám ešte otvorená otázka počtu jazykov, aby sme sa mohli nazvať polyglotmi.

Môžem vám prezradiť, že na to neexistuje správna odpoveď, keďže to nikde nie je presne zadefinované. Na internete sa traduje minimálne päť jazykov, ale nikto taktiež nepovedal, prečo by to malo byť práve päť a nie štyri alebo šesť.

Polyglot je skrátka človek, ktorý sa rád učí cudzie jazyky a v ich učení neprestáva.

Čo ak je niekto „viacjazyčný“?

Polyglotom však nevyhnutne nie je každý človek, ktorý mal v škole dva cudzie jazyky a teraz ich ovláda. Len preto, že sme tie dva cudzie jazyky mali v škole všetci, to ešte neznamená, že sa o jazyky aj skutočne zaujímame.

V tejto súvislosti nesmieme zabudnúť ani na pojem „multilingválny“ alebo „viacjazyčný“, pretože hoci by vo svojej podstate mohol označiť polyglota, nemusí to tak nevyhnutne platiť.

Ak totiž týmto prívlastkom označíme človeka, môže ísť o niekoho, kto sa napríklad narodil v krajine, v ktorej sa rozpráva viacerými jazykmi, jeho rodičia pochádzajú z rôznych krajín alebo svoje detstvo strávil cestovaním s rodinou a jazyky sa naňho v priebehu času „nalepili“. Takéhoto človeka nemusia jazyky ako ani ich učenie baviť, mal len šťastie, že jeho otec bol povedzme Francúz a mama Angličanka, žili v Poľsku a navštevoval ruskú škôlku.

Som polyglot?

Ak ste sa dočítali až sem, istotne ste už zistili, že som na úvodom položenú otázku vlastne neodpovedala. Mohli by sme to však uzavrieť stručným zhrnutím, že polygloti sú ľudia, ktorí sa radi učia jazyky. Ak sa teda napríklad učíte druhý alebo tretí jazyk a chceli by ste sa učiť aj ďalšie, môžete sa pokojne začať považovať za polyglota, alebo aspoň za človeka, ktorý sa nachádza v „polyglotskom procese“.

V každom prípade vás srdečne privítame na ktoromkoľvek z podujatí, ktoré sa usporadúvajú pre polyglotov, pretože sa na nich môžete zúčastniť bez ohľadu na počet jazykov, ktoré ovládate. Vďaka návšteve takéhoto podujatia, akým je napríklad Polyglot Gathering v Bratislave, sa vaše učenie stane opäť zaujímavejším a príťažlivejším.

Zaregistrujte sa na webinár a objavte 3 skvelé metódy na učenie sa jazyka, ktoré môžete okamžite zaviesť do praxe.

Tagy:

Podobné články

2 Komentáre

2 Odpovede

  1. Dobrý deň,
    chcem sa Vás spýtať, či medzi jazyky, ktoré ovláda polyglot, patrí i materinský jazyk.
    Ďakujem

    Ľubica

    1. Dobrý deň, Ľubica, nejestvuje presná definícia, koľko jazykov musí ovládať polyglot, takže i názory, či sa medzi tieto jazyky počíta materinský alebo nie, sa líšia. Predpokladajme však, že sa počítajú ostatné jazyky, bez materinského, a ide o človeka, ktorý cudzie jazyky nielen ovláda, ale sa aj rád venuje učeniu sa cudzích jazykov. (Daša z Jazykového mentoringu)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová