Dostaňte francúzštinu do ucha! - francúzske seriály na Netflixe

Pozeranie serialov (napriklad cez stranku Netflix) je skvela metoda na ucenie sa cudzieho jazyka

Francúzština. Krásne znejúci melodický jazyk, v ktorom aj nadávky znejú ako romantická poézia. Veľa ľudí ju právom považuje za jeden z najkrajších jazykov. Okrem toho je aj užitočná, hovorí ňou zhruba 120 miliónov ľudí vo svete a ešte k tomu je to aj dôležitý obchodný jazyk.

Keď sa ju však začnete učiť, prvotná eufória vás rýchlo prejde. Gramatiku ešte možno prežijete, ale tá výslovnosť?! Jedno je napísané na papieri a niečo úplne iné počujete. Krvopotne sa snažíte tú výslovnosť napodobniť, dostanete zo seba súvislú vetu, a dokonca sa dočkáte aj odpovede! Fajn, a teraz zas dekódovať tú odpoveď…

Je vám to povedomé? Dobrá správa, viete to zmeniť! Francúzštinu si jednoducho treba poriadne “napočúvať”, aby ste si na ňu zvykli a nič vás neprekvapilo. Možností máte veľa – audioknihy, podcasty, YouTube videá, seriály. A aby sme vám to trochu uľahčili, povieme vám presne, aké seriály sú pre Slovákov k dispozícii a kde ich nájdete.

Prinášame zoznam aktuálnych francúzskych seriálov, ktoré sú ľahko dostupné na slovenskom Netflixe. Ak náhodou nepoznáte www.netflix.com, je to platená stránka, na ktorej máte pri mesačnom poplatku prístup k množstvu seriálov. Prvý mesiac je zadarmo, treba sa ale zaregistrovať zadaním údajov z platobnej karty. (Nemusíte sa obávať, pred skončením 30 dní to viete bez problémov zrušiť a nič sa vám nebude z karty sťahovať.)

Netflix má obrovskú výhodu oproti iným stránkam so seriálmi: nikde na ňom nenájdete otravnú reklamu, neprestane vám seriál prehrávať v polovici epizódy a tých seriálov tam nájdete naozaj neúrekom. A čo je najlepšie: pri originál francúzskych seriáloch máte k dispozícii hneď aj francúzske titulky!

Pozrime sa teda na dostupné francúzske seriály:

1. Dix pour cent (2015 – ) 

francúszky seriál Dix pour cent

Skupina štyroch agentov filmových hviezd sa snaží zachrániť povesť agentúry po nečakanej smrti jej zakladateľa. S humorom a vtipom sa snažia skĺbiť svoje chaotické osobné životy s nárokmi celebrít, ktoré reprezentujú.

Počet sérií: 3 série po 6 dielov (1 diel má približne 50 minút)

2. Au service de la France (2015 – )

Au service de la france - netflix

Začiatok šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia. Francúzska tajná služba prijme mladého stážistu Andrého. André Merleaux by sa najradšej hneď stal agentom 007 v tajnej službe, no najprv musí prejsť výcvikom od jeho skúsených kolegov. Táto tajná služba nie je taká, akú by ste čakali. Je to miesto, kde je byrokracia na prvom mieste, kde aj obedové menu v jedálni je prísne tajné, a kde sa pracovný deň končí o piatej, bez ohľadu na to, či niekde práve vypukla vojna alebo nie.

Počet sérií: 2 série po 12 dielov (1 diel má približne 25 minút)

3. Plan coeur (2018 – )

Plan Coeur francuzsky serial na Netflixe

Elsa nevie zabudnúť na svojho bývalého. Jej najlepšie kamarátky, Charlotte a Emilie, ju chcú dostať z depresie. Charlotte najme Julesa, ktorý ju ma rozveseliť a vrátiť jej chuť do života. Tento plán funguje až pridobre a Elsa sa do neho zamiluje. To, že Jules je v skutočnosti eskort, jej však kamarátky samozrejme nepovedia.

Počet sérií: 1 séria po 8 dielov (1 diel má približne 25 minút)

4. La Forêt (2017)

francúszky seriál La foret

Šestnásťročná Jennifer bez stopy zmizne v lese. Miestny policajný tím ju začne hľadať. Vyšetrovanie odhalí, že existujú dva podobné prípady nezvestných žien. Do vyšetrovania sa aktívne zapája aj miestna učiteľka Ève Mendel, osamelá mladá žena s tajomnou minulosťou. Keď bola Ève malá, našli ju túlať po lese, ale nepamätala si ako sa tam dostala a čo zlé sa jej prihodilo.

Počet sérií: 1 séria po 6 dielov (1 diel má približne 50 minút)

5. La Mante (2017)

La Mante - francuzsky serial na Netflixe

Parížska polícia hľadá vraha, ktorý sa inšpiroval vraždami Jeanne Deberovej, známej ako La Mante, ktorá terorizovala krajinu pred dvadsiatimi piatimi rokmi. Jeanne, ktorá je od svojho zatknutia v izolovanej cele, ponúkne svoju pomoc polícii s dolapením vraha. Má iba jednu podmienku – spolupracovať chce výlučne s detektívom Damienom Carrotom, svojim strateným synom.

Počet sérií: 1 séria po 6 dielov (1 diel má približne 55 minút)  

6. Le Chalet (2017 – )

Le Chalet - francuzsky serial na Netflixe

Kamaráti z detstva sa rozhodnú stráviť pár dní v osamelej chatke v Alpách. To, čo vyzerá ako prázdninová idylka, sa čoskoro premení na nočnú moru. Partia kamarátov zrazu ostane odrezaná od sveta. Začnú sa diať záhadné nehody a na povrch vyplávajú temné tajomstvá.  Pred dvadsiatimi rokmi v tejto chatke bývala trojčlenná rodina, ktorá sa bez stopy stratila.

Počet sérií: 1 séria po 6 dielov (1 diel má približne 55 minút)

7. Glacé (2016)

Glace - francuzsky serial na Netflixe

V Pyrenejách vo výške 2000 metrov nad morom sa nájde telo koňa bez hlavy. Neďaleko odtiaľ psychiatrička Diane Berg začína terapiu s Julianom Hirtmannom, nebezpečným sériovým vrahom, ktorého pred niekoľkými rokmi zadržal práve kapitán Servaz. Seriál je adaptáciou románu autora Bernarda Miniera.

Počet sérií: 1 séria po 6 dielov (1 diel má približne 45 minút)

8. En Immersion (2015)

En immersion - francuzsky serial na Netflixe

Michel Serreno, neambiciózny policajt a slobodný otec v Paríži, trpí nevyliečiteľnou smrteľnou chorobou. S pocitom, že už nemá čo stratiť, sa pridá k tímu vyšetrovateľov v utajení. Ich cieľom je Guillaume Leanour, mladý „podnikateľ“. Leanour zaplavuje ulice Paríža prvou syntetickou drogu, ktorá sa užíva pomocou e-cigariet.

Počet sérií: 1 séria po 3 diely (1 diel má približne 45 minút)

9. Marseille (2016 – 2018)

Marseille - francuzsky serial na Netflixe

Robert Taro je starostom mesta Marseille už dvadsať rokov. Pred plánovanými voľbami pripravuje pôdu pre výstavbu nového kasína. Jeho chránenec a nasledovník, Lucas Barres, mu uštedrí nepríjemný úder, keď sa nečakane postaví proti nemu. Fanúšikovia prirovnávaju Marseille k americkému seriálu House of Cards.

Počet sérií: 2 série po 8 dielov (1 diel má približne 40 minút)

10. La Trêve (2016 – )

LaTreve - belgicky serial na Netflixe

Hlavnou postavou tohto belgického seriálu je policajný detektív Yoann Peeters, ktorý sa po smrti svojej ženy presťahuje so svojou dcérou z Brusselu do rodného mesta Heiderfeld. V rieke sa nájde telo futbalistu. Na prvý pohľad to vyzerá ako samovražda, no Yoann tuší, že by sa mohlo jednať o vraždu a pomaly odhaľuje skutočnú pravdu.

Počet sérií: 1 série po 10 dielov (1 diel má okolo 50 minút), premiéra druhej série je ohlásená na február 2019

11. Les Beaux Malaises (2014 – 2017)

Les Beaux malaises - kanadsky serial vo rancuzstine na Netflixe

Na záver máme tip aj na jeden kanadský seriál, ktorý je do značnej miery inšpirovaný každodenným životom jeho tvorcu a komika Martina Matteho a vtipnými anekdotami odhaľuje určité aspekty jeho súkromného a profesionálneho života.

Počet sérií: 4 série približne po 10 dielov (1 diel má okolo 20 minút)

Tieto francúzske seriály ma nezaujali. Čo teraz?

Nájdite si seriál, ktorý vás bude baviť! Na učenie sa francúzštiny dobre poslúži napríklad aj váš obľúbený americký seriál. Väčšina seriálov ponúkaných v našich zemepisných šírkach má niekoľko audio verzií, francúzština je tam však len ak sa jedná o originálny francúzsky seriál. Aby sa vám ukázala v ponuke audio verzií, treba si najprv prepnúť systémové nastavenie vášho účtu na francúzštinu. Na hlavnej stránke v pravo hore kliknite na šípku pri vašom profile a ďalej na „Account“, v sekcii My Profile nájdete možnosť zmeniť jazyk systému.

Ako zistím, ktorý seriál má aj francúzsky dabing?

Na hlavnej stránke, úplne na spodku je niekoľko odkazov. Hneď prvý by mal byť „Audio and Subtitles“ (respektíve „Audio et sous titres“, ak už máte systémový jazyk zmenený na francúzštinu). Keď naň kliknete, otvorí sa vám stránka na vyhľadávanie seriálov a filmov v konkrétnom jazyku.

Na vrchu si môžete vybrať, či chcete hľadať podľa dostupnosti titulkov alebo audia a hneď vedľa vyberiete príslušný jazyk, v ktorom chcete mať titulky alebo audio. Francúzštinu tam nájdete len v prípade, že váš systémový jazyk je francúzština. Inak budete mať v ponuke iba angličtinu, nemčinu, poľštinu… A teraz si už len vyberte z ponuky svoj seriál!

Vo francúzštine môžete pozerať napríklad seriál Black Mirror, Orange Is the New Black, House of Cards, Breaking Bad, 13 Reasons Why, Ozark, Gilmore Girls, That ‘70s Show…

A ako to mám pozerať, keď tomu vôbec nerozumiem?

To je prirodzené, zo začiatku možno budete mať problém rozlúštiť začiatok a koniec vety, no len čo si na jazyk trochu zvyknete, začnete rozoznávať aj jednotlivé slová. Netreba sa však vzdať hneď na začiatku. Buďte trpezliví!

Angličtina z nohami na stole ebook

Snažte sa pozerať čo najviac bez titulkov, prípadne striedať pozeranie s nimi a bez nich. Originálne seriály majú výhodu, že titulky skoro úplne kopírujú to, čo je povedané. Pri seriáloch v iných jazykoch môžu byť titulky mierne zavádzajúce. Dávajte si však pozor na to, aby sa z hodiny počúvania nestala hodina čítania! To, kedy sú titulky vhodné a ako vlastne pracovať so seriálom, nájdete podrobne rozpísané v e-booku Angličtina s nohami na stole.

E-book získate veľmi jednoducho – nižšie zadajte svoje meno a emailovú adresu. Do schránky vám príde výzva na potvrdenie vašej emailovej adresy a po potvrdení vám e-book obratom príde na váš email.

Zadaním údajov vyjadrujem súhlas so zasielaním dodatočných tipov a ponúk o učení sa jazykov a súhlasím so spracovaním osobných údajov na tento účel v súlade s podmienkami ochrany osobných údajov. Som si vedomý toho, že svoj súhlas môžem odvolať.

Tagy:

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová