5 + 1 spôsobov, ako využiť Prekladač Google pri učení sa jazyka

Prekladač Google - ako ho používať

Aj vy ho môžete mať v mobile úplne zadarmo a neustále poruke! Prekladač Google predstavuje revolúciu v komunikácii v cudzom jazyku a využijete ho nielen na cestách do zahraničia, ale i kedykoľvek počas učenia sa jazyka. Začnite využívať jeho funkcie aj vy a posuňte svoj cudzí jazyk na vyššiu úroveň. V článku vám predstavíme aj také funkcie, ktoré zrejme pri tejto appke nepoznáte, zato vám dokážu učenie poriadne uľahčiť.

Zoznámte sa, Prekladač Google

Viete, že vo väčšine smartfónov je táto aplikácia už predinštalovaná pri kúpe? Pohľadajte typickú modro-sivú ikonku a presuňte si ju na ľahšie dostupné miesto.

Prekladac_Google_blog_Logo

Nenašli ste ju? Potom si ju stiahnite bezplatne pre mobily s operačným systémom Android alebo iOS.

Najskôr pár základných informácií o aplikácii:

  • Pri jednoduchom zadávaní textu môžete prekladať až zo 108 rôznych jazykov.
  • Vo všetkých dostupných jazykoch môžete využívať i funkciu prekladu v iných aplikáciách priamo v mobile, stačí ťuknúť na hľadané slovíčko.
  • Preklad offline, teda bez internetového pripojenia, funguje pri 59 jazykoch.
  • Nasnímané obrázky je možné prekladať z 90 jazykov.
  • A okamžitý preklad na spôsob dvojjazyčnej konverzácie zas využijete až pri 70 jazykoch.

Impozantné, však? A to nie je zďaleka všetko. V aplikácii môžete okrem klasického ťukania do klávesnice priamo na obrazovke písať prstom alebo stylusom (perom na dotykové displeje), či uložiť si zaujímavé frázy do slovníčka na neskoršie spracovanie vašou obľúbenou slovíčkovou metódou. Poďme sa teda pozrieť, ako vám Prekladač Google dokáže pomôcť pri učení sa jazykov.

Prekladáme text – rýchlo a jednoducho

Asi najbežnejšou funkciou je preklad zadaného textu. Hľadané slovíčka môžete vyťukať na klávesnici na displeji alebo, ak ich máte skopírované, vložiť ťuknutím v oblasti na zadanie textu a podržaním, pokiaľ sa vám nezobrazí možnosť “Prilepiť”.

Ešte predtým, ako sa pustíte do prekladu, si však na hornej lište nastavte správnu kombináciu jazykov, ako je v našom prípade napríklad preklad z angličtiny do slovenčiny. Ak ide o bežnú kombináciu, ktorú budete používať najčastejšie a možno aj mimo dosahu internetového pripojenia, potom si daný jazyk určite stiahnite do pamäte telefónu.

Ťuknite na rozbaľovacie menu jazykov na hornej lište a pri zvolenom jazyku zas na šípku na stiahnutie. Po pár sekundách máte slovník pre daný jazyk stiahnutý v telefóne.

Prekladač Google - Kombinácia jazykov

Ak by ste si aj náhodou nenastavili jazyk, z ktorého prekladáte, aplikácia sa ho pokúsi “uhádnuť” automaticky. Ak si však často používanú kombináciu nastavíte hneď na začiatku vy sami, ušetríte si čas pri vyhľadávaní.

Slovníček fráz

Pri vyhľadávaní prekladu odporúčame písať kratšie frázy, nie individuálne slová, aby mal Prekladač dostatočný kontext. Samozrejme, preloží vám i samostatné slovíčka, ale ponúkne vám všetky možné varianty, čo sťaží prácu s textom.

Ak ide o frázu, ktorú sa chcete naučiť a spracovať vašou obľúbenou metódou na učenie sa slovíčok, označte si ju hviezdičkou na neskoršie použitie. Prekladač vám všetky takto označené preklady uloží do Slovníčka fráz, kde si ich pohodlne kedykoľvek nájdete.

3_Prekladac_Google_blog

A ak už tieto frázy nepotrebujete mať označené, ťuknite na hviezdičku a fráza sa zo Slovníčka vymaže.

Bleskové preklady cez hlasový vstup

Vyťukávanie slovíčok na displeji či kopírovanie textu je pre vás zdĺhavé? Prekladač Google má riešenie i na to, konkrétne cez šikovný hlasový vstup. Ťuknite na ikonku mikrofónu vpravo a na výzvu “Hovorte…” vyslovte slovíčko alebo frázu na preklad. Nezabudnite si predtým skontrolovať jazykovú kombináciu, aby aplikácia správne vyhodnotila nielen prepis reči na text ale aj samotný preklad.

4_Prekladac_Google_blog

Porozprávajte sa s cudzincom

Ak si hovoríte, že toto všetko už dobre poznáte a bežne používate, potom určite vyskúšajte ďalšie funkcie v aplikácii – Konverzácia a Fotoaparát.

Pri konverzácii, ako naznačuje pomenovanie, využijete aplikáciu na komunikáciu s ďalším človekom, ktorého jazyk až tak dobre alebo vôbec neovládate. Nastavte si správnu jazykovú kombináciu, ťuknite na ikonku Konverzácia a otvorí sa vám špeciálne rozhranie na dvojjazyčné zadávanie cez hlasový vstup.

Teraz sa začnite pri rozprávaní striedať a Prekladač Google vám bude postupne prekladať vaše vety, raz v jednom jazyku a potom v druhom. Preklad sa vám zakaždým zobrazí na obrazovke a zároveň ho budete počuť i vyslovený automaticky generovaným hlasom. Skvelé, však?

5_Prekladac_Google_blog

Odfoťte si text!

Čo ak by sme to posunuli ešte o úroveň vyššie? Žiadne vyťukávanie slovíčok, žiadne vyslovovanie nahlas. Jednoducho namierite kameru na nápis a aplikácia vám v reálnom čase zobrazí jeho preklad.

Ťuknite na ikonku fotoaparátu, nastavte si jazykovú kombináciu a vyberte si buď Okamžitý preklad alebo možnosť Snímať. Pri okamžitom preklade sa vám text preloží v reálnom čase a môžete si ho prečítať priamo na displeji.

Tretiu možnosť “Importovať” zas využijete na obrázkoch, ktoré ste si odfotili dávnejšie a máte ich uložené v mobile. Načítajte si ich do aplikácie a dajte si preložiť text, ktorý sa v nich nachádza.

6_Prekladac_Google_blog

Túto funkciu výborne využijete nielen doma, ale aj pri cestovaní do krajín, ktoré používajú inú abecedu (napríklad ázijské krajiny ako Japonsko, Čína, Rusko,…). Namierte fotoaparát na nápis na ulici a dajte si preložiť informácie na rôznych orientačných tabuliach, priečeliach budov či na úradoch.

Bonusový tip

Ak by ste chceli Prekladač Google používať i v iných aplikáciách, aktivujte si v nastaveniach funkciu Preklad klepnutím. Po povolení tejto funkcie potom stačí označiť text, ktorý máte napríklad v prehliadači, ťuknúť na plávajúcu ikonku Prekladača a ihneď získate preklad.

2_Prekladac_Google_blog

Aj tu platí, že je lepšie označiť kratšie frázy ako samostatné slovíčka. Prekladač tak na základe kontextu dokáže ponúknuť presnejší preklad.

Čítajte, počúvajte a rozprávajte s Prekladačom Google

Ak aplikáciu ešte nemáte nainštalovanú v mobile, určite si ju hneď nainštalujte. Stiahnite si jazykovú kombináciu, ktorú často používate a pustite sa do čítania, počúvania, rozširovania slovnej zásoby či rozprávania v cudzom jazyku. 

Aplikáciu máte kedykoľvek na dosah ruky vždy, keď potrebujete niečo preložiť z angličtiny do slovenčiny (alebo iného jazyka) a nemusíte tak ani na cesty so sebou ťahať objemné slovníky či vzdať sa možnosti prekladu neznámych slovíčok.

A ak si zaujímavé výrazy poznačíte do Slovníčka fráz a neskôr si ich spracujete obľúbenou slovíčkou metódou, vaša slovná zásoba sa bude stabilne rozrastať o výrazy, ktoré sú pre vás užitočné.

Chceli by ste získať ďalšie užitočné tipy na učenie sa cudzích jazykov? Potom si nenechajte ujsť náš bezplatný webinár, nabitý praktickými tipmi. Lydka v ňom hovorí o 3 fantastických metódach na učenie sa jazyka, ktoré viete okamžite uplatniť do praxe.

Zaregistrujte sa na webinár a objavte 3 skvelé metódy na učenie sa jazyka, ktoré môžete okamžite zaviesť do praxe.

Zdroj ilustrácií: Prekladač Google

05/2021

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová