VIDEO: 10 kníh, ktoré vám pomôžu posunúť sa v živote

10 knih - osobny rozvoj - titulna fotografia

predchádzajúcom videu som vám predstavila 10 kníh, ktoré ma v živote posunuli po profesijnej stránke. Ako som spomínala, je dobré využiť vzácne chvíle na čítanie a spojiť ich so zdokonaľovaním sa v cudzom jazyku. Preto vždy, keď máte príležitosť, zvoľte si knihu v origináli alebo v jazyku, ktorý sa učíte, a začnite daný cudzí jazyk používať ako nástroj na získavanie hodnotných informácií.

Keďže ma mnohí poznajú ako vášnivú čitateľku, často si odo mňa pýtajú tipy aj na knižky na osobnostný rozvoj alebo len tak pre potešenie. Preto by som vám tentokrát chcela odporučiť desať zaujímavých kníh, ktoré vám môžu pomôcť zlepšiť kvalitu vášho života alebo si len vychutnať čítanie (nielen) v cudzom jazyku.

Prvé tri knižky sa venujú vzťahom a o tej prvej z nich ste možno už aj počuli.

Dale Carnegie: How to Win Friends and Influence People

Hoci môže mať táto kniha na prvý pohľad trochu zvláštny názov, v skutočnosti je veľmi hodnotná tým, že ponúka návod, ako komunikovať s ľuďmi vo svojom okolí. Odhalí vám, ako si tieto vzťahy pestovať, a ako dosiahnuť, aby ľudia mali úžitok z komunikácie s vami.

Jeden môj kamarát, podnikateľ, si túto knižku pravidelne prečíta každý rok v januári, aby si pripomenul základné princípy komunikácie. Kniha nie je veľmi hrubá, a prečítate ju raz-dva, a preto by ste si ju mohli prečítať aspoň raz aj vy.

10 kníh - osobny rozvoj

Sabrina Alexis: Everything you Need to Know if You Want Love that LastsTen Things Every Woman Should Know about Men

Ďalej vám predstavím naraz dve knižky od autorky Sabriny Alexis, ktoré zoženiete len v angličtine, zatiaľ totiž neboli preložené do slovenčiny. Tentokrát ide o vzťahy skôr partnerské a odporúčam tieto knihy prečítať všetkým ženám, zadaným i nezadaným, aby získali nový pohľad na fungovanie partnerských zväzkov. Podobných kníh som prečítala už viacero, ale práve Sabrina Alexis na mojom rebríčku takýchto titulov zotrváva na popredných priečkach.

10 kníh - osobny rozvoj

Gary Chapman: Päť jazykov lásky

Tretiu knižku z oblasti vzťahov Päť jazykov lásky od Garyho Chapmana, ktorý pracoval ako terapeut pre páry, by si podľa mňa mal prečítať každý, kto je v partnerskom vzťahu alebo si takýto vzťah hľadá. Prezradí vám, ako lepšie pochopiť toho druhého, ako lepšie komunikovať, aby to skrátka medzi vami fungovalo.

Dokážete to aplikovať nielen na partnerské vzťahy, ale akýkoľvek vzťah medzi dvoma ľuďmi, s deťmi, priateľmi, pretože tento praktický návod obsahuje množstvo konkrétnych príkladov.

10 kníh - osobny rozvoj

Eckhart Tolle: A New Earth

Ďalšie tri knižky sa venujú vo všeobecnosti zmyslu života a hneď prvá z nich, A New Earth (v slovenčine Nová zem) od Eckharta Tollleho, ma neskutočne posunula vpred. Hoci obvykle čítam rýchlo, pri tejto knihe som spomalila a vyslovene som si ju vychutnávala. Našla som si tak čas zamyslieť sa nad jej obsahom, ktorý sa venuje zmyslu života. Mnohé z vecí, ktoré som sa v nej dočítala, aplikujem v mojom každodennom živote dodnes a veľa z nich po prečítaní tejto knihy vnímam trochu inak.

10 kníh - osobny rozvoj

Anthony de Mello: Awareness

Túto knihu mi spolu s tou predchádzajúcou odporučila Adela Vinczeová, za čo som jej veľmi vďačná. Čítala som ich hneď za sebou a svojím spôsobom pekne na seba nadväzujú. I vďaka tejto knihe som získala nový pohľad na fungovanie rôznych vecí v živote.

Nezvyknem veľmi čítať o spirituálnych témach, ale táto kniha má skutočne čo ponúknuť každému človeku, ktorý sa zaujíma, ako funguje život, na čo sme tu a o filozofickejšie témy vo všeobecnosti.

10 kníh - osobny rozvoj

Hal Elrod: Zázračné ráno

Posledná kniha z tejto trojice, v angličtine The Miracle Morning, je písaná o trošku ľahším štýlom a zvyknem ju odporúčať aj našim Akademistom. Sama som ju čítala vo francúzštine, čo je môj najslabší jazyk a nemala som vôbec problém s porozumením.

Z knihy si odnesiete odporúčanie, že by sme mali ráno vstávať o niečo skôr a venovať sa prvú hodinu sebe samým, vlastnému rozvoju. Pre mňa to bol nový prístup, a aj keď som úplne nezostala pri tomto rannom rituáli, určité veci, ako napríklad písanie denníka každé ráno, som si zachovala.

Ak by ste teda chceli popracovať trošku na svojom osobnom rozvoji, Zázračné ráno môže byť pre vás vstupnou bránou; stačí si vybrať tie prvky, ktoré budú vyhovovať vám.

Darina Hamarová: Životom nekráčam sama

Prvou z dvoch ďalších kníh, tentokrát autobiografických, je Životom nekráčam sama, v ktorej autorka pod pseudonymom Darina Hamarová opisuje svoj príbeh, ako prekonala rakovinu. Z každej stránky je cítiť silu tejto výnimočnej ženy, kniha je plná inšpirácie a odovzdáva čitateľovi neskutočnú životnú energiu.

Ak by ste si chceli prečítať skutočný príbeh zo života, ktorý si niekto naozaj zažil, odporúčam práve túto knihu, ktorá sa okrem iného vyznačuje aj veľmi kvalitným literárnym štýlom.

10 kníh - osobny rozvoj

Trevor Noah: Born a Crime

Aj keď autorom tejto knihy je známy komik, nemusíte sa báť, že by príbeh kĺzal po povrchu na vlne lacných vtipov. Naopak, dej knihy je pútavý a po jeho prečítaní získate predstavu, čo sa v skutočnosti dialo v Juhoafrickej republike počas apartheidu.

Ak vás čo i len trochu zaujíma táto téma a chceli by ste vedieť, ako fungovala spoločnosť počas tejto u nás nie veľmi známej fázy dejín, nechajte sa pozvať Trevorom na cestu juhom afrického kontinentu.

10 kníh - osobny rozvoj

Regina Calcaterra: Etched in Sand

Autobiografický príbeh Reginy vám zas predstaví dramatický život rodiny s piatimi deťmi. Dočítate sa o sile puta medzi súrodencami, ktorí sa dokázali navzájom podporiť a vzoprieť nepriazni osudu. Výborne napísaná kniha je o to zaujímavejšia, že opäť nejde o fikciu, ale skutočný osud reálnych ľudí.

10 kníh - osobny rozvoj

Stieg Larsson: Milénium

Na záver tohto zoznamu by som vám chcela predstaviť aj beletriu, a to konkrétne trilógiu Milénium od Stiega Larssona, ktorá patrí medzi moje najobľúbenejšie. Nejde o úplnú novinku, takže je možné, že ste ju už aj čítali, alebo videli sfilmovanú. Vyšla v preklade už do mnohých cudzích jazykov, takže si určite nájdete v ponuke aj ten svoj a môžete si tak z nej vytvoriť vlastnú bilingválnu knihu.

Oslovila vás niektorá z predstavených kníh? Potom si ju zaraďte do svojho zoznamu kníh, ktoré si chcete prečítať a podľa možnosti si nájdite jej originál alebo preklad do vášho cudzieho jazyku.

Poteším sa, ak aj vy pod video alebo tento článok napíšete svoje odporúčané knižky, ktoré vám pomohli v určitej životnej fáze alebo otvorili nové obzory, prípadne pri ktorých ste strávili príjemné chvíle.

Zaregistrujte sa na webinár a objavte 3 skvelé metódy na učenie sa jazyka, ktoré môžete okamžite zaviesť do praxe.

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová