O troch grošoch alebo ako sme 3x prispeli na dobrú vec

Pomahame pomahat_2_titulna fotka

Pamätáte si ešte rozprávku O troch grošoch, v ktorej múdry gazda nielenže musel z jedného zarobeného groša sám vyžiť a druhý požičať svojmu synovi, ale tretí vracal svojmu otcovi, ktorý ho vychoval? Tento príbeh nám obzvlášť dnes pripomína, aby sme nezabúdali na našich rodičov a starých rodičov a starali sa o nich ešte viac.

Či už je to milé slovo alebo pomocná ruka, mnohým seniorom v dnešných dňoch chýba ľudský kontakt. V záujme ochrany svojho zdravia sa musia izolovať a práve v domovoch pre dôchodcov platia prísne opatrenia. Je preto úžasné, že v ostatných týždňoch a mesiacoch vzniklo mnoho dobrovoľníckych aktivít v snahe zmierniť ich pocit osamelosti a odlúčenia

Ako som písala v našom článku o charitatívnych aktivitách, ktoré sme podporili v lete, stalo sa nepísaným pravidlom, že časť z našich príjmov vraciame naspäť do spoločnosti. Niekoľkokrát do roka tak podporujeme rôzne iniciatívy a projekty, ktoré sa snažia pomáhať tam, kde je to práve najviac potrebné.

Koľko lásky?

Keď som v ešte predvianočnom čase natrafila na iniciatívu Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?, ihneď som o nej povedala dievčatám v mojom tíme. Viem, že svoju kreatívnu stránku prejavujú nielen pri vymýšľaní nových kurzov, ale že i doma rady niečo tvoria a majstrujú. A veru, ani na chvíľu nezaváhali a zapojili sa do tohto krásneho projektu.

Cieľom tejto iniciatívy, za ktorou stojí skupina dobrovoľníkov, bolo naplnenie obyčajnej krabice od topánok milými a užitočnými maličkosťami, ktoré potešia babičku alebo deduška v domove pre dôchodcov. V týchto náročných časoch, keď pre seniorov nie je jednoduché spojiť so svojimi blízkymi a často zostávajú dlhodobo izolovaní, to mohol byť i jediný darček, ktorý na Vianoce dostali. 

A tak sme sa v tíme zodpovedne zhostili tejto úlohy a vytvorili niekoľko krabíc naplnených užitočnými drobnosťami, ako aj maškrtami s dlhšou trvanlivosťou. Krabice totiž pred odovzdaním ešte putovali na 14 dní do karantény, aby mohli byť bezpečne rozdané seniorom pod stromčekom. Okrem toho sme túto iniciatívu šírili aj na sociálnych sieťach a z vašej odozvy vieme, že sa do balenia darčekových krabíc zapojili i mnohí naši fanúšikovia. Patrí vám za to naše srdečné ĎAKUJEME!

Kolko-lasky-sa-zmesti-do-krabice-od-topanok-1

Túto tabletku vám nepredpíše žiadny lekár

Liek Humorin netreba zapíjať vodou, no pritom je mimoriadne účinný. Lieči zlú náladu, apatiu a smútok a nedá sa ním predávkovať. 🙂 

Občianske združenie Červený nos Clowndoctors ho prináša tam, kde ho najviac potrebujú – seniorom v nemocniciach či v zariadeniach sociálnych služieb. Aby návšteva zdravotných klaunov v tomto náročnom období mohla potešiť čo najviac osamelých seniorov, rozhodli sme podporiť ich činnosť čiastkou vo výške 1000 eur. 

Ide o náročnú, no zároveň mimoriadne potrebnú prácu, ktorá je teraz ešte o niečo viac sťažená. Vyškolení zdravotní klauni sú tak v spojení so seniormi aspoň digitálne a dodávajú im silu zvládnuť náročné chvíle. Ak by ste i vy chceli podať pomocnú ruku, môžete si kúpiť jednu dávku lieku Humorin a prispieť tak na rozvoj aktivít občianskeho združenia. Ako poďakovanie dostanete červený nos, ktorý môže vyčarovať úsmev na tvári i u vás doma. A to všetko bez vedľajších účinkov!

Chcete vedieť, ako tento liek na pochmúrnu náladu funguje? Pozrite si krátke video a pomôžte zdravotným klaunom vyčariť úsmev na tvárach tých, ktorí ich najviac potrebujú.

Aby hrialo nielen pri srdci

Zariadenie pre seniorov Domov n.o. v mojom rodnom Partizánskom som za posledné roky navštívila veľakrát, a viem, že jeseň života môže byť pekná no i neľahká. Navyše, v čase pandémie je kontakt seniorov s ich rodinami obmedzený na minimum, či niekedy úplne znemožnený. Zamestnanci robia aj nemožné, aby im spríjemnili dni a zabezpečili každodenný chod, no aj tak je každá pomoc vítaná

Už v novembri sme sa v Jazykovom mentoringu rozhodli poslať im 1000 eur na nákup dezinfekčných prostriedkov, ktoré nevyhnutne potrebovali. A keď sa priblížil vianočný čas, obrátila som sa na riaditeľku Domova, pani Zubatú, s otázkou, čím by sme vedeli obyvateľom zariadenia spríjemniť sviatky. Voľba padla na mäkkučké huňaté deky, ktoré sme zakúpili pre každú babičku a deduška ubytovaného v domove. Vďaka tomu si pod stromčekom našli užitočný darček, ktorý ich zahreje počas chladných dní. 

Po dôslednom prieskume vo (vtedy ešte otvorených) obchodoch sme si vybrali deky z Jysku, a bola to veru skvelá voľba. Pán z Jysku Topoľčany, ktorý nám pomohol dostať deky až do Domova, bol nesmierne ústretový a nápomocný. Dokonca sa ponúkol, že ich z Topoľčian sám odvezie až do Domova. Radosť pracovať s takými ľuďmi.

Realita dnešných dní len v máločom pripomína rozprávku. Preto sa snažíme aspoň tou našou troškou prispieť k tomu, aby sme sa mali všetci lepšie. Nech už ide o pomoc ľuďom v núdzi, seniorom, chorým alebo znevýhodneným, má to veľký význam. Som presvedčená, že to zvládneme len spoločne. Ak i vy akýmkoľvek spôsobom pomáhate vo svojom okolí, dajte nám a ostatným vedieť v komentároch. Navzájom sa tak môžeme inšpirovať a dať si nádej.

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová