Nemčinári, predstavujeme Onleihe - bezplatné knihy a audioknihy vo vašom mobile

Onleihe - digitálna výpožička

Ak nejaký čas sledujete Jazykový mentoring, určite si uvedomujete, aké je dôležité čítať množstvo textov a kníh v cudzom jazyku, a taktiež počúvať nahrávky a audioknihy. Na angličtinu ich máme plný internet, ale čo majú robiť nemčinári? Ich učebné snahy môžu ľahko stroskotať na tom, že nemajú poruke dostatok vhodných materiálov.

Ak ste si s nami teraz povzdychli a súhlasne prikyvujete, máme pre vás skvelú správu. Vďaka Goethe Institut Bratislava a jeho online výpožičke Onleihe si odteraz i na Slovensku poľahky stiahnete hoci aj priamo do svojho mobilu obrovské množstvo elektronických kníh, časopisov, audiokníh alebo filmov, a to všetko úplne zdarma! Ako na to, a čo všetko tento projekt ponúka, vám prezradíme v našom článku.

Začíname s Onleihe

Onleihe

Hneď na úvod vás môžeme potešiť: služby digitálnej knižnice Onleihe sú bezplatné a jediné, čo pre získanie prístupu musíte spraviť, je vytvoriť si účet na stránke Goethe Institut Bratislava v sekcii Mein Goethe.de. Budete potrebovať e-mailovú adresu a heslo, zadáte krajinu, akceptujete podmienky používania a vzápätí dostanete potvrdzovací e-mail s odkazom na kliknutie.

Po vytvorení účtu prejdite do sekcie MY ELIBRARY a okamžite môžete začať využívať všetky výhody členstva.

MY ELIBRARY – cesta do digitálnej knižnice

Technické predpoklady

Ak si nie ste istí, či vaše zariadenie bude podporovať službu Onleihe, prehľad všetkých kompatibilných zariadení nájdete TU.

Pre otváranie a čítanie knižiek či časopisov v počítači budete potrebovať takzvaný individuálny identifikátor Adobe ID. Viac informácií o ňom nájdete TU.

Má Onleihe aj appku?

Onleihe logo aplikácia

Vezmeme to teraz „od konca“ a najskôr sa pozrieme na aplikáciu. Ako sme prezradili už v nadpise článku, Onleihe sa dá využívať aj v mobilných zariadeniach a nemusíte sa tak obmedzovať na počítač. K dispozícii je aplikácia pre Android aj iOS.

Po nainštalovaní si ako knižnicu zvoľte Goethe-Institut a prihláste sa svojimi údajmi, ktoré ste zadali pri registrácii na stránke Mein Goethe.de. Budete tak mať zároveň prehľad o knihách a časopisoch, ktoré ste si požičali cez počítač.

Vitajte v aplikácii Onleihe

Môžete listovať galériou s celou ponukou, pozrieť si odporúčané knižky v časti Empfehlungen, alebo v časti Stöbern rovno ťuknite na jednu zo sekcií eBooks, eMusic, eAudios, či eMagazines. Hneď v základnom prehľade vidíte, či je titul priamo dostupný a ak nie, tak informáciu o jeho najbližšej dostupnosti.

Po výbere titulu prejdite na jeho prehľad, kde si môžete prečítať základné informácie o knižke, poznačiť si ju na neskôr (Auf den Merkzettel), či priamo vypožičať (Ausleihen). O počte dostupných titulov či maximálnej dobe výpožičky sa zas dočítate v záložke INFOS. Pred vypožičaním si môžete prečítať „Leseprobe“, teda ukážku a rozhodnúť sa, či si knihu požičiate.

Po ťuknutí na „Ausleihen“ sa teraz kniha alebo časopis presunie do vašich médií a môžete si ich hneď stiahnuť do mobilu cez „Laden“ a čítať v zabudovanej čítačke aplikácie. Ak by sa tento Reader od Onleihe nedal spustiť, stačí knihu otvoriť externe v čítačke prítomnej vo vašom zariadení (napríklad PocketBook alebo iná mobilná čítačka podľa vašich preferencií). Tak môžete využiť všetky výhody elektronických kníh od farebného zvýrazňovania až po robenie poznámok.

Ak sa vypožičaný titul rozhodnete vrátiť predčasne, ťuknite na „Vorzeitig zurückgeben“ a vymažte ho aj z mobilu.

Aplikácia Onleihe
V aplikácii Onleihe – ako si požičať knižku

Rovnako dobre to funguje s elektronickou verziou časopisov či novín v ponuke. Pri časopisoch je doba výpožičky kratšia, iba jeden deň, ale ak sa vám titul zapáči, môžete si ho z Onleihe vypožičať opakovane. Pri knihách máte na prečítanie viac času, od dvoch až do štrnásť dní.

Na tomto mieste dávame do pozornosti tituly od nemeckého vydavateľstva Spotlight Verlag, vydávajúceho časopisy špeciálne určené na učenie sa cudzích jazykov, pre nemecký jazyk pod názvom Deutsch perfekt. V ponuke nájdete všetky dostupné, doteraz vydané čísla vrátane doplňujúcich textových či audio materiálov. Slovná zásoba z článkov je spracovaná formou výkladového slovníka, takže pri trochu vyššej úrovni nemeckého jazyka si neznáme slovíčka už ani nemusíte dodatočne vyhľadávať.

Aplikácia Onleihe
V aplikácii Onleihe – čítanie časopisu

Skrátka neprídete, ani ak máte radi audio knihy. Výpožička funguje rovnako ako pri textových tituloch, pričom oceníte prehrávač zabudovaný v aplikácii, vďaka ktorému si počúvanie môžete vychutnať priamo z mobilu aj na cestách. Nezabudnite si však knihu stiahnuť ťuknutím na „Laden“ (ukrýva sa pod troma bodkami vpravo od hodnotenia), aby ste ju mohli počúvať aj bez pripojenia na internet.

Onleihe audioknihy
Počúvanie audiokníh v aplikácii Onleihe

Digitálna knižnica v počítači

V bezplatnej digitálnej knižnici Onleihe si nemusíte svoje tašky odkladať do skrinky, ani dávať na topánky návleky. Zároveň tu však nájdete tisícky eBookov, audiokníh a filmov pre váš počítač alebo tablet, od románov cez učebnice, noviny, či odborné tituly až po detské knižky. Nezaberajú miesto na poličke, môžete si ich požičať kedykoľvek a ponúkajú dodatočné funkcie ako rýchle vyhľadávanie pojmov, poznačenie textových pasáží, vytváranie poznámok alebo šikovné použitie slovníka integrovaného v zariadení.

Po prihlásení si na hlavnej stránke Onleihe nastavte svoj profil s prezývkou, fotografiou, či záujmami. Môžete vyhľadávať priamo, ak viete meno autora alebo názov knihy, alebo využite niektorú z vytvorených podsekcií.

Vitajte v Onleihe – úvodná stránka

Po výbere a rozkliknutí konkrétneho titulu sa vám zobrazia všetky podrobnosti o knihe, autorovi, počet dostupných exemplárov, či informácie o dĺžke možnej výpožičky.

Štandardne je možné knihy z Onleihe vypožičať v trvaní od 2 do 14 dní, pri časopisoch je to pre zmenu maximálne jeden deň, pri dennej tlači jedna hodina. Môžete si ich však požičať aj opakovane, takže sa nemusíte báť, ak na ich prečítanie potrebujete viac času.

Ak zvyknete učenie odkladať na neskôr, ide o skvelú príležitosť, ako sa motivovať konkrétnym učebným plánom. Vďaka časovo ohraničenej výpožičke si jednoducho stanovíte cieľ, ktorý chcete dosiahnuť napríklad o sedem alebo štrnásť dní a toto “odpočítavanie” vám bude neustále pripomínať, aby ste dnes, zajtra či pozajtra prečítali aspoň niekoľko strán.

Ak si knihu alebo časopis prvý raz stiahnete a otvoríte v počítači, nebudete ich môcť otvoriť naraz aj v mobilnej aplikácii. Platí to aj naopak, ak sa do knižky začítate najskôr v aplikácii, v počítači ju už neotvoríte. V takom prípade môžete titul buď predčasne vrátiť a požičať si ho nanovo v požadovanom zariadení, alebo počkať, pokiaľ jeho platnosť neuplynie automaticky.

Kinotéka u vás doma – vďaka Onleihe

Od rozprávok, cez komédie až po seriózne drámy, to všetko vám ponúka filmová sekcia knižnice Onleihe. Vypožičanie filmu prebieha podobne ako pri knižkách, najväčší rozdiel spočíva v tom, že si filmy zatiaľ neprehráte v mobile.

Prehrávanie prebieha vo vlastnom prehrávači služby Onleihe, s možnosťou rozšírenia na celú obrazovku. Jedinou nevýhodou pre plné využitie filmov na učenie sa jazyka je fakt, že nie je ponúknutá možnosť zapnúť si titulky v nemeckom (ani žiadnom inom) jazyku, takže sa musíte zaobísť bez nich.

Onleihe prehrávanie filmu
Prehrávanie filmov prostredníctvom služby Onleihe

Akčný plán v troch krokoch – ako začať využívať Onleihe?

Ak ste sa dočítali až sem, už niet viac na čo čakať. Hneď teraz sa pustite do využívania služby Onleihe a profitujte z výhod tohto bezplatného programu. Stačí na to spraviť iba tieto tri kroky:

 1. Zaregistrujte sa na Mein Goethe.de
 2. Stiahnite si aplikáciu do mobilu
 3. Požičajte si niečo zo širokej ponuky knižnice

Na začiatok to môže byť zaujímavá beletria, audiokniha, časopis alebo hoci aj jazyková publikácia. Ak si neviete vybrať, pokojne siahnite po jednom z osvedčených a renomovaných vydavateľstiev. Ako príklad uvádzame len niektoré: Hueber, Spotlight Verlag, Duden, Langenscheidt, Brockhaus Wahrig (od Wissenmedia), Reclam, UTB, Klett, …

Nižšie uvádzame pár kníh a časopisov na inšpiráciu:

Séria Hueber Lektüren na pohodové čítanie (úroveň A2)

Na prácu s jazykom

 • Langenscheidt Grundwortschatz Deutsch als Fremdsprache (A1 – A2) v kombinácii s anglickým jazykom
 • Langenscheidt Kurzgrammatik Deutsch
 • Langenscheidt Deutsch für den Berufseinstieg – Der Sprachkurs zur Erstorientierung am Arbeitsplatz

Séria Duden Praxis na osobný a profesijný rozvoj

 • Briefe und E-Mails gut und richtig schreiben
 • Professionelles Telefonieren
 • Einstellungstests sicher bestehen

Čokoľvek z vydavateľstva Spotlight Verlag

 • Deutsch perfekt alebo Deutsch perfekt plus + Deutsch perfekt audio

Reclam pre náročnejšieho čitateľa

 • Rammstein. 100 Seiten
 • Reclams Filmführer
 • Sternstunden der Menschheit

A ak vám knižka náhodou nesadne, požičajte si inú. Predčasné vrátenie titulov je bežne možné pri eBook, eMagazine a ePaper, ak ste si zvolili formát ePub alebo PDF pre Adobe Digital Editions. Táto možnosť neplatí pre eAudio, tu je potrebné počkať do uplynutia doby výpožičky a titul prestane byť automaticky dostupný.

Ak máte ďalšie otázky k fungovaniu služby, potom istotne navštívte používateľské fórum (v nemeckom jazyku).

Onleihe fórum

Pre pomoc zas zamierte na túto stránku, kde nájdete rôzne inštruktážne videá a návody (v anglickom alebo nemeckom jazyku).

Onleihe pomoc

Vďaka online službám ešte nikdy nebolo ľahšie získať prístup k nemeckým jazykovým zdrojom.

Preto úplne súhlasíme s tvrdením „Onleihe beflügelt“ (alebo voľne preložené po našom „Onleihe vám dáva krídla“).

Čítanie je super, no ak máte problém, že nerozumiete nemeckým nahovoreným textom, vyskúšajte počúvanie podcastov. Z nášho zoznamu nemeckých podcastov si určite vyberiete ten svoj, či už ste začiatočník alebo pokročilý!

06/2019

Zdroj: goethe.de / onleihe.de / unsplash.com

Zaregistrujte sa na webinár a objavte 3 skvelé metódy na učenie sa jazyka, ktoré môžete okamžite zaviesť do praxe.

Tagy:

Podobné články

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová