Dá sa naučiť cudzí jazyk len v zahraničí?

da sa naucit jazyk len v zahranici?

Aj vy si myslíte, že pre naučenie sa cudzieho jazyka je potrebné predovšetkým vycestovať do zahraničia?

Takýto názor zastáva veľa ľudí, s ktorými som sa rozprávala a samozrejme svojím spôsobom dáva zmysel. Je to síce logické, ale nie úplne správne.

Zahraničie nie je všeliek

Pochopiteľne, v zahraničí máme okolo seba vhodné jazykové prostredie, veľa prostriedkov a zdrojov, takže sa tam určite dajú dobre učiť jazyky. Dnes však máme šťastie, že si takéto podnetné prostredie dokážeme vďaka internetu bez problémov nasimulovať aj doma.

Nahrávky v cudzom jazyku, texty na čítanie či dokonca partneri na rozhovor sú nám tak cez internet dostupní i v pohodlí našej obývačky, a nemusíme nikam ísť.

Čo na to náš mozog?

Tisíce, ba priam milióny ľudí sú dôkazom, že dnes sa dá jazyk naučiť doma i bez vycestovania. Ja sama k jazykom pristupujem tak, že sa ich najskôr učím doma na Slovensku, a do zahraničia cestujem až potom, keď ich už ovládam na vyššej úrovni. Je totiž omnoho efektívnejšie prísť do krajiny a rozumieť, čo ľudia okolo vás hovoria, čo sa kde píše a čo to znamená.

Náš mozog dokáže spracovať len to, čomu rozumieme.

Ak sa totiž ocitneme v prostredí, kde ničomu nerozumieme, z každej strany k nám prichádza príliš veľa informácií a mozog si s nimi efektívne neporadí.

Preto sa často stáva, že ľudia, ktorí vycestovali do zahraničia, sa učia oveľa pomalšie, pokiaľ k učeniu nepristupujú systematicky a pravidelne. Fakt, že sú v jazykovom prostredí a jazyk vidia a počujú všade okolo seba, im v skutočnosti až tak nepomôže.

Plané výhovorky

Skutočnosť, že nemôžu vycestovať, veľa ľudí používa ako výhovorku, prečo sa neučiť cudzí jazyk. Vďaka internetu však táto výhovorka prestáva platiť, lebo sa jeho prostredníctvom bez problémov dá naučiť cudzí jazyk.

Nemusíte nikam chodiť, len sa informujte o možnostiach, ktoré máte, vyskladajte si efektívne metódy a vytvorte si vhodné prostredie. Množstvo tipov a podporu komunity nájdete aj v našej facebookovej skupine Učíme sa učiť sa jazyky. So systematickým prístupom a pravidelným kontaktom s jazykom sa ho totiž postupne naučíte aj v pohodlí vlastného domova.

Páčil sa vám tento článok a radi by ste získali ďalšie overené tipy na učenie sa jazykov?

Myslíte, že učenie sa jazykov je zdĺhavé a ťažké a okrem toho, aj tak nemáte na jazyky talent? A navyše nemáte ani čas chodiť do jazykoviek? Ide to jednoduchšie, ako si myslíte! Odhaľte 3 prekvapivo jednoduché metódy ako sa naučíte cudzí jazyk za dva roky, aj popri práci na plný úväzok v bezplatnom webinári jazykovej mentorky Lýdie Machovej.

Lýdia a info o bezplatnom webinári

Tagy:

0 Komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Bezplatný Webinár

Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova zábavnou formou bez bifľovania, jazykovky alebo vycestovania do zahraničia.

Lýdia Machová